تماس اینترنتی فریبا عادل‌خواه با همکارانش در پاریس

22/10/2019 07:39:00 ب.ظ

فریبا عادل‌خواه با ارسال پیامی از طریق یکی از ابزارهای اجتماعی، به همکاران خود در فرانسه خبر داده که وضعیت او و رولاند مارشال خوب است. این پیغام میان برخی همکاران و چهره‌های آکادمیک فرانسه پخش شده است. اخبار_ایران گزارش آیدا قجر aidaghajar 👇

در ماه ژوییه گذشته خبر بازداشت فریبا عادل‌خواه، پژوهش‌گر ایرانی فرانسوی در رسانه‌های داخل ایران منتشر شد. در آن زمان گفته می‌شد فرد دیگری هم که ملیت فرانسوی دارد، همراه او بازداشت شده است. اما نه مقامات جمهوری اسلامی و نه دولت فرانسه بازداشت فرد دیگر را تایید نکرده بودند. 

پس از بازداشت «روح‌الله زم»، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» در تاریخ دو‌شنبه ۱۶ اکتبر، مقامات فرانسوی تایید کردند که رولاند مارشال، پژوهش‌گر فرانسوی متخصص حوزه آفریقا که روز پنجم ژوئن برای پیوستن به عادل‌خواه وارد ایران شده بود، بازداشت شده است. همکاران فریبا عادل‌خواه می‌گویند مارشال پارتنر او است. 

ادامه مطلب:
ایران وایر »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

aidaghajar Fariba, since you have supported the Islamic Regime, apologized for its crimes, facilitated its murder of Iranians, I hope you remain the guest of the Islamic Regime until it falls. aidaghajar خدارو شکر خوشحال شدیم راستی حال روح الله زم چطوره ؟ از دولت فرانسه یه سوال کنید به ما بگید! aidaghajar خب معلومه جای شما خوبه، شما همان چند جمله یی که گفتی تا اخر در هتل هایت استراحت میکنی، فقط زندانیان مردمی ست که باید در سیاه چاله ها جان بدهند، فرانسه از دیرباز پشت صحنه فریبکاری میکرده...

aidaghajar پاچه خوارهای نظام اندر حبس.....نظام خایه مال نمیخاد

بازداشت مزاحم تلفنی با دو هزار تماس در بندرعباساین ایار کردن اخلاقی بود که خمینی از آن سخن رانده بود ادم بیکار احمق😀

سایپا صفر - استقلال 4/ وعده استراماچونی محقق شدهفته هفم لیگ برتر فوتبال؛ سایپا صفر - استقلال 4/ وعده استراماچونی محقق شد

بازداشت مزاحم تلفنی با دو هزار تماس در بندرعباساین ایار کردن اخلاقی بود که خمینی از آن سخن رانده بود ادم بیکار احمق😀

نفوذ اینترنتی روس ها در عملیات سایبری ایرانبنا به گفته مقامات امنیتی بریتانیا گروه روسی «تورلا» (Turla) با استفاده از ابزارها و ساختارهای اینترنتی ایران موفق شده است طی ۱۸ ماه گذشته با موفقیت در پایگاه های اینترنتی دستکم ۲۰ کشور مختلف نفوذ کند.

ویدئو؛ جشنواره‌ کدو حلوایی در کالیفرنیادر این جشنواره شماری از شرکت کنندگان با کدوهای حلوایی رژه رفتند.

الجبیر: با شواهدی که در دست داریم قانع شدیم ایران در حمله به آرامکو دست داردعادل الجبير وزير مشاور سعودی در امور خارجه، روز دوشنبه 21 اکتبر گفت، ما از طریق شواهد و دلایلی که در خوب پخش كنيد از طريق چند پلتفرم اطلاع رساني كنيد بگذاريد همه جهان بدانند رسوا شود جمهوري اسلامي اگر اينكارو نكنيد شياد هستيد و دروغگو

«فریبا عادل‌خواه» با ارسال پیامی از طریق یکی از شبکه‌های اجتماعی، به همکاران خود در فرانسه خبر داده که وضعیت او و «رولاند مارشال» خوب است.استان‌وایر- یک مزاحم تلفنی در بندرعباس با دو هزار تماس با پلیس ۱۱۰، توسط ماموران انتظامی هرمزگان دستگیر شد.، محمد دانشگر و آرش رضاوند شرح بازی: دقیقه 89 (سایپا صفر - استقلال 4/ سجاد آقایی)ضد حمله سریع استقلال با حرکت فرشید باقری شکل گرفت که پاس در عمق او و شوت دیاباته توسط دروازه‌بان سایپا برگشت داده شد، اما در ریباند پاس در عرض وریا غفوری و رها کردن توپ توسط باقری، فرصت خوبی دراختیار سجاد آقایی قرار داد تا این مهاجم جوان و تعویضی با ضربه بغل پا و در حالی که گوهری حرکت توپ را دنبال می‌کرد، گل چهارم استقلال را به ثمر رساند.استان‌وایر- یک مزاحم تلفنی در بندرعباس با دو هزار تماس با پلیس ۱۱۰، توسط ماموران انتظامی هرمزگان دستگیر شد.

