توییت آقا‌محمد و دروغ پردازی‌های کرونایی

15/07/1400 09:34 ق.ظ

اگرچه انتشار محتوایی که ویروس کرونا را «ساختگی»، «توطئه قدرت‌های جهان»، «کم‌ خطر» و مانند «آنفولانزا» می‌خوانند، در همه جای جهان در حال انجام است اما فقط در تعداد محدودی کشور، از جمله ایران، رهبران نظام سیاسی آغازگر چنین گفتمانی بوده‌اند. راستی_آزمایی

0» این ویروس را نسبت به ماه‌های اولیه شروع پاندمی چندین برابر کرده و از رقم سه به ۹ رسانده است.

زیر میزان سرایت‌پذیری یا میزان انتقال ویروس از یک بیمار به افراد دیگر را نشان می‌دهد: جدا از این‌ که میزان سرایت‌پذیری ویروس کرونا با وجود سویه دلتا سه برابر شده است، ضریب انتقال ویروس حتی در سویه اصلی که همه‌گیری ویروس با آن شروع شد نیز در مقایسه با ویروس‌های دیگری که در زمان اوج شیوع خود بسیار سرایت‌پذیر بوده‌اند، کمتر نیست؛ مثلا ویروس «اچ‌آی‌وی» که برای دهه‌ها بحث داغ تمام محافل پزشکی، دانشگاهی و حتی رسانه‌ها بود، در اوج زمان شیوع خود در دهه ۱۹۸۰ میلادی، ضریب سرایتی نزدیک به چهار داشت. این یعنی در آن زمان، هر نفری که به ویروس اچ‌آی‌وی آلوده می‌شد، می‌توانست در چهار نفر دیگر نیز عفونت ناشی از این ویروس را ایجاد کند.

بنابراین، در برخورد با اظهارنظرهایی هم‌چون توییت آقامحمد، باید گفت که نه تنها ویروس کرونا جزو ویروس‌های بسیار مسری است بلکه ضریب سرایت آن نیز در جهش‌های ژنتیکی اخیر این ویروس، به شدت در حال افزایش بوده است.

ادامه مطلب:
iranwire »

آمریکا: در صورت شکست دیپلماسی با ایران «راه‌های دیگری» را در پیش خواهیم گرفتشماری از مقامات آمریکایی برای بررسی «راه‌های دیگر» در قبال ایران، در صورت شکست دیپلماسی، دیداری با همتایان اسرائیلی خود خواهند داشت.خبرگزاری «رویترز»، به دمکرات‌های ؟؟؟ امریکا اگر ذره ای غیرت و وجدان داشتند شکست دیپلماسی در ایران را از زمانی که فرزندانِ این آب و خاک ، تنها و بی کِس ، در مکتبخانه های جمهوری جهل و جنایت ، شکنجه و کُشته می شدند ، شکست خورده میدیدند و اینقدر رذیلانه سبب ادامه حیات این ماشین کشتار نمی شدند !!!

طالبان و تحصیل در افغانستان؛ دختران به مدارس بازگشتند اما محدود و تنها در یک ولایتبا وجود تاکید گروه طالبان در خصوص صدور اجازه تحصیل دختران، گزارش‌ها از افغانستان حاکی از آن است جز در مواردی معدود، عموم دختران افغان هنوز اجازه بازگشت به مدارس و مکتب‌خانه‌ها را پیدا نکرده‌اند. مدارس باید غیر مستقل از تحمیل و برداشت سلیقه ی طالبان در پوشش و دروس خود باشد! تحمیل بورفع برای دختران دانش آموز‌، دانش جو و کارمند نباید اجباری باشد!

روز جهانی آموزگار در دوران طالبان؛ میرویس بلخی: سخنان ایدئولوژیک در حق معلمان جفاستوضعیت مبهم تحصیل دانش‌آموزان دختر و بازماندن بسیاری از آموزگاران زن از ادامه تدریس، در کنارِ نامشخص بودن آینده حرفه‌ای این قشر از جامعه فرهنگی افغانستان دلایلی است که برای متفاوت بودن برگزاری مراسم امسالِ روز جهانی آموزگار در افغانستان از آن یاد شده است. اتحادیه سوسیال اروپا باید شرمسار باشد که خواهان گفتگو با طالبان تروریست و مشروعیت دادن ب اَسلام گراهای ضد زن باشد. فاتحه حقوق بشر اروپایی خوانده شد

آنچه باید در مورد سرطان پستان در هر مرحله زندگی بدانید | DW | 06.10.2021در تازه‌های پزشکی هفته می‌خوانید: اکتبر، ماه آگاهی از سرطان پستان؛ تاثیرات مخرب خشونت جنسی بر سلامت قلب و مغز؛ استخوان‌ها غیر از کلسیم به کدام ریزمغذی‌ها محتاجند؟ جوانان مبتلا به پرفشاری خون، مغز کوچک‌تری دارند. یعنی کسایی که ممه میخورند بر سلامت قلب تاثیر منفی داره! ممنون از آگاهی رسانی تون. ممه نخوریم اگر آپ اس دھرتی کو ظلم اور ظلم سے بھری نہیں دیکھتے ہیں تو اپنے لیڈر کو یاد رکھیں ، وہ آپ کا بھائی تھا جو بھی تھا ، اسے گٹر سے نکال کر قتل کر دیا گیا۔ ہم اسے معمر قذافی کے نام سے جانتے ہیں۔

جانشین فرمانده سپاه: در مرزهای شمال شرق کشور تنشی در کار نیستجانشین فرمانده سپاه: در مرزهای شمال شرق کشور تنشی در کار نیست جانشین فرمانده سپاه در پاسخ به پرسشی درباره تنش‌های اخیر در مرزهای شمال شرقی کشور تاکید کرد: یکسری شیطنت‌ها برقرار می‌شود، اما تنشی در کار نیست. بی سواد شمال غرب! فیزیک_کوانتم مستعان۱۱۰

بهترین رستوران جهان در سال ۲۰۲۱ در چه کشورهایی قرار دارند؟رستوران «نوما» در اوایل سال جاری میلادی نیز توانست سه ستاره «میشلن» به دست بیاورد. داوران این رتبه بندی مشهور فرانسوی «ارتباط قوی میان غذاهای این رستوران با طبیعت» و «آشپزی خلاقانه» را از مهمترین ویژگی‌های غذاهای «نوما» توصیف کردند. فري كثيف خيابون سهروردي نيلوفر تهران

R

0» این ویروس را نسبت به ماه‌های اولیه شروع پاندمی چندین برابر کرده و از رقم سه به ۹ رسانده است.زیر میزان سرایت‌پذیری یا میزان انتقال ویروس از یک بیمار به افراد دیگر را نشان می‌دهد:

جدا از این‌ که میزان سرایت‌پذیری ویروس کرونا با وجود سویه دلتا سه برابر شده است، ضریب انتقال ویروس حتی در سویه اصلی که همه‌گیری ویروس با آن شروع شد نیز در مقایسه با ویروس‌های دیگری که در زمان اوج شیوع خود بسیار سرایت‌پذیر بوده‌اند، کمتر نیست؛ مثلا ویروس «اچ‌آی‌وی» که برای دهه‌ها بحث داغ تمام محافل پزشکی، دانشگاهی و حتی رسانه‌ها بود، در اوج زمان شیوع خود در دهه ۱۹۸۰ میلادی، ضریب سرایتی نزدیک به چهار داشت. این یعنی در آن زمان، هر نفری که به ویروس اچ‌آی‌وی آلوده می‌شد، می‌توانست در چهار نفر دیگر نیز عفونت ناشی از این ویروس را ایجاد کند.

بنابراین، در برخورد با اظهارنظرهایی هم‌چون توییت آقامحمد، باید گفت که نه تنها ویروس کرونا جزو ویروس‌های بسیار مسری است بلکه ضریب سرایت آن نیز در جهش‌های ژنتیکی اخیر این ویروس، به شدت در حال افزایش بوده است.آقامحمد، کاربر توییتری می‌‌گوید چون برای دریافت نمونه از مخاط، سواب یا ابزار مربوط به نمونه‌برداری را وارد محدوده «نازوفارنژیال» یا بخش انتهایی بینی که به حلق متصل می‌شود، می‌کنند، پس کرونا آن‌قدرها هم واگیردار نیست. با این‌حال، در دنیا برای نمونه‌برداری تست پی‌سی‌آر یا «زنجیره واکنشی پلیمراز» که قابل اتکاترین نوع تست برای تشخیص عفونت به ویروس کرونا است، روش‌های متفاوتی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از ابزارهای نمونه‌برداری از مخاط بینی و دهان است که در روزهای اولیه ابتلا به عفونت کووید-۱۹، بیشترین تعداد و تمرکز ویروس کرونا در این مناطق است.

حتی در روش نمونه‌برداری از مخاط بینی نیز بنا بر معیارهایدر زمینه کنترل کیفیت ابزارهای نمونه‌برداری که در اختیار تولیدکنندگان و عموم نیز قرار گرفته‌اند، چنان‌چه شکل و تمرکز قسمت الیافی آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که بتوانند از قسمت قدامی بینی و قسمت میانی آن، یعنی «مید تربینیت» نیز نمونه بردارند، قابل استفاده هستند. بنابراین، احتمالا در ایران به این دلیل از سواب‌های بلندی که تا نازوفارنژیال پیش می‌روند استفاده می‌شود که سواب‌های دیگری در بازار در دسترس نیستند.سایت

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (اف‌دی‌ای) برخی روش‌های جایگزین سواب یا نمونه‌برداری از بینی و دهان را نیز مشخص کرده است. در این سایت آمده‌ است روش نمونه‌برداری بزاقی که در آن فرد داخل یک لوله آزمایش در چندین مرحله پشت سر هم آب دهان خود را می‌ریزد یا روش قرقره کردن مقدار کمی آب مقطر و ریختن آن در یک ظرف استریل شده نیز درست به اندازه سواب، دقیق است.

علاوه بر این‌ها، سازمان اف‌دی‌ای می‌گوید این روش‌ها به این دلیل که توسط خود فرد بیمار هم قابل انجام هستند و میزان ارتباط آن‌ها را با کادر درمانی و آزمایشگاهی به‌ حداقل می‌رسانند، در کنترل شیوع این ویروس نیز موثر هستند.در بخش پاسخ‌ها به توییت مد‌نظر این گزارش، عده زیادی، از جمله خود آقامحمد به لطمه‌ زننده بودن و احتمال بالای نتیجه مثبت کاذب تست‌های سواب بینیکرده‌اند.

بررسی‌ها اما نشان می‌دهند که امکان بروز نتیجه مثبت کاذب در تمام تست‌های پی‌سی‌آر که توسط افراد آموزش‌ دیده و در آزمایشگاه انجام می‌شوند، بسیار ناچیز است.سایت

سازمان غیر‌انتفایی «مایو» که سازمانی مختص آموزش عمومی موضوعات مربوط به سلامت و اطلاع‌رسانی به عموم مردم درباره تحقیقات پزشکی است، آمده که نمونه‌برداری‌ها در محیط استریل ظرف نمونه‌برداری نگه‌داری می‌شوند.

هم‌چنین گفته شده است که پس از نمونه‌برداری، نمونه‌ها یا به مراکز آزمایشگاهی که امکان بررسی نمونه را دارند، انتقال داده می‌شوند و یا در همان آزمایشگاه، وارد دستگاهی که امکان تشخیص ویروس را دارد، خواهند شد تا نتیجه به‌ دست بیمار برسد.

بنابراین، به گفته سازمان غیر‌انتفاعی مایو، امکان بروز نتیجه مثبت کاذب تقریبا نزدیک به صفر است و تنها زمانی نتیجه مثبت کاذب خواهد بود که ابزار نمونه‌برداری یا ظرفی که ابزار تا زمان انجام آزمایش در آن نگه‌داری می‌شود، آلوده به ویروس باشد که با توجه به حساسیت این تست‌ها، این موضوع منتفی است.