تهران کم بارش‌ترین فروردین ۵۳ سال اخیر را تجربه کرد

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

«محمدرضا خانیکی»، مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران، گفت که تهران کم بارش‌ترین فروردین‌ماه خود را در ۵۳ سال اخیر تجربه کرده است. اخبار_ایران بحران_آب

ایران اخبار, ایران سرفصلها

استان‌وایرـ «محمدرضا خانیکی»، مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران، گفته است که تهران کم بارش‌ترین فروردین‌ماه خود را در ۵۳ سال اخیر تجربه کرده است.رسانه‌های ایران

گفته است که بنا بر اطلاعات این شرکت، در بازه هفت‌ماه مهرماه ۱۳۹۹ تا فروردین ماه ۱۴۰۰، میزان کل بارش تهران، ۲۳۵ میلی‌لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل آن، ۴۱ درصد کاهش یافته است. او همچنین ادامه داده است: « کاهش سهم ارتفاعات و حوضه آبریز سد‌ها در میزان نزولات جوی بسیار نگران کننده‌تر است؛ به‌گونه‌ای که حوضه آبریز سد‌های تامین کننده آب استان تهران، نسبت به فروردین سال گذشته و بلندمدت، بین ۸۵ تا ۹۷ درصد کاهش بارندگی‌ها را طی فروردین امسال تجربه کرده است.»

با نزدیک شدن فصل گرما، برخی از مسوولان حوزه آب و فاضلاب نسبت به کاهش بارندگی در سال گذشته هشدار داده‌اند.میزان بارندگی استان فقط حدود ۳۵ میلی‌متر بوده و استان کرمان در سال ۱۴۰۰، «پرچالش‌ترین سال» را در حوزه آب شرب خواهد داشت.در سال‌های اخیر، با مدیریت ناکارآمد منابع آبی زیرزمینی، خصوصا در بخش کشاورزی، اغلب شهرهای ایران دچار بحران آب شده‌اند که با توجه به تغییرات اقلیمی و افزایش متوسط دمای کره زمین، این بحران شدیدتر نیز شده است.

گزارش‌ها حاکی از این است که در ایران نزدیک به یک میلیون حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد و میزان برداشت آب این چاه‌ها بیش از ۴۶ میلیارد مکعب است که رقمی به مراتب بیشتر از میزان بارش سالانه کل ایران است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.