تشدید اختلافات سیاسی و بحران امنیت داخلی؛ هائیتی از واشنگتن و سازمان ملل درخواست کمک نظامی کرد

19/04/1400 10:17 ق.ظ

مخالفان دولت می‌پرسند که مهاجمان چگونه توانسته‌اند به راحتی موانع امنیتی مقر ریاست جمهوری را پشت سر بگذارند و به محل اقامت او نزدیک شوند و درنهایت بدون روبرو شدن با هیچ نوع مقاومتی از سوی محافظان رئیس جمهور، به او برسند؟

مخالفان دولت می‌پرسند که مهاجمان چگونه توانسته‌اند به راحتی موانع امنیتی مقر ریاست جمهوری را پشت سر بگذارند و به محل اقامت او نزدیک شوند و درنهایت بدون روبرو شدن با هیچ نوع مقاومتی از سوی محافظان رئیس جمهور، به او برسند؟ دولت هائیتی می‌گوید تا کنون ۲۸ نفر از اعضای یک تیم از کماندوها را که در قتل رئیس جمهور مشارکت داشته‌اند را شناسایی و تعدادی از آنها را دستگیر کرده است؛ اما از آنجا که حامیان مالی و طراحان اصلی این حمله و اهداف آنها از انجام این ترور روشن نیست،...

دولت هائیتی می‌گوید تا کنون ۲۸ نفر از اعضای یک تیم از کماندوها را که در قتل رئیس جمهور مشارکت داشته‌اند را شناسایی و تعدادی از آنها را دستگیر کرده است؛ اما از آنجا که حامیان مالی و طراحان اصلی این حمله و اهداف آنها از انجام این ترور روشن نیست، نگران است که در روزهای پیش‌رو زیرساخت‌های حیاتی کشور مانند بنادر، فرودگاه‌ها، پایانه‌های نفتی یا خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی هدف قرار بگیرند و بر این اساس از واشنگتن و سازمان ملل خواسته است تا نظامیانی را برای حفظ امنیت به این کشور بفرستند.

مقامات هائیتی همچنین می‌گویند که استقرار نظامیان ایالات متحده و سازمان ملل با هدف تامین امنیت برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری که برای پایان سال ۲۰۲۱ میلادی برنامه‌ریزی شده، ضروری است. ماتیاس پی‌یر، وزیر مسئول برای امور انتخاباتی هائیتی اعلام کرد: «پس از ترور رئیس جمهور نگران این هستیم که مزدورانی برای ایجاد هرج و مرج در کشور و از بین بردن زیرساخت‌ها به کار گرفته شوند. به همین دلیل در جریان گفتگو با وزیر خارجه آمریکا و مقامات سازمان ملل، از آنها درخواست کمک کردیم.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

بایدن از خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان دفاع کرد | DW | 09.07.2021جو بایدن از تصمیمش برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع و اعلام کرد ماموریت آمریکا در افغانستان ۳۱ اوت به پایان خواهد رسید. او به مترجمان افغان قول داد که برای آنها و خانواده‌هایشان وطن دومی در آمریکا هست. بایدن در حال گسترش آشوب و جنگ در خاورمیانه افغانستان را شوروی و آمریکا و ایادی اش به ویرانی ای تبدیل کردید و کشتار کردید و گروههای تروریستی را ایجاد و سازماندهی نمودید و .... و حالا هم قصدتان ناامن کردن مرزهای ایران در شرق است و جنگ دینی و تخریب بیشتر در افغانستان. ....‌

ابراز نگرانی «شدید» پنتاگون از حملات اخیر به کارکنان آمریکایی در عراق و سوریهاگرچه تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته اما تحلیلگران شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را عامل این حملات می‌دانند. چیشده یکی به ما هم بگه آن موقعی که هواپیماهای امریکا عملیات تروریستی بر علیه نیروهای عراقی و سوری انجام میدهند ابراز نگرانی نمی کنند این حرامزاده ها شب در تارکی فرار کنین مثل از افغانستان فرار کردین

