تلاش برای احیای برجام به هر قیمتی؛ پیام غلط به تهران

24/03/1400 11:41 ق.ظ

تلاش برای احیای برجام به هر قیمتی؛ پیام غلط به تهران العربيه_فارسى

وبسایت «اویل پرایس» در یک گزارش تحلیلی، یکدست شدن حکومت ایران طی انتخابات آتی ریاست جمهوری و تضعیف هرچه بیشتر موقعیت میانه‌روها و اصلاح‌طلبان تحت حمایت غرب نویسنده گزارش، دکتر سیریل ویدرشوون پژوهشگر و ناظر بازار جهانی انرژی، معتقد است که به دلیل اختلافات بسیار در مذاکرات برجام در وین، نفت ایران به این زودی وارد بازار نخواهد شد.

از مهم‌ترین اختلافات، فشار جمهوری خواهان و چندین دموکرات در کنگره آمریکا بر روی دولت جو بایدن برای بحث یک برجام جدید با ایران است که شامل پیگیری برنامه موشک‌های بالستیک تهران و مداخله‌های منطقه‌ای وپشتیبانی‌اش از گروه‌های مسلح نیابتی باشد.آینده فروش نفت ایران

«اویل پرایس» می‌گوید که هشدارهای مقامات آمریکایی مبنی بر امتداد تحریم‌های ایران، کمپانی‌های نفتی چندملیتی را مطمئن کرده که نفت ایران به زودی وارد بازارهای جهانی نخواهد شد تا قیمت نفت را کاهش دهد؛ وقتی هم که وارد بشود، نفت ایران تقریباً در سطح عادی قیمت‌گذاری خواهد شد.

تحلیلگران پیش از این گفته بودند كه به دلیل محدودیت سطح تولید، در دسترس نبودن امکانات فروش، و عدم اطمینان مشتریان، بعید است که سیل نفت ایران به زودی به سوی بازارهای جهانی سرازیر شود. به علاوه، حتی در صورت لغو تحریم‌ها، با توجه به اینکه ایران عضو «اوپک» است، دیگر کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت اجازه نخواهند داد ایران با سرازیر کردن نفت ارزان خود، ثبات بازارهای جهانی را بر هم بزند.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

سومین دور مناطره؛ آخرین تلاش برای کشاندن مردم به پای صندق‌ها | DW | 12.06.2021آخرین دور مناظره تلویزیونی میان هفت نامزد تائید شده شورای نگهبان تحت عنوان 'دغدغه‌های مردم' برگزار شد. این دور از مناظره برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای اهمیت دارد زیرا دو دور پیشین مناظره‌ها بی‌تأثیر بوده‌اند. سلام بر ملت شريف و بزرگوار ایران این ۳ مناظره از مناظرهاى آمريكا و اوروپا بسيار شفافتر و مُدرنتر بود نظر بنده ابراهیم رئيسى PRESIDENT و حسين قاضي زاده VICE PRESIDENT با تركيب اين ٢ بزرگوار در رأس دولت جديد ميتوان نتيجه هاى بسيار مثبتى‌ گرفت و ملت ایران را خوشحال گذاشت

امید به آنالنا بربوک برای 'تغییر و نوسازی' جامعه آلمان | DW | 13.06.2021نمایندگان حزب سبزهای آلمان به‌طور رسمی آنالنا بربوک، یکی از دو رهبر حزب را به عنوان نامزد صدراعظمی در انتخابات ماه سپتامبر این کشور برگزیدند. برخی از اعضای بانفوذ حزب به بربوک برای انجام 'تغییر' و 'نوسازی' امید بسته‌اند.

احتمال ورود واکسن ایرانی به بازار از هفته آتی/ لزوم تهیه پکیجی کامل برای بازگشایی مدارسسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه مردم نگران دوز دوم واکسیناسیون کرونا نباشند، گفت: دوز دوم واکسن اسپوتنیک را توزیع کردیم. دوز دوم واکسن سینوفارم را هم از شنبه توزیع می کنیم. فاصله بین دریافت دو دوز واکسن برای سینوفارم تا هشت هفته و برای اسپوتنیک تا ۱۲ هفته ایرادی ندارد.

مهار رخداد مشکوک به بیماری سیاه زخم/ ارسال اکیپ واکنش سریع به مناطق آلودهمعاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از مهار رخداد مشکوک به بیماری سیاه زخم در استان ایلام خبر داد و گفت: سازمان دامپزشکی با واکنش سریع در مناطق آلوده حاضر شده و اکنون شرایط تحت کنترل است.

تظاهرات تونس با هجوم پلیس به معترضان به خشونت کشیده شداین اعتراضات بعد از آن شدت گرفت که یک جوان تونسی مدت کمی پس از دستگیری جان باخت. خانواده این جوان می‌گویند احمد بن عماره به دلیل کتک خوردن شدید از سوی نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده است.

