توافق بُرد - بُرد، ره‌آورد اتحاد راهبردی ایران و چین

  • 📰 IRNA_1313
  • ⏱ Reading Time:
  • 82 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 63%

بازتاب قرارداد ایران-چین در رسانه‌های جهان و نوع واکنش شخصیت‌های جهانی و دولت‌های مخالف جمهوری اسلامی، خود حکایت از آن دارد که این برنامه جامع همکاری را باید توافقی برد-برد برای تهران و پکن به حساب آورد

ایران اخبار, ایران سرفصلها

همکاری‌های بلندمدت سیاسی ـ اقتصادی، مکانیسم متداولی برای توسعه مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای کشورهاست. یکی از این مسائلی که طی روزهای اخیر مباحث زیادی درخصوص آن مطرح شده، سند جامع همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین است.

به لحاظ حقوقی، این سند صرفا یک برنامه و چارچوب «Frame work» محسوب می شود که که هر یک از بندها و ضمایم آن به خودی خود قابلیت اجرایی ندارند و هر کدام نیازمند مذاکره و نیل به یک توافقنامه و قرارداد اعم از دولتی و خصوصی است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی تحلیلی، برنامه جامع ۲۵ ساله همکاری های ایران و چین را اقدامی در جهت تضعیف تلاش‌های ضدایرانی دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای انزوای ایران، توصیف کرده و در ادامه آورده است این برنامه همکاری با سرمایه گذاری چینی ها می‌تواند ضمن جاری کردن خون تازه در رگ‌های اقتصاد ایران، موجب خشم آمریکا شود.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال بر اساس این سند، همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، ضرب‌شستی مقابل آمریکا و سدی در برابر فشارهای تحریمی علیه دو کشور است؛ فشار اقتصادی آمریکا بر هر دو کشور را کاهش خواهد داد؛ همچنین ایران را از انزوای اقتصادی ناشی از تحریم های آمریکا خارج خواهد کرد. این رسانه آمریکایی اضافه کرد: در حالی که ایالات متحده درگیر شیوع بیماری کووید- ۱۹ است و بالاترین نرخ بیکاری را تجربه کرده، کشورهای معروف به «حلقه طلایی» آمریکا را هدف قرار داده‌اند.

همکاری با چین راه گذاری برای عبور جمهوری اسلامی از شرایط تحریمی موجود است که به دلیل اقدامات آمریکا و اروپا دچار آن شده و همین موضوع غربی‌ها را ناخرسند کرده است. غرب از یک سو نمی‌خواهد در این شرایط تحریمی با ایران وارد تعاملات اقتصادی شود و حتی فشارها بر مردم ایران را افزایش می دهد و از سوی دیگر خود را در رقابت با چین بازنده می بیند.

تارنمای خبری فرانسوی «آتلانتیکو» با اشاره­ به برنامه جامع استراتژیک همکاری ایران و چین نوشت: این همکاری برخلاف آرزوی ترامپ مبنی بر تضعیف ایران و چین، جبهه­ آن­ها را تقویت و مستحکم­ تر کرده است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تمرکز وزارت بهداشت بر گروه های پرخطر جامعه در مواجهه با کروناوزیر بهداشت: فقط ۱۲.۳ درصد از مرگ و میر بیماران کووید-۱۹ مربوط به افرادی بوده که سن بالا یا بیماری زمینه‌ای یا سایر عوامل خطر مانند چاقی نداشته‌اند و مابقی جزو گروه‌های پرخطر بوده‌اند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

هشدار ایمنی درباره خانه های ۲۵ متریهشدار ایمنی درباره خانه‌های ۲۵ متری معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد حریق‌ها در ساختمان‌های کم ارتفاع و کوچک اتفاق می‌افتد، نسبت به ایمنی خانه‌های ۲۵ متری هشدار داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

کاریکاتور/ عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و تن رنجور کادر درمان در روزهای سخت!کاریکاتور| عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و تن رنجور کادر درمان در روزهای سخت! كرونا
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

کرونایی های بدون علامت چگونه درمان می شوند؟مبتلایان کرونا بدون علامت چگونه درمان می‌شوند؟ محرز: *برای مبتلایان کرونا بدون علامت بین سه تا هفت روز قرنطینه کافی است *این افراد نیاز به درمان خاصی ندارند *فقط کافی است که آن‌ها تغذیه مناسب داشته و قرنطینه باشند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آیا ترکیه به طور مستقیم وارد درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌شود؟اسماعیل دمیر، رئیس انجمن صنایع دفاعی ترکیه، روز ۱۷ ژوئیه اعلام کرد که حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در درگیری این کشور با ارمنستان 'در بالاترین سطح ادامه دارد' و شامل پهپادهای مسلح نیز می‌شود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

دولت با نگرشی واقع بینانه به شرایط سخت کنونی و با اتکا به توانمندی های داخلی، برای حل مشکلات کشور تلاش می کندرئیس جمهور با اشاره به شرایط سخت ناشی از جنگ اقتصادی، تحریم‌ها و فشارهای حداکثری آمریکا و نیز محدودیت‌های غیر قابل اجتناب شیوع کرونا در کشور، تصریح کرد: دولت مطمئنا با نگرشی واقع‌بینانه به شرایط سخت کنونی و در عین حال با اتکا به توانمندی‌های داخلی و راه‌حل‌های عملیاتی و عینی به دور از شعارهای تخیلی، برای حل مشکلات کشور تلاش می‌کند.
منبع: PadDolat - 🏆 18. / 51 ادامه مطلب »