تلف شدن ٧٠ قلاده پلنگ در مدت سه سال

09/10/1398 05:04 ب.ظ

تلف شدن هفتاد قلاده پلنگ طی ٣ سال | مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان می‌گوید : از سال ٨٧ تا ٩٠ حدود ٧٠ قلاده پلنگ در کشور تلف شده است. در همین راستا بررسی‌ها نشان داد ٧١ درصد این تلفات ناشی از شکار، ١٨ درصد تصادفات_جاده‌ای و بقیه عوامل طبیعی است.

تهران - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان گفت: از سال ١٣٨٧ تا ١٣٩٠ حدود ٧٠ قلاده پلنگ در کشور تلف شده که با توجه به شرایط کنونی این گونه ارزشمند، عدد قابل تاملی است. وی اظهارداشت: گونه‌های گربه سان بزرگ و ارزشمندی در کشور وجود داشت که منقرض شده‌اند مانند شیر و ببر ایرانی که اگر روند رفتار با پلنگ به همین شکل ادامه یابد، باید در آینده‌ای نه چندان دور شاهد نابودی آن باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان ادامه داد: البته طی چند سال گذشته آگاهی مردم نسبت به محیط زیست و ارزش حفاظت از آن بالا رفته است، بنابراین امید داریم تا از نابودی گونه‌های حیاتی جلوگیری شود. بیرانوند این گونه مسائل را حاصل دخالت انسان در طبیعت دانست و گفت: به عنوان مثال تا چند سال پیش گرد و غبار نداشتیم اما اکنون کانون‌های گردو غباری زیادی در کشور شکل گرفته که به علت کاهش منابع آبی می‌باشد که نتیجه برداشت بی‌رویه انسان است.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان لرستان تاکید کرد: باید با یک هدف‌گذاری علمی و دقیق مانع نابودی تنوع زیستی در کشور شویم و با مباحث علمی و اجرایی به گونه های حیات وحش کمک کنیم. وی گفت: از آنجا که زیستگاه پلنگ بسیار وسیع است، از این رو همواره با جوامع محلی و بومی نقاط مختلف تعارض دارد و به همین جهت بالا بردن آگاهی اهالی بومی به حیات پلنگ کمک می‌کند. headtopics.

ادامه مطلب:
IRNA_1313 »

تشریح جزئیات علت مرگ دلفین در دلفیناریوم برج میلادجزئیات علت مرگ دلفین در برج میلاد پیمانکار بهره‌بردار از دلفیناریوم برج میلاد: *براساس بررسی نمونه آزمایشات،مرگ آلفا بعلت نارسایی قلبی بوده *دلفین سکته نکرده اما تجمع لخته خون در قلب او دیده شده بود *نشانه‌ای از بد بودن شرایط جسمانی این دلفین وجود نداشت آلودگی هوای طهران آدم ها رو از پا در میاره چه برسد به دلفین بخت برگشته ببین رژیم چیکار کرده که حتی دلفین ها به این باهوشی و مهربونی هم سکته کردن از دستتون

بنیانگذار ناخواسته دانش شیمی | DW | 30.12.2019۳۰ دسامبر ۱۶۹۱؛ ۳۲۸ سال پیش در چنین روزی رابرت بویل، پدر علم شیمی در لندن درگذشت. جدن پس زکریا رازی مادر علم شیمی بود؟؟؟؟ این که بیشتر شبیه دختره تا پدر 🙄😑 بنيانگذار، پدر علم شيمى ؟؟ مثل اينكه نام محمد ذكريا رازى را نشنيده ايد ؟؟

ستاره‌های جدید ورزش در ۲۰۲۰ چه کسانی هستند؟المپیک ورزش سال ۲۰۲۰جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بازی‌های توکیو اما تنها رویداد ورزشی ۱۲ ماه آینده نیست که فرصت قهرمان شدن را در اختیار ستاره‌های جدید قرار می‌دهد. این‌ مطلب به ورزشکارانی می‌پردازد که انتظار می‌رود در سال جدید میلادی نام‌شان چه در توکیو و چه در جاهای دیگر دنیا بیشتر بر سر زبان‌ها بیفتد. Just keep politics OUT of Sports..!

اطلاعات سعودی جزئیات تازه‌ای درباره «کشته شدن دو تروریست» در دمام منتشر کردریاست سازمان اطلاعات پادشاهی عربی سعودی روز یکشنبه 29 دسامبر 2019 اطلاعات جدیدی درباره یک عملیات

کشته شدن 4 پیکارجوی «جنبش الشباب» سومالی در حملات پهپادی آمریکافرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا «آفریکوم»، یکشنبه 29 دسامبر 2019 از کشته شدن 4 تن از پیکارجویان جنبش

ورزش در سال ۲۰۱۹: سالی که فوتبال زنان به معنای واقعی جهانی شدمرور حوادث مهم سال رویدادهای مهم ورزشی درسالی که در آن فوتبال زنان بیشتر از هر وقت دیگری با اقبال جهانی روبرو شد.

مهرداد فتحی بیرانوند عصر دوشنبه در افتتاحیه دوره سوم کارگاهی آموزش منطقه‌ای پلنگ ایرانی افزود: بررسی‌ها نشان داد ٧١ درصد این تلفات ناشی از شکار، ١٨ درصد تصادفات جاده‌ای و بقیه عوامل طبیعی بوده است.

وی اظهارداشت: گونه‌های گربه سان بزرگ و ارزشمندی در کشور وجود داشت که منقرض شده‌اند مانند شیر و ببر ایرانی که اگر روند رفتار با پلنگ به همین شکل ادامه یابد، باید در آینده‌ای نه چندان دور شاهد نابودی آن باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان ادامه داد: البته طی چند سال گذشته آگاهی مردم نسبت به محیط زیست و ارزش حفاظت از آن بالا رفته است، بنابراین امید داریم تا از نابودی گونه‌های حیاتی جلوگیری شود.

بیرانوند این گونه مسائل را حاصل دخالت انسان در طبیعت دانست و گفت: به عنوان مثال تا چند سال پیش گرد و غبار نداشتیم اما اکنون کانون‌های گردو غباری زیادی در کشور شکل گرفته که به علت کاهش منابع آبی می‌باشد که نتیجه برداشت بی‌رویه انسان است.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان لرستان تاکید کرد: باید با یک هدف‌گذاری علمی و دقیق مانع نابودی تنوع زیستی در کشور شویم و با مباحث علمی و اجرایی به گونه های حیات وحش کمک کنیم.

وی گفت: از آنجا که زیستگاه پلنگ بسیار وسیع است، از این رو همواره با جوامع محلی و بومی نقاط مختلف تعارض دارد و به همین جهت بالا بردن آگاهی اهالی بومی به حیات پلنگ کمک می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان ادامه داد: امروزه نگاه تک بعدی دنیا نسبت به محیط زیست به نگاه چند بعدی تغییر کرده است، بنابراین باید همه موجودات در کنار هم زندگی کنیم.

بیرانوند ادامه داد: متاسفانه بسیاری از زیستگاه‌ها جزیره‌ای شده‌اند که می‌توانیم با کمک یکدیگر از ادامه این روند جلوگیری کنیم و در این میان نقش وزارت راه در کاهش تصادفات جاده‌ای بسیار پررنگ است. می‌توانیم با کمک هم روزی شاهد این باشیم که پلنگ از فهرست گونه در خطر انقراض خارج شود.