توقف دوباره تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل؛ بیش از سه هزار اوکراینی در جنگ کشته شده‌اند

  • 📰 RadioFarda_
  • ⏱ Reading Time:
  • 61 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ایرینا وروشچوک معاون رئیس‌جمهوری اوکراین وضعیت ماریوپل را یک «فاجعه انسانی» خوانده است.

در سال نخست اجرای طرح ۱۰ماده‌ای، اروپا امیدوار به کاهش واردات گاز روسیه تا ۵۰ میلیون متر مکعب در روز و در سال سوم تا ۸۰ میلیون متر است.در کنار ۳۸۰ میلیون متر مکعب گاز خشک که روسیه از راه خطوط لوله روزانه به اروپا می‌فرستد، قاره قدیم روزانه ۱۵ میلیون متر مکعب گاز به صورت مایع نیز وارد می‌کند که سهم روسیه در تأمین آن بسیار اندک است.

سهم ۱۰ کشور بزرگ دارندۀ گاز جهان به‌ترتیب: روسیه ۲۳ درصد؛ ایران ۱۸ درصد؛ قطر ۱۲.۵ درصد؛ آمریکا ۵.۳ درصد؛ عربستان سعودی ۴.۲ درصد؛ ترکمنستان ۳.۸ درصد؛ امارات ۳.۱ درصد؛ ونزوئلا ۲.۸ درصد؛ نیجریه ۲.۶ درصد؛ چین ۲.۴ درصد است و الجزایر، عراق و اندونزی هم به‌ترتیب در رده‌های پایین‌تر قرار دارند. ظرفیت تولید روزانه کنونی گاز ایران حدود ۸۰۰ میلیون متر مکعب در روز و معادل مصرف روزانه گاز در ایران است. به عبارت دیگر، کشور دارندۀ دومین ذخیره بزرگ گاز دنیا و سومین تولیدکننده گاز جهان، به دلیل مصرف بی‌حساب داخلی، فاقد کمترین قدرت برای کمک به تأمین نیاز‌های واردات گاز اروپا و پر کردن بخشی از جای روسیه در آن بازار است.

در اجرای این سیاست، ایران نه تنها از جذب ده‌ها میلیارد دلار سرمایه‌های خارجی برای اکتشاف و تولید در کشور‌های حوزه خزر حذف شد، که به دلایل مرتبط با امنیت انرژی غرب، حتی از مسیر‌های انتقال انرژی حوزه خزر به بازارهای اروپا نیز محروم ماند. در صورت تعطیل صادقانه برنامه‌های اتمی مشکوک به داشتن ابعاد نظامی ایران و اجرای توافق سال ۲۰۰۲ سعدآباد که در دولت خاتمی و با مشارکت سه قدرت اروپایی در تهران امضاء شد، اروپا می‌توانست ایران را به‌عنوان شریک انرژی بپذیرد و از راه سرمایه‌گذاری‌های تازه نه تنها به افزایش ظرفیت تولید گاز ایران کمک کند که مسیر‌های انتقال گاز ایران به اروپا را هم هموار سازد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 13. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

زلنسکی: تخلیه غیرنظامیان از آزوستال آغاز شدزلنسکی: تخلیه غیرنظامیان از آزوستال آغاز شد رئیس‌جمهور اوکراین از آغاز تخلیه غیرنظامیان از کارخانه آزوستال در شهر ماریوپل این کشور خبر داد.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تهاجم به اوکراین؛ تخلیه ماریوپل در جریان است؛ کرملین باز هم آمریکا و ناتو را تهدید کردشهر بندری ماریوپل در جنوب اوکراین از حدود دو ماه پیش در محاصره نیروهای روسیه است و طی این مدت، در پی حملات هوایی مداوم ارتش روسیه تبدیل به ویرانه شده است. درور بر پوتین
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

قتل و مرگ مشکوک شش مدیر و تاجر مشهور روسی در سه ماه گذشتهدر سه ماه گذشته گزارش قتل یا مرگ مشکوک شش تاجر و مدیر سرشناس روسی منتشر شده است که چهار نفر از آنها از مدیران ارشد شرکت روسی گاز پروم بوده‌اند.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

ریزش ساختمانی در نیجربه؛ 8 نفر جان باختنددر اثر ریزش ساختمانی سه طبقه در ایالت لاگوس در نیجریه 8 نفر جان خود را از دست دادند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

غلظت خاک اهواز، ۲۸ برابر حد مجازمدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: میزان غلظت گرد و خاک در هوای اهواز در ساعت ۹ صبح امروز به بیش از ۲۸ برابر حد مجاز رسید.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

عددنما| چند درصد از ایرانی‌ها کماکان کاربر تلگرام هستند؟با گذشت ۴ سال از فیلتر شدن تلگرام در ایران همچنان بخش بزرگی از ایرانی‌‌ها از این پیام‌رسان استفاده می‌کنند.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »