توصیه‌های ایمنی برای روزنامه‌نگاران مسافر به مناطق درگیر کرونا

18/03/2020 01:40:00 ق.ظ

گزارشگران_بدون_مرز, کرونا

🔹سازمان گزارشگران_بدون_مرز توصیه‌هایی را برای روزنامه‌نگارانی که قصد سفر کردن به مناطق درگیر کرونا دارند ارائه کرده و خواسته تا روزنامه‌نگاران این توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند. خبرنگاری_جرم_نیست متن این خبر را در ایران‌وایر بخوانید👇

از دیگر هشدارها پیش از سفر عبارت‌اند از اینکه روزنامه‌نگاران و تیم خبری باید نسبت به امنیت دیجیتال خود هشیار باشند چون «نورتون که یک شرکت امنیت سایبری است می‌گوید هکرها و کلاه‌برداران اینترنتی با ارسال پست‌های الکترونیکی مربوط به کویید-۱۹ سعی در به دست آوردن و دزدیدن اطلاعات شما دارند.»

سازمان گزارشگران بدون مرز با اشاره به تاثیر روانی احتمالی ناشی از تهیه گزارش از منطقه‌ مبتلابه کویید- ۱۹، بخصوص مرکز پزشکی یا ایزوله شده، توصیه کرده این روزنامه‌نگاران حتما از مرکز DRAT برای تروما، استفاده کنند چون منبع مفیدی برای گزارشگرانی است که حوادث ناگوار را پوشش می‌دهند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

یک سال حبس و پیگرد قانونی برای نقض‌کنندگان توصیه‌های پیشگیری از شیوع کرونامدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه روز دوشنبه 16 😳😳😳😳😳😳😳 طوری حرف می زنند انگار مردم ایران کرونا را آوردند تا چه حد بی رحمی بابا همه مردم ایران رو توی زندان کنید فقط خودتان خانواده هاتون زندگی کنید بیا اینا نقض کردن ببینم زر مفت نمیزنی اینا رو دستگیر کنید

کرونا را قاطی دین و مذهب نکنیم🔻محمدتقی فاضل‌میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین: کرونا را قاطی دین و مذهب نکنیم/اماکن مذهبی چند روز تعطیل شوند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید/دعا و توکل بعد از رعایت توصیه‌های بهداشتی مهم هستند اینجا_بخوانیم👇 نه داداش صد سال هم ببندی بازم مشکلی پیش نمیاد تازه فهمیدی پس چرا بانک ها، ادارات و فروشگاه ها هم بسته نمیشه ؟ فکر کنم فقط تو حرم اهل بیت علیهم السلام مردم به ویروس مبتلا میشوند. کشیش آمریکایی فهمید که نباید در کلیسا رو بست اما خامنه‌ای ملعون و دار و دسته اش هنوز نفهمیده تاجائیکه من اسلام را مطالعه کردم این دقیقا از مصادیق الحاد است. الحاد یعنی چیزی به دین محمد اضافه یا کم کردن. یعنی همان کاریکه مذهبییون درس خوانده میکنن. وسعی دارند یک جوری اسلام چهارده قرن پیش را با دانش قرن بیست ویکم پیوند بزنن. که میشود موبایل اسلامی یااز نجسی خارج کردن الکل.

برای پیشگیری از شیوع کرونا سعودی ادارات دولتی را به مدت 16روز تعطیل کردیک منبع مسئول در وزارت کشور پادشاهی عربی سعودی شامگاه یکشنبه 15 مارس 2020 اعلام کرد، دولت این کشور

ادامه کمک‌های یونیسف به ایران برای مبارزه با کرونا

اینفوگرافی| آمار ابتلا به کرونا در ایران با تفکیک استانیشمار جان‌باختگان کرونا در ایران به 853تن رسید و حالا نزدیک‌به 15هزارنفر در ایران به کرونا دچارند.

