ت مثل تحلیف؛ رئیسی گفت ما مدافع واقعی حقوق بشریم | DW | 05.08.2021

05/08/2021 09:31:00 ب.ظ

فرش قرمز، گروه سرود و ادای سوگند در بحبوحه پیک پنجم کرونا در مراسمی با مهمانان خارجی کثیر، مدعوین داخلی قلیل و غیاب برادران لاریجانی. تهران که برای حفظ جان مردم تعطیل نشد، برای برگزاری مراسم در قرق امنیتی فرو رفت.

مراسم تحلیف رئیسی

فرش قرمز، گروه سرود و ادای سوگند در بحبوحه پیک پنجم کرونا در مراسمی با مهمانان خارجی کثیر، مدعوین داخلی قلیل و غیاب برادران لاریجانی. تهران که برای حفظ جان مردم تعطیل نشد، برای برگزاری مراسم در قرق امنیتی فرو رفت.

فرش قرمز، گروه سرود و ادای سوگند در بحبوحه پیک پنجم کرونا در مراسمی با مهمانان خارجی کثیر، مدعوین داخلی قلیل و غیاب برادران لاریجانی. تهران که برای حفظ جان مردم تعطیل نشد، برای برگزاری مراسم در قرق امنیتی فرو رفت.

رئیسی گفت ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم و افزود: «ملت ایران با وجود تبلیغات سهمگین دشمن و انتشار ویروس کرونا، جلوه‌ای رشک‌برانگیز از مردم سالاری دینی را در انتخابات پدید آورد.» بعد از مراسم تنفیذ شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته بودند که رئیسی با وجود آن که منبری بوده، سخنوری نمی‌داند.

ابراهیم رئیسی ملاقات با مقامات خارجی را از روز بعد تنفیذ شروع کرد، از جمله دیدار با نخست وزیران ارمنستان و الجزایر، وزیران خارجه بوسنی و عمان و روسای جمهور عراق و افغانستان. شیخ نعیم قاسم، نایب‌ رئیس گروه حزب‌الله لبنان در میان مدعوین مراسم تحلیف بودند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ شولتس: اعتراضات زنان شجاع ایران مرا تحت تاثیر قرار داد

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

وقتی ۲۰ هزار نظامی برای تحلیف بایدن شهررا قرق کردند دویچه وله نگفت میلیون ها امریکایی از کرونا مردن چرا بایدن برای حفظ جان مردم شهر را تعطیل نکرد ولی حالا که نوبت ایران میشه دلش برای ایرانیان میسوزه و میگه چرا ایران برای کرونا تعطیل نمیکنه ولی برای تحلیف تعطیل میکنه! فضولی موقوف قرق امنیتی😂 کله پوکا ما قرق امنیتی همین چند ماه قبل جای دیگه دیدیم شما 💩نخور.

مگر در کشورهای دیگر موقع سوگند ریاست جمهوری تدابیر امنیتی شدید وضع نمی کنند. و همه جا را امنیتی ها قرق نمی کنند. رسانه باشید نه بوقچی امپریالیستی محمدرضاپهلوی قبل از آخرین خروجش، قدرت را به شورای سلطنت واگذار کرد که رئیس شورای سلطنت هم سیدجلال الدین تهرانی به پاریس رفت و استعفای خودرا باقید من حضرت ولیعصر امام عصر به نائبالامام خمینی داد، بنابراین رضاپهلوی دیگر حقی ندارد.

با وجود اینهمه کشته روزانه بجای عزاداری عمومی سی چهل میلیون تومن گل آنتوریوم شاخه بریده زدن اونجا، دهن‌کجی به مردم! اینقدر مغرض! هفته پیش چندین روز تهران تعطیل بود! چه شد!؟ باعث افزایش پیک شد. ضمنا مراسم تحلیف همیشه مدعوین خارجی بیشتری داشته است چون اکثر مدعوین داخلی در تنفیذ شرکت می کنند. جملات و منطق طرفدارهای حکومت دلیلی دوچندان برای افرادی مثل من هست که همیشه مراقب هستم چشم بسته طرف کسی نروم وقتی راحت دروغ میگن و مفاهیم ساده رو سعی میکنند عوض کنند ،نشانه ای از این امر هست که حقیقت رفتارشان قابل دفاع نیست

خانم كوچولو تهران تعطیل بود جیش بوس بالا FreeIran2021 Iranian 🇮🇷 Iran سفاح قاتل . . خبيث يجب القبض عليه ومحاكمته آخی چقدر شما دلسوز مردم ایران هستید ؟!! از همون بمب شیمیایی که به صدام دادید تا هزاران نفر مردم غیر نظامی را نابود کنه معلوم میشه چقدر دلتون برای مردم ایران میسوزه!!

