تهدید اتمی مجدد روسیه در روز آخر رفراندوم نمایشی در اوکراین – DW – ۱۴۰۱/۷/۵

05/07/1401 06:06:00 ب.ظ

در آخرین روز از 'همه‌پرسی' در چهار منطقه اشغالی اوکراین، روسیه بار دیگر بر امکان استفاده از سلاح اتمی تاکید کرد. وزارت دفاع بریتانیا پیش‌بینی می‌کند روسیه به زودی الحاق این چهار منطقه به خاک خود را اعلام کند.

در آخرین روز از 'همه‌پرسی' در چهار منطقه اشغالی اوکراین، روسیه بار دیگر بر امکان استفاده از سلاح اتمی تاکید کرد. وزارت دفاع بریتانیا پیش‌بینی می‌کند روسیه به زودی الحاق این چهار منطقه به خاک خود را اعلام کند.

در آخرین روز از 'همه‌پرسی' در چهار منطقه اشغالی اوکراین، روسیه بار دیگر بر امکان استفاده از سلاح اتمی تاکید کرد. وزارت دفاع بریتانیا پیش‌بینی می‌کند روسیه به زودی الحاق این چهار منطقه به خاک خود را اعلام کند.

.وزارت خارجه ترکیه هفته گذشته در بیانیه‌ای اقدام روسیه را نامشروع خواند و تاکید کرد که جامعه جهانی نتایج همه‌پرسی نمایشی را به رسمیت نخواهد شناخت.سابقه مسکو در الحاق سرزمین‌های اشغالی این گونه اقدام‌های مسکو بی‌سابقه نیست. روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه را اشغال و در یک"همه‌پرسی" که جامعه بین‌المللی آن را به رسمیت نمی‌شناسد این منطقه از سرزمین اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بارها تاکید کرده رفراندوم اعلام شده تغییری در تعهد این کشور برای بازپس‌گیری مناطق اشغالی از نیروهای روسی ایجاد نخواهد کرد.برخی تحلیلگران برگزاری رفراندوم را واکنشی به پیروزی‌های اخیر نیروهای اوکراینی در آزادسازی برخی مناطق اشغالی ارزیابی می‌کنند که کمک‌های تسلیحاتی غرب در آن نقش مهمی داشته است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند/بچه های تیم ملی چشم ملت ما را روشن کردند

به مناسبت هفته بسیج، صبح امروز؛ شنبه ۵ آذرماه جمع کثیری از بسیجیان با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. ادامه مطلب >>

تیراندازی در مدرسه‌ای در مرکز روسیه ۱۳ کشته بر جا گذاشت – DW – ۱۴۰۱/۷/۴در حمله مسلحانه به مدرسه‌ای در شهر ایشِوسک در مرکز روسیه ۱۳ نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند. انگیزه این حمله هنوز مشخص نیست. مهسا_امینی مرگ_بر_روسیه

تهدید ضمنی لاوروف به استفاده از سلاح هسته‌ای در مناطق الحاقی شرق اوکراینسرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در همگامی با موضع اخیر رئیس جمهوری روسیه، به طور ضمنی تهدید کرد که مسکو به منظور حمایت از مناطقی که بعد از همه‌پرسی در شرق و

کوبایی‌ها در یک رفراندوم به حق ازدواج همجنس‌گرایان آری گفتند – DW – ۱۴۰۱/۷/۵دولت کوبا در اقدامی کم‌سابقه رفراندومی برای اصلاح قانون خانواده در این کشور برگزار کرد. ۶۷ درصد از شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی به ازدواج همجنس‌گرایان و حق فرزندپذیری آنها آری گفتند.

مسکو اوکراین را به ارسال 8 پهپاد انتحاری برای حمله به نیروگاه زاپروژیا متهم کردروسیه بار دیگر اتهامات خود علیه اوکراین مبنی بر هدف قراردادن نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در جنوب این کشور را تکرار کرد.وزارت دفاع روسیه، یکشنبه 3 شهریور اعلام

چین از روسیه و اوکراین خواست، مانع گسترش جنگ شوند – DW – ۱۴۰۱/۷/۳وزیر خارجه چین از روسیه و اوکراین خواست، جلوی گسترش جنگ را بگیرند و نگذارند اوضاع از کنترل‌شان خارج شود. با وجود گسترش مناسبات اقتصادی میان پکن و مسکو در ماه‌های اخیر، چین از تهاجم روسیه به اوکراین پشتیبانی نمی‌کند. MahsaAmini IranRevolution2022 حدیث نجفی چین هم کثافتیه مثل روسیه،مرگ بر چین، مرگ بر روسیه مهسا_امینی

پیروزی راست پوپولیست در ایتالیا؛ اروپا در برابر چالشی جدید – DW – ۱۴۰۱/۷/۴در ایتالیا حزبی با گرایش‌های فاشیستی پیروز انتخابات پارلمانی شده است. خانم جرجا ملونی، رهبر حزب اولین نخست‌وزیر زن در تاریخ ایتالیا خواهد بود. در مقر اتحادیه اروپا نوعی نگرانی و سردرگمی حاکم است.

