توافق ایران و اروپا درباره از سر گیری مذاکرات پیش از پایان نوامبر

06/08/1400 01:14:00 ق.ظ

توافق ایران و اروپا درباره از سر گیری مذاکرات پیش از پایان نوامبر #العربيه_فارسى

العربيه_فارسى, آمریکا

توافق ایران و اروپا درباره از سر گیری مذاکرات پیش از پایان نوامبر العربيه_فارسى

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در مقر این اتحادیه در بروکسل دیدار و در خصوص موانع اصلی مذاکرات پیش رو

خبرگزاری‌های ایران، 5 آبان 1400، گزارش کردند که «علی باقری» معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران که به بروکسل سفر کرده است، در مقر اتحادیه اروپا با «انریکه مورا»، معاون مسئول سیاست خارجیه این اتحادیه و هماهنگ کننده مذاکرات دیدار و در خصوص «لغو موثر تحریم‌ها و پایبندی سایر طرف‌ها به تعهدات خود رایزنی کرد.»

Advertisementدر این راستا معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در ملاقات با مورا اظهار کرد: «آنچه برای ایران موضوعیت دارد، لغو موثر تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید خواسته‌های ایران در این‌خصوص را برآورده سازد.»

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

تصاویر مربوط به کشته شدن سرکرده داعش در سوریه

خبرگزاری آناتولی به تصاویری از عملیات مخالفان نظامی در جنوب سوریه که منجر به کشته شدن ابوالحسن الهاشمی القریشی سرکرده گروه تروریستی داعش شده، دست یافت. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

ایران و اتحادیه اروپا این هفته در بروکسل برای از سرگیری مذاکرات اتمی گفت‌گو می‌کنندمقامات ایران و اتحادیه اروپا گفتند که مذاکره‌کننده ارشد این اتحادیه این هفته به منظور گفت‌وگو درباره از سرگیری مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم باشه، به سعودی چه ربطی داره... گاو_شیرده

آمریکا: از همکاری برجامی ایران با اتحادیه اروپا حمایت می‌کنیم/مقصد نهایی مذاکرات باید وین باشدسخنگوی وزارت خارجه آمریکا : *از همکاری برجامی ایران با اتحادیه اروپا حمایت می‌کنیم *مقصد نهایی مذاکرات باید وین باشد *مقصد نهایی نمی‌تواند پایتختی در اروپا یا شهر اروپایی دیگر باشد *اگر هدف ایران ، طبق گفته خودشان بازگشت به برجام باشد، باید همکاری کنند الان آقای باقری دنبال تفریحه و از این شهر به اون شهر سفر میره و بیانیه مو‌خونه

گفتگو با مجید گلپور؛ ایران برای خروج از بن‌بست مذاکرات هسته‌ای چقدر زمان دارد؟علل به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران چیست و جمهوری اسلامی برای خروج از آن چقدر فرصت و چه راهکارهای پیشِ‌رو دارد؟ گفت‌وگوی یورونیوز با مجید گلپور، محقق چندرشته‌ای در دانشگاه آزاد بروکسل و مشاور نهادهای اروپایی را بخوانید🔽 دلیل بن بست برجام واضح است: خروج آمریکا و بازگشت تحریم و تبعیت احمقانه اروپا!

معاون وزیر خارجه ایران: توافق کردیم که مذاکرات پیش از پایان نوامبر آغاز شودوزیر امور خارجه ایران می‌گوید که تهران با برگزاری جلسه مشترک با نمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا مخالف است و تنها مذاکرات دوجانبه یا گفتگوها در چهارچوب ۱+۴ را قبول دارد.

توافق ایران و طرف اروپایی برجام بر سر آغاز مذاکرات در ماه نوامبر

باقری: پیش‌ از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع می‌کنیممعاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان گفت: توافق کردیم پیش‌ از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع کنیم.

رایزنی و توافق کردند که مذاکرات هسته‌ای در ماه نوامبر از سر گرفته شود.به «برجام» با همتای ایرانی خود در بروکسل دیدار خواهد کرد.به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این که آیا از نظر او دیدار دوباره انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که در چند روز آتی رخ خواهد داد، موجب به تعویق افتادن روند مذاکرات وین می شود یا نه، گفت: اتحادیه اروپا هماهنگ کننده برجام[توافق هسته ای] است و ما از همکاری اتحادیه اروپا با ایران در این زمینه حمایت می کنیم.Aa مجید گلپور، دکترای جامعه شناسی خود را از دانشگاه سوربنِ پاریس اخذ کرده و به واسطه تحصیل در دورهای کارشناسی ارشد اقتصاد و روابط بین‌الملل، در حال حاضر محقق چندرشته‌ای در دانشگاه آزاد بروکسل است.

