تصویرهای جدید ماهواره‌ای از محل حادثه در تاسیسات نطنز

03/07/2020 08:30:00 ب.ظ

تصویرهای جدید ماهواره‌ای از محل حادثه در تاسیسات نطنز

تصویرهای جدید ماهواره‌ای از محل حادثه در تاسیسات نطنز

تصویرهای ماهواره‌ای جدید که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، آسیب وارد شده به یکی از ساختمان‌های تاسیسات نطنز را نشان می‌دهد. چند موسسه مطالعاتی که برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کنند برآورد کرده‌اند که ساختمان آسیب دیده، کارگاه نصب و تنظیم سانتریفیوژها باشد. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده که علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز 'به صورت دقیق' مشخص شده اما به دلیل 'ملاحظات امنیتی' فعلا اعلام نمی‌شود.

پنجره همرسانی را ببندیدImage captionتصویرهای ماهواره‌ای محل یک آتش سوزی یا انفجار احتمالی را نشان می‌دهد. مقامات ایران هنوز توضیحی درباره ماهیت این حادثه نداده‌اندتصویرهای ماهواره‌ای جدیدی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده است، آسیب وارد شده به یکی از ساختمان‌های تاسیسات نطنز را نشان می‌دهد. این ساختمان در شمال غربی تاسیسات واقع است. در ساعات گذشته چند موسسه مطالعاتی که برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کنند برآورد کرده‌اند که ساختمان آسیب دیده، کارگاه نصب و تنظیم سانتریفیوژها باشد.

یک روز بعد از آنکه سازمان انرژی اتمی ایران، وقوع یک حادثه در تاسیسات نطنز را تایید کرد، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده که علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز"به صورت دقیق" مشخص شده است:"فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد با واکاوی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده بررسی شده و علت اصلی حادثه مشخص شده است."

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

آتش‌سوزی مشکوک تاسیسات هسته‌ای نطنز| سارا برنارد: به نظر می‌رسد خسارت زیادی به بار آمده است🔺آتش‌سوزی مشکوک تاسیسات هسته‌ای نطنز| سارا برنارد: به نظر می‌رسد خسارت زیادی به بار آمده است پژوهشگر مؤسسه علوم و امنیت بین‌‌الملل می‌گوید بر اساس تصاویری که سازمان انرژی اتمی ایران منتشر کرده خسارت زیادی به مرکز مونتاژ سانتریفیوژ وارد آمده است.

نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه: انفجار تاسیسات نطنز احتمالا ناشی از خرابکاری استنیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که انفجار روز پنج‌شنبه در تاسیسات نطنز ممکن است در نتیجه خرابکاری رخ داده باشد.

واکنش آمریکا به انفجار در تاسیسات نطنز: در حال ارزیابی دقیق حادثه هستیمتازه‌ترین گمانه زنی را یک مسئول امنیتی در خاورمیانه مطرح کرده که حکایت از بمب‌گذاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز دارد.

فوتبالیستی که به دلیل رنگ پوستش به تیم ملی انگلیس راه نیافتبه تازگی یک کمپین برای ساخت مجسمه فوتبالیستی به راه افتاده که به دلیل رنگ پوست سیاه خود از فهرست تیم ملی انگلستان حذف شد. جک لسلی می‌توانست در ۱۹۲۵، ۵۳ سال زودتر از ویو اندرسون به اولین بازیکن سیاه‌پوستی تبدیل شود که برای تیم ملی انگلیس بازی کرده است.

واکنش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به حادثه نطنزواکنش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به حادثه نطنز رویترز مدعی شد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که از گزارشات در مورد حادثه نطنز مطلع است اما انتظار نمی‌رود این حادثه تأثیری روی فعالیت‌های راستی‌آزمایی این نهاد بین‌المللی داشته باشد.

واکنش وزارت خارجه آمریکا به حادثه در سایت هسته‌ای نطنزوزارت خارجه آمریکا مدعی شد: حادثه‌ای در تاسیسات هسته‌ای نطنز رخ داد، یک یادآوری دیگری است از این که چطور نظام ایران کماکان به اولویت بخشیدن به برنامه هسته‌ای منحرف شده خود به جای رفع نیازهای مردم ادامه می‌دهد