کمک‌های بشردوستانه امارات به ایران تحویل داده شدبعدازظهر امروز کمک‌های انسان‌دوستانه امارات شامل مقادیری از اقلام بهداشتی و درمانی به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا توسط دو فروند هواپیمای اماراتی از مبدا ابوظبی تحویل ایران شد چه غارتی کردید از این کشور چه ویرانه ای به جا گذاشته اید که محتاج کمک امارات و قطر شده ایم. تف به آن کسی که تخم شما را انداخت. به کجا رسیدیم که امارات کمک انساندوستانه برای ایران میفرسته انشاالله که به سرنوشت کالاهای احتکاری کشف شده دچار نشه

گزارشگران بدون مرز توصیه‌هایی را برای روزنامه‌نگارانی که قصد سفر کردن به مناطق و یا مکان‌های درگیر کرونا دارند ارائه کرده و خواسته تا روزنامه‌نگاران این توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند.مارس 2020 از یک سال حبس و تحت تعقیب قرار گرفتن برای نقض‌کنندگان توصیه‌های پیشگیری از شیوع کرونا خبر داد.اسلام برای رهایی جان و روح انسان آمده است   او افزود:‌ اگر سال‌ها مسجد و حرم را برای نجات انسان‌ها تعطیل کنند،‌ هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.برای پیشگیری از خطر شیوع کرونا اماکن و ادارات دولتی را به مدت 16روز تعطیل کرده است.

در لیست این توصیه‌ها که به چند بخش تقسیم شده، در ابتدا آمده است روزنامه‌نگار مسن و بیمار بهتر است از سفر کردن برای انجام ماموریت در این مورد صرف‌نظر کنند به دلیل اینکه ویروس کرونا برای سالمندان و بیماران مزمن خطر بیشتری دارد. این سازمان مدافعان حقوق روزنامه‌نگاران در جهان آورده است با توجه به اینکه «هراس از کرونا منجر به حملات نژادپرستانه علیه برخی ملیت‌ها شده است» بهتر است در زمان انتخاب خبرنگاران برای ماموریت توجه شود.» او افزود: «با توجه به امکان شیوع گسترده این ویروس در تجمعات انسانی چنانچه برگزار کنندگان نمایشگاه‌ها، جشنواره‌های فروش و فروشگاه‌ها تدابیر لازم را برای پیشگیری از انتشار ویروس پیش بینی نکنند و به تذکرات وزارت بهداشت توجه نداشته باشند؛ با اعلام وزارت بهداشت یا دانشگاه‌های علوم پزشکی استان به اتهام‌ تهدید علیه بهداشت عمومی و مطابق ماده 688 قانون مجازات اسلامی مجازات شوند.  از دیگر هشدارها پیش از سفر عبارت‌اند از اینکه روزنامه‌نگاران و تیم خبری باید نسبت به امنیت دیجیتال خود هشیار باشند چون «نورتون که یک شرکت امنیت سایبری است می‌گوید هکرها و کلاه‌برداران اینترنتی با ارسال پست‌های الکترونیکی مربوط به کویید-۱۹ سعی در به دست آوردن و دزدیدن اطلاعات شما دارند. به همین دلیل مرحوم آیت‌الله بروجردی به جای حرم به  بیمارستان فیروز‌آبادی در تهران و آیت‌الله سیستانی به لندن رفتند تا دردشان را درمان کنند   محمدتقی فاضل‌میبدی در پایان سخنانش گفت: در واقع دعا و توکل بعد از توصیه‌های بهداشتی مهم هستند و باید تاکید کنم، چیزی به نام طب اسلامی نداریم.» روزنامه‌نگاران پیش از سفر به کشورهایی که درگیر ویروس کرونا هستند باید واکسن‌های لازم را زده و داروهای پیش‌گیرنده را مصرف کرده باشند. مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در پایان ادامه داد: «همچنین افرادی که با علم و اطلاع از مبتلا بودن به کرونا اقدامات پیشگیرانه مثل قرنطینه یا مراجعه به مراکز درمانی را انجام ندهند و موجب انتشار و ابتلا دیگران شوند نیز ممکن است مشمول مجازات مقرر در قانون عنوان شده قرار گیرند. «سعی کنید واکسن آنفولانزا بزنید تا اگر بیمار شدید نسبت به علایم احتمالی دچار سردرگمی نشوید. در این راستا آرایشگاه‌های مردانه و سالن‌های زیبایی زنانه بسته می‌شوند.

