تکرار رفتاری که با بهنام محجوبی شد؛ جان سیامک مقیمی در خطر

11/12/1399 09:48 ب.ظ

«در نماز جماعت و مراسم زیارت عاشورا شرکت نمی‌کنی.. نامه را امضا نمی‌کنم!» روندی مشابه در طولانی شدن تایید عدم تحمل کیفر برای بهنام محجوبی‌، حالا برای سیامک مقیمی تکرار می‌شود. او ۶ بار اقدام به خودکشی کرده است. گزارشmiladpoureisa اطلاع_رسانی سیامک_مقیمی

سیامک مقیمی»، زندانی سیاسی زندان تهران بزرگ (فشافویه) منتشر شد؛ زندانی ۲٢ ساله‌ای که به دلیل اختلال حاد روانی و فشار شدید در زندان فشافویه، تا امروز دست کم شش بار اقدام به خودکشی کرده است ولی خبری از آزادی او به خاطرعدم توانایی تحمل کیفر نیست.

یکی از هم‌بندی‌های سیامک مقیمی در مورد شرایط او با «ایرانوایر» گفت‌وگو کرده است*** سیامک مقیمی به دنبال اعتراضات آبان ۱۳۹۸ بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد که پنج سال آن قابل اجرا است. یک زندانی هم‌بند او در زندان فشافویه در مورد آخرین وضعیت جسمی مقیمی به«ایرانوایر» می‌گوید سیامک از روز بعد از اقدام به خودکشی، با بخیه در دست و شکم خود، در قرنطینه زندان نگه‌داری می‌شود: «خودکشی سیامک به این صورت انجام شده است که بعد از زدن رگ دست و پاره کردن بافت شکم، برای این که هم‌بندی‌هایش متوجه اقدام او نشوند، روی تخت خوابیده و روی خود پتو انداخته بود. چند ساعت بعد تازه یکی از هم بندی‌هایش متوجه خون زیاد روی پتو می‌شود و فوراً او را به بیمارستان انتقال می‌دهند.»بازداشت

سال گذشته خود، به مدت طولانی به خاطر اختلال روانی در یک بیمارستان روان‌پزشکی بستری بوده است اما تا امروز که تقریباً یک سال و نیم از اجرای حکم زندان او می‌گذرد، با وجود مدارک متعدد پزشکی، با آزادی وی موافقت نشده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

گفتار و رفتاری که موجب القای بی‌ثباتی شود، به معیشت مردم لطمه می‌زندرئیس‌جمهور گفت: کنترل و مدیریت بازار سرمایه و رسیدن به تعادل در قیمت ارز مستلزم تداوم فضای مساعد و قابل اعتماد برای فعالیت‌های اقتصادی است و قطعا هر گفتار و رفتاری هر چند غیراقتصادی که موجب آشفتگی و القای بی‌ثباتی شود، به اقتصاد و معیشت مردم لطمه می‌زند.

بد رفتاری با اویغورها؛ چین در اقدامی متقابل چند مسئول آمریکایی و کانادایی را تحریم کرداتحادیه اروپا، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا روز دوشنبه در تازه‌ترین واکنش به بدرفتاری با اقلیت اویغور تعدادی از مسئولان گذشته و فعلی استان سین‌کیانگ را تحت تحریم‌های جدید قرار دادند. فقط شما غربیها میتوانید اینقدر پست و رذل باشید. باور کنید من اینا رو بهتر از هر کسی میشناسم.به هیچ عنوان انگیزه انسانی ندارن در دفاع از اقلیتها.یکی رو بالا میبرن.یکی رو زمین میکوبن.به یکی امتیاز میدن.یکی رو میکنن مسئول کنترل اون یکی.اینقدر بین ادیان و باورها تفرقه افکنی میکنن،که چیزی جز نفرت از هم بوجود نمیاد.یهوبی همه از هم

سرنوشت برجام در سال ۱۴۰۰ و الگوی رفتاری خامنه‌ای

تکرار روایت سپاه پاسداران از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سازمان هواپیمایی ایرانگزارش ذکر نکرده چرا سایز موشک و هواپیما را نتونسته از هم تشخیص بده؟؟ فرض بر اینکه جهت دهی سیستم غلط، اینهمه پرواز در ساعات قبل انجام شده، چرا اون پروازها را هدف قرار نداده؟

کرونا؛ هشدار نسبت به تکرار بحران هند در سایر کشورها | DW | 08.05.2021سازمان جهانی بهداشت می‌گوید خطر از کنترل خارج شدن پاندمی و تکرار اوضاع هند، بسیاری کشورهای دیگر را نیز تهدید می‌کند. از نپال و برزیل به عنوان مصادیق چنین خطری یاد شده است. آمار ابتلا در هند به ۲۱میلیون نفر رسید.

