تفکر تولیدی یعنی ارزش قائل شدن برای نیروی کار/ دستمزد نیروی کار در ایران به شدت پایین است

28/11/1400 11:25:00 ق.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ تفکر تولیدی یعنی ارزش قائل شدن برای نیروی کار/ دستمزد نیروی کار در ایران به شدت پایین است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اگر ما تفکر تولیدی داشته باشیم برای نیروی کار ارزش والایی در نظر می‌گیریم. اگر بخواهیم تولید رونق بگیرد و ارزش افزوده بالا برود و درآمد ملی ما از ناحیه‌ی تولید افزایش پیدا کند باید برای نیروی کار ارزش بالایی قائل شویم. مصطفی شریف (استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی) در خصوص لزوم توجه به نرخ واقعی تورم در تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱ گفت: شورایعالی کار باید بر اساس نرخ تورم حداقل دستمزد را تعیین کنند و اگر تعیین حداقل دستمزد بدون ارتباط با نرخ تورم باشد ما برای...

مصطفی شریف (استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی) در خصوص لزوم توجه به نرخ واقعی تورم در تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱ گفت: شورایعالی کار باید بر اساس نرخ تورم حداقل دستمزد را تعیین کنند و اگر تعیین حداقل دستمزد بدون ارتباط با نرخ تورم باشد ما برای سال آینده همچنان شاهد فقیرتر شدنِ کارگران و کوچکتر شدنِ سفره‌ی آن‌ها خواهیم بود. چنانچه دستمزد امسال عادلانه تعیین نشود همچون سالهای قبل کارگران مورد ظلم قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: نرخ سبد معیشت نیز حتما باید برای تعیین حداقل مزد کارگران در نظر گرفته شود. این سبد جنبه‌های مادی زندگی کارگران را دربرمی‌گیرد و بدون در نظر گرفتنِ آن نمی‌توانیم ادعا کنیم که دستمزد درستی تعیین کرده‌ایم.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با انتقاد از استدلالی که افزایش دستمزد را علت افزایش نرخ تورم می‌داند، گفت: تورم علل مختلفی دارد. ساختار اقتصاد کلان در نرخ تورم تاثیر دارد، همچنین مسائلی مثل سیاست خارجه نیز بر نرخ تورم تاثیر می‌گذارد. headtopics.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

آمریکا از اعزام ۷ هزار نیروی نظامی تازه‌ نفس روس به مرز اوکراین خبر دادیکی از مقامات ارشد کاخ سفید بدون ارائه مدرکی، روز چهارشنبه ادعا کرد که روسیه حدود ۷ هزار نیروی دیگر خود را به نقاط مرزی با اوکراین اعزام کرده است. همزمان، نیروهای اطلاعاتی استونی ادعا کرده‌اند که از پیشروی ۱۰ گردان روسیه به سمت مرزهای اوکراین مطلع شده‌اند.

واکنش‌ها به مرگ یک کودک‌ کار در ایران؛ نماد «همه کودکان قربانی» کار اجباریبر اساس گزارش‌ها، رکسانا بلوچ روز یکشنبه ۲۴ بهمن‌ماه در پی از دست دادن دو کلیه خود در یکی از بیمارستان‌ها جان باخت. «جمعیت امام علی» در کانال تلگرامی خود مرگ این کودک را «ماحصل پنج سالی» دانست که این کودک «مجبور بوده ساعت‌های زیادی در خیابان کار کند.» مرگ دلخراش روشنک مرا بیاد دخترک_کبریت_فروش انداخت، چقدر این فرانسوی‌های بی‌عاطفه هستند، هنوز هم که بیاد مرگ آن کوچولوی کبریت فروش می‌افتم مدت‌ها ذهنم پریشان است. حقوق_بشر سازمان_ملل کودک در ایران یعنی زندگی پر از حسرت ز کوشش به هر چیز خواهی رسید به هر چیز خواهی کماهی رسید. آرزو دختربچه ایی با صورت اینچنین مردانه !!!!!! خدا بدونه چی به این طفلک گذشته....

پنتاگون: هواپیمای روسی بر فراز مدیترانه به هواپیماهای نظامی آمریکا نزدیک شدپنتاگون روز چهارشنبه اعلام کرد که در روزهای اخیر یک فروند هواپیمای روسی به سه هواپیمای نیروی دریایی ایالات متحده بر فراز دریای مدیترانه نزدیک شده است.

دومای روسیه خواستار به رسمیت شناختن استقلال دو شهر اوکراین شد؛ اتحادیه اروپا محکوم کردمصوبه دوما برای اجرایی شدن به دفتر ریاست‌جمهوری روسیه ارسال شده است و در صورت امضای ولادیمیر پوتین، مسکو «جمهوری‌های مستقل» دونتسک و لوهانسک را به رسمیت خواهد شناخت.

شرکت حسابداری مزارس: به گزارش‌های مالی سازمان ترامپ اعتماد نداریمشرکت حسابداری «مزارس» که حسابرسی مؤسسات و شرکت‌های متعلق به دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا را برعهده داشته، اعلام کرد که ادامه کار برای «مشتری قدیمی» خود را متوقف کرده است. زندانش کنین 😆

افزایش تلاش‌ها برای احیای برجام؛ تراس و بورل با امیرعبداللهیان گفت‌و‌گو کردندافزایش تلاش‌ها برای احیای برجام؛ تراس و بورل با امیرعبداللهیان گفت‌و‌گو کردند در حالی که گفته می‌شود گفت‌و‌گوها برای نجات توافق هسته‌ای ایران وارد مراحل پایانی خود شده است، تماس‌ها میان مقامات ایران و طرف‌های اروپایی افزایش یافته است. ⬇️ بیشتر بخوانید: سیرک برجام پایان ندارد. بجای این بازیها بهتر است که جمهوری اسلامی را سرنگون و نابود کنید.