کرونا در ایران, کرونا, قرنطینه, تأثیر کرونا بر اقتصاد ایران

کرونا در ایران, کرونا

تهرانی‌ها موافق محدودیت‌های بیشتر، دولت خواستار ختم آن‌ها | DW | 10.04.2020

نزدیک به ۹۰ درصد مردم تهران نگران گسترش مجدد کرونا و خواستار اعمال محدودیت‌های بیشتر هستند. دولت ناتوان از تامین معیشت مردم می‌خواهد فعالیت‌های اقتصادی هر چه سریع‌تر شروع شود و می‌گوید کار و کرونا با هم مغایرتی ندارند.

10/04/2020 09:37:00 ب.ظ

نزدیک به ۹۰ درصد مردم تهران نگران گسترش مجدد کرونا و خواستار اعمال محدودیت‌های بیشتر هستند. دولت ناتوان از تامین معیشت مردم می‌خواهد فعالیت‌های اقتصادی هر چه سریع‌تر شروع شود و می‌گوید کار و کرونا با هم مغایرتی ندارند.

نزدیک به ۹۰ درصد مردم تهران نگران گسترش مجدد کرونا و خواستار اعمال محدودیت‌های بیشتر هستند. دولت ناتوان از تامین معیشت مردم می‌خواهد فعالیت‌های اقتصادی هر چه سریع‌تر شروع شود و می‌گوید کار و کرونا با هم مغایرتی ندارند.

او درباره آمار مبتلایان در ۲۴ ساعت گذشته از ۳۴۰ مورد جدید در استان تهران خبر داد که ۸۰ نفر از آنها در بخش‌های ویژه بستری شده‌اند.کیانوش جهانپور، سخنگوی وزیر بهداشت، به خبرگزاری مهر گفته است ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۷۲ مورد جدید ابتلا به کرونا گزارش شده و تعداد مبتلایان به ۶۸۱۹۲ مورد رسیده است. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ۴۲۳۲ نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

واکنش‌‌ها به قتل رومینا اشرفی؛ خشم کاربران از ضعف قوانین حمایت از کودکان تلاش برای پایان دادن به فعالیت مرکز اسلامی هامبورگ | DW | 26.05.2020 اتحادیه خدمات جنسی آلمان خواهان بازگشایی روسپی‌خانه‌ها شد | DW | 26.05.2020

به گفته علیرضا زالی «آمار در تهران هنوز تغییر شگرفی نشان نمی‌دهد» و همین احتمالا از دلایل نگرانی ساکنان این شهر و خواست تشدید محدودیت‌هاست. در روزهای اخیر، بجز روز جمعه، شهر تهران شاهد تراکم بالای حضور مردم در خیابان‌ها، متروها و وسایل نقلیه عمومی بود. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفته است که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد «قریب ۷۵ درصد ترددهای مردم در روزهایی که اداره‌ها تعطیل بود برای خرید مایحتاج عمومی بوده است که اگر بتوانیم راهکارهای خرید کالا به صورت غیر حضوری و مجازی را فراهم کنیم میانگین مراجعان در روزهایی که اداره‌ها تعطیل است کمتر خواهد شد.»

«می‌توان کار کرد و کرونا هم نگرفت»حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در جلسه‌ای که روز چهارشنبه ۲۰ فروردین با هیات دولت داشت مدعی شد که «می‌توان کار کرد و کرونا هم نگرفت». او همچنین گفت که «هیچکس مسئولیت قرنطینه را نمی‌پذیرفت»‌‌. پذیرفتن مسئولیت قرنطینه، نظیر آنچه در چین به اجرا گذاشته شد، متضمن تامین حداقل معیشت مردم در دوره‌ای است که فعالیت‌های اقتصادی متوقف می‌شوند و کسی دستمزدی نمی‌گیرد. دولت ایران از پرداخت چنین هزینهای عاجز است و تنها کاری که کرده وعده کمک یک میلیون تومانی در اردیبهشت ماه به خانوارهای یارانه بگیر است. 

از فردا (شنبه ۲۳ فروردین) و با آغاز دوسوم فعالیت‌های اقتصادی «کم خطر» این امکان وجود دارد که موج دوم ابتلا به کرونا نیز شروع شود که مبارزه با آن می‌تواند نسبت به موج اول به مراتب سخت‌تر باشد. زیرا کادر درمانی بیمارستان‌ها، از پزشک و پرستار، خسته‌اند و خود تلفات جانی داده‌اند. هم چنین مراکز درمانی ظرفیت کافی برای مواجه با موج دیگری از این بیماری را ندارد. از این گذشته در صورتی که موج جدیدی از ابتلا به بیماری راه بیافتد، احتمال توقف چرخ اقتصاد در ابعادی بسیار وسیع تر وجود دارد. 

