تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور به مردم معترض آبادان | DW | 27.05.2022

06/03/1401 11:51 ب.ظ

با افزایش شمار قربانیان و کندی روند آوار برداری، مردم خشمگین در آبادان، اهواز، ماهشهر و شاهین‌شهر تجمع کردند. نیروهای امنیتی که حضور سنگینی داشتند با افزوده شدن معترضان به سوی آنها گلوله و گاز اشک‌آور شلیک کردند.

با افزایش شمار قربانیان و کندی روند آوار برداری، مردم خشمگین در آبادان تجمع کردند. نیروهای امنیتی که از عصر، حضور سنگینی در حوالی متروپل داشتند، با افزوده شدن معترضان به سوی آنها گلوله ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور شلیک کردند. طبق اخبار شبکه‌های اجتماعی، شامگاه جمعه ۶ خرداد تعداد ماموران پلیس در مرکز آبادان بیش از مردم بود و تمام راه‌های منتهی به محل حادثه مسدود. کاربران شبکه‌ها گفته‌اند که یک دسته ۲۰۰ نفره با ۱۰۰ موتور سنگین سعی در ترساندن مردم داشتند.

ولی جمعیت همچنان شعار می‌داد؛ از جمله شعار"مرگ بر دیکتاتور".

اعتراضات مردمی و حمله نیروهای امنیتی به معترضان به آبادان محدود نماند و در اهواز و شاهین‌شهر نیز جریان داشت. سعید حافظی، روزنامه‌نگار حوزه خوزستان و افشاکننده تخلفات مربوط به برج، صدای مرد معترضی را به اشتراک گذاشت که فریاد می‌کشد: «...هواپیما بویینگ برا مردم میاری؟! این ملت با تیر و ترقه شما نمی‌ترسند. دوره بزن دررو تمام شد.»

داریوش معمار، دیگر روزنامه‌نگار خوزستانی نیز پیام صوتی یکی از اهالی شهر را منتشر کرد که از شلیک تیر ساچمه‌ای در خیابان امیری خبر می‌دهد و گاز اشک آور. این شاهد می‌گوید تعدادی از اهالی عرب جلوی بیمارستان در حال شعار دادن هستند. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

روسیه و ایران درباره «سواپ نفت و گاز» گفت‌وگو کردند🔺روسیه و ایران درباره «سواپ نفت و گاز» گفت‌وگو کردند ▪️معاون نخست وزیر روسیه می‌گوید که روسیه و ایران در مورد سواپ نفت و گاز، سرمایه‌گذاری در برخی پروژه‌های بخش انرژی، و همچنین ایجاد یک قطب لجستیکی گفت‌‌وگو کرده‌اند. ⬇️ بیشتر بخوانید:

دانشمندان مولکول عامل اختلال حس بویایی مرتبط با بیماری کووید-۱۹ را شناسایی کردندپژوهشگران در بریتانیا می‌گویند مولکولی را شناسایی کرده‌اند که «عامل محرک» برای تغییرات در حس بویایی به هنگام ابتلای افراد به بیماری کووید-۱۹ است.

مجلس عراق با تصویب قانونی عادی‌سازی روابط با اسرائیل را ممنوع کردمجلس عراق روز پنج‌شنبه پنجم خرداد قانونی را تصویب کرد که عادی‌سازی رابطه این کشور با اسرائیل را ممنوع می‌کند. از ایران بپرسید چرا مجلس عراق؟ کشور اشغال شده که مجلس ندارد!