موج جدید کرونا در ژاپن؛ اعمال محدودیت برای پذیرش بیماران در بیمارستان‌هاموج جدید کرونا در ژاپن؛ اعمال محدودیت برای پذیرش بیماران در بیمارستان‌ها به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا بقیه افراد مبتلا به کرونا مجبور هستند خودشان را در خانه قرنطینه کنند تا تخت‌های بیمارستان برای بیماران با شرایط وخیم‌تر باز بماند. ⬇️جزئیات بیشتر: ازپیش کروناویروس ابرهای آسمانی جورکردن درهوا میګرده وه هرجای که دلش شده باریده میرود ، خیلی ببخشید ژاپن با هشت هزارو سیصد نفر مبتلا و هفت کشته در یک روز در اثر کرونا کجاش موج جدید داشته؟ آهان فهمیدم برای یک کشوری مثل ژاپن با صد و بیست چهار میلیون نفر جمعیت که از اول کووید تا حالا همش پانزده هزار و دویست نفر مرگ ومیر داشته خوب هفت نفر هم موج حساب میشه دیگه

وقتی همه فایزر زدن چرا تعطیل کنن😕😒 اون موقع که فوتبال یورو رو داشتید برگزار می کردید بحبوحه کرونا نبود. دویچه وله کثافت شرافت خبر گزاری که نداری

کاروان ایران بالاخره دومین مدال را دشت کرد؛ گرایی در فینال برای طلا می‌جنگددر مسابقات کشتی فرنگی، محمدهادی ساروی توانست با شکست رقیب فنلاندی خود به مدال برنز دست یابد. محمدرضا گرایی هم با راهیابی به فینال باید روز چهارشنبه به مصاف رقیب قدرتمند اوکراینی خود برود.

محکومیت سنگین ۵ شهروند برای «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی»

واکنش ایران به بروز حوادث برای کشتی‌ها در دریای عمانسخنگوی وزارت امور خارجه ایران بروز حوادث پی در پی برای کشتی‌ها در دریای عمان را «مشکوک» دانست. - خبرگزاری آناتولی

انتقاد نرگس محمدی به خارجی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حضور در مراسم تحلیف رئیسی

سفر رهبر جریان حکمت ملی عراق به ایران برای شرکت در مراسم تحلیف ابراهیم رییسیرهبر جریان حکمت ملی عراق برای برای شرکت در مراسم تحلیف ابراهیم رییسی رییس جمهور جدید ایران به تهران سفر کرد . 🖕🖕🖕🖕 ای ریدم به قبرت خمینی هندی

ابراهیم رئیسی پس از سخنرانی محمدباقر قالیباف و غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، روسای مقننه و قضاییه، سوگند یاد کرد.Share via Email Print this page زنان ژاپنی در لباس‌های سنتی و با ماسک صورت بیرون از استادیوم ملی ورزشی، محل اصلی برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن، با نگرانی از افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد، اعلام کرد که فقط بیمارانی که به خاطر این ویروس وضعیت‌شان به شدت وخیم است و افرادی که در معرض خطر تشدید بیماری‌شان هستند می‌توانند در بیمارستان‌ها بستری شوند.Aa در یازدهمین روز بازی‌های المپیک، ورزشکاران ایرانی بالاخره موفق شدند بار دیگر به روی سکو بروند.استان‌وایر - مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از صدور حکم دادگاه انقلاب برای موکلانش ناهید تقوی، مهران رئوف، سمیه کارگر، بهاره سی سلیمانی و نازنین محمد نژاد خبر داد.

او طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی قسم خورد که خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و عدالت و گسترش عدالت کند و افزود که از هر طرح دییپلماتیک که به لعو تحریم‌ها منجر شود استقبال می‌کند. قالیباف تاکید کرد که کشور در هنگامه یک تحول اساسی قرار دارد. ژاپن روزانه شاهد شناسایی حدود ۱۰ هزار مورد جدید کرونا بوده است. رئیسی در تشریح برنامه‌های خود به مدیریت اقتصادی، معیشت مردم، تغییرات اقلیمی و پرهیز از دسته‌ بندی‌های قومی و نژادی پرداخت اما کمترین اشاره‌ای به بحران واکسیناسیون، همه‌گیری کرونا و کمبودهای پزشکی و دارویی نکرد. این دومین مدال کاروان ورزشی ایران در بازی‌های المپیک توکیو به شمار می‌رود. در مراسم تنفیذ هم خامنه‌ای و او چیزی در باره مرگ و میر مردم و تنگناها نگفتند. آمار روزانه ابتلا به کرونا در توکیو رکورد جدیدی ثبت کرد مقامات توکیو روز شنبه ۹ مرداد، اعلام کرد که موارد کرونا در این شهر که میزبان بازی‌های المپیک است، به رکورد جدیدی رسیده است. در مجموع ۲۶۵ نفر در مراسم سوگند حضور یافتند. این وکیل دادگستری در این‌باره نوشت : «خانم‌ها سمیه کارگر و بهاره سی سلیمانی بابت مشارکت در اداره گروه غیرقانونی به شش سال حبس تعزیری و از حیث فعالیت تبلیغی علیه نظام به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

اتفاق بی‌سابقه آن که تعداد مدعوین داخلی تحت عنوان شرایط کرونایی با مقامات و مهمانان خارجی برابری می‌کرد. کشتی‌گیر شیرازی تیم ملی، در دیدار رده‌بندی خود در مقایب حریفی از ژاپن قرار گرفت. صادق و علی آملی لاریجانی، روسای پیشین قوه قضاییه و مقننه در این مراسم حضور نداشتند. جای محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی، روسای جمهور پیشین و چهره‌های معضوب نظام نیز خالی بود. رئیسی گفت ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم و افزود: «ملت ایران با وجود تبلیغات سهمگین دشمن و انتشار ویروس کرونا، جلوه‌ای رشک‌برانگیز از مردم سالاری دینی را در انتخابات پدید آورد. اما محمدرضا گرایی، برادر محمدعلی گرایی هم روز سه‌شنبه در وزن ۶۷ کیلوگرم به مصاف رقیبان خود رفت.» بعد از مراسم تنفیذ شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته بودند که رئیسی با وجود آن که منبری بوده، سخنوری نمی‌داند. مهران رئوف، فعال کارگری و زندانی دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی نیز روز ۲۵ مهر ۱۳۹۹ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

رئیسی در حلقه وثوق یاران. عدم رعایت فاصله لازم در جریان خوش و بش‌های قبل و بعد مراسم از نگاه مردم دور نماند. کشتی فرنگی ایران در المپیک شروعی ناامیدکننده داشت گرایی در این دیدار حساس و نفس‌گیر در نهایت توانست رقیب قدرتمند خود را شکست دهد و به مرحله نیمه نهایی راه یابد. نفر دوم از سمت راست: علیرضا زاکانی، نامزد انصرافی انتخابات که گفته می‌شود در آستانه نیل به مقام شهرداری تهران است. رسانه‌های داخلی گفته بودند که کابینه پیشنهادی روز یکشنبه ۱۷ مرداد معرفی می‌شود اما رئیسی این تاریخ را هفته آینده اعلام کرد. رسانه‌های داخلی گمانه‌زنی کرده‌اند که کابینه رئیسی جناحی نخواهد بود و وزیران نیرو، دفاع و دبیر شورای عالی امنیت ملی در آن ابقا می‌شوند. با این حساب تا همین حالا دست‌کم مدال نقره گرایی قطعی شده است و او باید برای تبدیل آن به طلا ۶ دقیقه نفسگیر را در مقابل رقیب قدرتمند خود از اوکراین سپری کند.

حسین امیرعبدالهیان، معاون سابق کشورهای عربی وزارت خارجه گزینه اصلی برای تصدی این وزارت عنوان می‌شود. ابراهیم رئیسی ملاقات با مقامات خارجی را از روز بعد تنفیذ شروع کرد، از جمله دیدار با نخست وزیران ارمنستان و الجزایر، وزیران خارجه بوسنی و عمان و روسای جمهور عراق و افغانستان. شیخ نعیم قاسم، نایب‌ رئیس گروه حزب‌الله لبنان در میان مدعوین مراسم تحلیف بودند.. حضور روحانی در این مراسم در رسانه‌ها با حساسیت ویژه‌ای پوشش داده شد. گویی انتظار می‌رفت او هم در میان غایبین باشد.

