توقف موقت مذاکرات وین؛ زمانی برای تصمیم‌گیری‌های سیاسی | DW | 28.01.2022

08/11/1400 11:43:00 ب.ظ

مذاکرات احیای برجام به طور موقت متوقف شد و هیئت‌های مذاکره‌کننده برای رایزنی و مشورت به پایتخت‌های خود بازمی‌گردند. هماهنگ‌کننده مذاکرات می‌گوید در این مرحله نیاز است تصمیم‌های سیاسی گرفته شود.

مذاکرات احیای برجام به طور موقت متوقف شد و هیئت‌های مذاکره‌کننده برای رایزنی و مشورت به پایتخت‌های خود بازمی‌گردند. هماهنگ‌کننده مذاکرات می‌گوید در این مرحله نیاز است تصمیم‌های سیاسی گرفته شود. ظاهرا هنوز تاریخ قطعی از سرگیری مذاکرات مشخص نشده اما برخی منابع احتمال می‌دهند وقفه ایجاد شده حدود یک هفته طول بکشد. مذاکرات احیای برجام میانه فروردین در دولت حسن روحانی آغاز و شش دور آن تا اواخر خرداد ماه برگزار شد.

دور هفتم مذاکرات پس از چند ماه وقفه با حضور تیم جدید مذاکره‌کننده دولت ابراهیم رئیسی هشتم آذر ماه شروع شد.

بسیاری از ناظران معتقدند عدم مذاکره مستقیم نمایندگان جمهوری اسلامی و ایالات متحده کار رسیدن به توافق، که این دو کشور طرف‌های اصلی آن هستند را دشوارتر می‌کند. روسیه موافق به سرانجام رسیدن سریع‌ مذاکرات سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) هم روز جمعه در بیانیه مشترکی تاکید کردند که مذاکرات وین در حال رسیدن به مرحله پایانی است و نیاز به تصمیم‌گیری سیاسی دارد.

تاکید مقام‌های مختلف بر رسیدن مذاکرات به مرحله نهایی و ضرورت اتخاذ تصمیم‌های سیاسی می‌تواند به این معنا باشد که پیشنهادهای نهایی آمریکا ارائه شده و اکنون تصمیم با جمهوری اسلامی است. جمهوری اسلامی شرط بازگشت به تعهدات برجامی را، از جمله برداشته شدن تمام تحریم‌ها و ضمانت آمریکا برای عدم خروج دوباره از برجام در دولت‌های بعدی عنوان کرده است. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

هشدار آمریکا نسبت به شکست مذاکرات برجام: برای گزینه‌های دیگر آماده‌ می‌شویممشاور امنیت ملی ایالات متحده در نشستی مجازی با همتای اسرائیلی خود گفت که واشینگتن در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران آماده استفاده از گزینه‌هایی غیر از دیپلماسی خواهد بود. منتظر صدای رعد و برق، مانور ... طی روزهای آتی باشید. چندتا بلال فروش جدید هم پیدا کنید

مشاور امنیت ملی آمریکا: به دیپلماسی در پیشبرد مذاکرات با ایران متعهدیممشاور امنیت ملی آمریکا: *به دیپلماسی در پیشبرد مذاکرات با ایران متعهدیم *در صورت شکست دیپلماسی، آمریکا به دیگر گزینه‌ها روی خواهد آورد امریکا بدنبال بازگشت به تعهدات خود در برجام است. ارزشمند است.

اولیانوف: اگر مذاکرات وین سریع‌تر پیش‌ برود، توافق تا پایان فوریه واقعی به نظر می‌رسدنماینده روسیه در وین: *اگر مذاکرات وین سریع‌تر پیش‌ برود، توافق تا پایان فوریه واقعی به نظر می‌رسد *مذاکرات با مشکلات منصفانه در مسیر درست حرکت می‌کند *فرآیند کار فشرده است و مشکلات زیادی باید حل شود *در مرحله پیشرفته قرار داریم

اولیانوف: ادامه دور هشتم مذاکرات هفته آینده ازسرگرفته می‌شود/ به سطح پیشرفته‌ای رسیده‌ایمنماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در توییتی اعلام کرد که مشارکت‌کنندگان در مذاکرات وین پس از وقفه‌ای کوتاه جهت رایزنی با پایتخت‌های‌شان، دور هشتم مذاکرات را در هفته آینده از سرخواهند گرفت.

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا در گفتگو با یورونیوز: مسکو برنامه‌ای برای حمله به اوکراین نداردچیژوف: «امنیت ملی روسیه در خطر است... زمانی ناتو وعده داده بود که به شرق گسترش نیابد. به قول وزیر خارجه وقت امریکا، «نه حتی یک اینج» به سمت شرق.از آن زمان ما با پنج موج گسترش ناتو به سمت شرق مواجه بوده ایم» Globalconversation کافر ها عاقل تر از اونی هستند که خون همدیگه را بریزند این ما مسلمانان هستیم که به خون همديگه تشنه ایم اگر امریکا و ناتو در حمله روسیه به اکران واکنش نشان نداده و گردن پوتین رو درصورت حمله نشکنند!؟درحقیقت چراغ سبز اتحاد جماهیر شوروی را به روسها داده اند.

سازمان ملل: 8 میلیارد دلار برای کمک‌ به مردم افغانستان نیاز استسازمان ملل: 8 میلیارد دلار برای کمک‌ به مردم افغانستان نیاز است آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد طی اظهاراتی در جلسه شورای امنیت اعلام کرد که افغانستان به «یک نخ آویزان» بوده و برای ارائه کمک‌های اضطراری به مردم این کشور به 8 میلیارد دلار نیاز است.