توسعه روابط دوجانبه محور اساسی نشست ملک سلمان و پوتین در ریاض

14/10/2019 04:37:00 ب.ظ

توسعه روابط دوجانبه محور اساسی نشست ملک سلمان و پوتین در ریاض

توسعه روابط دوجانبه محور اساسی نشست ملک سلمان و پوتین در ریاض

گفت‌‌‌وگوی رسمی میان ملک سلمان پادشاه سعودی و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که روز دوشنبه وارد

پیش از آغاز جلسه، مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهوری روسیه برگزار شد، دیدار پوتین از سعودی پس از 12 سال صورت می‌گیرد.قرار است در این نشست روابط دو جانبه و همچنین موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.خبرنگار العربیه در گزارش خود گفت که مقامات سعودی و روسی امروز چندین توافق‌نامه میان دو کشور به امضا خواهند رساند.

روابط تاریخیپیشتر رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه ویژه با العربیه، از روابط تاریخی روسیه و سعودی تمجید کرد.پوتین گفت که در تلاش است تا این روابط دیرینه را توسعه دهد.رئیس جمهوری روسیه گفت: «ما به پادشاهی سعودی به عنوان یک کشور دوست نگاه می‌کنیم. من با پادشاه و ولیعهد سعودی روابط بسیار خوبی برقرار کرده‌ام. روابط ما عملاً از همه جنبه‌های اقتصادی و سیاسی در حال توسعه است».

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بسیار ناوخت است

ایران یکی از محورهای گفت‌وگوی پوتین با محمد بن سلمان است | DW | 14.10.2019ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای دیدار و گفت‌وگو با رهبران عربستان راهی آن کشور می‌شود. گفته می‌شود که پوتین در دیدار خود با ملک سلمان و همچنین شاهزاده عربستان پیرامون ایران و سوریه نیز گفت‌وگو خواهد کرد. هم اسلحه میفروشه هم میخواد میانجی جوجه اش بشه برای صلح ظاهرا پوتین میخواهد بدنبال عقب نشینی ترامپ جای امریکا را بگیرد. ایا موفق خواهد شد؟

عمران‌خان با وکالت سیاسی از تهران به سوی ریاض بدرقه شد/ تعارض در رویکرد عربستان می‌تواند پاکستان را ناکام کند/در موراد زیادی با اسلام‌آباد اتفاق نظر داریمسفیر پیشین ایران در افغانستان در گفت‌وگو با ایلنا: عمران‌خان با وکالت سیاسی از تهران به سوی ریاض بدرقه شد/ تعارض در رویکرد عربستان می‌تواند پاکستان را ناکام کند/در موراد زیادی با اسلام‌آباد اتفاق نظر داریم

رئیس‌جمهور به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ می‌دهدرئیس‌جمهور کشورمان تا ساعتی دیگر در نشست خبری به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ می‌دهد.

متن کامل مصاحبه پوتین با شبکه العربیهولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در اولین گفتگوی ویژه خود با یک شبکه عربی، در شهر سوچی و قبل از سفر

مرگ یک نفر بر اثر ریزش سنگ در جاده کندوانرئیس راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چالوس: یک خانواده اهل شیراز در حال تردد در مسیر جاده کندوان بودند که تخت سنگی بر روی خودروی آن‌ها سقوط کرده است فردی که در سمت شاگرد کنار راننده نشسته بود، بر اثر برخورد این سنگ و شدت جراحات وارده فوت شد بگایی خیلی بدی بود بمیری ج ا که چهل ساله یک جاده ی درست و درمون نتونستی درست کنی

ایران یکی از محورهای گفت‌وگوی پوتین با محمد بن سلمان است | DW | 14.10.2019ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای دیدار و گفت‌وگو با رهبران عربستان راهی آن کشور می‌شود. گفته می‌شود که پوتین در دیدار خود با ملک سلمان و همچنین شاهزاده عربستان پیرامون ایران و سوریه نیز گفت‌وگو خواهد کرد. هم اسلحه میفروشه هم میخواد میانجی جوجه اش بشه برای صلح ظاهرا پوتین میخواهد بدنبال عقب نشینی ترامپ جای امریکا را بگیرد. ایا موفق خواهد شد؟

ریاض پایتخت سعودی شد، در کاخ «یمامه» آغاز شد.تاکید رهبران دو کشور روسیه و عربستان پیش از دیدارشان بر روی موضوع تولید نفت و بهای این فرآورده در بازارهای جهانی بوده است.«ابوالفضل ظهره‌وند» سفیر پیشین ایران در افغانستان با اشاره به سفیر نخست‌وزیر پاکستان به تهران و دیدار با حسن روحانی عنوان کرد: سفر عمران‌خان دومین سفر رسمی او طی یک سال اخیر به تهران بود که دو مأموریت را در بطن خود داشت.به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حسن روحانی تا ساعتی دیگر در نشست خبری به سوالات نمایندگان اصحاب رسانه‌های داخلی و خارجی پاسخ می دهد.