محکوم کرده است .https://www.جنوب اوکراین به خاک روسیه ضمیمه خواهند شد، ممکن است از سلاح اتمی استفاده کند.https://www.

وزارت خارجه ترکیه هفته گذشته در بیانیه‌ای اقدام روسیه را نامشروع خواند و تاکید کرد که جامعه جهانی نتایج همه‌پرسی نمایشی را به رسمیت نخواهد شناخت. سابقه مسکو در الحاق سرزمین‌های اشغالی  این گونه اقدام‌های مسکو بی‌سابقه نیست.com/fa-ir/%D8%AA%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%DB%B1%DB%B3-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D8%AC%D8%A7-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B4%D8%AA/a-63240924?maca=per-tco-dw تبلیغات تیراندازی از سوی یک فرد مسلح در مدرسه‌ راهنمایی شماره ۸۸ واقع در شهر ایشِوسک در منطقه اودمورتین در مرکز روسیه به کشته شدن ۱۳ تن و جراحت ۲۱ نفر منجر شد. روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه را اشغال و در یک"همه‌پرسی" که جامعه بین‌المللی آن را به رسمیت نمی‌شناسد این منطقه از سرزمین اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد.» به گفته لاوروف «کلیه قوانین روسیه از جمله قوانین مربوط به کاربرد سلاح اتمی در تمامی خاک روسیه معتبر بوده و قابل اجراست. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بارها تاکید کرده رفراندوم اعلام شده تغییری در تعهد این کشور برای بازپس‌گیری مناطق اشغالی از نیروهای روسی ایجاد نخواهد کرد. دو معلم و دو نگهبان در میان قربانیان هستند. برخی تحلیلگران برگزاری رفراندوم را واکنشی به پیروزی‌های اخیر نیروهای اوکراینی در آزادسازی برخی مناطق اشغالی ارزیابی می‌کنند که کمک‌های تسلیحاتی غرب در آن نقش مهمی داشته است. حتی نتایج انتخابات نیز که به عنوان مثال برای تعیین نمایندگان مجلس برگزار می‌شود، باید به تایید حزب کمونیست برسد.

پوتین هفته گذشته  ظاهرا در واکنش به این حمایت‌ها کشورهای غربی را تهدید کرد اگر تمامیت ارضی روسیه به خطر بیفتد این کشور از تمام ابزاری که در اختیار دارد برای محافظت از خود و شهروندانش استفاده می‌کند. فرد مهاجم در نهایت خودش را کشته است.» وزیر خارجه اوکراین از همه کشورهای هسته‌ای جهان خواست «به شکلی علنی و قاطعانه تاکید کنند که این موضع روسیه که جهان را به خطر می‌اندازد، هیچگاه نادیده گرفته نخواهد شد. او تاکید کرد که این حرف"یک بلوف نیست". تهدید دوباره مدودوف به استفاده از سلاح اتمی این سخن به معنای تهدید به استفاده از سلاح اتمی برای حفظ مناطق اشغالی تعبیر شده است. هویت او هنوز اعلام نشده و انگیزه این حمله نیز نامعلوم است. دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه و رئیس جمهور سابق این کشور هفته گذشته این تهدید را آشکارتر بیان کرده بود و سه‌شنبه دوباره آن را تکرار کرد. دمیتری مدودف، رئیس جمهوری پیشین روسیه و هم پیمان پوتین نیز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که تسلیحات موجود در زرادخانه‌های کشورش از جمله سلاح‌های استراتژیک اتمی می‌تواند در دفاع از اراضی الحاقی مورد استفاده قرار بگیرد. مدودف در کانال تلگرامی خود نوشته روسیه اگر با سلاح اتمی مورد حمله قرار گیرد طبق اصول بازدارندگی هسته‌ای پاسخ متقابل می‌دهد و اگر موجودیتش با سلاح‌های متعارف هم تهدید شود از تسلیحات اتمی استفاده خواهد کرد.  شهر ایشوِک که حمله در آنجا روی داده مرکز منطقه اودمورتین در ۱۲۰۰ کیلومتری شرق مسکوست و ۶۴۰ هزار نفر جمعیت دارد. مخالفان ازدواج همجنس‌گرایان در کوبا اما کم نیستند.

ایالات متحده آمریکا در واکنش به تهدیدهای اخیر روسیه بار دیگر نسبت به استفاده احتمالی از سلاح‌های اتمی به مسکو هشدار داد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان تاکید کرد که پیامد استفاده روسیه از سلاح اتمی "خارق‌العاده و واقعی" خواهد بود و این مسئله برای مسکو خیلی روشن بیان شده است. این مسئله بحث بر سر کنترل اسلحه را دامن زده است. او گفت آمریکا برای روسیه جای کوچک‌ترین تردیدی باقی نگذاشته که واکنشش به تهدیدهای اتمی این کشور کاملا جدی است. او درباره این واکنش‌ها توضیح بیشتری نداد. مهاجم دستگیر شده اما هنوز محاکمه نشده است. تهدید هفته گذشته پوتین نیز بلافاصله با واکنش ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ناتو روبرو شد و جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اظهارات پوتین را"لقاظی غیرمسئولانه" خواند.

نظر خود را با ما در میان بگذارید نظر شما .