سیاست آلمان, آلمان, انتخابات آلمان ۲۰۲۱, ائتلاف, اولاف شولتس, آنگلا مرکل

سیاست آلمان, آلمان

توافق اولیه برای ائتلاف «چراغ راهنمایی» در آلمان؛ برنامه دولت احتمالی شولتس چیست؟

توافق اولیه برای ائتلاف «چراغ راهنمایی» در آلمان؛ برنامه دولت احتمالی شولتس چیست؟

17/10/2021 10:45:00 ق.ظ

توافق اولیه برای ائتلاف «چراغ راهنمایی» در آلمان ؛ برنامه دولت احتمالی شولتس چیست؟

توافق اولیه احزاب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد در آلمان احتمال ائتلاف آنها برای تشکیل دولت آینده در بزرگترین اقتصاد اروپا را تقویت کرده است. این ائتلاف مستلزم انعطاف هر سه حزب در موضوعات مختلف از جمله سیاست مالیاتی، حداقل دستمزد، محیط زیست، بدهی‌ها و کاهش سن رای است.

رهبران سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد در آلمان از توافق اولیه برای تشکیل دولت ائتلافی آینده خبر داده‌اند.به این ترتیب احتمالا این سه حزب برای اولین بار یک دولت ائتلافی با مشارکت سه حزب را در سطح فدرال تشکیل خواهند داد. ائتلافی که به دلیل رنگ‌های این سه حزب (قرمز برای سوسیال دموکرات، سبز برای حزب سبز و زرد برای دموکرات آزاد) به ائتلاف «چراغ راهنمایی و رانندگی» معروف شده است.

مدال طلای تکواندو برای زهرا شیدایی در رقابت‌های ریاض | DW | 27.11.2021 ثبت رکورد پرتاب بیرانوند در کتاب رکوردهای گینس | DW | 27.11.2021 درباره سویه جدید ویروس کرونا 'اومیکرون' چه می‌دانیم؟ | DW | 27.11.2021

در صورت توافق نهایی برای تشکیل چنین ائتلافی اولاف شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات و وزیر دارایی کنونی در دولت آنگلا مرکل، جانشین نخستین رهبر زن یکی از دولت‌های فدرال این کشور خواهد شد.به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندیدآنگلا مرکل، ۶۷ ساله پس از ۱۶ سال صدارت به دنبال تشکیل دولت ائتلافی جدید از سیاست بازنشسته خواهد شد.

در این گزارش برخی از موضوعات اصلی در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی و توافق‌های اولیه به دست آمده بررسی شده است.مدیریت بودجه دولت، بدهی‌ها و سیاست مالیاتیآلمان سال گذشته همزمان با بحران ناشی از شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» سیاست پرهیز از بدهی‌های جدید دولتی را کنار گذاشت. امری که به دولت اجازه داد تا با قرض گرفتن میلیاردها یورو در بازارهای مالی هزینه برنامه‌های خود برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را تامین کند. headtopics.com

با این حال دولت بعدی آلمان با توجه به حضور لیبرال‌ها از حزب دموکرات آزاد احتمالا به سیاست پرهیز از بدهی‌های جدید دولتی باز خواهد گشت. اولاف شولتس نیز در جریان کارزار انتخاباتی گفته بود که به دنبال محدودیت برای بدهی‌های جدید دولت خواهد بود.سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد همچنین تاکنون توافق کرده‌اند که طی چهار سال آینده مالیات‌ها را افزایش ندهند. سیاستی که یک پیروزی دیگر برای حزب دموکرات آزاد محسوب می‌شود. این حزب از حامیان بازار آزاد و مخالفان فشار بر مالیات‌دهندگان است.

توافق اولیه سبزها، لیبرالها و سوسیال دموکراتها برای تشکیل دولت جدید در آلمانافزایش حداقل دستمزد و کاهش سن رایسوسیال‌دموکرات‌ها در توافق اولیه برای تشکیل دولت ائتلافی آینده با انعطاف در برابر حزب دموکرات آزاد برای عدم افزایش مالیات‌ها و پرهیز از بدهی‌های جدید دولتی موفق شده‌اند از آنها برای افزایش حداقل دستمزد امتیاز بگیرند.

حزب سوسیال دموکرات در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که حداقل دستمزد را به ساعتی ۱۲ یورو افزایش خواهد داد. در توافق اولیه بین سه حزب افزایش حداقل دستمزد از ساعتی ۹.۶۰ یورو به ساعتی ۱۲ یورو از همان سال اول تشکیل دولت ائتلافی پیش‌بینی شده است.

