ثبت ۳ زمان برای اوج یک بارش زیبای مرداد ماهی/بهترین زمان برای مشاهده آذرگوی‌های درخشان

19/05/1399 06:44:00 ق.ظ

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به بارش شهابی پرساووشی اعلام کرد: برای بارش شهابی پرساووشی ۳ زمان اوج بارش در روزهای ۲۱ تا ۲۳ مرداد ماه جاری پیش بینی شده است، در حالی که نور مزاحم ماه مانع مشاهده شهاب‌های این بارش است.

ثبت ۳ زمان برای اوج یک بارش زیبای مرداد ماهی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به بارش شهابی پرساووشی گفت: برای بارش شهابی پرساووشی ۳ زمان اوج بارش در روزهای ۲۱ تا ۲۳ مردادماه پیش بینی شده است، درحالیکه نور مزاحم ماه مانع مشاهده شهاب‌های این بارش است

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به بارش شهابی پرساووشی اعلام کرد: برای بارش شهابی پرساووشی ۳ زمان اوج بارش در روزهای ۲۱ تا ۲۳ مرداد ماه جاری پیش بینی شده است، در حالی که نور مزاحم ماه مانع مشاهده شهاب‌های این بارش است.

وی ادامه داد: شاید برای برخی جالب باشد که بارش مشهور تابستانی سال ۱۳۹۹ در سالی رخ می‌دهد که دو رقم سمت چپ سال با عدد ۱۳ شروع می‌شود که از سال ۱۴۰۰ دیگر تکرار نخواهد شد.عتیقی با انتقاد نسبت به رایج شدن یک غلط مصطلح درباره این بارش، یادآور شد: برخی به اشتباه با حذف حرف"پ"در زبان فارسی، بارش"پِرساووشی" را"بَرساووشی" می‌نامندکه متاسفانه به عنوان یک غلط مصطلح رایج شده است!

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به جزئیات بارش"پرساووشی" سال جاری، اظهار کرد: با وجود آنکه ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹ ) وضعیت نور روز در ایران یکی از زمان‌های اوج برای بارش پرساووشی امسال است، اما ۳ زمان اوج در بامداد روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه به ترتیب ۲۱، ۲۲ و ۲۳ مرداد جاری برای مشاهده شهاب‌های این بارش پیش‌بینی شده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

ویدئو / بازگشت روند عادی زندگی به شهرهای چین

مقامات چین با برداشته شدن بخشی از محدودیت‌های سختگیرانۀ کرونایی در این کشور موافقت کرده‌اند.این تصمیم، پس از اعتراضات گسترده شهروندان چین به بازگشت محدودیت‌های کرونایی گرفته شده است.پس از افزایش موارد جدید کرونا، مقامات چین تصمیم گرفته بودند، محدودیت‌هایی مانند قرنطینه شهرهای بزرگ را دوباره اجرایی کنند، اقدامی که نارضایتی شهروندان را به دنبال داشت. ادامه مطلب >>

ترافیک نیمه سنگین در کرج-چالوس/بارش باران در دو استانرییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک نیمه سنگین در مسیر جنوب به شمال کرج-چالوس خبر داد.

افزایش تا ۸ درجه ای دما در بخش‌هایی از کشور/بارش باران در برخی نقاطمدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش حدود ۵ تا ۸ درجه ای دما در بخش‌هایی از کشور و بارش باران، گاهی همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی دیگر از نقاط کشور طی سه‌ روز آینده خبر داد.

دستگیری عامل انفجار بمب صوتی در زاهداندستگیری عامل انفجار بمب صوتی در زاهدان عامل انفجار بمب صوتی در مسیر خودروی نیروی انتظامی در زیباشهر زاهدان، توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شد.

انبار نفت شهران؛ تهدیدی برای شهروندان یا حیاتی برای تهران؟ | DW | 07.08.2020در حالی که برخی مقامات می‌گویند انبار نفت شهران تهدیدی برای امنیت شهروندان است و باید به جای دیگری منتقل شود، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته این انبار نه تنها ایمن است بلکه وجود آن برای سوخت‌رسانی حیاتی است.