این پیام که میان برخی همکاران و چهره‌های آکادمیک فرانسه پخش شده، به جز ابراز سلامتی، مورد دیگری در آن مطرح نشده است.  در ماه ژوییه گذشته خبر بازداشت فریبا عادل‌خواه، پژوهش‌گر ایرانی فرانسوی در رسانه‌های داخل ایران منتشر شد.» عباسعلی بهدانی‌فرد افزوده که اقدام این فرد «موجب اخلال در ماموریت‌های پلیس ۱۱۰ شده بود. در آن زمان گفته می‌شد فرد دیگری هم که ملیت فرانسوی دارد، همراه او بازداشت شده است. دقیقه 68  (سایپا صفر - استقلال 3/ وریا غفوری- پنالتی) : پاس خوب علی کریمی در جناح چپ زمین به میلاد زکی‌پور رسید که در زمان ورود او به محوطه جریمه سایپا، مهیار جباری روی او مرتکب خطا شد تا استقلال صاحب ضربه پنالتی شود. اما نه مقامات جمهوری اسلامی و نه دولت فرانسه بازداشت فرد دیگر را تایید نکرده بودند.ب توسط کارشناسان پلیس فتا شناسایی شده است.  پس از بازداشت «روح‌الله زم»، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» در تاریخ دو‌شنبه ۱۶ اکتبر، مقامات فرانسوی تایید کردند که رولاند مارشال، پژوهش‌گر فرانسوی متخصص حوزه آفریقا که روز پنجم ژوئن برای پیوستن به عادل‌خواه وارد ایران شده بود، بازداشت شده است.» پلیس اعلام کرده که این فرد «سابقه‌ اذیت و آزار افراد مختلف را داشته و متواری بوده است.

همکاران فریبا عادل‌خواه می‌گویند مارشال پارتنر او است.» براساس آمار‌ها، ۱۰ درصد تماس‌های تلفنی با پلیس ۱۱۰ در زمره مزاحمت تلفنی تعریف می‌شود.   دقیقه 50 (سایپا صفر - استقلال 2/ محمد دانشگر) :  ارسال مهدی قائدی از روی کرنر سمت چپ زمین و ضربه سر عارف غلامی از مقابل تیرک اول بعد از برخورد به پای محمد دانشگر تبدیل به گل دوم استقلال برابر سایپا شد.  حالا یکی از همکاران عادل‌خواه به «ایران‌وایر» خبر داده که این پژوهش‌گر ایرانی فرانسوی با ارسال پیامی از داخل زندان، همکارانش را از سلامت خود و پارتنرش مطلع کرده است: «در آن پیام، فریبا نوشته حالم خوب است؛ حال هر دو ما خوب است. یعنی مشخص می‌شود که فریبا به اینترنت و گوشی موبایل دسترسی دارد. 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:. البته نکته مهم دیگری در گفت‌وگوی آن‌‌ها نیست. دقیقه 44: برخورد مشکوک به پنالتی در محوطه جریمه استقلال اتفاق افتاد که خورشیدی دستور به ادامه بازی داد. اگر هم نکته خاصی بوده است، برای ما ارسال نکرده‌اند.

» در عین‌حال نمی‌توان تایید کرد که ارسال‌کننده پیام به واقع فریبا عادل‌خواه است؛ یعنی مشخص نیست که آیا واقعا پشت خطی که به همکاران عادل‌خواه پیام ارسال شده است، خود این پژوهش‌گر قرار داشته باشد.» اما به نظر می‌رسد که تغییری در شرایط آن‌ها در حال وقوع است. دقیقه 12: حرکتی که با کار زیبای قائدی آغاز شده بود، در سمت راست محوطه جریمه سایپا به وریا غفوری رسید که ارسال کوتاه او و ضربه آکروباتیک قائدی با فاصله زیادی از دروازه نارنجی پوشان راهی اوت شد. تاکنون تنها ارتباط همکاران فرانسوی عادل‌خواه با او از طریق «ژان فرانسوا بایار»، رییس‌ سابق دانشکده «CERI-Science Po»، محل پژوهش عادل‌خواه و مارشال بوده است . بایار در ارتباط مداوم با خانواده این پژوهش‌گر قرار داشت. این اولین‌بار است که پیامی مستقیم از سوی عادل‌خواه برای همکارانش ارسال می‌شود.   سایپا صفر - استقلال 2 (دقیقه 50: محمد دانشگر): ارسال مهدی قائدی از روی کرنر سمت چپ زمین و ضربه سر عارف غلامی از مقابل تیرک اول بعد از برخورد به پای محمد دانشگر تبدیل به گل دوم استقلال برابر سایپا شد.