پنتاگون از حملات اخیر به آمریکایی‌ها در عراق و سوریه ابراز نگرانی عمیق کرد🔺پنتاگون از حملات اخیر به آمریکایی‌ها در عراق و سوریه ابراز نگرانی عمیق کرد جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: «نمی‌دانم چطور می‌توان گفت که این چیزی غیر از یک تهدید جدی است.» ⬇️بیشتر بخوانید: پدسگای آخوند لیس ترسو و بزدل. تو سه روز تو سه کشور آخوندا با موشک و درون پارتون کردن. اسلیپی جو گفته بود بد جواب میدید مالیدید؟ اسلام خیس های مماشات جوی اهل مذاکره و دموکراسی... راستی از دادگاه ملوانهای شاشیده به شلوار دوران باراک حسین اوباما چه خبر؟ پدسگا هم پول بدین هم.. حالا بیشتر فکر کن.....شاید یه طوری بشه گفت! ابراز نگران عمیق کنید و از این ابراز نگرانی عمیق بمیرید

جو بایدن: خروج آمریکا از افغانستان نهم شهریور به پایان می‌رسدجو بایدن گفت با توجه به اینکه آمریکا به اهداف خود در جنگ افغانستان رسیده، نیروهای ایالات متحده نهم شهریور ، ۳۱ اوت، به طور کامل از این کشور خارج می‌شوند ولی حمایت از مردم این‌ کشور را ادامه خواهد یافت هرچند آنها خود باید سرنوشت افغانستان را تعیین کنند. با خروج آمریکا از افغانستان، پای تروریست اعظم منطقه به افغانستان باز میشه دنیا مصرف انرژی های فسیلی داره کنار میذاره و از طرفی این همه پولی که به افغانستان دادن معلوم نیست چی شده طبیعیه به همین دو دلیل دیگه خاور میانه و افغانستان جذابیتی برای آمریکا نداشته باشه اهدافش مستقر و مسلح کردن طالبان در افغانستان و غارت منابع افغانستان بوده

بلاروس دسترسی به چندین رسانه مستقل را محدود و برخی از روزنامه نگاران را بازداشت کردنیشا نیوا، رسانه اصلی مخالف دولت الکساندر لوکاشنکو با مداخله وزارت اطلاعات به اتهام انتشار اکاذیب تعطیل شد. BrusselsBureau

جو بایدن: حاضر نیستم نسل دیگری از آمریکایی‌ها را به جنگ افغانستان بفرستمجو بایدن: حاضر نیستم نسل دیگری از آمریکایی‌ها را به جنگ افغانستان بفرستم رئیس جمهوری آمریکا گفت ما به آنجا نرفته بودیم که تا ابد باقی بمانیم و افزود که این به عهده مردم افغانستان است تا در مورد سرنوشت و آینده خود و اداره کشور خود تصمیم بگیرند. چراغ سبز امریکا به چپاول افغانستان توسط طالبان ! اعتصابات_سراسری اما الان این نظام تروریستی ایران است که در این کشور وارد خواهد شد با پشتیبانی کردن از طالبان WeStand4FreeIran NoImpunity4Mullahs عجب ، طالبان رو‌امریکا درست کرد حالا میگه مردم افغانستان خودشون یک فکری کنند

در حالی چهار روز پس از ترور جوونل موئیز، رئیس جمهور هائیتی هنوز هیچ سرنخی از دلایل ترور و طراحان آن یافت نشده، مقامات هائیتی روز جمعه ۹ ژوئیه از ایالات متحده همچنین سازمان ملل خواستند تا برای محافظت از زیرساخت‌های حیاتی و مکان‌های استراتژیک این کشور به کمک آنها بیایند.

