تلسکوپ جیمز وب به زودی اکتشاف کیهان را آغاز می‌کند

13/02/1401 09:32:00 ق.ظ

تلسکوپ جیمز وب به زودی اکتشاف کیهان را آغاز می‌کند العربيه_فارسى

تمام هجده آینه‌ تلسکوپ فضایی جیمز وب در پایان ماه آوریل در یک امتداد قرار گرفتند و آن را گامی دیگر به اکتشاف کیهان نزدیک‌‌ کردند. مرحله بعدی سرد شدن ابزار وقتی که این اتفاق افتاد، آینه‌های تلسکوپ می‌توانند تراز نهایی خود را به دست آورند، و بدون نگرانی بابت تاثیر مختل‌کنندهٔ حرارت، رصد رسمی نجوم را آغاز کند.

در آن زمان دانشمندان خواهند توانست از جیمز وب برای مجموعه‌ای از مطالعات علمی در سال‌های آینده استفاده کنند.

Advertisement موسسه فضایی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور آمریکا هدایت تلسکوپ فضایی جیمز وب، که اینک در فاصله یک میلیون مایلی در مدار زمین قرار دارد، را بر عهده دارد. این همان مؤسسه‌ای است که در چند دهه اخیر تلسکوپ فضایی هابل را نیز کنترل کرده است.

هابل ماه گذشته موفق شد از پدیده‌ای که گمان می‌رود دورترین ستاره‌ای باشد که تاکنون دیده شده است تصویربرداری کند. دانشمندان این ستاره که جرم آن پنجاه برابر خورشید است را «اِرِندِل» نامیدند. این ستاره به قدری دور است که 12.9 میلیارد سال طول کشیده تا نورش به زمین برسد، و به باور ستاره‌شناسان حدود یک میلیارد سال پس از «مهبانگ» به وجود آمده است. headtopics.com

چیزی که باعث شد ارندل از چنین فاصله بعیدی به رویت تلسکوپ هابل برسد این بود که یک «ذره‌بین کیهانی» غیرمتعارف در قالب یک خوشه کهکشانی در نزدیکی این ستاره، بافت فضا را به گونه‌ای منحرف کرد که که نور ارندل را به نظر هابل رساند.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

گروسی: پرونده سایت‌های اعلام نشده ایران باز است؛ دوربین‌ها نصب شدند اما فعلا به آنها دسترسی نداریم

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید آژانس فعلا سوالی در خصوص سه مرکز اعلام نشده در ایران که در آنجا غنی‌سازی اورانیوم مشاهده شده ندارد و این نهاد در حال بررسی توضیحاتی است که ایران ارائه کرده است. ادامه مطلب >>

فعالیت‌های دیپلماتیک آمریکا در کی‌یف از سر گرفته می‌شودفعالیت‌های دیپلماتیک آمریکا در کی‌یف از سر گرفته می‌شود کریستینا کوین، کاردار آمریکا، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در پایتخت اوکراین گفت که آمریکا همچنان منتظر تصمیم کارشناسان امنیتی پیش از بازگشایی است. ⬇️ بیشتر بخوانید:

بانوی اول آمریکا با آوارگان اوکراینی ملاقات می‌کندبانوی اول آمریکا با آوارگان اوکراینی ملاقات می‌کند طبق این برنامه، جیل بایدن روز یکشنبه آینده که در ایالات متحده «روز مادر» است، با مادران و کودکان اوکراینی که به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند، دیدار می‌کند. بیشتر بخوانید: در روزهایبکه اکراین از زبباتربن و ثروتمند ترین کشور ها بود . به دیدنش نمی رفتند . حالا که بواسطه جنگ و بحران به خرابه تبدیل شده ، به ان میروند . تحقیر کار خوبی نیست . ایا تضمینی هست که ، در اینده خودشان ، به وضعی بدتر دچار نشوند ؟

روسیه تهدید خود مبنی بر خروج از ایستگاه فضایی بین‌المللی را عملی می‌کندآقای روگوزین اوایل ماه آوریل با انتقاد از تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه تهدید کرده بود که «روس‌کوسموس» همکاری خود در ایستگاه فضایی بین المللی با ناسا و آژانس فضایی اروپا را متوقف خواهد کرد.

داعش مسئولیت انفجار اتوبوس بمب‌گذاری شده در شهر کابل را پذیرفتدر دو هفته اخیر در حالی حمله به مکان‌های متعلق به اقلیت شیعه افغانستان ده‌ها قربانی گرفته که مقامات طالبان اصرار دارند نیروهای آنها داعش را شکست داده‌اند. داعش شده آشغالدان استعمار جهانی در خاورمیانه و جهان!... هر جنایتی که استعمار جهانی میکند به داعش می چسباند و در داعش ذوب میکند!.... ماشاالله به این هوش تو چرا با این هوشت خرگوش نشدی از کرامات شیخ اجل این است از کون داعش خودرو گفت به چه شیرین است داعش همان خود طالبان هست، طالبان و داعش هردو یکیست.

رای جالب یک قاضی در جوانرود/ الزام متهم به تهیه شیرخشک برای کودکان شیرخوارگاهرای جالب یک قاضی؛ تهیه شیرخشک برای کودکان شیرخوارگاه یکی از قضات شهرستان جوانرود به جای دوسال حبس برای یک متهم، او را ملزم به خرید شیرخشک برای یکی از شیرخوارگاه‌های تحت نظر بهزیستی کرد.

روسیه: محموله تسلیحات ارسالی به اوکراین را منهدم کردیمروسیه: محموله تسلیحات ارسالی به اوکراین را منهدم کردیم سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که ارتش این کشور محموله تسلیحات ارسالی از آمریکا و اروپا به اوکراین را هدف قرار داده است.