تشدید مناقشه میان یونان و ترکیه بر سر حفاری گاز در شرق مدیترانه | DW | 22.07.2020

01/05/1399 08:42:00 ب.ظ

مناقشه بر سر اکتشاف گاز طبیعی در شرق دریای مدیترانه میان ترکیه و یونان افزایش می‌یابد. هر دو کشور به حضور دریایی خود در جنوب جزیره کرت افزوده‌اند. نخست‌وزیر یونان با صدراعظم آلمان تلفنی در این باره گفت‌وگو کرد.

مناقشه بر سر اکتشاف گاز طبیعی در شرق دریای مدیترانه میان ترکیه و یونان افزایش می‌یابد. هر دو کشور به حضور دریایی خود در جنوب جزیره کرت افزوده‌اند. نخست‌وزیر یونان با صدراعظم آلمان تلفنی در این باره گفت‌وگو کرد. تعداد زیادی از کشتی‌های جنگی نیروی دریایی ترکیه در حال گشت‌زنی در دریای اژه و شرق دریای مدیترانه در نزدیکی جزیره کرت و جزیره رودس هستند.

تلویزیون دولتی یونان امروز چهارشنبه اول مرداد (۲۲ ژوئیه) گزارش داد که کشتی‌های جنگی یونان نیز در این مناطق در رفت و آمد هستند. بر اساس این گزارش، نیروهای نظامی یونان به حال آماده‌باش درآمده‌اند. حضور نظامی دو کشور از روز گذشته در این منطقه افزایش یافته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید طبق گفته دفتر نخست‌وزیری یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر این کشور، حرکت کشتی‌های جنگی را تلفنی به اطلاع آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، رسانده است. یونان در ماه‌های گذشته چندین بار به ترکیه هشدار داده بود كه کشتی‌های خود را برای حفاری گاز طبیعی به این منطقه نفرستند. مقام‌های ترکیه در روزهای گذشته اعلام كرده بودند که کشتی اکتشافی"Oruc Reis" از روز سه‌شنبه فعالیت‌های جدید لرزه‌نگاری و حفاری را در شرق مدیترانه آغاز خواهد كرد.

به نوشته سایت اینترنتی"marinetraffic.com" این کشتی امروز چهارشنبه از شهر آنتالیا در جنوب ترکیه حرکت کرده است. رادیو تلویزیون دولتی ترکیه (TRT) نیز گزارش داد كه فعالیت‌های لرزه‌نگاری این کشتی هنوز آغاز نشده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

نیروی دریایی یونان در واکنش به تحرکات اخیر ترکیه به حالت آماده‌باش درآمدوزارت خارجه یونان روز سه شنبه تحرکات ترکیه را اسباب «افزایش تنش در منطقه» ارزیابی کرده بود.

حفاری ترکیه در شرق مدیترانه؛ آلمان هشدار داد یونان تهدید کردیونان با «غیرقانونی» خواندن عملیات ترکیه اعلام کرد که این کار انسجام ناتو را تهدید می‌کند.

توافق ارزی میان ایران و عراق در مراحل نهاییتهران - ایرنا - مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی که برای انجام مذاکرات بانکی به همراه هیئت وزارت امور خارجه به عراق سفر کرده‌ بود، از گسترش بیش از پیش همکاری‌های ارزی و بانکی میان دو کشور خبر داد و گفت: چندین میلیارد دلار ارز به زودی وارد بازار می‌شود.

«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران محیط زیست تهران: بیشترین میزان تصرفات در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان تهران مربوط به بخش لواسانات و محدوده‌ای از شمال شرق استان تهران است که شامل پارک ملی خجیر و سرخه حصار می‌شود.

۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته/۲۵ استان در شرایط قرمز و هشدارفوتی‌های کرونا باز هم رکورد زد ۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۲۵ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۲۲۹ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۲۷۸۸۲۷ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۴۲۳۵۱ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۴۶۳۴ نفر

مقاومت دلار در مرز ۲۱ هزارتومان؛ نوسان ۱۸۰۰ تومانی نرخ ارز در تهرانهر چند کاهش دو هزار و ۱۵۰ تومان نرخ رسمی عرضه دلار توسط بانک مرکزی ایران، نرخ آزاد فروش دلار در جریان معاملات ظهر روز سه‌شنبه را تا مرز ۲۱ هزار تومان کاهش داد ولی این نرخ در ادامه داد و ستدهای این روز بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت تا ۲۲ هزار و ۸۵۰ تومان نیز بالا رفت.