ترکیه به دنبال تنش‌زدایی با یونان؛ آتن در پی خریدهای نظامی از پاریس

07/11/1399 10:44 ق.ظ

درحالیکه ترکیه و یونان پس از توقفی طولانی بار دیگر گفتگوهای اکتشافی بر سر وضعیت دریای اژه را از سر گرفتند، آتن با پاریس بر سر خرید جنگنده‌های رافائل فرانسوی برای تجهیز نیروی هوایی یونان به توافق رسید.

درحالیکه ترکیه و یونان پس از توقفی طولانی بار دیگر گفتگوهای اکتشافی بر سر وضعیت دریای اژه را از سر گرفتند، آتن با پاریس بر سر خرید جنگنده‌های رافائل فرانسوی برای تجهیز نیروی هوایی یونان به توافق رسید. اولین گفتگوهای سطح بالا با هدف کاهش تنش میان ترکیه و یونان طی ۵ سال گذشته دراستانبول و در پشت درهای بسته میان مقام‌های دو کشور برگزار شد.

این نشست که روز دوشنبه ۲۵ ژانویه و در کاخ دولما باحچه استانبول برگزار شد، یک سال پس از آن برگزار می‌شود که دو عضو ناتو تا آستانه درگیری در شرق دریای مدیترانه نیز پیش رفته بودند.

در این دیدار سدات اونال، معاون وزیر امور خارجه و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به نمایندگی از آنکارا حضور داشتند. در سوی مقابل هم پاولوس آپوستولیدیس سفیر بازنشسته یونان، الكساندروس كویو مدیر كل وزارت امور خارجه و ایفیگنیا کانارا، رئیس دفتر وزارت امور خارجه یونان در این مذاکرات حاضر بودند.

این نخستین دور از مذاکرات بر سر اکتشاف منابع نفت و گاز در دریای اژه میان دو کشور است که از مارس ۲۰۱۶ متوقف شده بود. ترکیه می‌گوید رویکردهای «غیرسازنده» دولت وقت یونان به رهبری الکسی سیپراس دلیل اصلی توقف در روند مذاکرات بوده است. headtopics.com

بایدن بخاطر قضیه ایمیلای هیلاری از روسیه عصبانیه و چون ترکیه هم روابطش با روسیه خوبه میخواد ترکیه رو تحت فشار بزاره.

ادامه مطلب:
euronews_pe »