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید Image caption تصویرهای ماهواره‌ای محل یک آتش سوزی یا انفجار احتمالی را نشان می‌دهد.تاسیسات هسته‌ای نطنز سارا برنارد، پژوهشگر مؤسسه علوم و امنیت بین‌‌الملل در شهر واشنگتن می‌گوید که بر اساس تصاویری که خود سازمان انرژی اتمی ایران منتشر کرده مشخص است که خسارت زیادی به مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران وارد آمده است.نیویورک تایمز به نقل از یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه‌ای، که نخواست نامش فاش شود، گزارش داد یک ابزار انفجاری که در تاسیسات هسته‌ای نطنز کار گذاشته شده بود عامل انفجار روز پنج‌شنبه در این تاسیسات است.Aa در پی تایید وقوع انفجار و آتش‌سوزی در بخشی از تاسیسات هسته‌ای نطنز از سوی مقامات رسمی ایران، ایالات متحده آمریکا در نخستین واکنش اعلام کرد که در حال بررسی دقیق جزئیات این رویداد است.

مقامات ایران هنوز توضیحی درباره ماهیت این حادثه نداده‌اند تصویرهای ماهواره‌ای جدیدی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده است، آسیب وارد شده به یکی از ساختمان‌های تاسیسات نطنز را نشان می‌دهد. این ساختمان در شمال غربی تاسیسات واقع است. ما تشخیص دادیم که یک کارگاه مونتاژ سانتریفیوژ است. در ساعات گذشته چند موسسه مطالعاتی که برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کنند برآورد کرده‌اند که ساختمان آسیب دیده، کارگاه نصب و تنظیم سانتریفیوژها باشد. مارک دوبویتز، مدیر عامل بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، در توییتی نوشت: «شواهد اولیه نشان می‌دهد [این حادثه] به احتمال زیاد خرابکاری بوده باشد. یک روز بعد از آنکه سازمان انرژی اتمی ایران، وقوع یک حادثه در تاسیسات نطنز را تایید کرد، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده که علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز"به صورت دقیق" مشخص شده است:"فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد با واکاوی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده بررسی شده و علت اصلی حادثه مشخص شده است. آن زمان که آژانس آنجا رفت هنوز عملیاتی نشده بود، اما آنها جعبه‌های تجهیزات را در آنجا دیدند." با این حال آقای خسروی گفته"به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.» لحن و نحوه واکنش برخی رسانه‌ها و تحلیلگران سیاسی به این واکنش اما اندکی بعد از انتشار خبرهایی دال بر احتمال حمله اسرائیل و یا انجام حملات سایبری یا خرابکارانه از سوی برخی معترضان داخلی به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران تغییر کرد.

" پنج‌شنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹، سازمان انرژی اتمی ایران از وقوع حادثه‌ای در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز در استان اصفهان خبر داد.» او اضافه می‌کند: ما تشخیص دادیم که یک کارگاه مونتاژ سانتریفیوژ است. آلبرایت با اشاره به اهمیت بسیار بالای این تاسیسات در پیشرفت هسته‌ای ایران، گفت همین موقعیت احتمال یک حمله عامدانه را بیشتر می‌کند. ساعاتی پیش از انتشار نخستین خبر درباره این حادثه، بیانیه‌ای به دست بعضی از روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی فارسی رسید که در آن گروهی به نام"یوزپلنگان وطن" مسئولیت این اتفاق را به عهده گرفتند. گروهی که هویت آنان و صحت ادعایشان هنوز قابل اثبات نیست. آن زمان که آژانس آنجا رفت هنوز عملیاتی نشده بود، اما آنها جعبه‌های تجهیزات را در آنجا دیدند. تصویر ماهواره‌ای تاسیسات نطنز را قبل و بعد از حادثه مقایسه کنید. یک هفته پس از انفجار در منطقه خجیر، سخنگوی سازمان انرژی اتمی از وقوع یک «حادثه» در سایت اتمی نطنز خبر داد و گفت که در این حادثه فردی کشته نشده است. به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه فعلان امکان دریافت تصویرهای واضح‌تر وجود ندارد. خانم برنارد همچنین می‌گوید: بر اساس تصویر گرفته شده از روی زمین که سازمان انرژی اتمی ایران از خسارات وارد شده به سایت منتشر کرده است، می توانید ببینید که خسارت زیاد است؛ نه تنها سقف، بلکه در دیواره آن.» از سوی دیگر گروهی از خبرنگاران یک رسانه فارسی زبان خارج از کشور نیز مدعی شدند پیش از رسمی شدن خبر انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز پیامی ایمیلی از یک گروه معترض داخلی موسوم به «یوزپلنگان وطن» دریافت کرده‌اند که از انجام قریب‌الوقوع حمله به تاسیسات یاد شده خبر می‌داد.