  در عین‌حال که ارسال این پیام بیان‌گر دسترسی عادل‌خواه به اینترنت و گوشی موبایل است، از سوی دیگر نشان می‌دهد که او از شرایط رولاند مارشال نیز خبر دارد. البته پیش‌تر مقامات فرانسوی گفته بودند این دو پژوهش‌گر در دو زندان مختلف نگه‌داری می‌شوند. کنسول فرانسه در ایران چندبار با عادل‌خواه دیدار داشته است و در ملاقات‌های مداوم با مارشال قرار دارد..  همکاران عادل‌خواه ابراز امیدواری کرده‌اند با توجه به این اتفاق، مذاکرات فرانسه با جمهوری اسلامی برای آزادسازی این دو پژوهش‌گر در حال به نتیجه رسیدن است.  مقامات فرانسوی بارها همکاران و دوستان عادل‌خواه را از خبری کردن شرایط آن‌ها یا شکستن سکوت‌شان منع کرده و گفته بودند بهتر است که مذاکرات و فشار به جمهوری اسلامی از مسیر دیپلماتیک پی‌گیری شود.

در عین‌حال، پس از بازداشت روح‌الله زم در عراق، این گمانه‌زنی پررنگ شد که فرانسه یا در جریان بازداشت این کنش‌گر سیاسی بوده است یا می‌خواهد از موقعیت پیش آمده بهره‌برداری کند و بیشتر از قبل به جمهوری اسلامی فشار بیاورد تا این دو پژوهش‌گر را آزاد کند. سوابق مبادله اسرا میان فرانسه و جمهوری اسلامی به این گمانه‌زنی‌ها دامن زده است.  فرانسه ۱۰ سال پس از بازداشت « انیس نقاش » که پیش‌تر اقدام به قتل «شاپور بختیار» کرده بود، در حالی که به حبس ابد محکوم شده بود، به ایران برگردانده شد. در سال ۲۰۱۰، فرانسه برای آزادی «کلودیت رایس»، روزنامه‌نگار فرانسوی که در جریان اعتراضات سال ۱۳۸۸ بازداشت شده بود، «علی وکیلی‌راد»، قاتل شاپور بختیار را بعد از اتمام دوران محکومیت،‌ به ایران برگرداند. در همان زمان، «مجید کاکاوند»‌ که با اتهام «انتقال تکنولوژی به ایران»، به درخواست امریکا در فرانسه بازداشت شده بود، از تمامی اتهام‌ها تبرئه شد و به ایران بازگشت.

   مدتی پیش هم نام دیگری برای معاوضه اسیر میان فرانسه و ایران مطرح شد. « جلال روح‌الله‌نژاد » با اتهام «دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران»، در فرانسه بازداشت شده است.  تا پیش از دستگیری روح‌الله زم، برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد معاوضه روح‌الله‌نژاد با عادل‌خواه و مارشال مطرح بود. حالا اما نام دیگری بر این احتمال افزوده شده که معلوم نیست فرانسه در آن نقشی داشته است یا صرفا از موقعیت پیش ‌آمده بهره‌برداری می‌کند. البته وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که نقشی در بازداشت روح‌الله زم نداشته است.

اما همسر زم و هم‌چنین برخی از ادمین‌ها و همکاران آمدنیوز معتقدند فرانسه از سفر این کنش‌گر سیاسی به عراق اطلاع داشته است.  «لطیف زمانی»، وکیل روح‌الله زم در این خصوص به «ایران‌وایر» گفته است : «برای این‌که روی پاسپورت پناهندگی ایشان ویزا صادر شده باشد، باید هم ایشان را سفارش کرده و هم یک اطمینان بالایی به ایشان برای این سفر داده باشند. اگر چنین چیزی رخ داده باشد، دولت فرانسه قطعا مسوولیت دارد. چون فرد با پاسپورت پناهندگی فرانسه سفر کرده است و در جریان سفر ناپدید شده است که البته حالا می‌دانیم از سوی جمهوری اسلامی ربوده شده است.»  نقش داشتن فرانسه در ربوده شدن روح‌الله زم زمانی مطرح شد که «ژرژ ملبرونو» در گزارشی که روزنامه فیگارو منتشر کرد، نوشت فرانسه در این ربایش نقش داشته است.

گزارش او از این جهت دارای اهمیت بود که ملبرونو در سال ۱۳۸۳ برای مدتی در عراق گروگان گرفته شده بود و فرانسه بعد از پرداخت مبلغ زیادی به گروهی تروریستی، او و خبرنگاری دیگر به نام «کریسیان شنو» را آزاد کرد. در نتیجه این خبرنگار با جزییات عملیات آزاسازی دولت فرانسه آشنایی دارد.  هنوز مشخص نیست که مذاکرات فرانسه با جمهوری اسلامی برای آزادسازی عادل‌خواه و مارشال در چه سطحی برقرار است. اما به نظر می‌رسد با دسترسی پیدا کردن عادل‌خواه به ابزار ارتباط جمعی، گشایشی در وضعیت او و رولاند مارشال در حال به وقوع پیوستن است. .