ولی حسن روحانی می‌گوید برای دولت «راحت‌ترین کار» این است که «به مردم بگوییم داخل خانه بمانند و کسی از خانه خارج نشود ... ولی امکان‌پذیر نیست. یکسری افراد برای تولید نیازمندی‌ها باید بیرون بروند.» او تاکید می‌کند: «همانگونه که تامین سلامت مهم است تامین نیازهای ضروری مردم نیز اهمیت دارد.» و در این اولویت‌ها «گاهی ممکن است یکی فدای دیگری شود.» 

برای روشن شدن گوشه‌ای از هزینه توقف کسب و کار در ایران کافی است نگاهی به آماری انداخت که سعید ممبینی، رییس اتاق اصناف ایران، در گفت‌وگوی ویژه خبری در شبکه دوم سیما اعلام کرد. او گفت: «واحدهای صنفی طی مدتی که تعطیل بودند، روزانه ۲۷ هزار میلیارد تومان هزینه برای حقوق و اجاره متحمل شدند.»

«به داد ما برسید»با وجود تمام استدلال‌هایی که موافقان شروع فعالیت‌های اقتصادی می‌کنند، مخالفان این سیاست هم کم نیستند. جعفر محمدی، صاحب امتیاز و سردبیر سایت تحلیلی خبری عصر ایران، روز پنجشنبه ۲۱ فروردین در نامه‌ای به نمایندگان مجلس نوشت: «این تصمیم دولت، خلاف نظر کارشناسان و متخصصان است و به مرگ بسیاری از موکلان شما منجر خواهد شد». 

واکنش‌ها به ماجرای غیزانیه: 'خوزستان گاو شیردهی که نه آب و هوا دارد و نه دلسوز' | DW | 26.05.2020 پرزیدنت ترامپ: این هفته به اقدام چین علیه هنگ کنگ پاسخ محکمی می‌دهیم سومین نفتکش ایرانی به منطقه اقتصادی ونزوئلا نزدیک شد

او که به شدت به تصمیم دولت انتقاد دارد استدلال می‌کند که میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا، همچنان بالاست و تازه این آمار در شرایطی است که در سه هفته اول فروردین به خاطر تعطیلات، کاهش کادر اداری و ممنوعیت‌های ایجاد شده برای فعالیت صنوف میزان ارتباطات انسانی بسیار کمتر از حالت عادی بوده است. 

جعفر محمدی به نظر کارشناسان استناد کرده و پرسیده است چرا «برغم آن که متخصصان و کارشناسان صراحتا اعلام می‌کنند که افزایش تعاملات اجتماعی به انفجار کرونایی خواهد انجامید و حتی سازمان بهداشت جهانی هم در این باره هشدار داده است، دولت به طور عجیبی اصرار دارد که ظرف چند روز آینده فعالیتهای کشور را به حالت عادی برگرداند.»

جعفر محمدی هشدار داده است که این سیاست می‌تواند اپیدمی کشوری کرونا را به «سونامی ملی کرونا» تبدیل کند و با افزایش مبتلایان و تشدید فشار بر کادر و سیستم درمانی «مرگ و میرهای گسترده و آسیب‌های عدیده اجتماعی و اقتصادی» در انتظار مردم ایران باشد.

فقط دو هفتهسردبیر سایت عصر ایران که سایتی میانه‌رو به شمار می‌رود، در نامه‌اش به نمایندگان مجلس گفته است که بهانه تامین معیشت افراد کم درآمد قابل قبول نیست زیرا با برداشت یک میلیارد دلار از حساب توسعه ملی موافقت شده و«همچنین می‌توان دولت را ملزم کرد از منابعی مانند ذخیره ناشی از کاهش مصرف بنزین» برای کمک به اقشار کم درآمد و صنوف آسیب دیده استفاده کند.

او معتقد است که با دسترسی به این امکانات و اگر فقط ۱۴ روز «تعاملات انسانی به حداقل برسد و به صفر میل کند، هم ویروس‌های پخش شده در محیط از بین می‌رود، هم چرخه انتقال می‌شکند و هم مبتلایان در وضعیت با ثبات‌تری تحت درمان قرار می‌گیرند». به باور سردبیر سایت عصر ایران حتی اگر بعد از این مدت کرونا ریشه‌کن هم نشود، تحت کنترل در می‌آید «و میزان مبتلایان و فوت‌شدگان به طرز آشکاری کاهش می‌یابد».

سردبیر عصر ایران نمایندگان مجلس فعلی را که تنها چند هفته به پایان دوره نمایندگی‌شان باقی مانده با این سوال درگیر کرده است که «با چه منطقی می‌توان"فعالیت‌های عادی جامعه و مرگ و میر بالا" را بر"دو هفته قرنطینه و مرگ و میر بسیار پایین" مرجح» ساخت؟ 

دومین نفتکش ایرانی در سواحل ونزوئلا پهلو گرفت اسرائیل خواستار حذف حساب کاربری رهبر جمهوری اسلامی در توییتر شد | DW | 26.05.2020 نجفی توانا: باید ریشه فرار دختران زیر ۱۶ سال بررسی شود

ولی این حرف نه فقط به گوش دولت نمی‌رود، بلکه برخی از نمایندگان مجلس هم که قصد داشتند چهار هفته تعطیلی کامل در سراسر کشور را به کرسی بنشانند، زورشان برای اجرای چنین طرحی به اکثریت مجلس نرسیده است. جعفر محمدی به این نمایندگان گفته است: «طبق آمار خود وزارت بهداشت، هر دقیقه یک ایرانی به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۰ دقیقه یک نفر می‌میرد. بنابراین هر دقیقه تعلل شما مساوی است با فاجعه.»

