تصاویر جدید از شکل‌گیری ابرطوفان در سیاره مشتری

29/06/1399 06:16:00 ب.ظ

تصاویری که به تازگی توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده ابعاد جدیدی از اسرار فضا را به زمین آورد. در این تصاویر برای نخستین بار شکل‌گیری یک ابرطوفان در سیاره مشتری ثبت شده است، سیاره‌ای که بیش از ۶۵۳ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد.

تصاویری که به تازگی توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده ابعاد جدیدی از اسرار فضا را به زمین آورد. در این تصاویر برای نخستین بار شکل‌گیری یک ابرطوفان در سیاره مشتری ثبت شده است، سیاره‌ای که بیش از ۶۵۳ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد. تصاویری که به تازگی توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده ابعاد جدیدی از اسرار فضا را به زمین آورد.

در این تصاویر برای نخستین بار شکل‌گیری یک ابر طوفان در سیاره مشتری ثبت شده است، سیاره‌ای که بیش از ۶۵۳ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد.

ابر طوفان به شکل یک پر بلند سفید رنگ در سمت چپ سیاره مشخص است. این طوفان هم‌اکنون با سرعت بیش از ۵۰۰ کیلومتر در ساعت در حال در نوردیدن سیاره مشتری است. طوفان از روز ۲۸ مرداد شکل گرفت و همزمان طوفان‌های کوچکتری در حوالی آن پدید آمدند. ابرطوفان‌ها عموماً به شکل چند طوفان همزمان و درهم تنیده حدوداً هر شش سال ظاهر می‌شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید تلسکوپ هابل به انواع مختلف از جمله با نور فرابنفش و فروسرخ از سیاره مشتری تصویربرداری کرده است که نتیجه آن مجموعه‌ای است که به دانشمندان اجازه می‌دهد تا با نگاهی جدید به بررسی پدیده‌های جوی مشتری بپردازند. headtopics.com

در این تصاویر لایه‌های مرتفع جو مشتری به ویژه در قطب‌های این سیاره، به دلیل وجود ذرات اتمسفری که نور فرابنفش را جذب می کنند، سرخ به نظر می‌رسند. و بالعکس بخش‌های آبی‌رنگ سیاره، نور فرابنفش را به فضای بیرون منعکس می‌کنند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

پادکست رادیویی دیدگاه: خالی کردن سطل ماست روی سر زنان به دلیل نداشتن حجاب گفت‌وگو با معین خزائلی

روز جمعه ۱۱ فروردین ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد فردی که از او با عنوان بسیجی یاد شده است، در شهر شاندیز مشهد سطل ماست را روی سر مادر و دختری که حجاب اجباری بر سر ندارند خالی می‌کند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

روایت یک مخاطب از بازجویی از متهمان به قتل در اداره آگاهی

نشت یک باکتری از آزمایشگاهی در چین بیش از ۳ هزار نفر را بیمار کردبرخی منابع خبری در داخل و خارج از چین شمار افرادی که حامل باکتری برسلوز شده‌اند را بیش از ۱۴ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

یونان؛ هوش مصنوعی در خدمت بهینه سازی استفاده از آب در باغات زیتونلوانیز دالیاکوپولوس، مهندس تحقیقات در دانشگاه مدیترانه‌ای یونان: «روی زمین یک سنسور نصب کرده‌ایم که رطوبت خاک و رسانایی الکتریکی و همچنین شوری، میزان رطوبت و حرارت خاک را هر ۱۵ دقیقه اندازه گیری می کنیم. با این داده‌‌ها ما می توانیم مقدار مناسب آب برای آبیاری را تخمین بزنیم.»

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 263 هزار و 745 تن رسیدشمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 263 هزار و 745 تن رسید

بیش از 800 کادر پزشکی در جنگ سوریه کشته شدندشبکه حقوق بشر سوریه اعلام کرد که از مارس 2011 تاکنون 857 نفر از کادر پزشکی این کشور کشته شدند. - خبرگزاری آناتولی

دوستی از دست رفته؛ دعوای ایران و امریکا در دادگاه لاهه بر سر چیست؟