روسیه و چین قطعنامه آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ را وتو کردندچین و روسیه از حق وتو در شورای امنیت علیه پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه کره شمالی پس از آزمایش موشک‌های بالستیک استفاده کردند.دیگر اعضای

ژاپن و آمریکا رزمایش هوایی برگزار کردندژاپن و آمریکا رزمایش هوایی برگزار کردند وزارت دفاع ژاپن یک روز پس از آزمایش سه موشک بالستیک از سوی کره شمالی اعلام کرد، ژاپن و آمریکا رزمایش مشترکی را با شرکت جت‌های جنگنده بر فراز دریای ژاپن اجرا کردند

کشورهای غربی پیشنهاد پوتین برای رفع تحریم‌ها را رد کردند | DW | 27.05.2022کشورهای غربی پیشنهاد پوتین مبنی بر تسهیل صادرات غلات اوکراین در قبال رفع تحریم‌ها علیه روسیه را رد کرده‌ و گفته‌اند تحریم‌ها علیه مسکو مانع صادرات غلات روسیه نیست و این کشور با محاصره دریایی به خطر گرسنگی دامن می‌زند.

شمار جان‌باختگان ساختمان متروپل آبادان در حالی به ۲۶ نفر رسید که شهر به شدت ملتهب است و نیروهای امنیتی حضوری سنگین در آن دارند.

طبق اخبار شبکه‌های اجتماعی، شامگاه جمعه ۶ خرداد تعداد ماموران پلیس در مرکز آبادان بیش از مردم بود و تمام راه‌های منتهی به محل حادثه مسدود. کاربران شبکه‌ها گفته‌اند که یک دسته ۲۰۰ نفره با ۱۰۰ موتور سنگین سعی در ترساندن مردم داشتند. ولی جمعیت همچنان شعار می‌داد؛ از جمله شعار"مرگ بر دیکتاتور".

اعتراضات مردمی و حمله نیروهای امنیتی به معترضان به آبادان محدود نماند و در اهواز و شاهین‌شهر نیز جریان داشت.

سعید حافظی، روزنامه‌نگار حوزه خوزستان و افشاکننده تخلفات مربوط به برج، صدای مرد معترضی را به اشتراک گذاشت که فریاد می‌کشد: «...هواپیما بویینگ برا مردم میاری؟! این ملت با تیر و ترقه شما نمی‌ترسند. دوره بزن دررو تمام شد.»

داریوش معمار، دیگر روزنامه‌نگار خوزستانی نیز پیام صوتی یکی از اهالی شهر را منتشر کرد که از شلیک تیر ساچمه‌ای در خیابان امیری خبر می‌دهد و گاز اشک آور. این شاهد می‌گوید تعدادی از اهالی عرب جلوی بیمارستان در حال شعار دادن هستند.

آخرین خبرها از قطع و وصل مرتب اینترنت آبادان حکایت دارند. کاربری توییت کرده که یگان ویژه در حال تیراندازی به مردم است و نوشته است: «آقای یگان ویژه آدم عزادار رو با شاتگان نمیزنن گاز اشک آور نمیدازن وسط جمعیت عزادار گیرم که توی خیابون دارن عزاداری میکنن چهارتا شعار هم از سر داغی که دارن دادن باید با شاتگان بزنیش؟ فردایی هم هست از فردا بترس آقای یگان ویژه...»

کاربر دیگری نیز با انتشار فیلمی از شلیک به مردم نوشته است: «خوب دلداری دادین به مردم آبادان...»

شبکه‌های اجتماعی در حالی خبرهای آبادان را پوشش می‌دهند که رسانه‌های داخلی به صورتی حاشیه‌ای و کمرنگ در باره برج فرو ریخته و اعتراضات مردمی گزارش می‌‌نویسند. صادق جعفری چگنی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان از مردم خواسته به"اخبار و اطلاعات کذب و شایعات متعدد طی روزهای گذشته در فضای مجازی" توجه نکرده و خبرها را از"مبادی و مراجع رسمی" پیگیری کنند.

دادگستری خوزستان گفته که"انتشار هر گونه اخبار کذب در این خصوص جرم است" و با افرادی که با انتشار"شایعات به دنبال بهره‌برداری" هستند با جدیت برخورد قانونی می‌شود.

محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی که به آبادان رفته، به فساد گسترده بین سازنده، پیمانکار، مالک و دستگاه‌های مجوز دهنده اذعان کرده و گفته که نظیر متروپل‌ها بسیارند.

احتمال داده می‌شود که شمار قربانیان تا ۱۰۰ نفر باشد.

در همین زمینه: