تصویب لایحه الزام شرکت‌های آلمانی به ایجاد شرایط انسانی در زنجیر‌ه تولید کالا | DW | 12.02.2021

12/02/2021 11:36:00 ب.ظ

دولت آلمان لایحه ای را تصویب کرد که شرکت‌های آلمانی را موظف می‌کند، مسئولیت ایجاد شرایط مناسب برای کارگران در زنجیره تولید محصولاتشان را به‌عهده بگیرند. هدف، کاهش کار کودکان، شرایط بد کار و تخریب محیط زیست در خارج است.

زنجیره تولید, اوضاع کارگاه ها در کشورهای فقیر

دولت آلمان لایحه ای را تصویب کرد که شرکت‌های آلمانی را موظف می‌کند، مسئولیت ایجاد شرایط مناسب برای کارگران در زنجیره تولید محصولاتشان را به‌عهده بگیرند. هدف، کاهش کار کودکان، شرایط بد کار و تخریب محیط زیست در خارج است.

دولت آلمان لایحه ای را تصویب کرد که شرکت‌های آلمانی را موظف می‌کند، مسئولیت ایجاد شرایط مناسب برای کارگران در زنجیره تولید محصولاتشان را به‌عهده بگیرند. هدف، کاهش کار کودکان، شرایط بد کار و تخریب محیط زیست در خارج است.

حدود دو سال پیش گردمولر از قصد خود برای تهیه لایحه‌ای سخن گفت که بر اساس آن شرکت‌های آلمانی موظف خواهند شد در خارج از کشور استانداردهای حقوق بشری و زیست محیطی را رعایت کنند.در این کارخانه، پوشاک براندهای بین‌المللی از جمله برای شرکت‌های گپ، والمارت، سی اند ای و کیک تولید می‌شد.

شرکت‌ها در وهله نخست مسئول تامین استاندارهای مشخص در محل کار شرکای مستقیم خود هستند.همچنین به سازمان‌های غیردولتی و اتحادیه‌های کارگری فرصت داده می‌شود، در دادگاه‌های آلمان از حقوق کارکنان متضرر شرکت‌های خارجی دفاع کنند.زنان بیشتر تحت فشارندعلاوه بر این، آنها در معرض خشونت های جنسی و مبتنی بر جنسیت قرار دارند - مانند آزار و اذیت، بدرفتاری، تجاوز و حتی قتل.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

تهران در شرایط نارنجی قرار دارد/ شرایط استان تهران در حال تغییر استفرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به این‌که تهران، ری و شمیرانات در شرایط نارنجی قرار گرفته است و دو شهرستان ملارد و بهارستان نیز از وضعیت آبی به زرد تغیبر کرده‌اند، افزود: شرایط استان تهران در حال تغییر است.

شرایط این روزهای بازار میوه را در طول عمرم ندیده بودمرئیس اتحادیه میوه و تره‌بار اهواز: شرایط این روزهای بازار میوه را درطول عمرم ندیده بودم قیمت میوه‌ها، گران و سرسام‌آور است بدلیل نزدیک شدن به عید، همه میوه‌ها به سردخانه‌ها فرستاده می‌شوند همین امر باعث افزایش قیمت میوه می‌شود از این قیمت‌ها راضی نیستم سه قلم میوه هر کدوم 3 تا 4 تا دونه شده 100 هزار تومان خب کسکش کی باید اقدام کنه ؟ آخر این حرص و ولع کار دستشون میده ان شاءلله از قدیم گفتن نه خود خوری نه کس دهی گنده کنی به سگ دهی

کنگره طرح بسته حمایتی بایدن در پیکار با کرونا را تصویب کرد | DW | 27.02.2021مجلس نمایندگان آمریکا بسته حمایتی جو بایدن برای مقابله با کرونا را تصویب کرد. با تصویب نهایی این بودجه عظیم میلیون‌ها شهروند و نهاد اجتماعی در ایالات متحده برای ایستادگی در برابر پاندمی از یاری دولتی برخوردار می‌شوند.

واکنش تهران به تصویب قطعنامه در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایرانوزارت امور خارجه ایران به تصویب قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر علیه این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل واکنش نشان داد. - خبرگزاری آناتولی

کهگیلویه و بویراحمد در بدترین شرایط کرونایی/ بیشترین موارد مثبت کرونا در بهمئی، کهگیلویه و دنارئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تاکید کرد که استان کهگیلویه و بویراحمد در بدترین شرایط کرونایی نسبت به 14 ماه گذشته بسر می برد.

شرایط خطرناک کرونا در کشور/در خانه بمانیدسخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شرایط خطرناک و شیب تند افزایش کرونا در کشور، گفت: درخواست ما از مردم در کلیه گروه های سنی این است که تا حد امکان در خانه بمانید و جز در موارد ضروری منزل را ترک نکرده و در صورت نیاز به خروج از منزل ضمن استفاده از ماسک از هرگونه حضور در تجمعات به طور جدی خودداری کنید. خوش به حال دولت لیبرال مورد حمایت خیلی ها🦊 کی بود کی بود من نبودم

روز جمعه، ۱۲ فوریه (۲۴ بهمن) هوبروتوس هایل، وزیر کار آلمان به همراه پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد و گرد مولر، وزیر توسعه این کشور توافق أحزاب تشکیل‌دهنده ائتلاف دولتی بر سر یک قانون جدید را اعلام کردند.به گزارش ایسنا، علیرضا زالی در تشریح آخرین وضعیت کرونایی کلان‌شهر تهران، گفت: قابل پیش‌بینی بود در تهران با توجه به روند رو به افزایش مراجعین سرپایی که اولین شاخصی است که در تهران و سایر استان‌ها زودتر از سایر شاخص‌ها رشد می‌کند، شرایط تغییر کند.عبدالرضا جمالی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت میوه در بازار اهواز اظهار کرد: با شرایطی که این روزها در بازار میوه وجود دارد، در طول عمرم برخورد نکرده بوده‌ام؛ قیمت میوه‌ها، گران و سرسام‌آور است.مجلس نمایندگان آمریکا بسته حمایتی جو بایدن، رئیس جمهور، برای یاری به شهروندان را به تصویب رساند.

آنها امیدوارند که بر أساس این"توافق تاریخی" بسیاری از شاغلان در کشورهای تامین کننده مواد و قطعات و کالاهای مورد نیاز شرکت‌های آلمانی از حقوق بیشتری برخوردار شوند، جلوی کار کودکان در کارگاهایی که برای آلمان تولید می‌کنند گرفته شود و حفاظت از محیط زیست بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید حدود دو سال پیش گردمولر از قصد خود برای تهیه لایحه‌ای سخن گفت که بر اساس آن شرکت‌های آلمانی موظف خواهند شد در خارج از کشور استانداردهای حقوق بشری و زیست محیطی را رعایت کنند. زالی اظهار کرد: البته تصور می‌کنم چیزی که در تهران شاهد آن هستیم، از نظر پروفایل زمانی مربوط به آخر اسفند ۹۹ است که به خاطر ازدحام‌هایی که حدس می‌زدیم باشد، اما هنوز آثار سفر را در تهران مشاهده نکرده‌ایم، طبیعتا آثار تغییرات ناشی از بحث سفرهای درون‌شهری و بین‌شهری را، تقریبا در انتهای هفته دوم فروردین و بعد از آن شاهد باشیم. گفته شد که این اقدام، واکنش وزیر توسعه آلمان به فاجعه آتش‌سوزی کارخانه نساجی"رعنا پلازا"  در بنگلادش است. جمالی‌پور ادامه داد: با این وجود، وضعیت قیمت صیفی‌جات مانند گوجه و پیاز و سیب‌زمینی مناسب است و فعلا تنها قیمت میوه افزایش یافته است. در ریزش ساختمان هشت طبقه‌ی تولید پوشاک"رعنا پلازا" در داکا در سال ۲۰۱۳ یک‌هزار و ۱۳۰ نفر کشته و یک‌هزار و ۶۵۰ تن زخمی شدند. فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به این‌که تهران در حال حاضر نارنجی است و تعداد مراجعین سرپایی حدود ۵۰۰۰ بیمار است، افزود: در شرایطی که بسیاری از مراکز تعطیل هستند و باید تعداد مراجعات کمتر از روزهای متعارف باشد اما مجموع بستری ما عدد قابل‌توجهی است. در این کارخانه، پوشاک براندهای بین‌المللی از جمله برای شرکت‌های گپ، والمارت، سی اند ای و کیک تولید می‌شد. لایحه اکنون باید برای تصویب نهایی به مجلس سنا ارائه شود و رئیس جمهور از نمایندگان این مجلس تقاضا کرده که هرچه زودتر به آن رأی بدهند.

امکان مجازات شرکت‌های متخلف مصوبه دولت از سال ۲۰۲۳ شرکت‌هایی را شامل می‌شود که بیش از سه‌هزار شاغل دارند و یک سال بعد در مورد شرکت‌هایی با بیش از یک‌هزار شاغل نیز اعمال خواهد شد. بدین ترتیب حدود ۳۲ درصد بستری ما در بخش کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه هستند که عدد نگران‌کننده‌ای است. شرکت‌ها در وهله نخست مسئول تامین استاندارهای مشخص در محل کار شرکای مستقیم خود هستند. اداره کنترل صادرات فدرال می‌تواند برای متخلفان مجازات‌های گوناگون‌، از جمله جریمه نقدی اعمال کند. در مراجعین سرپایی رشد قابل‌توجهی داشته‌ایم. در موارد شدید، شرکت‌ها به مدت سه سال از شرکت در مناقصه‌های عمومی حذف خواهند شد. همچنین به سازمان‌های غیردولتی و اتحادیه‌های کارگری فرصت داده می‌شود، در دادگاه‌های آلمان از حقوق کارکنان متضرر شرکت‌های خارجی دفاع کنند. زالی تاکید کرد: تهران با توجه به شاخص‌ها، نارنجی است و ری و شمیرانات نیز همین وضعیت را دارند.

وزیر توسعه آلمان سال گذشته گفت: «شلوار جین و کفش‌های ورزشی آدیداس ما و کالاهای دیگر در بنگلادش در شرایطی تولید می‌شوند که شبیه برده‌داری است. غیرقابل تحمل است که ما کشورهای ثروتمند صنعتی چنین شرایطی را در زنجیره‌های تأمین جهانی خود می‌پذیریم». انتهای پیام. یکی از دلایلی که برای تهیه این لایحه قانونی وقت زیادی صرف شد، مقاومت وزیر اقتصاد در برابر آن بود، زیرا او بر این نظر است که بوروکراسی «بیش از حد» به نفع شرکت‌های آلمانی نیست. زنان بیشتر تحت فشارند در کشورهای گوناگون، از جمله بنگلادش و هند، زنان و دختران بیش از مردان به عنوان خیاط برای بازار محلی نساجی کار می کنند. پژوهش هایی که در رابطه با صنعت نساجی آسیا انجام گرفته اند  نشان می دهد: زنانی که در کارخانه های نساجی کار می کنند اغلب از اقلیت قومی یا دینی هستند و با دستمزد ناچیزی تحت شرایط استثماری و ناامن کار استثمار می شوند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید علاوه بر این، آنها در معرض خشونت های جنسی و مبتنی بر جنسیت قرار دارند - مانند آزار و اذیت، بدرفتاری، تجاوز و حتی قتل. گزارش هایی که در باره مکان های تولید اروپای شرقی، به ویژه در صنعت مد منتشر شده است بیانگر این واقعیت هستند که کارکنان زن این تولیدی ها هم وضع بهتری ندارند. به ویژه در اوکراین، لغارستان، صربستان و کرواسی زنان در زنجیره تولید برای کشودهای ثروتمند با درآمد ناچیز، ناپایدار و غالباً غیررسمی کار می کنند ر حالی که مردان سمت های مدیریت و کنترل را به عهده دارند. کار کودکان در مزارع کاکائو؛ طعم تلخ شکلات مشتریان در مغازه‌های شکلات ‌فروشی بیشتر از همه به طرح و مزه‌ شکلات‌ها توجه می‌کنند و از روند دشوار و استثمارگونه کشت کاکائو کمتر خبر دارند. در این بین برخی از شرکت‌های بزرگ مثل نستله مدعی تلاش برای مقابله با این شرایط هستند.

