تنفیذ ریاست جمهوری؛ انتصاب از سوی رهبر به جای انتخاب از سوی مردم

03/08/2021 08:38:00 ق.ظ

راستی_آزمایی, رئیسی

رییس جمهور ایران تنها رییس جمهوری در جهان است که بر خلاف همتایان خود در دیگر کشورها،مقام مافوق دارد و توسط رهبر در سمت ریاست جمهوری «منصوب» می‌شود تا بتواند سوگند ریاست جمهوری یاد و وظایف خود را به عنوان نفر اول اجرایی کشور آغاز کند. راستی_آزمایی رئیسی

***رییس جمهور ایران تنها رییس جمهوری در جهان است که بر خلاف همتایان خود در دیگر کشورها، مقام مافوق دارد و توسط مافوقش در سمت ریاست جمهوری «منصوب» می‌شود. روسای جمهور در کشورهایی که نظام ریاستی آن‌ها جمهوری است، پس از پیروزی در انتخابات، مراسم تحلیف یا سوگند ریاست جمهوری به جا می‌آورند و دوره خود را آغاز می‌کنند؛ اما در جمهوری اسلامی وضعیت شباهتی به جمهوری‌های مرسوم و دموکراتیک ندارد.

پس از آنکه شورای نگهبان نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری را «انتخاب» کرد و فهرست خود را در معرض رای عمومی گذاشت، رای‌گیری انجام می‌شود و بعد باید نتیجه انتخابات توسط شورای نگهبان تایید شود با این حال فراید انتخابات هنوز  نهایی نیست. رییس جمهور منتخب باید از سوی رهبر جمهوری اسلامی «منصوب» شود تا بتواند سوگند ریاست جمهوری یاد و وظایف خود را به عنوان نفر اول اجرایی کشور آغاز کند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

این حرکت شما مصداق بارز فرار به جلو است بزرگوار آقای روحانی اول باید پاسخگوی ویرانه های تحویلی خود باشد و بعد سراغ رئیسی هم میرسیم والااا

صدور حکم اعدام به اتهام قتل برای سه عامل جمهوری اسلامی در اربیل

درگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نخجوان- اخبار ترکیه و اوراسیا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimدرگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نخجوان نظامیان ارمنستان مواضع ارتش جمهوری آذربایجان در نخجوان را هدف قرار دادند وزارت دفاع آذربایجان نیز از پاسخ متقابل ارتش این کشور به حملات ارمنستان خبر داد

اسماعیل هنیه دوباره به ریاست دفتر سیاسی حماس انتخاب شد | DW | 01.08.2021سازمان اسلام‌گرای حماس اعلام کرد اسماعیل هنیه را به عنوان رئیس دفتر سیاسی خود انتخاب کرده است. حماس نوار غزه را کنترل می‌کند و تاکنون بارها با نیروهای اسرائیلی درگیر شده است. قبلاً چیکاره بود پس؟!

برنامه‌های سیاست خارجی دولت آقای رئیسی منهای برجام است/ محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران اشراف کاملی بر عملیات روانی آمریکا دارندامیر موسوی، دیپلمات سابق و کارشناس مسائل منطقه، گفت: «آقای رئیسی چهار محور را در رابطه با سیاست خارجی دولت سیزدهم دنبال می‌کنند. ابتدا اینکه برجام از درجه اهمیت نخست این دولت خارج می‌شود. مذاکرات ادامه پیدا می‌کند، اما این گفت‌وگوها دیگر موضوع نخست و درجه یک سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود؛ یعنی امور دولت با برجام شروع نخواهد شد و با برجام نیز به پایان نمی‌رسد. بنابراین برنامه‌های سیاست خارجی دولت آقای رئیسی منهای برجام است.»

مردان بیشتر رتبه های تک رقمی کنکور ۱۴۰۰ /داوطلبان تهرانی در صدر برترین هابر اساس نتایج اعلامی کنکور ۱۴۰۰ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبان مرد موفق به کسب بیشترین رتبه های زیر ۱۰ گروه های آزمایشی شدند. حسن_روحانی یادته چند بار با بیل زدی رو کمر مردم؟ تخم سگ رفت تخم جن میاد :)))))))))))))سهمیه هاشونم بگو خب.

روحانی: همه واقعیت را به مردم نگفتیمحسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در آخرین جلسه هیات دولت خود تصریح کرد که در دوران ریاست جمهوری‌اش بخشی از واقعیت‌ها را به مردم ایران نگفته چرا که «نمی‌شد ولی همه واقعیت حس کردیم...