به فاصله کمی بعد از مرگ «بهنام محجوبی»، درویش زندانی در بیمارستان «لقمان» تهران، خبر«

سیامک مقیمی»، زندانی سیاسی زندان تهران بزرگ (فشافویه) منتشر شد؛ زندانی ۲٢ ساله‌ای که به دلیل اختلال حاد روانی و فشار شدید در زندان فشافویه، تا امروز دست کم شش بار اقدام به خودکشی کرده است ولی خبری از آزادی او به خاطرعدم توانایی تحمل کیفر نیست.

یکی از هم‌بندی‌های سیامک مقیمی در مورد شرایط او با «ایرانوایر» گفت‌وگو کرده است***

سیامک مقیمی به دنبال اعتراضات آبان ۱۳۹۸ بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد که پنج سال آن قابل اجرا است. یک زندانی هم‌بند او در زندان فشافویه در مورد آخرین وضعیت جسمی مقیمی به«ایرانوایر» می‌گوید سیامک از روز بعد از اقدام به خودکشی، با بخیه در دست و شکم خود، در قرنطینه زندان نگه‌داری می‌شود: «خودکشی سیامک به این صورت انجام شده است که بعد از زدن رگ دست و پاره کردن بافت شکم، برای این که هم‌بندی‌هایش متوجه اقدام او نشوند، روی تخت خوابیده و روی خود پتو انداخته بود. چند ساعت بعد تازه یکی از هم بندی‌هایش متوجه خون زیاد روی پتو می‌شود و فوراً او را به بیمارستان انتقال می‌دهند.»بازداشت

سال گذشته خود، به مدت طولانی به خاطر اختلال روانی در یک بیمارستان روان‌پزشکی بستری بوده است اما تا امروز که تقریباً یک سال و نیم از اجرای حکم زندان او می‌گذرد، با وجود مدارک متعدد پزشکی، با آزادی وی موافقت نشده است.

از زندانی هم‌بند سیامک مقیمی در مورد شرایط روحی او در داخل زندان فشافویه پرسیدیم، گفت: «سیامک به خاطر اختلال روانی که از آن رنج می‌برد، معمولاً خیلی گوشه‌گیر است. یا ما او را در حال گریه کردن می‌بینیم یا این که اقدام به خودزنی می‌کند. روی بدن سیامک پر از زخم و آثار خودزنی است. اقدام به خودزنی او به یک امر روزمره تبدیل شده است. این خودزنی‌ها از شش بار خودکشی که منجر به انتقال او به بیمارستان شده‌اند، جدا است.»رسانه‌ها

به عنوان دلیل آخرین مورد اقدام به خودکشی او عنوان شده است. گفته شده «میرزا آقایی»، رییس اندرزگاه تیپ۲ زندان فشافویه در واکنش به درخواست سیامک مقیمی برای برخورداری از حق مرخصی گفته است: «هیچ حقی به شما تعلق نمی‌گیرد!»

هم‌بندی سیامک مقیمی گفت: «این یک روال خیلی عادی در زندان است که برای ارسال نامه زندانی به نهادهای مختلف، ابتدا باید رییس زندان آن را امضا کند و سپس از طریق پست، نامه به نهاد مورد نظر ارسال شود. از وقتی میرزا آقایی، ریاست اندرزگاه تیپ٢ زندان فشافویه را برعهده گرفته، این کار عادی امضای نامه زندانیان سیاسی با اختلال روبه‌رو شده است؛ به ویژه زندانیانی که در اتهامات آن‌ها توهین به رهبری هست، با اذیت و آزار بسیار شدید میرزا آقایی روبه‌رو می‌شوند. تقریباً هیچ کدام از زندانیانی که این اتهام را در پرونده خود دارند، نتوانسته‌اند امضای میرزا آقایی را برای نامه خود بگیرند.»

آن طور که خود سیامک برای دوست خود تعریف کرده، میرزا آقایی در مقابل درخواست امضای نامه، به دادیار ناظر بر زندان گفته است: «چون تو در نماز جماعت و مراسم زیارت عاشورا شرکت نمی‌کنی، من هم به دلیل نداشتن حسن اخلاق، نامه را امضا نمی‌کنم!»

دقیقاً همان روند غیرقانونی که به تأخیر طولانی در تأیید عدم تحمل کیفر برای «بهنام محجوبی» و در نهایت مرگ او در بیمارستان لقمان منجر شد، برای سیامک مقیمی زندانی جوان زندان فشافویه هم در حال تکرار است.