بحث بر سر جایگاه بعدی روحانی پس از ترک پاستور و نقش‌افرینی‌های احتمالی در سیاست کلان ادامه دارد. از هیات سعودی که رسانه‌ها نوشته بودند، خبری نشد. از کشورهای حاشیه خلیج فارس، وزیر خارجه کویت و وزیر صنعت و تجارت قطر به تهران آمدند. رئیسی گفت: «من دست دوستی و برادری به سوی همه کشورهای منطقه و به ویژه همسایگان دراز می‌کنم.» شرکت انریکه مورا در مراسم سوگند رئیسی موجی از اعتراض ایجاد کرد.

۱۳ حزب مخالف جمهوری اسلامی در بیانیه مشترکی با اشاره به عدم شرکت اروپا در تحلیف لوکاشنکو به دلیل سرکوب و تقلب نوشتند: «آیا مردم ایران از مردم بلاروس ارزش کمتری دارند؟» نرگس محمدی نیز به مورا نوشت: «ایران با سفر او موافقت می‌کند اما حاضر به قبول واکسن‌های اتحادیه اروپا نیست، چون اولی برای بقای حکومت و دومی برای بقای مردم است.» در مراسم تحلیف روحانی، ۱۲۰۰ نفر دعوت داشتند که حدود ۵۰۰ نفرشان شخصیت‌های خارجی بودند. فدریکا موگرینی، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نماینده اروپا در این مراسم بود. تشکل‌های حقوق بشری از موگرینی خواسته بود که مقامات ایران را به آزادی فعالان مدنی و زندانیان بهایی ترغیب کند. ذوق زدگی نمایندگان مجلس از حضور موگرینی و تلاش آنها برای سلفی گرفتن با او روی دیگر ماجرا بود.

مسئله‌ای که بعدا برای نمایندگان دردسر ساز شد. جایگاه ویژه میهمانان خارجی و محل رعایت دقیق‌تر پروتکل‌های بهداشتی. با وجود تبلیغات وسیع هیات رئیسه مجلس و رسانه‌های داخلی، تعداد مقامات ارشد خارجی به اندازه اعلام شده نبود و مدعوین اکثر در رده‌های میانی مسئولیت بودند. فرش قرمز، گروه موزیک ارتش، گروه سرود نوجوانان، میزبانی محمدباقر قالیباف و خوشامدگویی به مدعوین در ‌آستانه صحن..

. حسن اسدی زیدآبادی، پژوهشگر حقوق بشر و ‌بین‌الملل در توییتی پرسیده است: ترکیب و ترتیب مراسم تنفیذ و تحلیف یادآور عقد و عروسی نیست؟ ابراهیم رئیسی پس از سخنرانی محمدباقر قالیباف و غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، روسای مقننه و قضاییه، سوگند یاد کرد. او طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی قسم خورد که خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و عدالت و گسترش عدالت کند و افزود که از هر طرح دییپلماتیک که به لعو تحریم‌ها منجر شود استقبال می‌کند. قالیباف تاکید کرد که کشور در هنگامه یک تحول اساسی قرار دارد. رئیسی در تشریح برنامه‌های خود به مدیریت اقتصادی، معیشت مردم، تغییرات اقلیمی و پرهیز از دسته‌ بندی‌های قومی و نژادی پرداخت اما کمترین اشاره‌ای به بحران واکسیناسیون، همه‌گیری کرونا و کمبودهای پزشکی و دارویی نکرد.

در مراسم تنفیذ هم خامنه‌ای و او چیزی در باره مرگ و میر مردم و تنگناها نگفتند. در مجموع ۲۶۵ نفر در مراسم سوگند حضور یافتند. اتفاق بی‌سابقه آن که تعداد مدعوین داخلی تحت عنوان شرایط کرونایی با مقامات و مهمانان خارجی برابری می‌کرد. صادق و علی آملی لاریجانی، روسای پیشین قوه قضاییه و مقننه در این مراسم حضور نداشتند. جای محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی، روسای جمهور پیشین و چهره‌های معضوب نظام نیز خالی بود.

