تظاهرات ضددولتی معترضان خشمگین لبنانی پس از انفجار مهیب بیروت

18/05/1399 05:08:00 ب.ظ

تظاهرات ضددولتی معترضان خشمگین لبنانی پس از انفجار مهیب بیروت

انفجار بیروت, لبنان

تظاهرات ضددولتی معترضان خشمگین لبنان ی پس از انفجار مهیب بیروت

حزب مسیحی کتائب لبنان نیز اعلام کرد که سه نفر از اعضای این حزب به دلیل انفجار بیروت از عضویت در پارلمان لبنان کناره‌گیری کرده‌اند.

کنشگران لبنانی پیش از این اعلام کرده بودند که قصد دارند روز شنبه هشت اوت (۱۸ مرداد) در پایتخت تظاهرات کنند تا انتقادهای خود را از دولت درباره بزرگترین انفجار تاریخ بیروت مطرح کنند. این انفجار تاکنون ۱۵۴ نفر کشته برجای گذاشته است و ۵ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند. طبق اعلام وزارت بهداشت لبنان بیش از ۶۰ نفر kdc همچنان مفقود هستند.

سلین دیبو، دانشجوی لبنانی به خبرگزاری رویترز گفت: «ما به دولت اعتماد نداریم. کاش سازمان ملل کنترل لبنان را در اختیار بگیرد.»ماریس هایکدفتر نخست وزیری و ریاست جمهوری گفته‌اند که ۲۷۵۰ تُن نیترات آمونیوم که به مدت شش سال بدون اقدامات امنیتی در انبار بندر نگهداری می‌شد، عامل این انفجار بوده است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

وضعیت روانی جامعه‌ای که به دولتش اعتماد ندارد

جلالی ندوشن در این گفت‌وگو به تشریح روحی و روانی جامعه در اعتراضات اخیر پرداخته است. ادامه مطلب >>

شمار قربانیان انفجار بیروت به ۱۴۵ نفر افزایش یافت؛ بازداشت مسئولان بندر پس از انفجارصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

قصه عروس و داماد لبنانی پس از انفجار بیروت جهانی شدقصه عروس و داماد لبنان ی پس از انفجار_بيروت جهانی شد اسرا سبلانی، که این روزها به «عروس بیروت» شهرت یافته، یک پزشک ۲۹ ساله مقیم آمریکا است. او سه هفته پیش برای برگزاری جشن عروسی به زادگاهش بازگشته بود.

سفر رئیس جمهوری فرانسه به لبنان پس از انفجار بیروت - BBC News فارسیامانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه امروز به بازدید محل انفجار مهیب اخیر در بیروت رفت.

به بهانه انفجار بزرگ در بیروت؛ نگاهی به برخی انفجارهای مرگبار ناشی از نیترات آمونیومبه بهانه انفجار بزرگ در بیروت؛ نگاهی به برخی انفجارهای مرگبار ناشی از نیترات آمونیوم تحقیقات درباره انفجار مرگبار در بندر بیروت بر چگونگی انبار شدن ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم، یک ماده شیمیایی با قابلیت بالای انفجاری که در تولید کود استفاده می شود، تمرکز دارد

یونیسف: ۸۰ هزار کودک از انفجار بیروت تاثیر گرفته‌ و آسیب دیده‌اندصندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) گزارش کرد، حدود ۸۰ هزار کودک لبنان ی به دلیل انفجار روز سه شنبه گذشته در بندر بیروت و پیامدهای آن، تحت تاثیر قرار گرفته‌ و آسیب دیده‌اند.

آلبوم عکس؛ بیروت سه روز بعد از انفجار - BBC News فارسینفیسه کوهنورد خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که در بیروت است، سه روز پس از انفجار مهیبی که به کشته‌شدن حدود ۱۵۰ نفر انجامید، به محله‌های پایتخت لبنان سر زده و زندگی مردم را به تصویر کشیده است.

Aa درحالی که بیروت پس از انفجار مهیب سه‌شنبه گذشته در حال عزاداری برای جانباختگان است، شماری از لبنانی‌ها روز شنبه با حضور در خیابان‌های پایتخت، از کشورهای خارجی خواستند تا اداره این کشور را برعهده بگیرند.Share via Email Print this page به گزارش رویترز، یک منبع امنیتی لبنان روز پنجشنبه ۱۶ مردادماه گزارش داد که شمار کشته شدگان این انفجار به ۱۴۵نفر رسیده و مقامات اعلام کرده‌اند که احتمالاً این رقم افزایش خواهد یافت.August 6, 2020 اسرا سبلانی، که این روزها به «عروس بیروت» شهرت یافته، یک پزشک ۲۹ ساله مقیم آمریکا است.دولت لبنان امیدوار است با کمک فرانسه بتواند به بازسازی ویرانیهای برجا مانده از انفجار و همچنین اقتصاد خود بپردازد که پیش از انفجار هم در بحران فرورفته بود.

طبق گزارش رویتر، پلیس ضد شورش لبنان به سمت تظاهرات کنندگانی که در تلاش برای عبور از موانع برای رسیدن به ساختمان پارلمان در مرکز بیروت بودند، گاز اشک آور شلیک کرد. کنشگران لبنانی پیش از این اعلام کرده بودند که قصد دارند روز شنبه هشت اوت (۱۸ مرداد) در پایتخت تظاهرات کنند تا انتقادهای خود را از دولت درباره بزرگترین انفجار تاریخ بیروت مطرح کنند. این انفجار روز سه‌شنبه ۱۴ مردادماه در بندر بیروت رخ داد. این انفجار تاکنون ۱۵۴ نفر کشته برجای گذاشته است و ۵ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند. او می‌گوید پس از انفجار به این فکر کرد که آیا خواهد مرد؟ مرگش چه طور خواهد بود؟ عروس و داماد پس از انفجار به هتل آسیب‌دیده‌شان بازگشتند تا وسایل‌شان را جمع کنند. طبق اعلام وزارت بهداشت لبنان بیش از ۶۰ نفر kdc همچنان مفقود هستند. مسئولان این بندر را در بازداشت خانگی قرار دهد. اعتراض‌ها در لبنان پیش از این حادثه به خاطر وضع وخیم اقتصادی جریان داشت..

تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از انفجار بیروت عمق فاجعه را نشان می‌دهد سلین دیبو، دانشجوی لبنانی به خبرگزاری رویترز گفت: «ما به دولت اعتماد نداریم. صدها هزار نفر نیز پس از آسیب دیدن خانه‌هایشان مجبور شده‌اند به خانه‌های دوستان و اقوام خود بروند که این موضوع هم در شیوع کرونا می تواند تاثیر گذار باشد. عروس بیروت می‌گوید پس از این انفجار، فکر زندگی در بیروت را از سرش بیرون خواهد کرد. کاش سازمان ملل کنترل لبنان را در اختیار بگیرد.» برخی نیز می‌گویند از اینکه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه این هفته از محله‌های آسیب دیده بیروت بازدید کرد، تعجب نکردند. میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز چهارشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که خسارت ناشی از این انفجار بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود و نزدیک به ۳۰۰هزارنفر نیز بی خانمان شده‌اند. این در حالی است که رهبران لبنان چنین کاری را انجام ندادند. خبرهای دیگر . ما در نقطه صفر زندگی می‌کنیم. آسوشیتدپرس در بخشی از این گزارش با اشاره به این که این محموله می تواند در ارتباط با محموله یک کشتی به نام «روسوس» باشد، در ادامه نوشت که طبق گفته وکلای درگیر در این پرونده ، محموله این کشتی از گرجستان به مقصد موزامبیک بارگیری شده که در سال ۲۰۱۳ و در هنگام ورود به بندر در بیروت کشف و ضبط شده است.

امیدوارم کشور دیگری کنترل لبنان را در اختیار بگیرد. رهبران ما یک مشت افراد فاسد هستند ماریس هایک شهروند لبنانی ماریس هایک، روانشناس ۴۸ ساله که خانه والدینش در اثر انفجار ویران شده است، گفت: «ما در نقطه صفر زندگی می‌کنیم. این در حالی است که بنابر گزارش‌ها این انفجار یک سیلوی بزرگ گندم را نیز از بین برده که براساس تخمین‌ها حدود ۸۵ درصد از غلات کشور لبنان در این سیلو ذخیره می شده است.. امیدوارم کشور دیگری کنترل لبنان را در اختیار بگیرد. رهبران ما یک مشت افراد فاسد هستند. همچنین مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتر و در بیانیه‌ای که غروب سه شنبه به وقت واشنگتن منتشر کرد،‌ گفت که ایالات متحده پیشنهاد کمک به مردم لبنان را داده است.» دفتر نخست وزیری و ریاست جمهوری گفته‌اند که ۲۷۵۰ تُن نیترات آمونیوم که به مدت شش سال بدون اقدامات امنیتی در انبار بندر نگهداری می‌شد، عامل این انفجار بوده است.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان نیز روز جمعه هفت اوت (۱۷ مرداد) تاکید کرد که تحقیقاتی در جریان است تا مشخص شود آیا این انفجار نتیجه سهل‌انگاری بوده یا عامل خارجی در وقوع آن نقش داشته است. ما وضعیت را زیر نظر داریم و آماده کمک به مردم لبنان برای خروج از این فاجعه وحشتناک هستیم. امروز نخستین تظاهرات پس از انفجار است. این بزرگترین هشدار برای همه است که چیزی برای از دست دادن نداریم.» خبرهای دیگر . همه باید امروز در خیابان‌ها باشند، همه. حیات ناظر کنشگر لبنانی فارس حلبی، کنشکر ۲۸ ساله لبنانی درباره تظاهرات روز شنبه گفت: «پس از سه روز تمیز کردن خانه‌ها و خیابان‌ها و مرهم گذاشتن بر زخم‌ها، وقت آن است که عصبانیت ما خالی شود و آن‌ها را مجازات کنیم..

» حیات ناظر یک کنشگر دیگر به خبرگزاری فرانسه گفت: «امروز نخستین تظاهرات پس از انفجار است. این بزرگترین هشدار برای همه است که چیزی برای از دست دادن نداریم. همه باید امروز در خیابان‌ها باشند، همه.» سه نفر از اعضای حزب کتائب از پارلمان لبنان استعفا دادند حزب مسیحی کتائب لبنان نیز اعلام کرد که سه نفر از اعضای این حزب به دلیل انفجار بیروت از عضویت در پارلمان لبنان کناره‌گیری کردند. سامی جمیل، رهبر حزب کتائب در مراسم تشییع جنازه نزار نجاریان دبیرکل این حزب که در انفجار بیروت جان باخته بود، با اعلام خبر استعفای سه نفر از اعضای این حزب از پارلمان لبنان گفت: «من از همه افراد محترم [قانونگذار] دعوت می‌کنم که استعفا دهند تا مردم بتوانند تصمیم بگیرند چه کسی بر آن‌ها حکومت کند بدون اینکه کسی به آن‌ها چیزی تحمیل کند.

» پیش از این نیز دو نماینده دیگر پارلمان لبنان به خاطر انفجار بیروت استعفا داده بودند. هم‌رسانی این مطلب: .