به گفته یک زندانی سیاسی در این زندان که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده، از دی ماه سال گذشته که حکم سیامک مقیمی در حال اجرا است، نامه درخواست تشکیل کمیسیون پزشکی برای او به سازمان پزشکی قانونی ارسال شده است اما بعد از حدود ١٥ ماه، هنوز خبری از تأیید عدم تحمل کیفر او نیست: «روند تأیید عدم تحمل کیفر به دلیل بیماری برای سیامک مقیمی از دی ماه سال گذشته که او بازداشت شد تا همین امروز، یعنی حدود ۱۵ ماه طول کشیده و هنوز پزشکی قانونی نامه عدم تحمل کیفر سیامک را به قوه قضاییه ارایه نکرده است. تازه مهر ماه امسال پرونده پزشکی سیامک به پزشکی قانونی رسیده و همین دو ماه پیش او در این کمیسیون مورد معاینه قرار گرفته است. ولی هنوز بعد از این همه خطرات جانی که او را تهدید کرده‌اند، پزشکی قانونی نامه عدم تحمل کیفر را به دادسرای اوین ارسال نکرده است. این در شرایطی است که سیامک نه تنها از حق برخورداری از وکیل محروم است بلکه حتی در بیرون از زندان هم کسی را برای پی‌گیری کارهایش ندارد.»

«مهدی محمودیان»، فعال حقوق بشر که از نزدیک در جریان روند بررسی پرونده پزشکی بهنام محجوبی بود، بعد از مرگ این درویش زندانی، دراز

هشت ماه تأخیر پزشکی قانونی در تأیید عدم تحمل کیفر او خبر داده بود. در همین مدت، بهنام محجوبی حداقل دو بار توسط پزشک شخصی خود و پزشکان بیمارستان روان‌پزشکی«امین‌آباد» عدم تحمل کیفر او تأیید شده بود که مسوولان قضایی بدون توجه به آن، از آزادی محجوبی خودداری کردند.

جدا از این که روند تأیید عدم تحمل کیفر برای سیامک مقیمی بسیار بیشتر از بهنام محجوبی طول کشیده، حبس سیامک در زندان فشافویه که سابقه طولانی از آزار و شکنجه زندانیان سیاسی در آن منتشر شده است، وضعیت سیامک مقیمی را پیچیده‌تر هم می‌کند.

با این که در ماه‌های گذشته زندانیان سیاسی زندان فشافویه به نام رعایت «اصل تفکیک جرایم» به سالن‌های ٩تیپاین زندان منتقل شده‌اند اما زندانی هم‌بند سیامک مقیمی می‌گوید در این سالن‌ها محکومان جرایم مالی و دیگر جرایم غیرسیاسی هم زندانی هستند که اتفاقاً شماری از آن‌ها بارها زندانیان سیاسی را مورد آزار قرار داده‌اند؛ از جمله این زندانیان، فردی به نام«پیمان»، از محکومان «موسسه مالی و اعتباری انصار» است که پدرش از اعضای سپاه پاسداران و مجمع تشخیص مصلحت نظام است. او زندانیان سیاسی جوان را در این سالن‌ها مورد آزار جنسی قرار می‌دهد: «وکیل بند سالن

١٠ تیپ۲ زندان فشافویه، فردی با نام کوچک پیمان است. آن طور که خودش گفته، از متهمان موسسه مالی و اعتباری انصار است که همین فرد بارها زندانیان را مورد آزار جنسی قرار داده است. پدر پیمان از اعضای سپاه پاسداران و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است و با این که مسوولان زندان از آزار جنسی زندانیان توسط او خبر دارند اما هیچ اقدامی نمی‌کنند.»

این زندانی می‌گوید: «یکی از هم‌بندی‌های ما که مورد آزار این فرد قرار گرفته، برای شکایت از او به مسوولان زندان مراجعه کرده بود اما به او گفته بودند برای ثبت شکایت آزار جنسی خود حتما باید شاهد داشته باشید. حالا در نظر بگیرید که ما به همراه سیامک مقیمی با این شرایط روحی در سالن ٩ همین تیپ، دقیقاً سالن مجاور محل نگه‌داری پیمان هستیم. سیامک با این شرایط خاص روانی و سابقه بارها خودکشی و خودزنی، در صورت تهدید از سوی پیمان، واکنش خطرناکی از خود نشان خواهد داد.»١٠ فشافویه

که زندانیان سیاسی نگه‌داری می‌شوند، تعداد زیادی از جوانان حدود

٢٠ ساله، از جمله سیامک مقیمی در خطر آزار جنسی از سوی پیمان قرار دارند.

به گفته هم‌بندی سیامک مقیمی، تعداد زیادی از مسوولان کشوری، از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دادسرای اوین، «علی باقری کنی» معاون حقوق بشر قوه قضاییه و بسیاری دیگر از مسوولان قضایی به طور مستقیم در جریان وضعیت وخیم سیامک مقیمی هستند ولی تا امروز هیچ کاری برای آزادی او از زندان انجام نشده است.زندانی جوان زندان فشافویه توسط دو محکوم جرایم مواد مخدر با ۳۰ ضربه چاقو گذشته است و هنوز جان زندانیان سیاسی زندان فشافویه به خاطر نگه‌داری آن‌ها در کنار زندانیان خطرناک مورد تهدید قرار می‌گیرد.