'کاهش دوبرابری' ابتلا به کرونا در جوانان به یمن واکسینه‌شدگان | DW | 12.06.2021نتایج مطالعه‌ای جدید در داده‌های بهداشتی اسرائيل روشن کرده که به ازای افزایش هر ۲۰درصد جمعیت واکسینه‌شده، شیوع کرونا در جمعیت واکسینه‌نشده دوبرابر کاهش می‌یابد.

آخرین به روزرسانی:آدرس کپی شد» در یک گزارش تحلیلی، یکدست شدن حکومت ایران طی انتخابات آتی ریاست جمهوری و تضعیف هرچه بیشتر موقعیت میانه‌روها و اصلاح‌طلبان تحت حمایت غرب را نکاتی دانست که ظاهرا هیچ‌کس دوست ندارد در جریان مذاکرات هسته‌ای برای احیای «برجام» به آن توجه کند.

نویسنده گزارش، دکتر سیریل ویدرشوون پژوهشگر و ناظر بازار جهانی انرژی، معتقد است که به دلیل اختلافات بسیار در مذاکرات برجام در وین، نفت ایران به این زودی وارد بازار نخواهد شد. از مهم‌ترین اختلافات، فشار جمهوری خواهان و چندین دموکرات در کنگره آمریکا بر روی دولت جو بایدن برای بحث یک برجام جدید با ایران است که شامل پیگیری برنامه موشک‌های بالستیک تهران و مداخله‌های منطقه‌ای وپشتیبانی‌اش از گروه‌های مسلح نیابتی باشد.آینده فروش نفت ایران

«اویل پرایس» می‌گوید که هشدارهای مقامات آمریکایی مبنی بر امتداد تحریم‌های ایران، کمپانی‌های نفتی چندملیتی را مطمئن کرده که نفت ایران به زودی وارد بازارهای جهانی نخواهد شد تا قیمت نفت را کاهش دهد؛ وقتی هم که وارد بشود، نفت ایران تقریباً در سطح عادی قیمت‌گذاری خواهد شد.

تحلیلگران پیش از این گفته بودند كه به دلیل محدودیت سطح تولید، در دسترس نبودن امکانات فروش، و عدم اطمینان مشتریان، بعید است که سیل نفت ایران به زودی به سوی بازارهای جهانی سرازیر شود. به علاوه، حتی در صورت لغو تحریم‌ها، با توجه به اینکه ایران عضو «اوپک» است، دیگر کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت اجازه نخواهند داد ایران با سرازیر کردن نفت ارزان خود، ثبات بازارهای جهانی را بر هم بزند.«اویل پرایس» تاکید می‌کند که به نظر می‌رسد اکثر دیپلمات‌های غربی تمایل ندارند اظهار کنند که رئیس جمهور شدن احتمالی ابراهیم رئیسی با حمایت مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای، که احتمالا رئیسی را به عنوان جانشین خود برای رهبری در نظر دارد، هرگونه توافق هسته‌ای و غیرهسته‌ای با ایران را تضعیف می‌کند.

رئیسی حتی می‌تواند از موفقیت دولتش در احیای برجام، برای تقویت سیاست‌های رادیکال رژیم استفاده کند. حامیان رئیسی به صراحت گفته‌اند که ایران ملزم به گسترش بیشتر برجام نخواهد بود.

به نظر ویدرشوون حقیقت این است که «تهران فقط می‌خواهد از برجام به عنوان یک اهرم سیاسی و اقتصادی استفاده کند». او می‌افزاید: «برداشته شدن تحریم‌ها برای تهران پول نقد خواهد آورد، نه برای توسعه اقتصاد ایران، بلکه برای تحکیم رژیم تندروی خامنه ای-رئیسی؛ چرا که تهران برای سرمایه‌گذاری روی پروژهای تسلیحاتی و موشکی سپاه پاسداران و تامین مالی نیروهای نیابتی‌اش در خاورمیانه و جاهای دیگر به منبع درآمد نیاز دارد.»این تحلیل «اویل پرایس» نتیجه می‌گیرد که در چنین شرایطی، تحلیلگران خاورمیانه نگران این هستند كه تلاش‌های دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای 2015 به هر قیمتی، به رژیم ایران این پیغام را منتقل کند که می‌تواند با خیال آسوده به فعالیت‌های خرابکانه‌اش ادامه دهد.

ویدرشوون با اشاره به حضور ناو نیروی دریایی ایران در اقیانوس اطلس که قایق های تهاجمی سریع را به نیروی دریایی ونزوئلا منتقل می‌کنند، گفت که «رویارویی احتمالی نظامی در کارائیب آخرین چیزی است که واشنگتن در حال حاضر به دنبال آن است، اما این تهدیدی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.»