تلاش‌های جهانی برای تولید واکسن کرونا به کجا رسیده‌اند؟ | DW | 17.09.2020

17/09/2020 03:47:00 ب.ظ

جهان در انتظار واکسن موثر در پیشگیری و درمان بیماری کووید-۱۹ است. برخی از شرکت‌ها موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. مشکلاتی هم مشاهده شده است. به‌رغم آن، دست‌کم ۹ واکسن به مرحله آزمایش‌های نهایی کلینیکی رسیده‌اند.

کووید_۱۹, کرونا

جهان در انتظار واکسن موثر در پیشگیری و درمان بیماری کووید_۱۹ است. برخی از شرکت‌ها موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. مشکلاتی هم مشاهده شده است. به‌رغم آن، دست‌کم ۹ واکسن به مرحله آزمایش‌های نهایی کلینیکی رسیده‌اند.

جهان در انتظار واکسن موثر در پیشگیری و درمان بیماری کووید-۱۹ است. برخی از شرکت‌ها موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. مشکلاتی هم مشاهده شده است. به‌رغم آن، دست‌کم ۹ واکسن به مرحله آزمایش‌های نهایی کلینیکی رسیده‌اند.

شرکت"بایون‌تک"در صورت موفق بودن نتایج این تست‌ها، شرکت"بایون‌تک" و"فایزر" در ماه اکتبر درخواست صدور مجوز خواهند کرد. صدور مجوز می‌تواند چندین ماه به طول بکشد.در اوایل ماه سپتامبر، مسئولان پروژه یاد شده اعلام کردند که کار تست را تعلیق کرده‌اند. علت این امر، مشاهده عوارض جانبی شدید در یکی از افراد مورد آزمایش ذکر شده است.

واکسن روسی کرونا نیز در مرحله آزمایش کلینیکی قرار دارد. در روسیه، این واکسن حتی مجوز تولید گرفته است. تولید کنندگان واکسن روسی موسسه"گامالیا" از سوی کارشناسان جهانی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.چهار واکسن چینیواکسن دوم چین متعلق به شرکت"سینوواک" است که از اواسط ماه ژوئیه در برزیل و اندونزی تست می‌شود. این شرکت به آن امید بسته است که تا پایان سال مجوز تولید بگیرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

ثبت‌نام و فروش واکسن آنفلوآنزا در فضای مجازی ممنوع است

یازده کشوری که شمار ابتلا به ویروس کرونا در آن‌ها صفر گزارش شده استآیا در حال حاضر کشوری در جهان وجود دارد که از بیماری همه‌گیری کووید-۱۹ در امان مانده باشد و گزارشی از ابتلا به ویروس جدید کرونا در آن اعلام نشده باشد؟ طبق اطلاعات رسمی سازمان جهانی بهداشت و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اروپا، پاسخ به این سوال مثبت است.

روحانی در تدارک ورود به بازنشستگی استمهدی آیتی گفت‌: حسن روحانی تمایلی به حضور در عرصه‌های سیاسی ندارد و ترجیح می‌دهد مشغول ماموریت‌های امنیتی شود. برای همین است که همیشه در بخش‌‌های امنیتی کشور فعالیت داشته است. دوره سیاسی حسن روحانی تمام شده و ایشان در تدارک ورود به مرحله بازنشستگی است.

اردوغان: با حمایت ملت شریف‌مان به انجام آنچه به صلاح ترکیه است ادامه خواهیم داد📌رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه: 🛑- حتی اگر اروپا و آمریکا در دموکراسی و اقتصاد کاملا نابود شوند، ما به توسعه کشور خود در هر زمینه‌ای ادامه خواهیم داد. اردوغان: برای تداوم همان مبارزه در راه کشور، دوستان و برادران‌مان عزم راسخ داریم که نام آن الگوی ترکیه است اردوغان: با حمایت ملت شریفمان به انجام آنچه به صلاح و منفعت کشورمان است ادامه خواهیم داد اردوغان: آیا اگر ترکیه از همه چیز چشم‌پوشی کند، فرانسه از لغزش‌هایی که رهبر بی‌کفایت و حریص خود ایجاد کرده نجات یافته و به سوی سیاست محتاطانه پیش می‌رود؟

اردوغان: به انجام آنچه به صلاح و منفعت کشورمان است ادامه خواهیم دادرئیس جمهور ترکیه تاکید کرد با حمایت ملت به انجام آنچه به صلاح و منفعت کشورمان است ادامه خواهیم داد. - خبرگزاری آناتولی

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 872 نفر رسیدشمار مبتلایان به کرونا در افغانستان با شناسایی 17 مورد جدید طی شبانه‌روز گذشته به 38 هزار و 872 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی تا کنون ۱۸۰ پروژه در ارتباط با تولید واکسن کرونا در جهان ثبت شده است.معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت: هرگونه تبلیغات در خصوص ثبت‌نام و فروش واکسن آنفلوآنزا در فضای مجازی، جرم محسوب شده و با مجرمان نیز برخورد قانونی خواهد شد.Aa آیا در حال حاضر کشوری در جهان وجود دارد که از بیماری همه‌گیری کووید-۱۹ در امان مانده باشد و گزارشی از ابتلا به ویروس جدید کرونا در آن اعلام نشده باشد؟ طبق اطلاعات رسمی سازمان جهانی بهداشت و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اروپا ، پاسخ به این سوال مثبت است.اعتمادآنلاین| حسن روحانی و تیمش کمتر از 11 ماه دیگر باید پاستور را پس از هشت سال ترک کنند.