قابل کلیک تاریخ: ۱۱ تیر ۱۳۹۹ تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۹ شورای عالی امنیت ملی ایران ساعاتی پس از سانحه، نه تنها احتمال"خرابکاری" یا"حمله" به تاسیسات امنیتی ایران را رد نکرد، بلکه در اطلاعیه‌ای به اسرائیل و آمریکا هشدار داد و گفت:"در صورتی که نشانه‌هایی از عبور کشورهای معاند به ویژه رژیم صهیونیستی و آمریکا از خطوط قرمز جمهوری اسلامی که امنیت، منافع و آرامش مردم ایران است به هر شکلی بروز و ظهور یابد، به طور قطع راهبرد مواجهه و مقابله با وضعیت جدید می‌بایست مورد تجدید نظر اساسی قرار بگیرد." توضیحات تازه سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره یافتن علت حادثه، نه تنها از ابهامات نکاسته، بلکه این سوال را ایجاد کرده که"ملاحظات امنیتی" در راه اعلام علت حادثه چه بوده است. می توانید ببینید که در از لولا کنده شده است.» کمالوندی گفت: «از نظر احتمال ایجاد آلودگی نیز با توجه به غیر فعال بودن مجموعه ذکر شده جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. گمانه زنی‌ها درباره 'انفجارهای مرموز' در ایران: احتمال 'خرابکاری' یا 'حادثه فنی' 'رادیواکتیو نشت نکرده' این مقام شورای عالی امنیت ملی ایران خسارت انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز را"محدود" توصیف و نشت مواد رادیواکتیو را کاملا رد کرده و گفته در محل وقوع حادثه"هیچگونه مواد هسته‌ای وجود نداشته است". بعد از انتشار خبر وقوع یک انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، شمار زیادی از مردم اصفهان و کاشان درباره نشت مواد رادیواکتیو از این سایت ابراز نگرانی شدید کرده بودند. عملیات ساخت سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ آغاز شد، و بعد تازه در سال ۲۰۱۸ تمام شد و به جایی رسیدند که می‌توانستند آن را راه‌اندازی یا عملیاتی کنند. درباره علت حادثه چه می‌گویند؟ از آنجا که ایران به طور صریح اعلام نکرده دلیل حادثه چه بوده، اظهارات مقام‌ها و گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره علت حادثه ادامه دارد. با این حال جست‌وجوی ایران‌اینترنشنال در گوگل‌مپ نشان می دهد این عکس نمایشگر یک ساختمان قدیمی اداری در محوطه‌ سایت نطنز است.

خلاصه‌ای از تحلیل‌های منتشر شده: روزنامه نیویورک تایمز در یک گزارش مفصل به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه نوشت که انفجار و آتش‌سوزی دیروز در تاسیسات نطنز نتیجه یک عملیات خرابکاری بوده است. زیرا تحت نظارت بین المللی است و در فهرست کنترل صادرات قرار دارد. یک وسیله انفجاری در داخل تاسیسات در"سالن بالانس کردن سانتریفیوژهایی که هنوز عملیاتی نشده بوده"، نصب و منفجر شده است. روزنامه اسرائیلی پرتیراژ یدیعوت اخرونوت (آخرین اخبار) در مطلبی از قول سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل، انفجار هفته گذشته"در انبارهای موشکی خجیر" در کوه‌های شرق تهران و همچنین انفجار جمعه گذشته در ترانس برق شیراز را نقص فنی برشمرده و احتمال خرابکاری در تاسیسات نطنز را رد کرده است. این سانتریفیوژها خیلی ماشین‌های حساسی هستند، ساخت آنها خیلی دشوار است. حادثه در نطنز یک هفته پس از انفجار در خجیر رخ داد. روزنامه اسرائیلی"جروزلم پست" این پرسش را مطرح کرده که"آیا انفجارهای مرموز اخیر در خجیر، یک درمانگاه در شمال تهران و همچنین انفجار در نطنز به همدیگر ارتباط داشته است؟" تحلیلگر این روزنامه می‌گوید: این انفجارها که ایران وقوع آنها را تایید کرده اما سعی در این دارد که نشان دهد اتفاق مهمی نبوده است، باعث بالاگرفتن شایعات و گمانه زنی‌ها شده است. اینجا واکنش‌ها را مفصل بخوانید: . من واقعا نمی‌دانم اگر آنها سانتریفیوژی در آن (ساختمان) مونتاژ کرده باشند.