تنش دیپلماتیک با غرب و چالش اف‌ای‌تی‌اف؛ لیر ترکیه سقوط تاریخی دیگری را ثبت کرد

03/08/1400 04:26:00 ب.ظ

تنش دیپلماتیک با غرب و چالش اف‌ای‌تی‌اف؛ لیر ترکیه سقوط تاریخی دیگری را ثبت کرد جزئیات بیشتر🔽

تنش دیپلماتیک, کاهش ارزش

تنش دیپلماتیک با غرب و چالش اف‌ای‌تی‌اف؛ لیر ترکیه سقوط تاریخی دیگری را ثبت کرد جزئیات بیشتر🔽

بروز تنش دیپلماتیک میان ترکیه و ۱۰ کشور اروپایی، آمریکایی و نیوزیلند و نیز قرار گرفتن ترکیه در فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی(FATF) موجب سقوط بیشتر نرخ برابری لیر ترکیه در معاملات بازار جهانی ارزهای خارجی شد.

هر دلار آمریکا نیز طی مبادلات روز یکشنبه و دوشنبه به ترتیب در مقابل ۹.۷۲ و ۹.۶۸ لیر ترکیه مبادله و رکورد تازه‌ای ثبت شد. بدین ترتیب افت ارزش برابری لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا طی یکسال گذشته به حدود ۲۴ درصد برسد.این در حالی است که در خرید و فروش‌های ۷ اکتبر سال ۲۰۰۷ میلادی هر ۱.۶۷ لیر ترکیه با یک یورو معامله شد و در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۸ نیز هر دلار آمریکا در ازای ۱.۱۴ لیر ترکیه مبادله شد که رکوردهایی تاریخی برای نرخ برابری بالای پول ملی ترکیه محسوب می‌شود.

سقوط تاریخی لیر؛ پیش‌بینی بانک مرکزی ترکیه چیست؟روند نزولی نرخ برابری لیر پس از آن شدت گرفت که رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه از صدور دستور اخراج سفیران ده کشور از جمله کانادا، فرانسه، فنلاند، دانمارک، آلمان، هلند، نیوزلند، نروژ، سوئد و ایالات متحده خبر داد. عملی شدن این دستور به ایجادعمیق‌ترین شکاف میان ترکیه و غرب در ۱۹ سالی آقای اردوغان قدرت گرفته، منجر خواهد شد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

اعتراض‌های ایران؛ کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل خواستار «آزادی فوری» آرش صادقی شدند

در حالی که جریان اعتراضی در ایران همچنان برقرار است مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت اهواز در نماز جمعه امروز این شهر خطاب به مقامات کشور گفت: «معترضان را اعدام نکنید و معترضان را آزاد کنید مگر اینکه آدمی را کشته باشند.» ادامه مطلب >>

سقوط دوباره ارزش لیر ترکیه مقابل دلارارزش لیر ترکیه دوباره با سقوط بی‌سابقه به 9.75 لیر مقابل هر دلار آمریکا رسید. تاکنون ارزش لیر، کاهش 24 درصدی داشته است. این روند نزولی در ماه اکتبر نیز در

کاهش ارزش لیر ترکیه پس‌ از تهدید سفرای خارجی توسط اردوغان- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim کاهش ارزش لیر ترکیه پس‌ از تهدید سفرای خارجی توسط اردوغان این احتمال وجود دارد که اظهارات اردوغان با کاهش ارزش لیر و بالا بردن نرخ تورم، باعث فروریختن اقتصاد شکننده این کشور شود مردم همیشه در صحنه ایران بی شک پول مملکت را به بهانه خرید مسکن و واردات کالای لوکس روانه ترکیه خواهند کرد و منجی ان کشور خواهند شد.

