تعداد جان‌باختگان زمین لرزه پکتیکا به بیش از هزار نفر رسید | DW | 22.06.2022

01/04/1401 10:21 ب.ظ

مقامات افغانستان از دست‌کم ۱۰۰۰ کشته و ۱۵۰۰ زخمی در زمین‌لرزه پکتیکا خبر می‌دهند. از آنجا که این زمین‌لرزه ۵/۹ ریشتری در منطقه‌ای صعب‌العبور رخ داده، شمار قربانیان رو به افزایش است. طالبان از جهانیان کمک خواسته است.

مقامات افغانستان از دست‌کم ۱۰۰۰ کشته و ۱۵۰۰ زخمی در زمین‌لرزه پکتیکا خبر می‌دهند. از آنجا که این زمین‌لرزه ۵/۹ ریشتری در منطقه‌ای صعب‌العبور رخ داده، شمار قربانیان رو به افزایش است. طالبان از جهانیان کمک خواسته است. نهادهای پاکستانی قدرت زمین‌لرزه را ۶/۱ ثبت کرده‌اند و گفته‌اند که لرزش زمین در منطقه بزرگ مرزی و حتا در پایتخت، اسلام‌آباد و لاهور در ۴۸۰ کیلومتری و کابل در ۲۰۰ کیلومتری مرکز زمین‌لرزه نیز حس شده است. از میزان تلفات در پاکستان اطلاعی در دست نیست.

مقام‌های محلی پکتیکا می‌گویند این زمین‌لرزه زیان‌های هنگفت مالی را در مناطق گیان، برمل، نیکه و زیروک برجای گذارده است. ساکنان محلی از ویران شدن ۷۰۰ خانه خبر می‌دهند.

گزارشگر سایت خبری"طلوع‌نیوز" در پی مشاهدات خود از محل وقوع زمین‌لرزه می‌گوید، چهره روستاهای منطقه گیان به کلی دگرگون شده است. زمین‌لرزه زمانی رخ داده که بیشتر مردم در خواب بوده‌اند و بسیاری زیر آوار مدفون شده‌اند.

در استان خوست جان ده‌ها نفر گرفته شده و بسیاری خانواده‌ها می‌گویند افزون بر تلفات جانی، تمام دار و ندار خود را از دست داده‌اند. مقامات طالبان وعده کمک مالی فوری به خانواده‌های قربانیان داده‌اند. می‌گویند به خانواده جان‌باختگان ۱۰۰۰ یورو و به خانواده مجروحان ۵۰۰ یورو کمک فوری تعلق خواهد گرفت. رهبری طالبان از سازمان‌های بین‌المللی درخواست کمک کرده است. headtopics.com

کمک برای چه خواسته طالبان؟؟!! کمک به چه کسانی ؟ همانهایی که هرروز با دلایل مکتبی عقب مانده از تاریخ قتل عامشان میکنند؟ این واماندگان از تاریخ و این عقب ماندگان ذهنی که چون بختک روی سرزمین اریانا...

ادامه مطلب:
dw_persian »

شمار قربانیان زمین‌لرزه در جنوب افغانستان از 1000 نفر گذشتشمار قربانیان زمین‌لرزه در جنوب افغانستان از 1000 نفر گذشت خبرگزاری دولتی افغانستان: تنها در شهرستان‌های گیان و برملی ولایت پکتیکا بر اثر زلزله بیش از 1000 نفر جان باخته و بیش از 1500 نفر زخمی شده‌اند.

استقبال اردوغان از ولیعهد سعودی در ترکیه؛ تلاش برای ترمیم روابط پس از قتل خاشقجیاین دیدار در حالی انجام می‌شود که سال آینده انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برگزار خواهد شد و آقای اردوغان درصدد است از مسیر بهبود روابط با کشورهای قدرتمند منطقه، راه حلی برای اقتصاد بحران زده کشورش بیابد. گور‌‌ بابای خاشقچی دلار های نفتی سعودی را بچسبید! وقتی قصابِ، 'اَره' به دست، سعودی! در آغوش 'متوهم': نوعثمانی!'توهم'، دوستی وعشق 'جار'! میزنند🤔😂🤣...طنزِ، مضحکِ،'شیطانکها'☠🤮!🤣😂

انتقاد حامد اسماعیلیون در پارلمان کانادا از انفعال در مقابل تهدیدهای حکومت ایرانسخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی در یک کمیته پارلمان کانادا در روز سه‌شنبه از رفتار دولت این کشور در مقابل تهدیدهای حکومت ایران علیه خانواده‌ها انتقاد کرد. جناب اسماعلیون حکومت کانادا هم دست نشانده انگلیس خبیث است انگلیس همان حرامزاده کثیفی است که خمینی دجال را به ایران تحمیل کرد چرا که شاه فقید به جهان غرب گفته بود دیگر باج نمیدهد پس شما هم زیاد از این بی شرفها توقع نداشته باشید.از انگلیسی‌ها بی شرف تر دمکراتهای آمریکا هستند.

آموزش دختران محروم از تحصیل در «مدارس پنهانی» در افغانستانانجمن «راه قلم» در افغانستان با راه‌اندازی «مدارس پنهانی» زمینه آموزش را به دانش‌آموزان به ویژه دختران در ولایت‌های جنوبی افغانستان فراهم کرده است. - خبرگزاری آناتولی

شمار قربانیان زمین‌لرزه در جنوب افغانستان به 920 نفر افزایش یافتوزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث دولت موقت طالبان شمار قربانیان زمین‌لرزه شب ‌گذشته در ولایت‌های پکتیکا و خوست افغانستان را 920 نفر اعلام کرد. - خبرگزاری آناتولی

وقوع زمین‌لرزه‌ در مناطق مختلف استان هرمزگان ادامه داردوقوع زمین‌لرزه در مناطق مختلف استان هرمزگان که دست‌کم دو هفته است آغاز شده هم‌چنان ادامه دارد، از جمله زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر در بندر مقام که روز یکم تیرماه رخ داد. انفجار زیرزمینی نیست؟!

دیده‌بان زمین‌لرزه آمریکا می‌گوید، زمین‌لرزه‌ای که در ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد روز چهار‌شنبه ۲۲ ژوئن (اول تیرماه) در منطقه پکتیکای افغانستان رخ داده، قدرت ۵/۹ ریشتری داشته است. کانون این زمین‌لرزه در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر خوست در نزدیکی مرز پاکستان و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین بوده است.

نهادهای پاکستانی قدرت زمین‌لرزه را ۶/۱ ثبت کرده‌اند و گفته‌اند که لرزش زمین در منطقه بزرگ مرزی و حتا در پایتخت، اسلام‌آباد و لاهور در ۴۸۰ کیلومتری و کابل در ۲۰۰ کیلومتری مرکز زمین‌لرزه نیز حس شده است. از میزان تلفات در پاکستان اطلاعی در دست نیست.مقام‌های محلی پکتیکا می‌گویند این زمین‌لرزه زیان‌های هنگفت مالی را در مناطق گیان، برمل، نیکه و زیروک برجای گذارده است. ساکنان محلی از ویران شدن ۷۰۰ خانه خبر می‌دهند.

گزارشگر سایت خبری"طلوع‌نیوز" در پی مشاهدات خود از محل وقوع زمین‌لرزه می‌گوید، چهره روستاهای منطقه گیان به کلی دگرگون شده است. زمین‌لرزه زمانی رخ داده که بیشتر مردم در خواب بوده‌اند و بسیاری زیر آوار مدفون شده‌اند.

در استان خوست جان ده‌ها نفر گرفته شده و بسیاری خانواده‌ها می‌گویند افزون بر تلفات جانی، تمام دار و ندار خود را از دست داده‌اند.

مقامات طالبان وعده کمک مالی فوری به خانواده‌های قربانیان داده‌اند. می‌گویند به خانواده جان‌باختگان ۱۰۰۰ یورو و به خانواده مجروحان ۵۰۰ یورو کمک فوری تعلق خواهد گرفت. رهبری طالبان از سازمان‌های بین‌المللی درخواست کمک کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنا به ارزیابی رامیس آلکاباروف، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور کمک‌های انسان‌دوستانه حدود دو هزار خانه ویران شده‌اند.

آلکاباروف می‌گوید، از آنجا که خانواده افغان به طور متوسط از هفت تا هشت نفر تشکیل شده و اغلب چندین خانواده زیر یک سقف زندگی می‌کنند، به همین دلیل احتمالا شمار زیادی بی‌خانمان شده‌اند.

مقامات طالبان گفته‌اند ۵۰ آمبولانس و چهار تا پنج فروند هلیکوپتر به منطقه اعزام کرده‌اند. فعالیت آواربرداری به دلیل کمبود دستگاه‌ها و ابزار لازم به دشواری پیش می‌رود.

اناس حقانی، یک مقام عالی‌رتبه دولت طالبان گفته است که دولت در"چارچوب امکاناتش می‌تواند کمک کند". او افزود: «ما امیدواریم که جامعه بین‌الملل و سازمان‌های امداد در این وضعیت دهشتناک به مردم ما یاری رسانند.»

طالبان در پی به دست گرفتن قدرت در کابل در سپتامبر ۲۰۲۱ تقریبا تمام سازمان‌های امداد و توسعه را از کشور بیرون کرد.

آلمان ابراز تأسف و همدردی خود را با مردم افغانستان اعلام کرد و گفت کمک‌های امداد و انسان‌دوستانه به این کشور بحران‌زده ارسال خواهد کرد.

اشتفن هبشترایت، سخنگوی دولت آلمان در توییتر گفت که دولت متبوعش همچنان حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما مسئله بر سر کمک‌های فوری است و آلمان در چارچوب کمک‌های انسان‌دوستانه سهم خود را ادا خواهد کرد.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در رابطه با این زمین‌لرزه"تأسف عمیق" خود را ابراز داشته است. بایدن از سازمان امداد آمریکا و دیگر نهادهای دولتی خواسته است بررسی کنند چگونه می‌توان با فوریت و قدرت به آسیب‌دیدگان این زمین‌لرزه کمک کرد.

اتحادیه اروپا در نظر دارد کمک‌های امداد و بشردوستانه به افغانستان ارسال دارد. توماس نیکلاسون، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان در توییتر نوشت که این اتحادیه"آماده هماهنگی برای ارسال کمک‌های اضطراری به افغانستان" است.

سازمان ملل به فوریت چندین تیم به منطقه اعزام کرده است.