تشریح اقدامات شهرداری تهران برای شناسایی منبع بوی نامطبوع/بیشترین شکوائیه مربوط به 3 منطقه

02/10/1398 10:22 ب.ظ

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران: بر اساس گزارش های ارسالی از سامانه ۱۳۷، بیشترین گزارش های رسیده درباره بوی نامطبوع مربوط به مناطق ۲، ۶، ۱۰ و عمدتا مناطق مرکزی تهران بوده است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای شناسایی و رفع منبع بوی نامطبوع در سطح تهران سخن گفت. در همین رابطه، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به انتشار بوی نامطبوع در تهران و منشا آن گفت: بو، آلودگی نسبتا جدیدی در سطح دنیاست و ممکن است منبع مشخص داشته باشد یا چندین گاز در شرایط خاص با هم ترکیب شوند و بو...

در همین رابطه، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به انتشار بوی نامطبوع در تهران و منشا آن گفت: بو، آلودگی نسبتا جدیدی در سطح دنیاست و ممکن است منبع مشخص داشته باشد یا چندین گاز در شرایط خاص با هم ترکیب شوند و بو تولید کنند.

وی با تاکید بر این مطلب که هنوز منشاء بو به طور قطعی مشخص نشده است، عنوان کرد: ما با مجهولی به نام بوی نامطبوع مواجه هستیم؛ اما پس از بررسی همه روزهایی که شاهد بوی نامطبوع بودیم، برخی عناصر مشترک را مشاهده کردیم.

انصاری توضیح داد: به عنوان مثال در همه روزها شاهد اینورژن(وارونگی دما) بودیم یا سرعت وزش باد بسیار کم و حداکثر 4 متر بر ثانیه مطابق گزارش سازمان هواشناسی بود، جهت باد هم در همه این روزها جنوب به شمال بود که موجب شده نظریه انتقال آلودگی های جنوب تهران به داخل پایتخت پررنگ شود، اما با توجه به سرعت باد این مورد دور از ذهن است. headtopics.com

عجیبه! من هر بار به ۱۳۷ زنگ زدم گفت این موضوع به ما مربوط نیست، عجیبه که تماسهای مربوط به 'بو' رو جواب دادند.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

۳ میلیون جریمه معاینه فنی برای ۸۸ هزار خودرو در تهرانآلودگی هوا ماموران راهور را هم به بیمارستان فرستاد رئیس پلیس راهور ناجا:آلودگی هوا به روی سلامت ماموران ما نیز تاثیر گذاشته، بطوریکه چندین تن از پرسنل ما راهی بیمارستان شدند اما با این وجود همکاران من در شهرها حضور داشته و به روانسازی ترافیک اقدام می‌کنند بنده خداها گناه دارن. farzaam منظور از پرسنل، همون وظیفه های بدبخت کف خیابونه دیگه؟ پرسنل رسمی که تو هوای پاک هم پیاده نمی‌رن تو خیابون. دلم برای اون سرباز نیروی انتظامی ای که کلی فشار روحی و روانی روشه میسوزه ،کلی هم فحش میخورن🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

رسانه‌های هندی: تهران و دهلی برای تسریع در ساخت پروژه چابهار به توافق رسیدندرسانه‌های هندی به نقل از وزیر امورخارجه این کشور گزارش دادند که تهران و دهلی در جریان سفر جایشانکار به ایران برای تسریع پروژه بندر چابهار با یکدیگر به توافق رسیده‌اند. اگر واقعیت داشته باشد تحت اجازه ایالات متحده انجام شده. وقتی نفت میفروشند پول بی‌حساب و کتاب به تروریستهای منطقه‌ای میرسد. لیکن درآمدی اگر از محل این پروژه نصیب رژیم مافیائی سدعلی شود، بطور کنترل شده و شاید هم کلا نقدینگی در بین نباشد و بایستی برنج آلوده به آرسنیک هندی وارد شود. میدونستین ترامپ ۵۳ شرکت در هند داره سلام، بهتره سکوی نفتی در اقیانوس هند بابت این جمعیت پروژه سازی شود نه لنج یا ماهی تن وهوور، هاها 🤐

«کارخانه سیمان شهرری» منشا بوی نامطبوع تهران نیست/ادامه تخلیه غیرقانونی پسماندها در اطراف شهر ری/ شهرداری باخبر است، اما رسیدگی نمی‌کندمعاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران، گزینه کارخانه سیمان شهرری را به عنوان منشا بوی نامطبوع در تهران مردود دانست.

تعطیلی تمام مدارس استان تهران به جز دماوند و فیروزکوه تا پایان هفته / دانشگاه‌ها دایرندتمامی مدارس استان تهران به جز دماوند و فیروزکوه تا پایان هفته تعطیل شدند ممنوعیت تردد کامیون‌ها در سطح شهر تهران اعمال می‌شود و پلیس راهور با خودروهای دودزا برخورد خواهد کرد کلیه مراکز علمی و دانشگاه‌های استان تهران دایر هستند تمامیت ج.ا. چیزی نبوده برای ایران بجز چهل سال نکبت! مردم دارن مسلح میشن. بوی آخوند- کباب داره به مشام میرسه. وعده_ما_پنجم_دی

دو یافته جدید درباره منشأ بوی نامطبوع تهرانمعاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه بر اساس یافته‌های ما عامل بوی نامطبوع در تهران مربوط به افزایش غیراستاندارد میزان گوگرد است،‌ گفت: باتوجه به اینکه این بو از سمت شهرری آغاز می‌شود، برای یافتن منشاء آن لازم است صنایع مستقر در این منطقه را مورد ارزیابی قرار دهیم تا مشخص شود آن‌ها از چه سوختی استفاده و چه فعالیتی در زمان انتشار بوی نامطبوع داشته‌اند. همه میدونن بازم بنزین نامرغوب و دارای ناخالصی پتروشیمیایی عرضه کردین هم گرون میدین هم نامرغوب به قول قران ادمهای فاسقی هستین بنزین ِ خوب برا صادرات بنزین گوگرد دار برا ایران ایشالا که گربه است.

