تلاش برای خلع سلاح جوانان غیرنظامی در سودان جنوبی ۸۱ کشته برجای گذاشت

21/05/1399 10:28:00 ب.ظ

این نبرد خونینِ دو روزه، پس از آن روی داد که برخی از غیرنظامیان جوان و مسلح با نیروهای دولتی درگیر شدند.

این نبرد خونینِ دو روزه، پس از آن روی داد که برخی از غیرنظامیان جوان و مسلح با نیروهای دولتی درگیر شدند. او افزود: «در میان کشته شدگان ۵۵ نفر از نیروهای دولتی و ۲۶ غیرنظامی دیده می‌شوند.

۳۱ نفر نیز زخمی شده‌اند.» به گفتۀ لول روایی، پرسنل زخمی به بیمارستان نظامی جوبا، پایتخت سودان جنوبی منتقل و با استقرار ارتش، آرامش در منطقه حاکم شده است.

درآمدهای نفتی مهمترین عامل کشتار و جنایات در سودان جنوبی است سودان جنوبی که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، در ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی از سودان استقلال یافت و از سال ۲۰۱۳ میلادی دچار جنگ داخلی است. این جنگ درنهایت با امضای توافقی در سال گذشته میلادی میان سالوا کیرمایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی با ریک ماشار، رهبر مخالفان او که زمانی هم معاونش بود، به پایان رسید و مقدمات تشکیل دولت وحدت ملی فراهم شد.

دولت وحدت ملی از ماه گذشته عملیاتی را برای خلع سلاح غیرنظامیان در مناطق مختلف آغاز کرده است؛ با این هدف که مانع آغاز دوبارۀ خشونت‌های قومی و قدرت گیری شبه‌نظامیان شود.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

دریغ زمانه ما دیگر کامو ندارد| سعید محبی

کتاب خاطره‌انگیز «بیگانه» آلبر کامو را اولین بار در دوران دانشجویی خواندم (دهه 1350) و سخت تحت تأثیر قرار گرفتم. هرگاه نام کامو را می‌شنیدم یا در جایی می‌دیدم، دلم می‌خواست دوباره «بیگانه» را بخوانم. در سال 1401 این قصد عملی شد و دوباره آن را خواندم. بسی بیش از آنچه 50 سال قبل تحت تأثیر قرار گرفته بودم، در من اثر کرد. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

مردم از تلاش دولت برای ایجاد ثبات در اقتصاد اطمینان خاطر داشته باشندرئیس جمهور با تاکید مجدد بر اینکه دولت تا آخرین ساعت کارخود، با همه توان انجام وظیفه خواهد کرد، اظهارداشت: مردم باید در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد اطمینان خاطر داشته باشند و بدانند برای حفظ معیشت و دارایی آنان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

اردوغان: از تمامی امکاناتمان برای حمایت از مردم لبنان استفاده می‌کنیماردوغان: از تمامی امکاناتمان برای حمایت از مردم لبنان استفاده می‌کنیم 🛑 ترکیه به حق، حقوق و منافع مشروع هیچ‌ کشوری چشمداشتی ندارد. 🛑 به عنوان کشورهای حوزه دریای مدیترانه گردهم‌ آمده و یک راهکار قابل قبول ارائه دهیم

برخی منابع آگاه از ابراز تمایل توئیتر برای خریدن «تیک‌تاک» خبر داده‌اند🔺برخی منابع آگاه از ابراز تمایل توئیتر برای خریدن «تیک‌تاک» خبر داده‌اند ⚡️شرکت سهامی عام توئیتر با ابراز علاقه نسبت به خریدن اپلیکیشن اشتراک ویدیوی «تیک تاک» با صاحب چینی‌اش «بایت‌دنس» وارد مذاکره شده است.

آغاز ترم دانشجویان جدید از اول آبان/طرح پیشنهادی وزارت علوم برای نحوه آموزش نو دانشجویانوزیر علوم با تاکید بر این‌که دانشگاه‌ها فعالیت‌های آموزشی خود را از ۱۵ شهریورماه آغاز خواهند کرد و دانشجویان جدیدالورود نیز از اوایل آبان‌ماه می‌توانند ثبت نام کنند،گفت: با توجه به شرایط موجود، به احتمال زیاد آموزش ترم آینده دانشجویان جدیدالورود 'مجازی' خواهد بود، اما ما طرحی را در دست داریم که براساس آن با تنظیم تعداد واحدهای دانشجویان جدیدالورود این افراد بتوانند مدتی را به صورت حضوری در دانشگاه‌ها حاضر باشند که البته تصمیم‌گیری در این خصوص برعهده دانشگاه‌ها خواهد بود.

روانچی: آمریکا به ایران‌هراسی برای جلب حمایت از قطعنامه‌اش متوسل شده استنماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل به طور فعال به ایران‌هراسی و زورگویی متوسل شده تا برای قطعنامه نامشروع خود که مخالف با قطعنامه ۲۲۳۱ است و به طور غیرقانونی به دنبال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است، حمایت جلب کند

ترکیه مجوز تازه برای بهره‌برداری از منابع شرق مدیترانه صادر می‌کندوزیر امور خارجه ترکیه در سخنان روز سه شنبه خود تاکید کرد که کشتی اکتشافی «اوروچ رئیس» کار خود را ادامه خواهد داد و آنکارا تا پایان ماه اوت مجوزهای جدید اکتشاف و حفاری لرزه‌ای را نیز صادر خواهد کرد.