ثبت ۳ زمان برای اوج یک بارش زیبای مرداد ماهی/بهترین زمان برای مشاهده آذرگوی‌های درخشان

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به بارش شهابی پرساووشی اعلام کرد: برای بارش شهابی پرساووشی ۳ زمان اوج بارش در روزهای ۲۱ تا ۲۳ مرداد ماه جاری پیش بینی شده است، در حالی که نور مزاحم ماه مانع مشاهده شهاب‌های این بارش است.

09/08/2020 06:44:00 ق.ظ

ثبت ۳ زمان برای اوج یک بارش زیبای مرداد ماهی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به بارش شهابی پرساووشی گفت: برای بارش شهابی پرساووشی ۳ زمان اوج بارش در روزهای ۲۱ تا ۲۳ مردادماه پیش بینی شده است، درحالیکه نور مزاحم ماه مانع مشاهده شهاب‌های این بارش است

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به بارش شهابی پرساووشی اعلام کرد: برای بارش شهابی پرساووشی ۳ زمان اوج بارش در روزهای ۲۱ تا ۲۳ مرداد ماه جاری پیش بینی شده است، در حالی که نور مزاحم ماه مانع مشاهده شهاب‌های این بارش است.

وی ادامه داد: شاید برای برخی جالب باشد که بارش مشهور تابستانی سال ۱۳۹۹ در سالی رخ می‌دهد که دو رقم سمت چپ سال با عدد ۱۳ شروع می‌شود که از سال ۱۴۰۰ دیگر تکرار نخواهد شد.عتیقی با انتقاد نسبت به رایج شدن یک غلط مصطلح درباره این بارش، یادآور شد: برخی به اشتباه با حذف حرف"پ"در زبان فارسی، بارش"پِرساووشی" را"بَرساووشی" می‌نامندکه متاسفانه به عنوان یک غلط مصطلح رایج شده است!

محکومیت بانک مرکزی ایران در بزرگ‌ترین پرونده پولشویی بحرین | DW | 30.07.2021 فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران طرح «محدود کردن اینترنت در ایران» را محکوم کرد ابراز «نگرانی جدی» دیده‌بان حقوق بشر از خشونت حکومت ایران علیه معترضان؛ دست‌کم ۹ نفر کشته شدند

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به جزئیات بارش"پرساووشی" سال جاری، اظهار کرد: با وجود آنکه ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹ ) وضعیت نور روز در ایران یکی از زمان‌های اوج برای بارش پرساووشی امسال است، اما ۳ زمان اوج در بامداد روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه به ترتیب ۲۱، ۲۲ و ۲۳ مرداد جاری برای مشاهده شهاب‌های این بارش پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: ماه در وضعیت هلال کاهنده صبحگاهی تا حدودی مزاحم مشاهده برخی از شهاب‌های کم نور این بارش است، هر چند که همانگونه که اشاره شد، شهاب‌های بسیار درخشان از ویژگی‌های این بارش زیبای تابستانی است.عتیقی، بهترین زمان مشاهده شهاب‌های پرساووشی را پس از نیمه شب تا صبح دانست و خاطر نشان کرد: تا قبل از طلوع ماه به طور قطع شرایط برای مشاهده شهاب‌ها مهیاتر خواهد بود؛ هر چند که طی شب‌های ۲۱ تا ۲۳ مرداد ماه که این بارش به اوج می‎رسد، ماه دقایقی پس از نیمه شب طلوع کرده و تا صبح در آسمان حضور خواهد داشت. headtopics.com

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ZHR (میزان بارش ساعتی سرسویی) این بارش در سال جاری را ۴۰ تا ۵۰ شهاب در ساعت عنوان کرد و گفت: در سال‌های اخیر در برخی سال‌ها بدون حضور نور ماه در آسمان، تا ۱۰۰ شهاب در ساعت دیده شده است.به گفته وی، در میان شهاب‌های این بارش همچنان شهاب‌هایی از بارش شهابی قبلی یعنی بارش شهابی"دلتا دلوی" که قبلا اعلام شده، مشاهده خواهد شد.

عتیقی در خصوص تفاوت شهاب‌های بارش شهابی پرساووشی با دلتا دلوی توضیح داد: تفاوت شهاب‌های این دو بارش صرفا در کانون بارش آنها می‌شود؛ کانون بارش پرساووشی در صورت فلکی به همین نام در آسمان قرار دارد و با امتداد شهاب‌های این بارش، به صورت فلکی پرساووش و یا"بُرنده سر غول" می‌رسیم.