امروز سه‌شنبه دوازدهم مرداد، مراسم تنفیذ ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی با حضور آیت‌الله خامنه‌ای برگزار می‌شود.استان‌وایر- دادگاهی در اربیل واقع در اقلیم کردستان عراق ۳ نفر را به اتهام قتل یکی از رهبران حزب دموکرات به اعدام محکوم کرد.خبرگزاری تسنیم ، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نظامیان ارمنستان به مواضع ارتش آذربایجان در نخجوان آتش گشوده‌اند.اسماعیل هنیه روز یکشنبه ۱۰ مرداد (۱ اوت) برای دومین بار به رهبری دفتر سیاسی گروه حماس انتخاب شد.

این مراسم سیزدهمین بار است که در عمر جمهوری اسلامی برگزار می‌شود و همین مراسم ریاست جمهوری در ایران را از ریاست جمهوری در کشورهای دموکراتیک متفاوت می‌کند. مراسم تنفیذ چیست و ریاست جمهوری در نظام جمهوری اسلامی چه تفاوتی با ریاست جمهوری در نظام‌های دموکراتیک دارد؟ *** رییس جمهور ایران تنها رییس جمهوری در جهان است که بر خلاف همتایان خود در دیگر کشورها، مقام مافوق دارد و توسط مافوقش در سمت ریاست جمهوری «منصوب» می‌شود. وکیل آقای قادری به رسانه‌ها گفته این سه نفر که یکی از آنها ایرانی است، در جلسه دادگاه به دریافت پول از نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی برای ترور قادر قادری اعتراف کرده‌اند. روسای جمهور در کشورهایی که نظام ریاستی آن‌ها جمهوری است، پس از پیروزی در انتخابات، مراسم تحلیف یا سوگند ریاست جمهوری به جا می‌آورند و دوره خود را آغاز می‌کنند؛ اما در جمهوری اسلامی وضعیت شباهتی به جمهوری‌های مرسوم و دموکراتیک ندارد. بعد از آتش بس اعلام شده در سال گذشته، درگیری های پراکنده هر از چندی بین طرفین رخ می دهد. پس از آنکه شورای نگهبان نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری را «انتخاب» کرد و فهرست خود را در معرض رای عمومی گذاشت، رای‌گیری انجام می‌شود و بعد باید نتیجه انتخابات توسط شورای نگهبان تایید شود با این حال فراید انتخابات هنوز  نهایی نیست. خانواده و وکلای قادری گفته‌اند اعترافات و مدارک نشان می‌دهد او به دست عوامل سپاە پاسداران ترور شدە، اما دادگاە بدون اشارە بە اعترافات این افراد و بدون ذکر اتهام ترور، در رای صادر شدە اعلام کردە کە این افراد بە دلیل قتل عمد محکوم بە اعدام شدەاند. رییس جمهور منتخب باید از سوی رهبر جمهوری اسلامی «منصوب» شود تا بتواند سوگند ریاست جمهوری یاد و وظایف خود را به عنوان نفر اول اجرایی کشور آغاز کند. آخرین درگیری ۱۱ روزه در ماه مه ۲۰۲۱ اتفاق افتاد است.

متن حکم ریاست جمهوری «حسن روحانی» توسط آیت‌الله خامنه‌ای در ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ این وضعیت را نشان می‌دهد: «این‌جانب به پیروی از گزینش ملت ایران، رای آنان را تنفیذ و دانشمند محترم جناب حجت‌الاسلام آقای دکتر حسن روحانی  را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کنم. روز چهارشنبه ۶ مرداد نیز بنیاد حقوق بشری عبدالرحمان برومند هویت بیش از ۵۴۰ ایرانی در خارج از کشور را که «قتل و یا آدم‌ربایی موفقیت‌آمیز» آنان به جمهوری اسلامی منتسب است، اعلام کرد.» به بیان دیگر، حتی نتیجه انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری در ایران هم به خودی خود فاقد اعتبار است و باید مشروعیت قانونی خود را از حکم آیت‌الله «علی خامنه‌ای» بگیرد که اصطلاحا به این حکم «تنفیذ» می‌گویند؛ یعنی رای شهروندان ایرانی به نامزد پیروز توسط ولی مطلقه فقیه نافذ شده است. «ابراهیم رئیسی» پس از «اکبر هاشمی رفسنجانی»، «محمد خاتمی»، «محمود احمدی‌نژاد» و «حسن روحانی» پنجمین فردی است که با حکم خامنه‌ای رییس جمهور ایران می‌شود. شگفتی‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی درباره قدرت رهبر در کنترل رییس جمهور محدود به منصوب کردن وی نیست. بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی، امضا حکم‏ ریاست‏ جمهوری‏ پس‏ از انتخاب‏ مردم‏ از وظایف و اختیارات رهبر جمهوری اسلامی است. گروه حماس کنترل نوار غزه را برعهده دارد.