فیلم اعترافات مصطفی صالحی؛ یک رسوایی دیگر برای جمهوری اسلامی

تبعیض در همه چیز؛ از غذا تا سرویس بهداشتی/ تفاوت کارگران نظر کرده با آنها که بچه سر راهی هستند، در چیست؟کارگران پیمانکاری پارس جنوبی، به رسمی‌ها «نظرکرده» می‌گویند: تفاوت فقط در میزان حقوق و مزایای مزدی نیست؛ آنها بهترین امکانات رفاهی، خوابگاه‌های مدرن و باکیفیت، رستوران‌های خوب و راحت با بهترین غذاها، اتوبوس‌های باکیفیت برای حمل و نقل از کمپ به محل کار و بلیط هواپیمای رفت و برگشت برای روزهای مرخصی دارند اما ما هیچکدام از این امکانات را نداریم!

مهندس مسعود عتیقی در گفت‌وگو با ایسنا، بارش‌ شهاب"پرساووشی" را یکی از بارش‌های مشهور سالیانه توصیف کرد و افزود: این بارش به دلیل وقوع در فصل تابستان، با وجود شب‌های با هوای نسبتا مناسب از یک سو و از سوی دیگر به دلیل عبور آذر گوی‌های ویژه این بارش، بسیار مورد توجه رصدگران رخدادهای نجومی است.سرهنگ نادر رحمانی در گفت وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارش های دریافتی هم اکنون ترافیک در مسیر جنوب به شمال محور کرج-چالوس در محدوده های آدران، گرماب، نساء، دهانه جنوبی تونل کندوان و سیاه بیشه نیمه سنگین گزارش شده و ترافیک طول محور نیز حجم و روان است.صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، امروز (۱۷ مرداد ماه) در سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز در استان تهران و سمنان افزایش ابر، بارش باران گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد،‌ اظهار کرد: این شرایط طی سه روز آینده برای ارتفاعات مرکزی و شرقی البرز پیش‌بینی می‌شود.به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی و تبلیغات قرارگاه منطقه ای قدس نیروی زمینی سپاه، عامل انفجار بمب صوتی در مسیر خودروی نیروی انتظامی در زیباشهر زاهدان، توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شد.

وی ادامه داد: شاید برای برخی جالب باشد که بارش مشهور تابستانی سال ۱۳۹۹ در سالی رخ می‌دهد که دو رقم سمت چپ سال با عدد ۱۳ شروع می‌شود که از سال ۱۴۰۰ دیگر تکرار نخواهد شد. عتیقی با انتقاد نسبت به رایج شدن یک غلط مصطلح درباره این بارش، یادآور شد: برخی به اشتباه با حذف حرف"پ"در زبان فارسی، بارش"پِرساووشی" را"بَرساووشی" می‌نامندکه متاسفانه به عنوان یک غلط مصطلح رایج شده است! مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به جزئیات بارش"پرساووشی" سال جاری، اظهار کرد: با وجود آنکه ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹ ) وضعیت نور روز در ایران یکی از زمان‌های اوج برای بارش پرساووشی امسال است، اما ۳ زمان اوج در بامداد روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه به ترتیب ۲۱، ۲۲ و ۲۳ مرداد جاری برای مشاهده شهاب‌های این بارش پیش‌بینی شده است.  وی ادامه داد: در محورهای اسالم به خلخال استان اردبیل، ارتفاعات محور قزوین-رشت و ارتفاعات محورهای کرج-چالوس، کیاسر-سمنان و فیروزکوه نیز شاهد مه گرفتگی همراه با کاهش دید هستیم. وی ادامه داد: ماه در وضعیت هلال کاهنده صبحگاهی تا حدودی مزاحم مشاهده برخی از شهاب‌های کم نور این بارش است، هر چند که همانگونه که اشاره شد، شهاب‌های بسیار درخشان از ویژگی‌های این بارش زیبای تابستانی است. مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه برای ۵ روز آینده پدیده غالب در شرق کشور به‌ویژه منطقه زابل وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک خواهد بود، خاطرنشان کرد: از امروز (۱۷ مرداد) تا دوشنبه (۲۰ مرداد) هفته آینده دما در شمال غرب، غرب، سواحل شمالی، دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق و بخش‌هایی از مراکز کشور حدود ۵ تا ۸ درجه افزایش می یابد. عتیقی، بهترین زمان مشاهده شهاب‌های پرساووشی را پس از نیمه شب تا صبح دانست و خاطر نشان کرد: تا قبل از طلوع ماه به طور قطع شرایط برای مشاهده شهاب‌ها مهیاتر خواهد بود؛ هر چند که طی شب‌های ۲۱ تا ۲۳ مرداد ماه که این بارش به اوج می‎رسد، ماه دقایقی پس از نیمه شب طلوع کرده و تا صبح در آسمان حضور خواهد داشت.  انتهای پیام. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ZHR (میزان بارش ساعتی سرسویی) این بارش در سال جاری را ۴۰ تا ۵۰ شهاب در ساعت عنوان کرد و گفت: در سال‌های اخیر در برخی سال‌ها بدون حضور نور ماه در آسمان، تا ۱۰۰ شهاب در ساعت دیده شده است.

به گفته وی، در میان شهاب‌های این بارش همچنان شهاب‌هایی از بارش شهابی قبلی یعنی بارش شهابی"دلتا دلوی" که قبلا اعلام شده، مشاهده خواهد شد. انتهای پیام. عتیقی در خصوص تفاوت شهاب‌های بارش شهابی پرساووشی با دلتا دلوی توضیح داد: تفاوت شهاب‌های این دو بارش صرفا در کانون بارش آنها می‌شود؛ کانون بارش پرساووشی در صورت فلکی به همین نام در آسمان قرار دارد و با امتداد شهاب‌های این بارش، به صورت فلکی پرساووش و یا"بُرنده سر غول" می‌رسیم. وی اضافه کرد: بارش شهابی پرساووشی از این نظر با بارش شهابی دلتادلوی متفاوت خواهد بود. این فعال حوزه نجوم آماتوری با تاکید بر اینکه علاقه‌مندان به حوزه نجوم دقت داشته باشند که"شهاب" با"شهاب‌سنگ" متفاوت است، خاطر نشان کرد: بر عکس شهاب‌سنگ‌ها که دارای حجم و جرم قابل توجه هستند، شهاب‌ها ذرات میلی‌متری و میکرومتری هستند که در حدود ۱۰۰ کیلومتری زمین بر اثر برخورد و اصطکاک با اتم‌های جو، برانگیخته می‌شوند و نور زیادی متصاعد می‌کنند که به صورت رد شهاب‌ها در تمام پهنه آسمان دیده می‌شوند. وی منشا بارش پرساووشی را دنباله‌دار"سوئیفت تاتل" دانست که در جو زمین، با برخورد با ذرات به جای مانده از این دنباله‌دار، درخشان می‌شوند و با سرعت سرسام آور ۲۱۰ هزار کیلومتر در ساعت، ذرات این دنباله‌دار با جو زمین برخورد می‌کنند.

عتیقی ادامه داد: دوره دنباله‌دار سوئیفت-تاتل (Swift-Tuttle) یکصد و ۳۳ سال است. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران به بیان نحوه رصد این بارش شهابی پرداخت و گفت: همانگونه که بارها اشاره شده برای مشاهده و ثبت شهاب‌های یک بارش نیاز به تکسکوپ و یا ابزار رصدی خاص نیست و کافی است رصدگران از نور و آلودگی‌های شهرها دور شوند و در یک منطقه با آسمان باز  و عاری از موانع دید برای مشاهده بی خطر شهاب‌ها، سراسر آسمان را جستجو کنند. وی افزود: عکاسی نجومی از عبور شهاب‌ها، ترسیم اسکیس از آسمان و رد شهاب‌ها، تعیین میزان درخشش، جا به جایی و یادداشت نام صورت‌های فلکی محل عبور شهاب‌ها از جمله فعالیت‎هایی است که آماتورهای نجومی در کنار لذت بردن از یک بارش شهابی می‌توانند انجام دهند. عتیقی یادآور شد: گروه آموزش کاربردی انجمن نجوم آماتوری ایران پذیرای عکس‌ها و گزارش‌های مصور رصدی علاقه‎‌مندان از سراسر کشور در مورد این واقعه است تا در فضاهای مجازی اختصاصی انجمن با نام خودشان منعکس شود. انتهای پیام .