رهبران سه حزبی که ائتلاف «چراغ راهنمایی» را تشکیل خواهند داد همچنین برای کاهش سن رای به ۱۶ سال به توافق رسیده‌اند. امری که با توجه به نتایج انتخابات اخیر در آلمان احتمالا بیشتر به سود سبزها و لیبرال‌ها در حزب دموکرات آزاد خواهد بود. رای‌دهندگان جوان در جریان انتخابات پارلمانی اخیر به این دو حزب اقبال بیشتری نشان داده بودند. headtopics.com

تجمع جانبازان در تهران در اعتراض به وضعیت معیشتی | DW | 27.11.2021 مدیر سایت خرید و فروش کالاهای نو و دست‌دوم «دیوار» به زندان محکوم شد فریدون عباسی: فخری‌زاده سیستم سلاح هسته‌ای را ایجاد کرده بود | DW | 27.11.2021

تغییرات آب و هواییحزب سبز بیشترین دستاورد را در مذاکرات در زمینه سیاست‌های دولت آینده برای مقابله با تغییرات آب و هوایی داشت. بنا به توافق اولیه سیاست دولت آینده آلمان کنار گذاشتن انرژی به دست آمده از صنعت ذغال سنگ تا سال ۲۰۳۰ خواهد بود. این در حالی است که آلمان پیش از این قرار بود تا سال ۲۰۳۸ انرژی ناشی از ذغال سنگ را کنار بگذارد.

احزاب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد همچنین بدون ارائه جزئیات بیشتر توافق کرده‌اند تا سطح استانداردهای محیط زیستی را در سال ۲۰۲۲ ارتقاء دهند. آنها همچنین متعهد شده‌اند تا همه «قوانین، مقررات و تدابیر» لازم برای مقابله با تغییرات آب و هوایی را در دستور کار دولت آینده قرار دهند.

سیاست خارجیسیاست خارجی در توافق اولیه برای تشکیل ائتلاف «چراغ راهنمایی» در آلمان تنها به صورت کلی مورد اشاره قرار گرفته است. سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد اعلام کرده‌اند که به دنبال «ارتقای استقلال راهبردی» اروپا خواهند بود. سیاستی که احتمالا مورد استقبال امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به عنوان مهمترین شریک آلمان در اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت.

فرانسه قرار است از اول ژانویه سال ۲۰۲۲ یعنی احتمالا همزمان با ماههای اولیه تشکیل دولت جدید آلمان ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده بگیرد.احزاب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد همچنین رابطه اروپا با آمریکا را «رکن مرکزی» سیاست خارجی آلمان توصیف کرده‌اند. آنها همچنین عضویت در ناتو را «عنصری اجتناب ناپذیر» برای تامین امنیت آلمان دانسته‌اند. headtopics.com

در توافق اولیه این سه حزب همچنین به صورت تلویحی از لهستان و مجارستان انتقاد شده است. در توافق اولیه سوسیال دموکرات‌ها، سبزها و حزب دموکرات آزاد آمده است که آنها خواهان «اتحادیه اروپایی هستند که از ارزش‌هایش و حاکمیت قانون در داخل و خارج» محافظت می‌کند.

ادامه مطلب: euronews فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد محدودیت ورزشی زنان

محدودیت ورزشی زنان | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی

توافق اولیه سبزها، لیبرالها و سوسیال دموکراتها برای تشکیل دولت جدید در آلمان اولاف شولتس که به احتمال زیاد صدر اعظم آینده آلمان خواهد بود ضمن استقبال از این توافق، تصریح کرد که بر پایه این توافق، امکان تشکیل دولت فراهم شده است. دولت جدید یا حکومت جدید؟ آرزومندم تمایز بین دولت و حکومت برای تان مبرهن باشد.

پیروزی و بازگشت میلان به صدر جدول در ایتالیا در شب شکست سنگین منچستر در انگلستانشاگردان استفانو پیولی در نمایشی دیدنی موفق شدند، شکست ۲-۰ در نیمه نخست را به پیروزی ۳-۲ در پایان بازی تبدیل کنند و به صدر جدول سری‌آ فوتبال ایتالیا راه یابند.

سه حزب آلمان بر سر آغاز مذاکرات نهایی ائتلاف توافق کردند | DW | 15.10.2021سران احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال دموکرات برای آغاز مذاکرات نهایی در باره تشکیل یک دولت ائتلاف ی توافق کردند. ظاهرا این سه حزب در گفت‌وگوهای مقدماتی بر سر اصلی‌ترین مسائل به توافق رسیده‌اند.

انفجار در مسجد شیعیان در قندهار 32 کشته و 53 زخمی بر جای گذاشتدر پی وقوع یک انفجار در یک مسجد شیعیان در شهر قندهار در جنوب افغانستان 32 نفر کشته و 53 تن دیگر زخمی شدند.گفته شده که این انفجار در مسجد «امام بارگاه

در ایتالیا ارائه گواهی سلامت برای حضور در محل کار اجباری شد | DW | 15.10.2021در ایتالیا افراد شاغل تنها با در اختیار داشتن گواهی سلامت، مجاز به کار هستند. مقررات جدید کرونایی شامل ۲۳ میلیون نفر می‌شود. هزاران ایتالیایی در اعتراض به دستورالعمل جدید دولت به خیابان‌ها آمدند و با پلیس درگیر شدند.

انفجار انتحاری در مسجد شیعیان در قندهار بیش از ۸۰ کشته و زخمی برجای گذاشتاین انفجار در زمان برگزاری مراسم نماز جمعه به وقوع پیوست و تعدادی از نمازگزاران جان خود را از دست دادند و تعداد بیشتری نیز مجروح شدند. اصلی ترین دشمن یک مسلمان ، یک مسلمان دیگر است. بی تردید کار داعشه. دوباره دمکرات ها اومدن و داعش رو با خودشون آوردن.