برنامه‌ریزی برای رسیدن به حجم تجاری 50 میلیارد دلاری میان ترکیه و آفریقارئیس هیئت روابط اقتصادی خارجی ترکیه و لیبی از هدف‌گزاری دستیابی به حجم تجاری 50 میلیارد دلاری با کشورهای آفریقا خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

آخرین وضعیت شیوع کرونا و روند واکسیناسیون در ترکیه

واکنش ترکیه به تصمیم شورای عالی برنامه‌ریزی اسرائیل درباره کرانه باختریوزارت امور خارجی ترکیه تصمیم شورای عالی برنامه‌ریزی اسرائیل برای تصویب ساخت واحد مسکونی جدید در کرانه باختری را محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی

اردوغان دستور اخراج سفیران 10 کشور غربی از ترکیه را صادر کرددر واکنش به فراخوان ده کشور غربی برای رسیدگی عادلانه و فوری به پرونده یک شخصیت مدنی مخالفت دولت آنکارا‌، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دستور داد سفرای سُقوط لیر تورکیه بیش از پیش 😏 رجب باز خر شد چخه

در جریان معاملات روز دوشنبه بازار ارزهای خارجی، نرخ برابری لیر ترکیه در مقابل یورو به ۰.25 اکتبر ,2021: 03:28 شب GST آخرین به روزرسانی: 25 اکتبر ,2021: 04:03 شب GST Share آدرس کپی شد ارزش لیر ترکیه دوباره با سقوط بی‌سابقه به 9.خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، جدیدترین درگیری دیپلماتیک ترکیه دلیل دیگری به تاجران برای فروش ارز این کشور داده و ارزش لیر را به پایین‌ترین رقم در این کشور رسانده‌است.رئیس هیئت روابط اقتصادی خارجی ترکیه و لیبی از هدف‌گزاری دستیابی به حجم تجاری 50 میلیارد دلاری با کشورهای آفریقا خبر داد.

۰۸۹ رسید و هر یورو در برابر ۱۱.۲۵ لیر ترکیه مبادله شد. تاکنون ارزش لیر، کاهش 24 درصدی داشته است. این نرخ روز یکشنبه به ۰.7552 در برابر هر دلار است.۰۸۸ رسیده بود که پایین‌ترین نرخ برابری لیر ترکیه در مقابل یورو به شمار می‌رود. Advertisement دولت ترکیه نرخ بهره بانکی را در حالی کاهش می‌دهد که کشورهای توسعه یافته به دنبال افزایش آن هستند تا از تورم فزاینده جلوگیری کنند. هر دلار آمریکا نیز طی مبادلات روز یکشنبه و دوشنبه به ترتیب در مقابل ۹. کارانفیل با بیان اینکه آفریقا برای ترکیه بسیار مهم بوده و همواره با اصل برد-برد به این قاره نزدیک شده‌اند، بر اهمیت اقتصادی این قاره با جمعیت یک میلیارد و 300 میلیون نفری تاکید کرد.

۷۲ و ۹. به همین دلیل، منتقدان می‌گویند بانک مرکزی این کشور استقلال خود را از دست داده است. سرمایه‌گذاران منتظرند وزارت امور خارجه ترکیه این اقدام را رسماً اعلام کند.۶۸ لیر ترکیه مبادله و رکورد تازه‌ای ثبت شد. بدین ترتیب افت ارزش برابری لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا طی یکسال گذشته به حدود ۲۴ درصد برسد. بسیاری از تحلیلگران، کاهش نرخ بهره بانکی در ماه گذشته را تازه‌ترین نمونه دخالت‌های سیاسی اردوغان، در سیاست‌گذاری‌های پولی آن کشور می‌دانند. این در حالی است که در خرید و فروش‌های ۷ اکتبر سال ۲۰۰۷ میلادی هر ۱. سقوط ارزش لیر ترکیه پس از کاهش شدید نرخ بهره بانکی درخواست اردوغان برای بیرون کردن سفرای کشورهایی ازجمله آمریکا، آلمان و فرانسه که خواستار آزادی یکی از منتقدین دائمی دولت ترکیه شده بودند، هم‌زمان شده با نظرسنجی‌هایی که نشان می‌دهد حامیان وی با بالا رفتن قیمت‌ها کاهش یافته اند.۶۷ لیر ترکیه با یک یورو معامله شد و در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۸ نیز هر دلار آمریکا در ازای ۱. بسیاری از تحلیلگران شرایط این روزهای ترکیه را با دهه 90 میلادی مقایسه می‌کنند. کارانفیل تصریح کرد: «لیبی از نظر فاصله دریایی کوتاه به اروپا در مقایسه با ترکیه، مصرف کمتر سوخت، هزینه حمل و نقل و اجاره پایین تر دارای مزایای اقتصادی است.