کمپانی نستله می‌گوید این شرکت تنها از دلالانی کاکائو می‌خرد که دانه‌های کاکائو را از کارگاه‌هایی تهیه می‌کنند که در آن کودکان به کار گرفته نشده‌اند. کار کودکان در مزارع کاکائو؛ طعم تلخ شکلات مواهه ۹ سال دارد و سال‌ها در مزرعه کشت کاکائو متعلق به پدرش مسئول سم‌پاشی علف‌های هرز بوده است. این دختر خردسال هر روز از چاه روستا آب کشیده و به خانه می‌برد. سطل‌های آبی که او حمل می‌کرد از خودش بیشتر وزن داشتند. او تا کمی پیش، یکی از دو میلیون کودکی بود که در غرب آفریقا در مزارع کشت کاکائو به کار گماشته می‌شوند.

کار کودکان در مزارع کاکائو؛ طعم تلخ شکلات فابریس آمانگوآ در مقابل خانه‌اش در روستای کونان یائوکرو در جنوب کشور ساحل عاج نشسته است. او پدر مواهه است و در مزرعه سه‌هکتاری‌اش کاکائو کشت می‌کند. با وجود برداشت جهانی خوب کاکائو و افزایش تقاضا از چین، قیمت کاکائو کاهشی سراسری داشته است؛ خبری که برای آمانگوآ به هیچ‌وجه خوشحال‌کننده نیست. کار کودکان در مزارع کاکائو؛ طعم تلخ شکلات میوه درخت کاکائو در مزرعه‌ای در ساحل عاج. غرب آفریقا بزرگترین تولیدکننده کاکائو در جهان است.

نزدیک به ۷۵ درصد از سهم برداشت میوه‌های کاکائو در جهان متعلق به آفریقاست. کار کودکان در مزارع کاکائو؛ طعم تلخ شکلات کیفیت دانه‌های کاکائو به طور مرتب آزمایش می‌شوند. سطح رطوبت نکته‌ای مهم به شمار می‌رود. وجود هر نوع قارچ‌ می‌تواند منجر به نابودی محصول یا تغییر در طعم آن شود. کار کودکان در مزارع کاکائو؛ طعم تلخ شکلات راهی که کاکائو از مزرعه تا مغازه طی می‌کند، طولانی است.

میوه‌های کاکائو بعد از برداشت باید خشک شوند. بعد از آن بسته‌بندی شده و با کشتی ارسال می‌شوند. شرکت ‌نستله، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شکلات در جهان، سالانه ۴۷ هزار تن دانه کاکائو از مزارع کشت کاکائو می‌خرد؛ مزارعی که به گفته این شرکت در آنها کودکان به کار گرفته نمی‌شوند. این میزان حدود ۱۱ درصد از کاکائویی است که نستله مجموعا در سال می‌خرد. کار کودکان در مزارع کاکائو؛ طعم تلخ شکلات سِرْگ یکی از کارمندان مؤسسه بین‌المللی کاکائوست و در زمینه خطرات به‌کار گماشتن کودکان در مزارع کاکائو اطلاع‌رسانی می‌کند.

این موضوع برای خانواده‌ها گران تمام می‌شود زیرا در این خانواده‌ها روی نیروی کار کودکان به شدت حساب می‌شود. با این حال هنوز تا پرداخت عادلانه دستمزد به کارگران مزارع کشت کاکائو راه درازی در پیش است. در همین زمینه: .