ادامه مطلب: DW فارسی »

فكر كنم منظورتون دولتهاي غربيه كه فروشگاههاي كشوراشون غارت شد و توان ساپورت مردمشون رو نه تنها براي مايحتاج كه حتي براي ماسك و مواد ضدعفوني هم ندارن و به سياق اجدادشون راهزني و دزدي دريايي و اينارو دوباره باب كردن🤗،احتمالاً اشتباه تايپي بود خبرتون وگرنه در شرافتتون شكي نيست!!! رژیم جمهوری اسلامی توان پرداخت حتی 100 دلار نیز به شهروندان خود را ندارد. رژیم به ته بن بست رسیده است. همانند دیگر حکومتهای دیکتاتور ،ذره ای برای مردم ارزش قائل نیست.

ziaatifi ترامپ عوضی تون چی می گه؟؟ یعنی چنان اون بن اره، آره تون کنه، که خودتون هم نفهمید نصف شدید، بدبختهای وطن فروش

کوتاه مدت و غیر هدفمند؛ بسته‌های حمایتی دولت ایران برای عبور از کرونادر چند روز اخیر با انتشار جزییاتی از بسته‌های حمایتی دولت ایران امکان بررسی میزان اثرگذاری این برنامه‌ها بر آثار کرونا بیش از قبل فراهم شده است. در این گزارش برنامه‌های دولت برای کمک به خانوارها و بنگاه‌ها برای عبور از بحران کرونا بررسی شده است. شمابهتره به فکرمردم انگلیس باشیددولت وملت دست دردست هم وبامدیریت یکپارچه درعالیترین حالت ودربلندترین قله جهان ایستاده اند.درامربهداشت واقلام بهداشتی بیشترین تولیدراداریم.تمام مساجدوحسینیه هاوموکبهاوهیئت هاباکمک خودمردم وبسیج ملی اقدام به تولیدماسک وموادضدعفونی کرده ایم. دروغگوی کثیف...تحریم_بی_بی_سی

دولت افغانستان ۱۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده استدولت افغانستان ۱۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده است جاوید فیصل، سخنگوی «شورای امنیت ملی افغانستان»، گفت که این زندانی ها بر مبنای فرمان ریاست جمهوری آزاد شدند و این بخشی از تلاش های دولت در راستای ترویج صلح و مهار بیماری همه گیر «کووید۱۹» در آن کشور بود. اینا یه راست میرن جذب طالبان میشن ،خوب بود یه جی پی اس به یه جای ایینا فرو میکردن و از طریق اون مخفیگاه طالبان ها رو پیدا میکردن 😁

گزارش ارزیابی میزان ضرر شرکت‌های حمل‌ونقل، به دولت و ستاد مبارزه با کرونا ارائه شودرئیس‌جمهور در گفت‌وگو با وزیر راه و شهرسازی دستور داد یک ارزیابی از شرکت‌های حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و دریایی که در ایام تعطیلی دچار ضرر و زیان شده‌اند، انجام گیرد و گزارش آن برای اقدامات لازم به ستاد ملی مبارزه با کرونا و هیات دولت ارائه شود. دولت اینقدر کارها رو لفت میده تا عملا هر اقدامی بی اثر بشه مثلا داریم یک کاری میکنیم ولی واقعا هیچ کاری نمیکنه

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

امرالله صالح: اولویت دولت جلوگیری از قحطی در جریان بحران کرونا استامرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان میگوید اولویت دولت در حال حاضر جلوگیری از گرسنگی عمومی ناشی از کمبود و گرانی مواد غذایی (قحطی) در جریان بحران کرونا است. او گفت که برنامه رساندن غذا به ۱۲۵هزار خانواده ای را در کابل که به دلیل ممنوعیت ناشی از شیوع کرونا درآمد روزانه خود را از دست داده اند.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی دولت سوریه را عامل حملات سال ۲۰۱۷ شناختپمپئو: «روسیه و ایران، دو حامی اصلی حکومت بشار اسد هر قدر هم اطلاعات غلط بدهند، نمی‌توانند این واقعیت را بپوشانند که رژیم اسد مسئول حملات شیمیایی پرشماری در این کشور است.» این سازمانی که گفتی مقرش در کجاست، بیشتر پولش رو کی میده؟ چجوری به این نتیجه رسیده؟ از حلبچه هم گزارشی تهیه کرده این سازمان؟!! زحمتشون شد بعداز سه سال