دولت هائیتی می‌گوید تا کنون ۲۸ نفر از اعضای یک تیم از کماندوها را که در قتل رئیس جمهور مشارکت داشته‌اند را شناسایی و تعدادی از آنها را دستگیر کرده است؛ اما از آنجا که حامیان مالی و طراحان اصلی این حمله و اهداف آنها از انجام این ترور روشن نیست، نگران است که در روزهای پیش‌رو زیرساخت‌های حیاتی کشور مانند بنادر، فرودگاه‌ها، پایانه‌های نفتی یا خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی هدف قرار بگیرند و بر این اساس از واشنگتن و سازمان ملل خواسته است تا نظامیانی را برای حفظ امنیت به این کشور بفرستند.

مقامات هائیتی همچنین می‌گویند که استقرار نظامیان ایالات متحده و سازمان ملل با هدف تامین امنیت برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری که برای پایان سال ۲۰۲۱ میلادی برنامه‌ریزی شده، ضروری است.

ماتیاس پی‌یر، وزیر مسئول برای امور انتخاباتی هائیتی اعلام کرد: «پس از ترور رئیس جمهور نگران این هستیم که مزدورانی برای ایجاد هرج و مرج در کشور و از بین بردن زیرساخت‌ها به کار گرفته شوند. به همین دلیل در جریان گفتگو با وزیر خارجه آمریکا و مقامات سازمان ملل، از آنها درخواست کمک کردیم.»

کلود جوزف، نخست‌وزیر موقت نیز در گفتگو با آسوشیتد پرس گفت: «ما قطعاً به کمک نیاز داریم و از شرکای بین‌المللی خود درخواست کمک کرده‌ایم. ما معتقدیم که شرکای ما می‌توانند به پلیس ملی در حل اوضاع کمک کنند.»

قتل رئیس جمهور هاییتی؛ چه کسی بر کشور حکومت می‌کند و چه کسی طراح ترور است؟اصرار دولت موقت به ورود نیروهای خارجی به خاک این کشور در حالی است که اختلافات سیاسی در داخل هائیتی نیز رو به افزایش است.

روز جمعه گروهی از قانونگذاران پارلمان هائیتی اعلام کردند که مطابق با قانون اساسی این کشور باید ژوزف لامبرت، رئیس مجلس برچیده شدۀ سنا به عنوان رئیس جمهور موقت ایفای نقش کند. آنها ضمن اعلام وفاداری خود به لامبرت، بر این موضوع تاکید کردند که آریل هنری را به عنوان نخست‌وزیر موقت این کشور به رسمیت می‌شناسند.

جوونل موئیز دو روز پیش از آنکه به دست مهاجمان ترور شود، آریل هنری را به مقام نخست‌وزیری منصوب و اعلام کرده بود که کلود جوزف «دیگر نخست‌وزیر نیست» و باید وظایف پیشین خود را به عنوان وزیر خارجه از سر بگیرد.

مخالفان دولت همچنین این پرسش را مطرح می‌کنند که مهاجمان چگونه توانسته‌اند به راحتی موانع امنیتی مقر ریاست جمهوری را پشت سر بگذارند و به محل اقامت او نزدیک شوند، خود را ماموران اداره مبارزه با موادر مخدر ایالات متحده معرفی کنند و بدون روبرو شدن با هیچ نوع مقاومتی از سوی محافظان رئیس جمهور به او برسند؟سخنگوی وزارت خارجه آمریکا «درخواست کمک امنیتی و تحقیقاتی» هائیتی را تایید و اعلام کرد: «ما همچنان با مقامات هائیتی در ارتباطیم و درباره چگونگی کمک ایالات متحده گفتگو می‌کنیم.»

یک منبع دیپلماتیک در سازمان ملل نیز دریافت چنین درخواستی برای حفاظت از فرودگاه و تأسیسات نفتی را تایید کرده است. با این وجود او به خبرگزاری فرانسه گفت که برای انجام این کار، صدور قطعنامه از سوی شورای امنیت ضروری است.

ایالات متحده پیش از این نیز بدون تایید حضور دو شهروند آمریکایی در میان تیم کماندوهای دستگیر شده در هائیتی، اعلام کرده بود که «در اسرع وقت» مقامات اف‌بی‌آی را برای کمک به انجام تحقیقات به پورتو پرنس می‌فرستد.