تماس تلفنی مرکل با لوکاشنکو؛ بلاروس گروهی از پناهجویان را از مرز جابجا کرد

26/08/1400 11:46 ب.ظ

تماس تلفنی مرکل با لوکاشنکو؛ بلاروس گروهی از پناهجویان را از مرز منتقل کرد بیشتر بخوانید🔽

رهبران آلمان و بلاروس در این تماس تلفنی با یکدیگر توافق کردند که مذاکراتی میان بروکسل و مینسک بر سر بحران پناهجویانی که در مرز بین بلاروس و لهستان گرفتار مانده‌اند صورت گیرد. خانم مرکل در این گفتگو که روز ۱۷ نوامبر انجام شد بر لزوم ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مهاجران آواره در مرزهای لهستان و بلاروس تاکید کرد.

سخنگوی مرکل در توییتر ضمن تایید این تماس تلفنی نوشت: «صدر اعظم در این تماس تلفنی بر لزوم همکاری با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، سازمان بین‌المللی مهاجرت و همچنین کمیسیون اروپا برای کمک‌های بشردوستانه به مهاجران آسیب‌دیده تاکید کرد.»

همچنین دو رهبر توافق کردند که در اسرع وقت مذاکراتی میان مقام‌های بلاروس و اتحادیه اروپا بر سر این مسئله انجام گیرد. این تماس تلفنی در حالی صورت پذیرفت که اتحادیه اروپا هنوز انتخابات سال گذشته در بلاروس و پیروزی آقای لوکاشنکو را به رسمیت نشناخته است.

در همین راستا، روز چهارشنبه صدها نفر از مهاجرانی که در مرز لهستان و بلاروس در کمپ حضور داشتند به یک انبار در خاک بلاروس منتقل شدند. این اقدام پس از شدت‌گیری تنش در مرز لهستان و سنگ‌پراکنی مهاجران به سمت نیروهای لهستانی صورت گرفت. سربازان لهستانی هم در واکنش با شلیک توپ‌های آب و گاز اشک آور تلاش کردند اعتراضات مهاجرانی را که اجازه ورود به لهستان را پیدا نکرده‌اند، خاموش کنند. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

سرمایه‌گذاران از چین عازم هند شدند؛ نگرانی از حبابی شدن قیمت سهام در بورس بمبئیهند که مدت‌ها یک بازار رو به رشد اما انتخاب دوم آسیایی برای سرمایه‌گذاران بود، در پی مداخله‌های اخیر دولت چین در روند فعالیت شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه فناوری‌های نو، به مقصد اصلی سرمایه‌ها بدل شده است. اما آیا چشم‌انداز این سرمایه‌گذاری‌ها روشن است؟

بیش از 80 درصد از جمعیت ترکیه دو دوز واکسن کرونا را دریافت کردنددر راستای مبارزه با ویروس کرونا در ترکیه بیش از 80 درصد از جمعیت بالای 18 سال کشور دو دوز واکسن کرونا را دریافت کردند. - خبرگزاری آناتولی تیتر خبر را به جمعیت بالای ۱۸ سال تغییر دهیم به واقعیت نزدیکتر و حرفه ای تر است

وکیل لهستانی برای کمک به پناهجویان درمانده در مرز بلاروس چراغ سبز روشن می‌کنددر حالی که زندگی هزاران پناهجو در مرز بلاروس و لهستان به یک ابزار گروکشی سیاسی و ژئوپلیتیک بدل شده، یک وکیل لهستانی شب‌ها در خانه‌اش چراغ سبزی را روشن می‌کند که نشانه آماده بودن لباس و غذای گرم برای پناهجویان درمانده است.

گریه‌های پزشک عراقی-لهستانی برای مهاجران درمانده در مرز بلاروسارسلان عزالدین ۴۰ سال پیش از کردستان عراق به لهستان آمد و هم‌اکنون پزشک است. او می‌گوید پناهجویان سرمازده‌ای که به اینجا می‌رسند، معمولا یک تا دو هفته بدون آب و غذا در جنگل راه رفته‌اند. لعنت به جنگ درود بر شرافت تو .. و شرم بر کسانی که به جای حمایت از پناهجویان ، یا حرف های مفت میزنن یا فقط تماشاگر هستن .. به یک اتحاد محکم برای همدلی و حمایت از پناهجویان ، نیاز هست .. پناهجویان رو تنها نگذاریم .. ❤️‍🩹😭

