صادرات گاز طبیعی, عراق, ایران, تحریم‌های آمریکا علیه ایران, بحران بدهی, دلار آمریکا

صادرات گاز طبیعی, عراق

تهدید گازی تهران علیه بغداد؛ عراق بدهی ۲.۷ میلیارد دلاری را تایید کرد

تهدید گازی تهران علیه بغداد؛ عراق بدهی ۲.۷ میلیارد دلاری را تایید کرد

28/12/2020 04:48:00 ب.ظ

تهدید گازی تهران علیه بغداد؛ عراق بدهی ۲.۷ میلیارد دلاری را تایید کرد

روند نزولی صادرات گاز طبیعی ایران به عراق که در اعتراض بدعهدی بغداد در بازپرداخت بدهی‌های ارزی خود به این کشور ادامه دارد، عراق را در آستانه کمبود برق تولیدی با اتکا به گاز وارداتی از ایران برای تامین نیازهای عمومی کشور قرار داده است.

سخنگوی وزارت برق عراق یادآور شد، عراق حدود ۲.۷ میلیارد دلار بدهی انباشت شده به ایران دارد که امید می‌رود وزارت اقتصاد این کشور نسبت به پرداخت آن اقدام کند.به گفته آقای موسی، به خاطر کمبود گاز حدود ۷ هزار مگاوات(معادل ۳۶ درصد) از ظرفیت تولید برق این کشور غیرفعال شده و بخش‌هایی از کشور به ویژه بغداد در آستانه خاموشی و قطع برق قرار گرفته‌اند.

واکنش آمریکا به اعتراضات ایران: خشونت علیه معترضان را محکوم می‌کنیم و کندی اینترنت را زیرنظر داریم کمپین حقوق بشر: آمریکا و اروپا باید مانع خونریزی بیشتر در ایران شوند | DW | 28.07.2021 مولوی عبدالحمید: ریشه ناآرامی‌ها و چالش‌ها در ندیدن واقعیت‌هاست | DW | 28.07.2021

در چنین شرایطی، رضا اردكانیان، وزیر نیروی ایران فردا(سه‌شنبه) به عراق سفر خواهد کرد تا شاید بتواند اختلاف کهنه مالی دو کشور را حل کند. پیشتر عبدالناصر همتی نیز دو بار با همین هدف به عراق سفر کرده و هر بار نوید تسویه بدهی‌های ارزی عراق به ایران را داده بود.

در همین حال، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز دوشنبه از بدهی کلان انباشت شده دولت و شرکت‌های عراقی به طرف‌های ایرانی گلایه کرد و در عین حال یادآوری کرد که تهران همواره سعی کرده تا عمل به تعهدات خود را منوط به این موارد نکند.دومین سفر همتی به عراق در ۴ ماه گذشته؛ کمیته مشترک «حل مشکلات پولی» تشکیل می‌شود headtopics.com

عراق با وجود معافیت از تحریم‌های ایالات متحده علیه صنعت نفت و گاز ایران، به دلیل تحریم‌های پولی و بانکی آمریکا علیه این کشور، حتی قادر به پرداخت پول گاز و برق وارداتی از این کشور بر پایه دینار نیست؛ رقمی که سالانه حدود ۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود. بر پایه آخرین توافق دو کشور، مقرر شده بود که از منابع حاصل از صادرات گاز ایران برای خرید کالاهای اساسی و غیرتحریمی استفاده شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندیدنخستین قرارداد صادرات گاز ایران به عراق در سال ۲۰۱۱ میلادی بین دو کشور منعقد شد که مطابق آن ایران متعهد شد تا روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به عراق ارسال کند، این رقم از ابتدای سال ۲۰۲۰ به ۲۵ میلیون مترمکعب کاهش یافت.

ادامه مطلب: euronews فارسی »

المپیک2020 | رکورددار تیراندازی المپیک چگونه طلایی شد؟- فیلم گفتگو - مستند تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

من جای عراقیها بودم پشگل هم به آخوندا نمی دادم