۱۴ لیر ترکیه مبادله شد که رکوردهایی تاریخی برای نرخ برابری بالای پول ملی ترکیه محسوب می‌شود. سقوط تاریخی لیر؛ پیش‌بینی بانک مرکزی ترکیه چیست؟ روند نزولی نرخ برابری لیر پس از آن شدت گرفت که رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه از صدور دستور اخراج سفیران ده کشور از جمله کانادا، فرانسه، فنلاند، دانمارک، آلمان، هلند، نیوزلند، نروژ، سوئد و ایالات متحده خبر داد. به گفته کارشناسان، نگرانی از وضعیت روابط ترکیه و آمریکا، یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر بازارهای ارز این کشور در ماه‌های گذشته بوده است. طبق گفته یکی از مقامات آمریکا، دولت این کشور از آنکارا در مورد این اظهارات توضیح خواسته‌ است. عملی شدن این دستور به ایجادعمیق‌ترین شکاف میان ترکیه و غرب در ۱۹ سالی آقای اردوغان قدرت گرفته، منجر خواهد شد. سفیران این ۱۰ کشور ۱۸ اکتبر گذشته از دولت ترکیه خواسته بودند تا جانب عدالت را در روند رسیدگی به پرونده عثمان کاوالا نگاه دارد و برای آزادی او تلاش کند، درخواستی که خشم آقای اردوغان را برانگیخت. واکنش رجال سیاسی در این بین، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه که مهم‌ترین مخالف دولت حاکم به شمار می‌رود، دستور اخیر اردوغان برای اخراج سفرای 10 کشور را تلاشی برای انحراف اذهان عمومی از مشکلات اقتصادی و افت ارزش لیر خواند و گفت اردوغان کشور را به سرعت به لبه پرتگاه می‌برد. آقای کاوالا، بازرگان و فعال مدنی تُرک، از پشتیبانان طرح‌های فرهنگی حامی لائیسیته، آزادی رسانه‌ها، حقوق اقلیت‌های ترکیه به شمار می‌رود. دیدار بین اردوغان و بایدن هنوز قطعی نشده و این بحران دیپلماتیک جدید بر سر اخراج سفیران کار را برای اردوغان جهت مذاکره با آمریکا برای رفع مشکلات قدیمی‌تر و بهبود روابط سخت خواهد کرد.

او از چهار سال پیش به اتهام تلاش برای بی‌ثباتی در ترکیه بدون محاکمه در زندان به سر می‌برد. کاهش بهره‌ بانکی در پی تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی، بانک‌های دولتی «زراعت»، «هالک‌بانک» و «واکیف‌بانک» ترکیه نیز قرار است روز دوشنبه سود وام‌های خود را حدود دو درصد کاهش دهند. به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید گروه ویژه اقدام مالی یا اف‌ای‌تی‌اف نیز روز پنجشنبه ترکیه را به دلیل تلاش ناکافی در جلوگیری از پول‌شویی و تامین مالی تروریسم در فهرست خاکستری خود قرار داد. به باور کارشناسان، استمرار حضور ترکیه در این فهرست با توجه به این که از شرکای مهم عمده اتحادیه اروپا و آمریکا به شمار می‌رود می‌تواند، موجب کاهش حجم تجارت خارجی این کشور و روند ورود سرمایه خارجی به این کشور شود؛ این نگرانی موجب شده تا افت نرخ برابری لیر ترکیه طی روزهای اخیر ادامه یابد. به گفته اردوغان، این سفرا «یا باید ترکیه را بفهمند یا بروند». هم‌رسانی این مطلب: .