خبرگزاری‌های ایران، 5 آبان 1400، گزارش کردند که «علی باقری» معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران که به بروکسل سفر کرده است، در مقر اتحادیه اروپا با «انریکه مورا»، معاون مسئول سیاست خارجیه این اتحادیه و هماهنگ کننده مذاکرات دیدار و در خصوص «لغو موثر تحریم‌ها و پایبندی سایر طرف‌ها به تعهدات خود رایزنی کرد.» Advertisement در این راستا معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در ملاقات با مورا اظهار کرد: «آنچه برای ایران موضوعیت دارد، لغو موثر تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید خواسته‌های ایران در این‌خصوص را برآورده سازد. Advertisement کنی تاکید کرد که سایر امضاکنندگان برجام باید آمریکا را به‌خاطر تحریم‌هایی که علیه ایران به کار بسته «شماتت» کنند؛ و افزود تهران مصمم به شرکت در مذاکراتی است که به «لغو تحریم‌ها» می‌انجامد.» باقری با متهم کردن دیگر طرف‌های مذاکرات به بدعهدی خواهان ارائه تضمین برای آنچه «عدم تکرار بدعهدی و رفتارهای غیرقانونی طرف‌های مقابل» خواند، شد. آنچه ما عقیده داریم، آنچه متحدان اروپایی ما، شرکای دیگرمان در گروه 1+5 و آنچه روسیه و جمهوری خلق چین عقیده دارند، این است که برجام و بازگشتی دوجانبه به آن، موثرترین راه اطمینان یافتن از این است که ایران باز هم تحت اعمال محدودیت هایی دائمی و قابل راستی آزمایی بر برنامه هسته ای اش قرار گیرد و هیچ گاه نتواند به یک سلاح هسته ای دست پیدا کند. همچنین در این ملاقات دو طرف توافق کردند مذاکرات را در ماه نوامبر شروع کنند. رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در واکنش به اظهارات روز گذشته باقری کنی گفته است که «پاسخ سوالات ایران در وین است و نه بروکسل». این ملاقات در حالی شکل گرفت که امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که «ما نمی‌خواهیم از نقطه وین وارد مذاکرات وین شویم، اما فرمت وین را قبول داریم. در واقع بر پایه تبلیغاتی که انجام شده بود، تلاش شد که این تصور عمومی شکل بگیرد که تیم جدید مذاکرات به عنوان زیر مجموعه‌ای از دولت آقای رئیسی، توان و آمادگی لازم را برای پیشبرد مذاکرات با هدف کسب حداکثر امتیازها از غرب، داراست.

» وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: «اگر بایدن برای لغو تحریمها اراده جدی دارد، 10میلیارد دلار از اموال متعلق به ایران را آزاد کند. استانو افزود سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا «از هیچ تلاشی برای از سرگیری مذاکرات با شرکت همه طرف‌ها در وین دریغ نمی‌کند». این ها مسائلی هستند که باید با آمریکا در وین و حداقل به طور غیرمستقیم، مثل شش ددر اول مذاکرات وین، حل شوند.» از سویی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز مدعی شد که «آژانس حتی نامه‌های محرمانه ما به مدیرکل را هم در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد.» او گفت «باید جلوی این اتفاقات گرفته شود. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که اگر ایران به پای‌بندی کامل به مفاد توافق هسته‌ای 2015 بازگردد، حاضر است آمریکا را دوباره وارد برجام کند. اگر این وضعیت ادامه یابد، در تعامل خود با آژانس بازنگری میکنیم.  باقری شب گذشته درباره این دیدار گفت: روز چهارشنبه  با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام را در بروکسل ملاقات خواهم کرد تا گفتگوهایمان را درباره مذاکرات نتیجه_محور ادامه دهیم. البته کار پادمانی آژانس انجام میشود. گذشته از این اختلاف‌ها در ارکان نظام جمهوری اسلامی، طی هفته‌های اخیر روشن شده که تیم جدید مذاکرات با هدایت آقای باقری توان کارشناسی لازم برای تعیین محورهای یک گفتگوی نظامند را دارا نیست.

» دیدار جو بایدن با شرکای اروپایی از طرفی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز با این عنوان که آمریکا از «نزدیک» برنامه هسته‌ای ایران را زیر نظر دارد، گفت، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به زودی در دیدارهایی با شرکای اروپایی این کشور، پرونده ایران را مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد داد. سالیوان در ادامه گفت، واشینگتن از اقدامات ایران، پس از خروج از برنامه جامع اقدام مشترک، موسوم به «برجام»، نگران است و می‌خواهد پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند. البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می گرفتند. سالیوان با اشاره به اختلاف نظر آمریکا و کشورهای اروپایی در زمان دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین این کشور گفت که همکاری‌های دولت جو بایدن و کشورهای اروپایی در راستای تقویت جبهه واحد و مشترک در مقابل ایران صورت می‌گیرد. از سوی دیگر، او حق استفاده آمریکا از «گزینه‌های دیگر»علیه ایران را برای این کشور محفوظ دانسته و گفت: «پیام روشنی به مقامات ایران داده‌ایم که پنجره دیپلماسی برای همیشه باز نیست.» ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پیشتر با اشاره به این‌که پس از خروج ایران از برجام، این کشور مشغول پیشبرد برنامه هسته‌ای خود بوده است، گفت، واشینگتن برای پایان مهلت ایران درخصوص بازگشت به مذاکرات وین، تاریخ مشخصی را تعیین نخواهد کرد. مقامات ایران همچنین اخیرا مطرح کردند مشغول بررسی نتایج حاصل از شش دور مذاکرات وین هستند و به محض پایات یافتن این بررسی ها، ایران آماده مشارکت در مذاکرات خواهد بود. اما در آن زمان آقای ظریف ترجیح داد که از این خروج به عنوان ابزاری برای پروپگاندای بین‌المللی علیه آمریکا استفاده کند و با بزرگنمایی قدرت منطقه‌ای ایران و تاثیر تحریم‌های دولت آقای ترامپ، وجه ایدئولوژیک جمهوری اسلامی را حتی با تشکیل کارزارهایی در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، تقویت کند.

به گفته پرایس، ادامه مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا، خواست مشترک همه کشورهای 5+1 از جمله روسیه و چین است. مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین برای احیای برجام، در ماه ژوئن سال جاری پس از شش دور بی‌نتیجه متوقف شد، و پس از رئیس جمهور شدن ابراهیم رئیسی در ایران، هنوز تاریخی دقیقی برای از سر گیری مذاکرات تعیین نشده است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که اگر ایران با پای‌بندی کامل به مفاد توافق هسته‌ای 2015 بازگردد، حاضر است آمریکا را دوباره وارد برجام کند. .