رئیسی گفت ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم و افزود: «ملت ایران با وجود تبلیغات سهمگین دشمن و انتشار ویروس کرونا، جلوه‌ای رشک‌برانگیز از مردم سالاری دینی را در انتخابات پدید آورد.» بعد از مراسم تنفیذ شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته بودند که رئیسی با وجود آن که منبری بوده، سخنوری نمی‌داند. رئیسی در حلقه وثوق یاران. عدم رعایت فاصله لازم در جریان خوش و بش‌های قبل و بعد مراسم از نگاه مردم دور نماند. نفر دوم از سمت راست: علیرضا زاکانی، نامزد انصرافی انتخابات که گفته می‌شود در آستانه نیل به مقام شهرداری تهران است.

رسانه‌های داخلی گفته بودند که کابینه پیشنهادی روز یکشنبه ۱۷ مرداد معرفی می‌شود اما رئیسی این تاریخ را هفته آینده اعلام کرد. رسانه‌های داخلی گمانه‌زنی کرده‌اند که کابینه رئیسی جناحی نخواهد بود و وزیران نیرو، دفاع و دبیر شورای عالی امنیت ملی در آن ابقا می‌شوند. حسین امیرعبدالهیان، معاون سابق کشورهای عربی وزارت خارجه گزینه اصلی برای تصدی این وزارت عنوان می‌شود. ابراهیم رئیسی ملاقات با مقامات خارجی را از روز بعد تنفیذ شروع کرد، از جمله دیدار با نخست وزیران ارمنستان و الجزایر، وزیران خارجه بوسنی و عمان و روسای جمهور عراق و افغانستان. شیخ نعیم قاسم، نایب‌ رئیس گروه حزب‌الله لبنان در میان مدعوین مراسم تحلیف بودند.

حضور روحانی در این مراسم در رسانه‌ها با حساسیت ویژه‌ای پوشش داده شد. گویی انتظار می‌رفت او هم در میان غایبین باشد. بحث بر سر جایگاه بعدی روحانی پس از ترک پاستور و نقش‌افرینی‌های احتمالی در سیاست کلان ادامه دارد. از هیات سعودی که رسانه‌ها نوشته بودند، خبری نشد. از کشورهای حاشیه خلیج فارس، وزیر خارجه کویت و وزیر صنعت و تجارت قطر به تهران آمدند.

رئیسی گفت: «من دست دوستی و برادری به سوی همه کشورهای منطقه و به ویژه همسایگان دراز می‌کنم.» شرکت انریکه مورا در مراسم سوگند رئیسی موجی از اعتراض ایجاد کرد. ۱۳ حزب مخالف جمهوری اسلامی در بیانیه مشترکی با اشاره به عدم شرکت اروپا در تحلیف لوکاشنکو به دلیل سرکوب و تقلب نوشتند: «آیا مردم ایران از مردم بلاروس ارزش کمتری دارند؟» نرگس محمدی نیز به مورا نوشت: «ایران با سفر او موافقت می‌کند اما حاضر به قبول واکسن‌های اتحادیه اروپا نیست، چون اولی برای بقای حکومت و دومی برای بقای مردم است.» در مراسم تحلیف روحانی، ۱۲۰۰ نفر دعوت داشتند که حدود ۵۰۰ نفرشان شخصیت‌های خارجی بودند. فدریکا موگرینی، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نماینده اروپا در این مراسم بود.

تشکل‌های حقوق بشری از موگرینی خواسته بود که مقامات ایران را به آزادی فعالان مدنی و زندانیان بهایی ترغیب کند. ذوق زدگی نمایندگان مجلس از حضور موگرینی و تلاش آنها برای سلفی گرفتن با او روی دیگر ماجرا بود. مسئله‌ای که بعدا برای نمایندگان دردسر ساز شد. جایگاه ویژه میهمانان خارجی و محل رعایت دقیق‌تر پروتکل‌های بهداشتی. با وجود تبلیغات وسیع هیات رئیسه مجلس و رسانه‌های داخلی، تعداد مقامات ارشد خارجی به اندازه اعلام شده نبود و مدعوین اکثر در رده‌های میانی مسئولیت بودند.

فرش قرمز، گروه موزیک ارتش، گروه سرود نوجوانان، میزبانی محمدباقر قالیباف و خوشامدگویی به مدعوین در ‌آستانه صحن... حسن اسدی زیدآبادی، پژوهشگر حقوق بشر و ‌بین‌الملل در توییتی پرسیده است: ترکیب و ترتیب مراسم تنفیذ و تحلیف یادآور عقد و عروسی نیست؟ دددد .