تشریح شرایط ورود و خروج به کشور در دوران شیوع کرونا/ تصمیم‌گیری درباره سفر اربعین در دست بررسی است

11/05/1399 08:34 ق.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ تشریح شرایط ورود و خروج به کشور در دوران شیوع کرونا/ تصمیم‌گیری درباره سفر اربعین در دست بررسی است

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا شرایط ورود و خروج به کشور در دوران شیوع کرونا را تشریح کرد. وی تصریح کرد: نانوایی‌ها به دلیل اینکه کالایی را تولید می‌کنند که با سلامت مردم در ارتباط است از قدیم الایام بحث نظارتی بر بهداشت محیط آنها اعمال می‌شده است.

نانواها باید کارت بهداشت داشته و محیط‌شان پاک باشد و مواردی مانند نگهداری آرد باید چارچوب مشخصی داشته باشد. البته ممکن است افرادی که برای دریافت نان مراجعه می کنند پروتکل‌های بهداشت فردی را رعایت نکرده و این امر باعث شود افرادی که در آنجا هستند نیز آلوده و بیمار شوند.

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا تاکید کرد: پروتکل‌هایی که از قبل بوده با شدت و حدت بیشتری ارائه می‌شود و نظارت هم قطعا از طریق وزارت بهداشت صورت می‌گیرد، چراکه مبنای نظارت بر امور تخصصی معاونت بهداشت است، اما به دلیل گستردگی حجم و ابعاد کار، دستگاه‌های دیگر مانند بازرسان اصناف، اتحادیه‌ها و پلیس اماکن بر اجرای پروتکل‌ها نظارت می‌کنند، اما بالاترین نظارت توسط خود مردم صورت می‌گیرد و اگر تک تک آحاد مردم نواقص و مشکلات را گزارش دهند، قطعا فرآیند انتشار بیماری هم مدیریت می‌شود و لازمه آن این است که همه ما احساس مسئولیت اجتماعی داشته باشیم.

ادامه مطلب:
ilnanews »

بلاگ زنده - مریخ‌نورد ناسا به فضا پرتاب شد؛ «پشتکار» در جستجوی حیات در سیاره مریخبلاگ زنده - مریخ‌نورد ناسا به فضا پرتاب شد؛ «پشتکار» در جستجوی حیات در سیاره مریخ این فضاپیما در گودالی در نزدیکی خط استوای مریخ فرود می آید که دانشمندان باور دارند بر اثر برخورد یک شهاب سنگ بزرگ شکل گرفته و در گذشته های دور دریاچه بوده است.

بحران آلودگی سرب؛ ۸۰۰ میلیون کودک در جهان در معرض خطر هستندسازمان ملل متحد در گزارشی می‌گوید خطر آلودگی‌های حاصل از سرب در کشورهای جنوب آسیا بیش از دیگر مناطق در دنیا گزارش شده است.

اوج گرما با طعم کرونا در اروپا؛ آیا در صورت تعرق باید ماسک را عوض کرد؟در برخی از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا و فرانسه استفاده از ماسک در برخی مکان‌ها اجباری است و اگر کسی از این قوانین سرپیچی کند با جریمه‌های تقریبا سنگینی روبرو می‌شود اما طبق گفته برخی متخصصان استفاده ماسک در هوای بسیار گرم ممکن است منجر به گرمازدگی شود.

وضعیت نگران‌کننده شیوع کرونا در تهران/نانواها و سوپرمارکت داران، ‌اصناف در معرض آسیبفرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت شیوع بیماری در پایتخت و اقدامات مدیریتی و اجرایی برای کنترل آن پرداخت.

ادامه اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی به احتمال اجرای حکم اعدام پنج معترض در ایرانصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

ده‌ها هزار نفر در تجمع مخالفان لوکاشنکو در بلاروس حضور یافتند - BBC News فارسیده‌ها هزار نفر در بلاروس در تظاهراتی به نفع رقیب اصلی آلکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری این کشور شرکت کرده‌اند. بانی این تجمع، سوتلانا تیخانوسکایا، رقیب آقای لوکاشنکو بود. آقای لوکاشنکو بیش از ۲۵ سال است که قدرت را در این کشور در دست دارد.

«حسین قاسمی» دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در واکنش به اینکه گفته می‌شود، نانوایی‌ها در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها از گلوگاههای شیوع بیماری کرونا هستند، آیا نظارت دقیق‌تری بر این مکانها صورت می‌گیرد، گفت: دستورالعمل نظارت بر فرآیند اجرای پروتکل‌ها که تدوین و در ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تصویب شده است، دستورالعمل کاملی است که در آن ساختارها دیده شده و سطوح اعمال نظارت و روش‌های اجرایی نیز مشخص شده است. همچنین فرآیند اقدامات و وظایف دستگاه‌ها در این دستورالعمل دیده و هر دستگاهی متناسب با ماموریت و اختیارات قانونی که دارد، در حوزه خود و در حوزه عمومی فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: نانوایی‌ها به دلیل اینکه کالایی را تولید می‌کنند که با سلامت مردم در ارتباط است از قدیم الایام بحث نظارتی بر بهداشت محیط آنها اعمال می‌شده است. نانواها باید کارت بهداشت داشته و محیط‌شان پاک باشد و مواردی مانند نگهداری آرد باید چارچوب مشخصی داشته باشد. البته ممکن است افرادی که برای دریافت نان مراجعه می کنند پروتکل‌های بهداشت فردی را رعایت نکرده و این امر باعث شود افرادی که در آنجا هستند نیز آلوده و بیمار شوند.

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا تاکید کرد: پروتکل‌هایی که از قبل بوده با شدت و حدت بیشتری ارائه می‌شود و نظارت هم قطعا از طریق وزارت بهداشت صورت می‌گیرد، چراکه مبنای نظارت بر امور تخصصی معاونت بهداشت است، اما به دلیل گستردگی حجم و ابعاد کار، دستگاه‌های دیگر مانند بازرسان اصناف، اتحادیه‌ها و پلیس اماکن بر اجرای پروتکل‌ها نظارت می‌کنند، اما بالاترین نظارت توسط خود مردم صورت می‌گیرد و اگر تک تک آحاد مردم نواقص و مشکلات را گزارش دهند، قطعا فرآیند انتشار بیماری هم مدیریت می‌شود و لازمه آن این است که همه ما احساس مسئولیت اجتماعی داشته باشیم.

قاسمی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه وزارت بهداشت نسبت به همزمانی بیماری کرونا و آنفولانزا در پاییز هشدار می‌دهد، آیا سناریوهایی برای وضعیت کارمندان در نظر گرفته شده است، گفت: از منظر بهداشتی وزارت بهداشت مرجع تخصصی است و باید نظر دهد به همین دلیل قطعا اگر در آن بازه زمانی با شرایط خاصی مواجه باشیم تصمیمات نیز متناسب با آن شرایط بررسی و در ستاد ملی مطرح و متناسب با آن اقدامات لازم انجام می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره سفر اربعین نیز گفت: این موضوع در کمیته سیاسی ستاد مرکزی اربعین در دست بررسی است که قطعا توسط مسئولان ذیربط اطلاع رسانی لازم معمول خواهد شد.

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا همچنین درباره تردد مسافران بین کشورهای همسایه گفت: در حال حاضر به صورت خاص افرادی که از قبل مجوز ورود به ایران را داشتند و یا برای بحث کار، تحصیل و... مجوز داشتند چنانچه علائمی نداشته و آزمایشات‌شان مثبت نباشد امکان ورودشان به کشور وجود دارد، اما به صورت گسترده و مانند گذشته هنوز تردد مسافران دایر نشده است.

قاسمی تصریح کرد: افرادی بودند که مجوز اقامت خروج ما را داشتند و ویزایشان مهلت داشت و برای سرکشی به خانواده‌هایشان به افغانستان رفته بودند که با شیوع بیماری کرونا و بسته شدن مرزها با مشکل مواجه شدند ما مهلت ویزای این افراد را تا آخر مردادماه تمدید کرده‌ایم و نیازی به حضور در دفاتر پلیس را ندارند. همچنین آنهایی که مجوز اقامت خروج داشتند شامل طلاب، دانشجویان و افرادی که برای درمان و کار به کشور می آیند اقدامات لازم را انجام داده‌ایم و امکان تردد این افراد به کشور فراهم شده است و وارد کشور می‌شوند.