» همچنین توصیه‌ شده ازآنجاکه در مناطقی که درگیر ویروس کرونا هستند لوازم بهداشتی مانند ژل ضدعفونی‌کننده، صابون، دستمال توالت و ماسک نایاب شده باید به‌اندازه کافی این وسایل را همراه خود داشته باشند. این آمار تاکنون بی‌سابقه بوده و بیشترین میزان فوتی در یک روز را نشان می‌دهد. سازمان گزارشگران بدون مرز با اشاره به تاثیر روانی احتمالی ناشی از تهیه گزارش از منطقه‌ مبتلابه کویید- ۱۹، بخصوص مرکز پزشکی یا ایزوله شده، توصیه کرده این روزنامه‌نگاران حتما از مرکز DRAT برای تروما، استفاده کنند چون منبع مفیدی برای گزارشگرانی است که حوادث ناگوار را پوشش می‌دهند. در بخش دیگر با عنوان «برنامه‌ریزی برای سفر» برای نمونه آمده است که روزنامه‌نگار حتما بیمه سفر خود را بررسی کند چون «برخی دولت‌ها هشدارهایی برای سفر به کشورهایی نظیر چین، ایتالیا، ایران و کره جنوبی داده‌اند. به گفته وی، تعداد جان‌باختگان این بیماری طی امروز 129 نفر بوده است که با بررسی آمارهای اعلام شده توسط وزارتخانه بهداشت، نشان می‌دهد این میزان بیشترین تعداد قربانی این بیماری طی یک روز بوده است. این موارد شامل وزارت خارجه انگلستان، وزارت خارجه آمریکا و وزارت خارجه فرانسه می‌شود.» همچنین هشدار داده شده «برخی از کشورها ورود برخی از ملیت‌ها را ممنوع کرده‌اند و قرنطینه اجباری و یا نظارت بهداشتی ۱۴ روزه را اعمال می‌کنند.. 7-وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی تمامی شرکت‌ها و موسسات خصوصی و بنیادهای خیریه را به کاهش حضور کارمندان و کارکنانشان در محلهای کار و تقویت فعالیت‌های الکترونیک و از راه دور تشویق می‌کند همراه با ادامه کارهای اساسی و حساس بخش‌های امنیتی، بهداشتی.

این کشورها عبارت‌اند از ترکیه، ژاپن، استرالیا، ترکمنستان، سنگاپور، اسراییل، اردن، موریتانی، ‌سوریه و غیره.» از زمان انتشار این توصیه‌نامه تاکنون کشورهای دیگری ازجمله آمریکا، اسپانیا و چکسلواکی و... به این لیست اضافه شده‌اند..

علاوه بر این از روزنامه‌نگاران خواسته شده «درباره‌ مقصد خود اطلاعاتتان را به روز نگه دارید.» کشورهایی مانند عربستان سعودی و روسیه فقط به برخی ملیت‌ها اجازه ورود به فرودگاه‌ها و پایانه‌های خاصی را می‌دهند.  همچنین «مرتب منابع خبری کشوری که به آن سفر کرده‌اید را برای دریافت اخبار مربوط به منع تردد شهری رصد کنید.» از نکات مهم در این توصیه‌نامه آمده است روزنامه‌نگاران و تیم خبری «قبل از رفتن به مرکز درمانی، منطقه قرنطینه، بازار فروش حیوانات و یا مزرعه، درباره‌ پروتکل‌های بهداشتی‌شان سوال کنید. در صورت وجود کمترین تردید درباره‌ رعایت مسایل بهداشتی به آنجا نروید.

» در بخش دیگر با عنوان «جلوگیری از آلوده شدن به کرونا» به ترتیب آمده است:  - از تماس نزدیک با افرادی که علایم تنفسی مانند عطسه و سرفه دارند خودداری کنید. هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با آرنج بگیرید.  - به‌طور مرتب دست‌های خود را با استفاده از آب داغ و صابون بشویید. اگر به آب داغ و صابون دسترسی نداشتید از ژل آنتی باکتریال و یا دستمال مرطوب استفاده کنید و در اولین فرصت دست‌های خود را با آب داغ و صابون بشویید. - در هنگام بازدید یا کار در مناطق آلوده به ویروس مانند مراکز درمانی از دستکش استفاده کنید.