اصطلاح تنفیذ در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیامده است و از قانون انتخابات ریاست جمهوری گرفته شده است که می‌گوید: «دوره ریاست جمهوری ایران از تاریخ تنفیذ اعتبارنامه مقام معظم رهبری آغاز می‌شود.»  یعنی حتی سوگند ریاست جمهوری که مبنای شروع دوره ریاست جمهوری در نظام‌های دموکراتیک است، در جمهوری اسلامی فرع به تنفیذ از سوی آیت‌الله خامنه‌ای است. حالا سوال اینجاست که اختیار رهبر جمهوری اسلامی درباره رییس جمهور با صدور حکم وی به پایان می‌رسد؟ به‌هیچ‌وجه. به غیر از قدرت اصلی و ابزارهای متعددی که آیت‌الله خامنه‌ای برای کنترل رییس جمهور دارد، او اختیار دارد که مانع به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری فرد شود. این اختیار در حکم انتصاب ریاست جمهوری «ابوالحسن بنی‌صدر» اولین رییس جمهور ایران از سوی آیت‌الله خمینی به طور واضح ذکر شده است: «براساس آن‌که ملت شریف ایران با اکثریت قاطع جناب آقای دکتر سیدابوالحسن بنی‌صدر را به ریاست جمهوری کشور جمهوری اسلامی ایران برگزیده‌اند و به حسب آن‌که مشروعیت آن باید به نصب فقیه جامع‌الشرایط باشد، این‌جانب به موجب این حکم رای ملت را تنفیذ و ایشان را به این سمت منصوب نمودم. عامل این آتش‌سوزی‌ها بالن‌های آتش‌زای دست‌سازی هستند که از سوی نوار غزه بسوی اسرائیل فرستاده می‌شوند.

لکن تنفیذ و نصب این‌جانب و رای ملت مسلمان ایران محدود است به عدم تخلف ایشان از احکام مقدسه‌ اسلام و تبعیت از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.»  عزل رییس جمهور ایران مطابق قانون اساسی، با حکم دیوان عالی کشور یا رای مجلس شورای اسلامی ممکن است. هر دوی این نهاد به طور غیرمستقیم تحت فرمان رهبر جمهوری اسلامی قرار دارند. رییس دیوان عالی کشور از سوی رییس قوه قضاییه منصوب می‌شود که حکم خود را از آیت‌الله خامنه‌ای گرفته است و رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم با حکم حکومتی رهبر جمهوری اسلامی بارها مطابق میل او تغییر کرده است. در صورتی که هر کدام از این دو نهاد بخواهند، رهبر جمهوری اسلامی «اختیار» دارد حکم عزل رییس جمهور را صادر کند؛ اما هیچ تعهدی قانونی برای این عزل ندارد. ساعتی بعد، اسرائیل برج‌های مرتفع"الجوهره"،"السعده" و «الظفار» را هدف قرار داد.

معنی اصل ۱۱۰ قانون اساسی این است آیت‌الله خامنه‌ای نه تنها اختیار دارد، حتی نتیجه انتخابات مهندسی شده توسط شورای نگهبان را نپذیرد و حکم ریاست جمهوری رییس جمهور منتخب را صادر نکند؛ بلکه پس از آن هنوز اختیار دارد حکم عزل رییس جمهور از سوی دیوان عالی کشور یا مجلس شورای اسلامی را نپذیرد و نظر خود را عملا به عنوان ولی مطلقه فقیه تحمیل کند که این اختیار با یک نظام جمهوری دمکراتیک هیچ نسبتی ندارد. رییس جمهور ایران که بر خلاف همتایان خود در کشورهای دموکراتیک منصوب و نه انتخاب می‌شود، قدرت نهایی خود را نه از شهروندان ایرانی بلکه از رهبر جمهوری اسلامی  و با مراسم تنفیذ می‌گیرد. به این ترتیب تنفیذ حکم ریاست جمهوری در نظام حاکم بر ایران یک امر تشریفاتی در قانون اساسی نیست. بلکه دارای مفهومی برآمده از تئوری حکومت اسلامی است که قدرت در آن در اختیار فردی غیر پاسخگو است که خود را «منصوب الهی» می‌داند. در وب‌سایت رسمی آیت‌الله خامنه‌ای آمده است: «رهبری با این تنفیذ، رییس‌جمهور ر ا از سوی شارع مقدس به این سمت منصوب می‌نماید و در واقع ولایت الهی را به بدنه‌ اجرایی کشور تسری می‌بخشد. تصاویری از حملات موشکی حماس و جهاد اسلامی و پاسخ اسرائیل تاسیسات نفتی اشکلون اصابت راکت به تاسیسات نفتی در اشکلون، ستونی از دود سیاه در آسمان شهر دیده می‌شود.

» به همین اعتبار نظام ولایی از نظر محتوایی نام مناسب‌تری از جمهوری اسلامی برای ساختار حاکم بر ایران است. رییس جمهور ایران هم از نظر قدرت و اختیار تنها نامی مشابه همتایان خود در جمهوری‌های دموکراتیک دارد.      مطالب مرتبط: .