دیدار وزرای امورخارجه ایران و هند تهرانسابرامانیام جایشانکار، وزیر امورخارجه هند در تهران با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

به گزارش ایسنا، طبق گزارش شهرنوشت، بوی نامطبوع این روزها به یکی از چالش‌های پایتخت تبدیل شده است. سال گذشته مردم تهران یک نوبت در 12 دی ماه این بوی نامطبوع را استشمام کردند، اما امسال در چند نوبت بوی نامطبوع از طریق سامانه 137 گزارش شد و برخی مناطق تهران در روزهای 11، 17، 13و 24 آذر و روز گذشته با این بو درگیر بودند.

در همین رابطه، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به انتشار بوی نامطبوع در تهران و منشا آن گفت: بو، آلودگی نسبتا جدیدی در سطح دنیاست و ممکن است منبع مشخص داشته باشد یا چندین گاز در شرایط خاص با هم ترکیب شوند و بو تولید کنند.

وی با تاکید بر این مطلب که هنوز منشاء بو به طور قطعی مشخص نشده است، عنوان کرد: ما با مجهولی به نام بوی نامطبوع مواجه هستیم؛ اما پس از بررسی همه روزهایی که شاهد بوی نامطبوع بودیم، برخی عناصر مشترک را مشاهده کردیم.

انصاری توضیح داد: به عنوان مثال در همه روزها شاهد اینورژن(وارونگی دما) بودیم یا سرعت وزش باد بسیار کم و حداکثر 4 متر بر ثانیه مطابق گزارش سازمان هواشناسی بود، جهت باد هم در همه این روزها جنوب به شمال بود که موجب شده نظریه انتقال آلودگی های جنوب تهران به داخل پایتخت پررنگ شود، اما با توجه به سرعت باد این مورد دور از ذهن است.

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران با تاکید بر اینکه به هر حال کانون بوی نامطبوع در تهران وجود دارد، اضافه کرد: در اطراف تهران صنایع آلاینده داریم اما ما در شهرداری از نظر قانونی تکلیفی برای ورود در این زمینه نداریم و متولی نظارت و پایش صنایع آلاینده، سازمان محیط زیست است.

انصاری اضافه کرد: دریافتیم که در همین شرایط اینورژن، کارخانه سیمان ری چندین هفته مازوت می سوزاند، پالایشگاه ری از سوخت مازوت، نیروگاه بعثت در خزانه بخارایی و نیروگاه باقرشهر در ری از گازوییل استفاده می کردند.

وی تاکید کرد: در شرایط وارونگی دما، سوخت سنگین می‌تواند هم دی اکسید گوگرد و هم ذرات معلق تولید کند که بسیار مضر است و باعث تشدید آلودگی هوا می شود.

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران گفت: قابل قبول نیست که در شرایط هشدار هوا، زمانی که بسیاری از فعالیت های شهروندان تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می گیرد، صنایع تهران از سوخت سنگین و آلوده کننده استفاده کنند. در نتیجه، ما با توجه به شرایط موجود، موضوع عدم استفاده از سوخت مازوت را قویا پیگیری کردیم.

تشکیل کارگروه تخصصی برای تشخیص منشا بوی نامطبوع و رفع آن

وی با اشاره به اقدامات این مجموعه برای تشخیص منبع بو و برون رفت از آن تصریح کرد: ما در شهرداری تهران کارگروه علمی راه اندازی کردیم، البته کارگروهی هم با محوریت استانداری تشکیل شده است.

انصاری توضیح داد: در گام اول بر اساس گزارش سامانه 137 نقشه سیر زمانی و مکانی شکوائیه ها را تهیه کردیم. بر مبنای این نقشه، بیشترین مناطقی که بو در آن ها استخراج می شد، شناسایی شده است.

وی افزود: در مرحله دوم مناطق را درگیر کردیم؛ با کارشناسان گروهی را تشکیل دادیم و جلسات کارشناسی متعددی داشتیم؛ در این جلسات و بر اساس نظرات کارشناسان فرمی را تهیه کردیم که کارشناسان محیط زیست و نواحی در فرایند شناسایی مشارکت فعال داشته باشند.

انصاری تاکید کرد: همچنین قرار است تجهیزات و ادوات مورد نیاز برای نمونه برداری تهیه و در سطح مناطق توزیع شود که به محض تولید بوی نامطبوع، نمونه گیری صورت بگیرد و سپس برای تعیین پارامترهای مواد بو به آزمایشگاه انتقال یابد.

وی ادامه داد: پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در تحقیقی که سال گذشته و امسال انجام داده اشاره کرده که در روزهای گسترش بوی نامطبوع، در ایستگاه های پایش شاهد افزایش غلظت دی اکسید گوگرد بوده ایم. این ها مواردی است که باید ارتباطشان با بوی نامطبوع مشخص شود.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در پایان گفت: بر اساس گزارش های ارسالی از سامانه 137، بیشترین گزارش های رسیده مربوط به مناطق 2، 6، 10 و عمدتا مناطق مرکزی تهران بوده است.