آشوب و درگیری میان پلیس لهستان و پناهجویان در مرز بلاروس | DW | 16.11.2021با هجوم پناهجویان سرگردان در سرمای زیر صفر به حصارهای مرزی لهستان در بلاروس، پلیس لهستان با ماشین‌های آب‌پاش با آنها مقابله کرد. پناهجویان نیز به سمت پلیس سنگ و چوب پرتاب کردند. 😭😭😭

دیوار مرزی و بی‌قراری در مرز بلاروس؛ مهاجران با نظامیان لهستان درگیر شدندوزارت دفاع لهستان امروز سه‌شنبه با انتشار ویدئوهایی اعلام کرد که درگیری‌هایی بین مهاجران و نظامیان این کشور در مرز با بلاروس صورت گرفته است. چرا خود بلاروس بهشون جا نمیده؟

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه در گفتگوی تلفنی با الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری بلاروس از او خواست اجازه دسترسی نیروهای کمیسیون اروپا و سازمان ملل به مهاجرانی که در مرز بلاروس و لهستان گرفتار شده‌اند، فراهم شود.

خانم مرکل در این گفتگو که روز ۱۷ نوامبر انجام شد بر لزوم ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مهاجران آواره در مرزهای لهستان و بلاروس تاکید کرد. سخنگوی مرکل در توییتر ضمن تایید این تماس تلفنی نوشت: «صدر اعظم در این تماس تلفنی بر لزوم همکاری با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، سازمان بین‌المللی مهاجرت و همچنین کمیسیون اروپا برای کمک‌های بشردوستانه به مهاجران آسیب‌دیده تاکید کرد.»

همچنین دو رهبر توافق کردند که در اسرع وقت مذاکراتی میان مقام‌های بلاروس و اتحادیه اروپا بر سر این مسئله انجام گیرد.

این تماس تلفنی در حالی صورت پذیرفت که اتحادیه اروپا هنوز انتخابات سال گذشته در بلاروس و پیروزی آقای لوکاشنکو را به رسمیت نشناخته است.

در همین راستا، روز چهارشنبه صدها نفر از مهاجرانی که در مرز لهستان و بلاروس در کمپ حضور داشتند به یک انبار در خاک بلاروس منتقل شدند. این اقدام پس از شدت‌گیری تنش در مرز لهستان و سنگ‌پراکنی مهاجران به سمت نیروهای لهستانی صورت گرفت. سربازان لهستانی هم در واکنش با شلیک توپ‌های آب و گاز اشک آور تلاش کردند اعتراضات مهاجرانی را که اجازه ورود به لهستان را پیدا نکرده‌اند، خاموش کنند.

ورشو بلاروس را متهم به تحریک پناهجویان و آغاز این درگیری‌ها کرده است. در مقابل اما مینسک اقدامات خشونت آمیز نیروهای لهستانی را محکوم کرده است. عمده این مهاجران که از خاورمیانه می‌آیند از روز ۸ نوامبر در این منطقه گرفتار شده‌اند. اکثر آنها می‌خواهند از این طریق خود را به آلمان یا سایر کشورهای اروپای غربی برسانند اما لهستان چنین اجازه‌ای به این افراد نداده است.

ناآرامی‌های شدید در مرز بلاروس؛ مهاجران مضطرب از ساخت دیوار با نظامیان لهستان درگیر شدند

خبرگزاری دولتی بلاروس گزارش داده که مهاجران به یک ساختمان گرم ۵۰۰ متری در نزدیکی مرز Bruzgi منتقل شده‌اند. همچنین به گفته مقام‌های بلاروس قرار است این پناهجویان پس از چندین روز ماندن در چادر، در این ساختمان گرم استراحت کنند. گفته می‌شود پناهجویان در این ساختمان مورد پذیرایی قرار گرفته‌اند و آب، غذا و لباس گرم به آنها داده شده است. ویدیوهایی که از مهاجران منتشر شده نشان می‌دهد برخی از آنها از مقام‌های بلاروس به خاطر «مهمان‌نوازی» تقدیر می‌کنند.

در عین حال ادامه این وضعیت باعث شده برخی از پناهجویان تصمیم به بازگشت به کشور خود بگیرند. گفته می‌شود چندین پرواز به صورت اختصاصی از مینسک به مقصد عراق ترتیب داده شده تا شماری از کسانی که از رسیدن به اتحادیه اروپا ناامید شده‌اند به کشور خود بازگردند. لهستان همچنان اجازه ورود به این پناهجویان را نمی‌دهد و در مقابل اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که دست به تحریک پناهجویان زده و تلاش می‌کند آنها را به سمت مرزهای اروپا هدایت کند. مینسک این اتهمات را بی‌اساس دانسته و مدعی است که این کشورهای اروپایی هستند که با بستن مرزهای خود این بحران را ایجاد کرده‌اند.