وی اضافه کرد: بارش شهابی پرساووشی از این نظر با بارش شهابی دلتادلوی متفاوت خواهد بود.این فعال حوزه نجوم آماتوری با تاکید بر اینکه علاقه‌مندان به حوزه نجوم دقت داشته باشند که"شهاب" با"شهاب‌سنگ" متفاوت است، خاطر نشان کرد: بر عکس شهاب‌سنگ‌ها که دارای حجم و جرم قابل توجه هستند، شهاب‌ها ذرات میلی‌متری و میکرومتری هستند که در حدود ۱۰۰ کیلومتری زمین بر اثر برخورد و اصطکاک با اتم‌های جو، برانگیخته می‌شوند و نور زیادی متصاعد می‌کنند که به صورت رد شهاب‌ها در تمام پهنه آسمان دیده می‌شوند.

وی منشا بارش پرساووشی را دنباله‌دار"سوئیفت تاتل" دانست که در جو زمین، با برخورد با ذرات به جای مانده از این دنباله‌دار، درخشان می‌شوند و با سرعت سرسام آور ۲۱۰ هزار کیلومتر در ساعت، ذرات این دنباله‌دار با جو زمین برخورد می‌کنند.عتیقی ادامه داد: دوره دنباله‌دار سوئیفت-تاتل (Swift-Tuttle) یکصد و ۳۳ سال است. headtopics.com

فرزانه فصیحی و کیمیا یوسفی از المپیک توکیو حذف شدند - BBC News فارسی نایف الحجرف: ایران به حمایت از تروریسم در منطقه خاتمه دهد | DW | 30.07.2021 بلاروس در اقدامی تلافی‌جویانه راهی جدید برای پناهجویان گشود | DW | 30.07.2021

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران به بیان نحوه رصد این بارش شهابی پرداخت و گفت: همانگونه که بارها اشاره شده برای مشاهده و ثبت شهاب‌های یک بارش نیاز به تکسکوپ و یا ابزار رصدی خاص نیست و کافی است رصدگران از نور و آلودگی‌های شهرها دور شوند و در یک منطقه با آسمان باز  و عاری از موانع دید برای مشاهده بی خطر شهاب‌ها، سراسر آسمان را جستجو کنند.

وی افزود: عکاسی نجومی از عبور شهاب‌ها، ترسیم اسکیس از آسمان و رد شهاب‌ها، تعیین میزان درخشش، جا به جایی و یادداشت نام صورت‌های فلکی محل عبور شهاب‌ها از جمله فعالیت‎هایی است که آماتورهای نجومی در کنار لذت بردن از یک بارش شهابی می‌توانند انجام دهند.عتیقی یادآور شد: گروه آموزش کاربردی انجمن نجوم آماتوری ایران پذیرای عکس‌ها و گزارش‌های مصور رصدی علاقه‎‌مندان از سراسر کشور در مورد این واقعه است تا در فضاهای مجازی اختصاصی انجمن با نام خودشان منعکس شود.

ادامه مطلب: خبرگزاری ایسنا »

ادامه درخشش پاکدامن با صعود به یک چهارم نهایی/ عابدینی و رهبری حذف شدند

علی پاکدامن به مرحله یک چهارم نهایی المپیک توکیو صعود کرد اما عابدینی و رهبری حذف شدند.

ترافیک نیمه سنگین در کرج-چالوس/بارش باران در دو استانرییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک نیمه سنگین در مسیر جنوب به شمال کرج-چالوس خبر داد.

افزایش تا ۸ درجه ای دما در بخش‌هایی از کشور/بارش باران در برخی نقاطمدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش حدود ۵ تا ۸ درجه ای دما در بخش‌هایی از کشور و بارش باران، گاهی همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی دیگر از نقاط کشور طی سه‌ روز آینده خبر داد.

دستگیری عامل انفجار بمب صوتی در زاهداندستگیری عامل انفجار بمب صوتی در زاهدان عامل انفجار بمب صوتی در مسیر خودروی نیروی انتظامی در زیباشهر زاهدان، توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شد.

انبار نفت شهران؛ تهدیدی برای شهروندان یا حیاتی برای تهران؟ | DW | 07.08.2020در حالی که برخی مقامات می‌گویند انبار نفت شهران تهدیدی برای امنیت شهروندان است و باید به جای دیگری منتقل شود، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته این انبار نه تنها ایمن است بلکه وجود آن برای سوخت‌رسانی حیاتی است.

فیلم اعترافات مصطفی صالحی؛ یک رسوایی دیگر برای جمهوری اسلامی

تبعیض در همه چیز؛ از غذا تا سرویس بهداشتی/ تفاوت کارگران نظر کرده با آنها که بچه سر راهی هستند، در چیست؟کارگران پیمانکاری پارس جنوبی، به رسمی‌ها «نظرکرده» می‌گویند: تفاوت فقط در میزان حقوق و مزایای مزدی نیست؛ آنها بهترین امکانات رفاهی، خوابگاه‌های مدرن و باکیفیت، رستوران‌های خوب و راحت با بهترین غذاها، اتوبوس‌های باکیفیت برای حمل و نقل از کمپ به محل کار و بلیط هواپیمای رفت و برگشت برای روزهای مرخصی دارند اما ما هیچکدام از این امکانات را نداریم!