۳۵ پروژه به مرحله آزمایش رسیده‌اند. این واکسن‌ها می‌بایست از منظر موثر بودن، میزان تجویز و عوارض جانبی مورد آزمایش قرار گیرند. وی تصریح کرد: تنها مرجع قانونی واگذاری دارو به خصوص واکسن های آنفلوآنزا صرفا با نظارت وزارت بهداشت، در مراکز و داروخانه های مجاز صورت می گیرد و هرگونه تبلیغات در فضای مجازی مبنی بر فروش این اقلام دارویی ممنوع است. هشت واکسن پیشرفت‌های خوبی داشته و به مرحله پایانی این آزمایش‌ها رسیده‌اند. با این حال، طبق گفته برخی دولت‌ها، ویروس کرونا هنوز از مرزهای کشورشان عبور نکرده است. واکسن نهم نیز به‌زودی به این مرحله خواهد رسید. این مقام مسؤول در خصوص شگرد کلاهبرداران گفت: این افراد با دریافت مبالغ مختلف در اکثر موارد، دارویی به متقاضیان تحویل نمی دهند و یا با واگذاری واکسن و داروهای تقلبی و در برخی موارد تاریخ مصرف گذشته، ضمن کلاهبرداری از هموطنان، سلامت جسمی آنان را نیز به مخاطره می‌اندازند. خبرنگار علمی سایت"تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز پنجشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور) گزارشی درباره سطح پیشرفت این پروژه‌ها منتشر کرده است.   نماینده ادوار مجلس در ادامه گفت: اساساً آقای روحانی هیچ‌گاه موضع‌گیری مشخصی نداشته که این وضعیت در دوره بازنشستگی‌اش خیلی بدتر است چرا که بعد از خروج از دولت، تریبون معینی نخواهد داشت و در آینده سیاسی کشور نمی‌تواند حرف زیادی برای گفتن داشته باشد.

شرکت"بایون‌تک" شرکت"بایون‌تک" آلمان در همراهی با شرکت داروسازی آمریکا،"فایزر"، و شرکت چینی"فوزون فارما" موفق شده‌اند واکسن خود را بر روی ده‌ها هزار نفر تست کنند. این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: اجرای  این طرح عملیاتی به کلیه رده های انتظامی و شهرستان های پلیس فتا ابلاغ شده و خوشبختانه نتایج خوبی نیز در خصوص پاکسازی و دستگیری متهمان حوزه تبلیغ و فروش دارو و به خصوص واکسن های کرونا ویروس و آنفلوآنزا به دست آمده است. یکی از این کشورها کره‌شمالی است. به‌زودی قرار است این واکسن در آلمان نیز بر روی داوطلبان و همچنین بر روی بیماران تست شود. بر اساس آمار منتشر شده از سوی این شرکت‌ها، واکسن تولیدی تا پایان هفته آینده بر روی ۴۴ هزار نفر تست خواهد شد.cyberpolice. در صورت موفق بودن نتایج این تست‌ها، شرکت"بایون‌تک" و"فایزر" در ماه اکتبر درخواست صدور مجوز خواهند کرد. جزایر مارشال حدود ۷۰ هزار نفر در این کشور ۱۸۱ کیلومتر مربعی واقع در وسط اقیانوس آرام زندگی می‌کنند. صدور مجوز می‌تواند چندین ماه به طول بکشد. لینک کوتاه. اساساً مقام معظم رهبری از رؤسای جمهوری که دولت‌شان تمام شده است،‌ مراقبت می‌کنند تا آسیب نبینند.

شرکت"آسترازنکا" از سوی دیگر پیشرفت شرکت بریتانیایی-سوئدی"آسترازنکا" نیز گزارش شده است. این شرکت در همراهی با دانشگاه آکسفورد بر روی تولید واکسن کرونا فعالیت می‌کند. این کشور کوچکترین جمهوری مستقل در جهان محسوب می‌شود. در اوایل ماه سپتامبر، مسئولان پروژه یاد شده اعلام کردند که کار تست را تعلیق کرده‌اند. علت این امر، مشاهده عوارض جانبی شدید در یکی از افراد مورد آزمایش ذکر شده است. در روند تولید دارو، قطع ادامه یک پروژه پدیده عجیبی نیست. جمهوری پالائو مجمع الجزایر کوچکی است که ۲۱ هزار نفر جمعیت دارد که در بیش از ۲۵۰ جزیره زندگی می‌کنند.   مهدی آیتی در پایان گفت: دوره سیاسی حسن روحانی تمام شده و ایشان در تدارک ورود به مرحله بازنشستگی است.

