توافق بر سر اساسنامه پیگیری حق‌آبه رودخانه هیرمند میان ایران و افغانستان - BBC News فارسی

13/11/1399 08:36 ب.ظ

توافق بر سر اساسنامه پیگیری حق‌آبه رودخانه هیرمند میان ایران و افغانستان

ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گزارش داده که مسئولان وزارت نیرو و وزارت امور خارجه دو کشور با حضور فرمانداران شمال سیستان و بلوچستان و مسئولان حوزه مرزبانی این استان در افغانستان برای دو روز نشست‌های فشرده داشتند و اساسنامه‌ای ترتیب‌ داده‌اند که هر دو طرف متعهد به اجرای آن خواهند بود. رودخانه هیرمند بعد از سالها خشکسالی به ایران نیز رسیده است به گفته آقای بزرگ‌زاده از فردا (سه‌شنبه، ۱۴ بهمن/دلو) مهندسان نقشه‌کشی دو کشور در دو سوی مرز نقشه‌برداری را شروع خواهند کرد.

به گزارش ایرنا نعیم‌الله سالارزی، رئیس اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان در این نشسته گفته است: "ما برای انجام تعهدات بین دو کشور در موضوع رودخانه هیرمند توافق و پیشنهاد ایران مبنی بر تامین امنیت نقشه‌برداران و همین‌طور کمک به حل مشکل موجود را قبول کرده‌ایم."

ایران و افغانستان برای استفاده از آب هیرمند در سال ١٩٧٢ معاهده‎ای امضا کرده‎اند که بر اساس آن میزان سالانه آبی که از رودخانه هیرمند وارد ایران می‎شود، مشخص شده است، اما ایران از میزان آبی که وارد این کشور می‌شود ناراضی است.

با افزایش میزان بارندگی در افغانستان، حدود دو سال قبل، برای اولین بار آب هیرمند بعد از ۱۹ سال به تالاب هامون رسید. رود هیرمند/دریای هلمند از بلندی‌های کوه‌های بابا در ۴۰ کیلومتری غرب کابل، از رشته کوه هندوکش در افغانستان سرچشمه می‌گیرد و در ولایت هلمند در جنوب این کشور در جریان است و به دریاچه هامون در مرز مشترک بین افغانستان و ایران می‌ریزد. در معاهده امضاشده میان افغانستان و ایران در سال ۱۳۵۱ تصریح شده که سالانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب از آب هیرمند به ایران تعلق دارد. headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

👇👇 Do not worry about the future; “the best thing about the future is that Allah sends only one day at a time.