تظاهرات هزاران زن و دانشجو در بلاروس علیه رئیس‌جمهور | DW | 05.09.2020

15/06/1399 09:04:00 ب.ظ

حدود چهار هفته بعد از انتخابات ریاست جمهوری اوضاع بلاروس همچنان متشنج است. هزاران زن و دانشجو پا به خیابا‌ن‌های پایتخت گذاشته و علیه الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور این کشور شعار سر داده‌اند. تعداد زیادی بازداشت شده‌اند.

حدود چهار هفته بعد از انتخابات ریاست جمهوری اوضاع بلاروس همچنان متشنج است. هزاران زن و دانشجو پا به خیابا‌ن‌های پایتخت گذاشته و علیه الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور این کشور شعار سر داده‌اند. تعداد زیادی بازداشت شده‌اند. خبرگزاری ‌آلمان می‌گوید، تظاهرکنندگان با پرچم‌های سفید و قرمز و گل در دست در"راهپیمایی زنان" شرکت کردند. در شهرهای دیگر نیز زنان دست به تظاهرات زدند.

پیش از ظهر شنبه دانشجویان نیز در مینسک در راهپیمایی"همبستگی" شرکت کردند و تعدادی از آن‌ها توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند.

در تصاویر ویدئویی دیده می‌شود که چگونه مأموران نقاب بر چهره به تظاهرات مسالمت‌آمیز دانشجویان حمله کرده و آن‌ها را با خشونت بر زمین کشیده و به داخل ون‌ها می‌برند. روز گذشته نیز پلیس به ده‌ها تظاهرکننده حمله و آن‌ها را بازداشت کرد. وزارت کشور بلاروس اعلام کرده که نیمی از بازداشت‌شدگان با مجازات روبرو خواهند شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در روزهای آغازین اعتراضات علیه نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت حدود هفت‌هزار نفر بازداشت شدند که به‌تدریج تعداد زیادی از آن‌ها آزاد شدند. بعد از آن از شمار تظاهرات کاسته شد اما پایان نگرفت. معترضان پیروزی لوکاشنکو در انتخابات را ناشی از"تقلب گسترده" در انتخابات می‌دانند. headtopics.com

به گفته سازمان حقوق بشری"وسنا"، نیروهای امنیتی به یک دانشگاه در مینسک حمله کرده و تظاهرکنندگان را با خشونت بازداشت کرده‌اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

گروسی: پرونده سایت‌های اعلام نشده ایران باز است؛ دوربین‌ها نصب شدند اما فعلا به آنها دسترسی نداریم

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید آژانس فعلا سوالی در خصوص سه مرکز اعلام نشده در ایران که در آنجا غنی‌سازی اورانیوم مشاهده شده ندارد و این نهاد در حال بررسی توضیحاتی است که ایران ارائه کرده است. ادامه مطلب >>

ماموران امنیتی بلاروس دانشجویان معترض را با خود بردند«در خیابانها تلو تلو می‌خوریم و خود را به دیگری می‌ساییم. فاصله گذاری اجتماعی کجا رفت؟»

پایان سکوت؛ خروش زنان ترکیه علیه خشونت و تجاوز | DW | 05.09.2020کنوانسیون استانبول قرار بود مانعی قانونی در برابر خشونت خانگی و اجتماعی علیه زنان باشد اما بحث خروج از این پیمان در حزب حاکم ترکیه و خودکشی دختر دانشجوی ۱۸ ساله خشم و اعتراض تشکل‌های مدافع زنان را برانگیخته است.

سازماندهی جدید نهادها و مقام‌های امنیتی در بلاروس | DW | 04.09.2020رئیس جمهوری بلاروس در واکنش به اعتراضات گسترده در کشورش، مقام‌های امنیتی وفادار به خود را جابه‌جا کرد. این اقدام در آستانه سفر نخست وزیر روسیه به مینسک صورت گرفت.

ژیو وانگ: نیروهای میانه‌رو و تندرو در ایران دو سوی یک سکه‌اند | DW | 05.09.2020ژیو وانگ، شهروند آمریکایی چینی‌تبار از هفتم اوت ۲۰۱۶ تا هفتم دسامبر ۲۰۱۹ به اتهام جاسوسی در اوین زندانی بود. او با انتشار گزارشی در نشریه 'فارن افرز' از رویکرد هر دو جناح ایران نسبت به آمریکا می‌گوید. به باور او آمریکاستیزی ایدئولوژی ذاتی حکومت ایران است.

هشدار به چین، روسیه و ایران درباره دخالت در انتخابات آمریکا | DW | 05.09.2020مشاور امنیت ملی دولت ترامپ به چین، روسیه و ایران در مورد هر گونه دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هشدار داد. رابرت اوبراین می‌گوید چین گسترده‌ترین برنامه برای دخالت در انتخابات سوم نوامبر آمریکا را دارد.

انتقال سفارتخانه صربستان به اورشلیم و توافق اسرائیل و کوزوو | DW | 05.09.2020به دنبال توافق صلح بین اسرائیل و امارات، دو موفقیت دیپلماتیک دیگر به سود اسرائیل رقم خورده است. صربستان سفارتخانه خود را به اورشلیم (بیت‌المقدس) منتقل می‌کند و کوزوو و اسرائیل بر سر عادی‌سازی مناسبات توافق کردند.