شرکت"آسترازنکا" تا کنون دو بار آزمایش واکسن خود را به حالت تعلیق درآورده است. اما اکنون این پروژه ادامه یافته و این شرکت یکی از گزینه‌های مطرح در یافتن واکسن کرونا به شمار می‌آید. واکسن روسی واکسن روسی کرونا نیز در مرحله آزمایش کلینیکی قرار دارد. کشوری جزیره‌ای با ثبات سیاسی که به‌عنوان قدیمی‌ترین دموکراسی در منطقه شناخته می‌شود. در روسیه، این واکسن حتی مجوز تولید گرفته است. تولید کنندگان واکسن روسی موسسه"گامالیا" از سوی کارشناسان جهانی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

گفته می‌شود که تولیدکنندگان این واکسن تا کنون از ارائه تحقیقات و نتایج آزمایش‌های خود به مراجع علمی جهان اجتناب ورزید‌ه‌اند. این کشور همچنین عضوی از کشورهای مشترک المنافع است و رئیس دولت آن ملکه الیزابت است. اخیرا ۳۸ پژوهشگر بین‌المللی با انتشار یک نامه سرگشاده نسبت به درست بودن صدور مجوز تولید برای این واکسن ابراز تردید کرده‌اند. چهار واکسن چینی چین چهار واکسن برای درمان و پیشگیری بیماری کووید-۱۹ به کارزار رقابت جهانی فرستاده است. هر چهار واکسن در مرحله پایانی آزمایش‌های کلینیکی قرار دارند. جمهوری وانواتو این کشور واقع در قاره اقیانوسیه در شرق استرالیا قرار دارد. یکی از این واکسن‌ها تولید شرکت"کان‌سینو" است.

این شرکت در همراهی با موسسه بیوتکنولوژی پکن، واکسنی را تولید کرده که اکنون در سطحی گسترده از جمله در کشورهای روسیه و عربستان سعودی آزمایش می‌شوند. در ماه ژوئن از این واکسن برای نیروهای نظامی چین نیز استفاده شده است. اما در سال ۱۹۸۰ از بریتانیا و فرانسه اعلام استقلال کرد. واکسن دوم چین متعلق به شرکت"سینوواک" است که از اواسط ماه ژوئیه در برزیل و اندونزی تست می‌شود. این شرکت به آن امید بسته است که تا پایان سال مجوز تولید بگیرد. شرکت"سینوفارم" حتی دو واکسن را مورد آزمایش قرار داده است. با این حال این کشور در رسانه‌های خود به طور مرتب از اقدام‌های مسئولان کره‌شمالی در مبارزه با ویروس کرونا اطلاع رسانی می‌کنند به طوریکه کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی ژوئیه گذشته در جریان نشست دفتر سیاسی حزب حاکم اعلام کرد که این کشور موفق شده است از شیوع ویروس کرونا بطور کامل جلوگیری کند.

قرار است واکسن تولیدی این شرکت از روز دوشنبه ۲۱ سپتامبر در امارات متحده عربی تست شود. واکسن‌های آمریکا شرکت"مدرنآ" در همراهی با موسسه ملی درمان بیماری‌های عفونی و آلرژی‌ها در آمریکا یک واکسن کرونا تولید کرده است. این واکسن تا کنون بر روی ۳۰ هزار نفر تست شده‌اند. واکسن تولیدی شرکت"جانسون و جانسون" نیز در مرحله آزمایش کلینیکی قرار دارد. تا کنون این واکسن بر روی ۶۰ هزار نفر تست شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که تولید این واکسن قرار است به شکل گسترده از ماه اکتبر آغاز شود. گفته می‌شود که در صورت آنکه این واکسن موثر باشد، قرار است این شرکت تا سال ۲۰۲۱ یک میلیارد واکسن کرونا روانه بازار کند. در آلمان چه می‌گذرد؟ در آلمان نیز صرف‌نظر از همراهی شرکت"بایون‌تک" با شرکت آمریکایی"فایزر"، دو شرکت دیگر نیز در عرصه تولید واکسن کرونا فعالیت دارند. شرکت"کورواک" توبینگن آلمان مرحله نخست آزمایش کلینیکی خود را آغاز کرده است. در این مرحله واکسن بر روی تعداد کمتری تست می‌شود.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید به‌زودی قرار است این شرکت واکسن تولیدی خود را در آمریکای جنوبی به آزمایش بگذارد. هدف از این آزمایش سنجش تاثیر این واکسن بر روی افراد سالمند است. شرکت آلمانی"بایولوژیکا" نیز بر روی یک پروژه تولید واکسن کرونا کار می‌کند. تولید این شرکت هنوز در مرحله پیش از آزمایش کلینیکی است. به این ترتیب، هنوز این واکسن بر روی انسا‌ن‌ها آزمایش نشده است.

در همین زمینه: .