تعبیر رویای ۷۰ ساله جدایی بودجه از نفت

  • 📰 IRNA_1313
  • ⏱ Reading Time:
  • 41 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

تحقق رویای اقتصاد بدون نفت | حسن روحانی اعلام کرده، وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به زیر ۱۰درصد رسیده و بودجه جاری دیگر اتکایی به نفت ندارد، ‌موضوعی که می‌تواند رویای جدایی نفت از بودجه را بعد از ۷۰ سال تعبیر کند؛ گزارشی در همین باره بخوانید:

نفت در ایران تنها ماده‌ای نیست که از دل زمین استخراج می‌شود و به عنوان سوخت در بخش‌های مختلف از حمل و نقل گرفته تا صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد بلکه این ماده سیاه و بدبو به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌ها در تغییرات سیاسی، ‌اجتماعی، ‌فرهنگی و شاید از همه مهمتر اقتصادی در ۱۰۰ سال اخیر خودنمایی کرده است.

آمارها نشان می‌دهد که ایران در سال ۱۲۹۶ روزانه تنها ۶ هزار بشکه نفت تولید می‌کرده که به مرور زمان این رقم هر سال افزایش پیدا کرده است؛ به طوریکه در سال ۱۳۲۹و به فاصله ۳۰ سال، تولید روزانه نفت ایران به رقم ۶۶۴ هزار بشکه در روز می‌رسد. با این حال همچنان نفت با بودجه کشور در هم تنیده نشده بود. با این حال با ورود به دهه ۵۰ و افزایش درآمدهای نفتی، ‌بودجه جاری کشور بر مدار نفت چرخید و این در شرایطی بود که این روند تا سال‌های پیروزی انقلاب ادامه داشته و طی سال‌های ۴۷ تا ۵۶ ظرفیت تولید به ترتیب به ۲.۱۳، ۲.۶، ۲.۸۴، ۳.۳۷، ۳.۸۲،۴.۵۳، ۵.۰۲، ۵.۸، ۶، ۵.۳۵ و ۵.۸۸ میلیون بشکه در روز رسید، در کنار افزایش تولید،‌ قیمت نفت نیز رشدی ۴ برابری را تجربه کرد.

اگرچه تا سال ۹۲ این رقم کاهش پیدا کرد اما همچنان بالای ۴۰ درصد از بودجه توسط درآمدهای نفتی تامین می شد. وابستگی بودجه در سال ۹۲ به ۴۱ درصد رسید.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 6. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شمار مبتلایان به کووید-19 در سراسر جهان از مرز 26 میلیون نفر گذشتشمار مبتلایان به کووید-19 در سراسر جهان از مرز 26 میلیون نفر گذشت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

حکمتیار: کابل خواهان تعویق پروسه صلح به پس از انتخابات آمریکاستحکمتیار: کابل خواهان تعویق پروسه صلح به پس از انتخابات آمریکاست رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت که دولت کابل خواهان ادامه وضعيت فعلى، ايجاد موانع در برابر صلح و تعویق آن به پس از انتخابات رياست جمهورى آمریکا است.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

۲ هفته بعد از تعطیلات با افزایش مبتلایان به کرونا روبه‌رو می‌شویمسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در هر زمانی که تعطیلی‌های رسمی داریم و مسافرت صورت می‌گیرد آمار بستری‌های دو هفته بعد از تعطیلات و آمار فوتی‌های ۴ هفته بعد از تعطیلات با افزایش روبه‌رو می‌شود.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

نظرها دربار شارلی اِبدو؛ از محکوم نکردن حمله تا دفاع از آزادی کفرگویینتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد که ۱۸ درصد از مسلمانان فرانسه همچنان حمله سال ۲۰۱۵ به دفتر شارلی ابدو را محکوم نمی‌کنند و ۵۹ درصد از فرانسوی‌ها معتقدند بر اساس حق آزادی بیان، نشریات کشورشان حق دارند کاریکاتور پیامبر اسلام را چاپ کنند جزئیات بیشتر🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

یافته‌های جدید دانشمندان از امکان انتقال ویروس کرونا از طریق هواگروهی از دانشمندان طی یک تحقیق دریافته‌اند که ویروس کرونا در مکان‌های سربسته از طریق هوا به آسانی منتقل می‌شود و تنها نشستن در کنار در یا پنجره باز است که احتمال ابتلا به آن را تا حد قابل توجهی برای افراد کم می‌کند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

افغانستان پس از آزادسازی زندانیان طالبان گفتگوهای صلح را از سر می‌گیردافغانستان پس از آزادسازی زندانیان طالبان گفتگوهای صلح را از سر می‌گیرد جزئیات بیشتر🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »