تیراندازی مرزبانان ایران به سوی دسته‌ای از کولبران؛ یک کولبر کشته شد - BBC News فارسی

23/05/1399 08:17 ب.ظ

تیراندازی مرزبانان ایران به سوی دسته‌ای از کولبران؛ یک کولبر کشته شد

گزارش‌ها از ایران حاکی است که سربازان مرزبانی ایران صبح پنجشنبه، به روی دسته‌ای از کولبران آتش گشودند و در این تیراندازی هادی خدری، کولبر جوان کُرد کشته شد. بنابر گزارش نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در کردستان او ۲۲ سال داشت و اهل روستای کریم‌آباد بود. پایان پست Twitter, 1 ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی بی سی فارسی گفت:"دو گلوله سربازان ایرانی به هادی خدری اصابت کرده و نیروهای امنیتی بلافاصله پس از این اتفاق خانواده را مجبور کرده‌اند که او را دفن کنند".

ارسلان یاراحمدی می‌گوید "این دومین مورد است که در چند ماه اخیر در مرز بانه بلافاصله پس از کشتن یک کولبر، او را دفن می‌کنند". کولبران افرادی هستند که در مناطق مرزی، کالاهای خارجی را روی دوش خود قرار داده و یا با استفاده از اسب و قاطر از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور می‌گذرانند و آن را در شهر یا روستای مرزی به صاحبان کالا تحویل می‌دهند.

در سال‌های گذشته شمار کولبرانی که در مرزهای ایران کشته و زخمی‌ شدند افزایش یافته است. بیشتر بخوانید: هشتگ 'کولبر_نکشید'؛ 'دخالت سپاه و دولت' چگونه شمار قربانیان را افزایش داد؟ پایگاه سازمان حقوق بشری "هه‌نگاو" با استناد به آماری که از منابع محلی و خانواده‌های کولبران جمع‌آوری کرده گزارش داده است که "در چهار ماه اخیر ٣٢ کولبر ایرانی کشتە" شدند. headtopics.com

ادامه مطلب:
bbcpersian »

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به از مرز 226 هزار نفر عبور کرد

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه به بیش از 900 هزار نفر رسید

اسرائیل از ارسال سوخت به غزه به دلیل حمله «بالن‌های آتش‌زا» جلوگیری می‌کندارتش اسرائیل بامداد امروز حملاتی به نوار غزه انجام داد و از سوی دیگر اعلام کرد که مانع ارسال سوخت به نوار غزه خواهد شد.

غنایم ایران؛ پیمان‌های اقتصادی برای تضمین سیطره بر سوریه پس از اسد

دو شرط مهم ایران برای واردات واکسن کرونا از روسیهرییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران: روس ها اگر قصد فروش واکسن کرونا را دارند،باید جزییات علمی آن را منتشر کنند وزارت بهداشت ما قطعا برای تایید کیفیت واکسن نیاز به دسترسی به این اطلاعات خواهد داشت واردکردن این واکسن به ایران شرط‌های مهم و جدی خواهد داشت

کرونا در ایران؛ مرگ ۱۸۸ نفر در شبانه‌روز گذشته و نگرانی‌ها از برگزاری عزاداری‌های محرمایران در ۲۴ ساعت منتهی به چهارشنبه، چهارمین کشور با بالاترین آمار روزانه مرگ و میر در جهان بود

August 13, 2020

پایان پست Twitter, 1

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی بی سی فارسی گفت:"دو گلوله سربازان ایرانی به هادی خدری اصابت کرده و نیروهای امنیتی بلافاصله پس از این اتفاق خانواده را مجبور کرده‌اند که او را دفن کنند".

ارسلان یاراحمدی می‌گوید "این دومین مورد است که در چند ماه اخیر در مرز بانه بلافاصله پس از کشتن یک کولبر، او را دفن می‌کنند".

کولبران افرادی هستند که در مناطق مرزی، کالاهای خارجی را روی دوش خود قرار داده و یا با استفاده از اسب و قاطر از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور می‌گذرانند و آن را در شهر یا روستای مرزی به صاحبان کالا تحویل می‌دهند.

در سال‌های گذشته شمار کولبرانی که در مرزهای ایران کشته و زخمی‌ شدند افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

هشتگ 'کولبر_نکشید'؛ 'دخالت سپاه و دولت' چگونه شمار قربانیان را افزایش داد؟

پایگاه سازمان حقوق بشری "هه‌نگاو" با استناد به آماری که از منابع محلی و خانواده‌های کولبران جمع‌آوری کرده گزارش داده است که "در چهار ماه اخیر ٣٢ کولبر ایرانی کشتە" شدند.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی بی سی فارسی می‌گوید "از سال‌ ۲۰۱۶ و پس از آنکه سپاه پاسداران کنترل مرزهای ایران را در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه به دست گرفت، تلفات کولبران افزایش یافت".

تا پیش از این، نیروی انتظامی کنترل مرزهای مناطق کردنشین ایران را بر عهده داشتند.

علاوه بر این، در سال‌های گذشته مقام‌های دولت حسن روحانی اعلام کردند با تغییر قوانین، دیگر کسب و کاری به نام کولبری را به رسمیت نمی‌شناسند. این موضع‌گیری دولت برخورد با کولبران را تشدید کرد.

تیراندازی مستقیم، انفجار مین، سقوط از کوه و بهمن و سرمازدگی از جمله اتفاقاتی بوده که به مرگ یا معلولیت کولبران انجامیده است.

مهمترین خبرها