استفاده از لباس محافظ یکپارچه و ماسک صورت هم ممکن است ضروری باشد.  - فقط گوشت و تخم‌مرغ پخته استفاده کنید. - از رفتن به بازار زنده و یا مزارعی که در مناطق آلوده به کرونا قرار دارند خودداری کنید. از تماس با حیوانات (زنده یا مرده) و محیط زندگی‌شان بپرهیزید. از تماس دست با سطوحی که ممکن است آلوده به مدفوع حیوانات باشد خودداری کنید.

- اگر در مراکز بهداشتی یا بازار یا مزرعه فعالیت می‌کنید هرگز وسایل خود را روی زمین نگذارید. همه وسایل خود را با دستمال‌های مرطوب ضد میکروبی پاک کرده و سپس ضدعفونی کنید. - اگر برای تهیه‌ گزارش به مراکز بهداشتی یا بازار یا مزرعه می‌روید از کفش یک‌بارمصرف یا روکش‌های کفش ضد آب استفاده کنید که هر دو را باید به‌محض ترک این اماکن با دستمال مرطوب پاک کرده یا بشویید. اگر از روکش ضد آب کفش استفاده می‌کنید آن را قبل از ترک این اماکن دور بیندازید. توصیه‌های بهداشتی محلی را رعایت کنید.

- از نزدیک شدن یا وارد شدن به محل نگهداری یا قفس حیوانات بزرگ خودداری کنید. اگر حیوانی شما را گاز گرفت سریعا به مراکز بهداشتی مراجعه کنید. - هرگز در زمان دست زدن به حیوانات یا در نزدیکی مزرعه یا بازار حیوانات چیزی نخورید و نیاشامید. - قبل از رفتن، در هنگام حضور و پس از ترک مناطق آلوده دست‌هایتان را با آب داغ و صابون بشویید. - در صورت بروز علایم بیماری به‌ویژه تب و تنگی نفس به روش دریافت خدمات پزشکی فکر کنید.

برخی از مراجع بهداشتی دولتی ممکن است توصیه کنند خود را قرنطینه کنید تا بیماری به دیگران منتقل نشود. اگر در کشوری هستید که آمار مبتلایان کرونای آن بالاست در نظر داشته باشید که رفتن به مراکز درمانی خطر آلوده شدن شما به کویید-۱۹ از طریق تماس با افراد بیمار را بالا می‌برد.  - همیشه توصیه‌های بهداشتی مسئولان محلی را رعایت کنید.  در آخرین قسمت لیست توصیه‌ها که مربوط به سفارش‌های پس از ماموریت است، از روزنامه‌نگاران و تیم خبری خواسته شده است:  - پس از ترک کشور درگیر کرونا یا امکان خاص (مثال مراکز درمانی، بازارچه یا مزرعه) از سلامت شخصی خود  - اطمینان حاصل کنید. اگر ۱۴ روز بعد از بازگشت از سفر علایم تنفسی در شما ظاهر شد با مرکز درمانی تماس بگیرید و قبل از مراجعه، آن‌ها را در جریان سفر و امکان آلوده شدن خود قرار دهید.

 - در صورت بروز علایم کرونا، سریعا کارفرما یا مدیران خود را در جریان قرار دهید و توجه داشته باشید که ممکن است مجبور شوید خود را قرنطینه کنید. درباره‌ امکان و احتمال نیاز به مدتی دورکاری پس از بازگشت از ماموریت با کارفرمای خود صحبت کنید.  - اگر مجبورید خود را قرنطینه کنید، برای خرید و مراقبت از فرزندانتان برنامه داشته باشید. پس از بازگشت از کشورهایی که آمار مبتلایانشان به کرونا بالاست تا ۱۴ روز خود را قرنطینه کنید. -  اخبار مربوط به کویید-۱۹ را رصد کنید تا اگر در مبدا یا مقصد‌ شما پروتکل قرنطینه و ایزوله اعمال شده باشد، از آن مطلع شوید.

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت .