توییت توهین‌آمیز یک دیپلمات؛ سفیری که همکارش را «نگون‌بخت» می‌خواند

26/06/1399 09:10 ق.ظ

«عباس موسوی»، سفیر جمهوری اسلامی در جمهوری آذربایجان، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی را که گزارش شده ایران به تلافی کشتن قاسم_سلیمانی در پی ترورش بوده، «سفیر نگون‌بخت در گوشه‌ای از دنیا» خواند. یادداشت فرامرز داور👇 پشت_صحنه_یک_توییت راستی_آزمایی

واکنش موسوی به گزارش نشریه پولیتیکو می‌توانست به هر شکل دیگری باشد، اما توهین به لانا مارکس که به نوعی همکار او محسوب می‌شود و «نگون‌بخت» خواندن او، اعتباری برای موسوی خصوصا در کشور محل ماموریتش نمی‌سازد.

او در بخش کامنت‌های توییترش هم به کامنت خارج از ادبی که با مضمونی مشابه، سفیر آمریکا را «پیر» خوانده بود که «با خریدهای گران، خرج روی دست دولت ایالات متحده می‌گذارد و باید از دستش راحت شد»، واکنشی تایید‌آمیز نشان داده بود که رفتاری سبک و دور از شان یک سفیر است.

توییت موسوی صرفا توهین به سفیر آمریکا نیست، بلکه «گوشه‌ای از دنیا» توصیف کردن کشور بزرگ و مهم آفریقای جنوبی، نوعی خودبرتربینی نسبت به آن کشور است. از همه بالاتر توییت خارج از نزاکت او توهین بزرگ‌تری به ایرانیان است که موسوی، با گردش روزگار، در واقع نماینده آن‌ها در جمهوری آذربایجان شده است.

ادامه مطلب:
iranwire »

احضار سفیر آلمان در تهران به دلیل توییت اعتراضی علیه اعدام نوید افکاریوزارت خارجه ایران اعلام کرد که در پی توییت‌های اخیر سفارت آلمان در تهران، سفیر آن کشور در تهران روز دوشنبه توسط مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه احضار شد.

'الله اکبر'، توییت وزیر خارجه پیشین پاکستان درباره عکس ملا برادر و پومپئو خبرساز شد - BBC News فارسیروز گذشته خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پیشین پاکستان با انتشار عکسی از ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که آنها را در کنار هم در دیداری نشان می‌دهد، در توییتر خود نوشت:' شما زور دارید ما خدا داریم. الله اکبر'. طالبان گفته‌اند که این توییت مصرف داخلی دارد و نمایانگر واقعیت نیست.

پرزیدنت ترامپ و جو بایدن ارزیابی‌های کاملاً متفاوتی در مورد توافق هسته‌ای ایران ارائه دادندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

یک منبع آگاه در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا:‌ حکم اعدام نوید افکاری بدون حق داشتن آخرین ملاقات و بدون اطلاع وکلای پرونده اجرا شدیک منبع آگاه در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا:‌ حکم اعدام نوید_افکاری بدون حق داشتن آخرین ملاقات و بدون اطلاع وکلای پرونده اجرا شد امریکا حق ندارد در امور ممالک مداخله کند

ادامه محکومیت جهانی اعدام نوید افکاری؛ اتحادیه اروپا اقدام جمهوری اسلامی را غیرانسانی خواندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

مایک پمپئو: برای تقویت صلح در خاورمیانه و بستن راه دخالت ایران باید اختلاف میان کشورهای خلیج فارس را برطرف کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

»‌ از رهبران «سازمان فداییان خلق» بوده است.

واکنش موسوی به گزارش نشریه پولیتیکو می‌توانست به هر شکل دیگری باشد، اما توهین به لانا مارکس که به نوعی همکار او محسوب می‌شود و «نگون‌بخت» خواندن او، اعتباری برای موسوی خصوصا در کشور محل ماموریتش نمی‌سازد. او در بخش کامنت‌های توییترش هم به کامنت خارج از ادبی که با مضمونی مشابه، سفیر آمریکا را «پیر» خوانده بود که «با خریدهای گران، خرج روی دست دولت ایالات متحده می‌گذارد و باید از دستش راحت شد»، واکنشی تایید‌آمیز نشان داده بود که رفتاری سبک و دور از شان یک سفیر است.

توییت موسوی صرفا توهین به سفیر آمریکا نیست، بلکه «گوشه‌ای از دنیا» توصیف کردن کشور بزرگ و مهم آفریقای جنوبی، نوعی خودبرتربینی نسبت به آن کشور است. از همه بالاتر توییت خارج از نزاکت او توهین بزرگ‌تری به ایرانیان است که موسوی، با گردش روزگار، در واقع نماینده آن‌ها در جمهوری آذربایجان شده است.

توییت بیرون از نزاکت دیپلماتیک موسوی که هم توهین به آمریکا و آفریقای جنوبی و هم زمینه‌ساز توهین متقابل به ایرانیان است، نشان می‌دهد که آموزش آداب دیپلماتیک چهل‌ودو سال پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، تا چه میزان در وزارت خارجه جمهوری اسلامی موضوعی حاشیه‌ای و کم‌اهمیت تلقی می‌شود.