پیش از آغاز جلسه، مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهوری روسیه برگزار شد، دیدار پوتین از سعودی پس از 12 سال صورت می‌گیرد. قرار است در این نشست روابط دو جانبه و همچنین موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. خبرگزاری فرانسه از سفر روز دوشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) ولادیمیر پوتین به ریاض خبر داده است. خبرنگار العربیه در گزارش خود گفت که مقامات سعودی و روسی امروز چندین توافق‌نامه میان دو کشور به امضا خواهند رساند. وی ادامه داد: سخنان روحانی به صورتی بود که دست نخست‌وزیر پاکستان برای سفر به عربستان را پر می‌کند؛ به عبارتی دیگر رئیس‌جمهوری ایران به نوعی یک وکالتِ مشخص به نخست‌وزیر پاکستان داده است تا بتواند مسائل را حل و فصل کند. روابط تاریخی پیشتر رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه ویژه با العربیه، از روابط تاریخی روسیه و سعودی تمجید کرد. گفته می‌شود که پوتین در ابوظبی با محمد بن زاید آل نهیان، شیخ امارات نیز پیرامون مسائل منطقه‌ای و همچنین درباره نفت گفت‌وگو خواهد کرد. پوتین گفت که در تلاش است تا این روابط دیرینه را توسعه دهد.

رئیس جمهوری روسیه گفت: «ما به پادشاهی سعودی به عنوان یک کشور دوست نگاه می‌کنیم. خبرگزاری فرانسه یکی از محورهای اصلی دیدار روز دوشنبه رهبران روسیه و عربستان را تلاش پوتین برای تخفیف تنش پدید آمده بین دو کشور ایران و عربستان اعلام کرده است. اسلام‌آباد به صورت واضح اعلام کرد که جنگ در یمن باید پایان یابد. من با پادشاه و ولیعهد سعودی روابط بسیار خوبی برقرار کرده‌ام. روابط ما عملاً از همه جنبه‌های اقتصادی و سیاسی در حال توسعه است». خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود به تغییر رویکرد رهبران این کشور در قبال روسیه اشاره کرده است. پوتین ضمن تقدیر از محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، گفت او نقش بسیار مثبتی را در کشورش ایفا می‌کند. حدود یکماه پیش ایشان به عربستان سعودی سفر داشتند و صحبت‌هایی با ولیعهد سعودی داشتند که به باور من تحرکات فعلی نخست‌وزیر پاکستان از آنجا نشأت می‌گیرد؛ چراکه پاکستان و عربستان روابط خاصی با هم دارند و همین موضوع باعث شده تا ماموریت جدید به عمران‌خان محول شود اما یکی از مسائلی که می‌تواند در روند فعالیت عمران‌خان اخلال ایجاد کند، دعوت ریاض از آمریکا برای حضور سه هزار سرباز ایالات متحده در خاک عربستان است. او همچنین تاکید کرد، سعودی یکی از کشورهای مهم منطقه است. دیدار پوتین و ملک سلمان، اکتبر ۲۰۱۷ یک سال پس از آن، در شرایطی که محمد بن سلمان در ارتباط با قتل جمال خاشقچی، تحت انتقاد و فشار بسیاری قرار داشت، پوتین در نشست کشورهای گروه ۲۰ به سوی او رفته و با او دست می‌دهد.

ظرفیت و دامنه تاثیر این کشور در زمینه انرژی بر اهمیت آن می افزاید. ما سعودی را نه تنها یک بازیگر منطقه‌ای می دانیم بلکه به عنوان یک بازیگر بین‌‌المللی نیز در نظر می‌گیریم. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید پوتین پیش از سفر به ریاض در گفت‌وگویی با یک فرستنده تلویزیونی عربی، از مناسبات حسنه خود با ملک سلمان و محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان سخن گفته است. در مقابل، طرح هرمز که از سوی رئیس‌جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد یک «طرح امنیتی درون‌زا» به حساب می‌آید که می‌توانست بسیاری از مشکلات را در منطقه حل و فصل کند اما باید توجه داشته باشیم منافع اسرائیل و آمریکا در این میان به خطر افتاد و مخالفت‌هایی با آن صورت گرفت. این کشور تاثیر مهمی بر بازار جهانی انرژی دارد. الملك سلمان والرئيس الروسي فلاديمير بوتين گفتنی است که این دومین سفر رئیس جمهوری روسیه به سعودی است.» فیودور لوکیانوف، تحلیلگر مسائل سیاسی گفته است که با توجه به رابطه روسیه با ایران به نظر می‌رسد که پوتین در دیدار خود با رهبران عربستان در راستای میانجیگری بین ایران و عربستان تلاش کند. پوتین آخرین بار در فوریه 2007 یعنی تقریبا 12 سال پیش از کشور پادشاهی سعودی دیدار کرد. همین موضوع ممکن است مشکلاتی برای تحرک‌های وی در مساله ایران - عربستان و ایران - آمریکا به وجود آ‌ورد.

همچنین ملک سلمان پادشاه سعودی در سال 2017 از روسیه دیدار کرد. روسیه با فروش موشک به عربستان و یاری رساندن به توان دفاعی آن کشور بر آن است که در هر دو سوی مناقشه منطقه‌ای جای پای خود را بیش از پیش باز کند. روس‌ها سفر ملک سلمان را به دیداری تاریخی توصیف کردند. . در همین زمینه:.