ترکیه: بر سر نظارت مشترک بر آتش‌بس قره‌باغ با روسیه توافق کردیم

11/09/1399 05:16 ب.ظ

ترکیه: بر سر نظارت مشترک بر آتش‌بس قره‌باغ با روسیه توافق کردیم جزئیات بیشتر🔽

آنکارا و مسکو پیش‌تر در اواسط ماه نوامبر یادداشت توافقی را برای تاسیس یک مرکز مشترک نظارتی که اندکی بعد مکان و عملکرد آن مورد بحث و اختلاف قرار گرفت، امضا کرده بودند. نظارت مشترک بر آتش‌بس در قره‌باغ؛ آنکارا و مسکو توافق کردند اختلاف‌ها بر سر جزئیات نحوه نظارت مشترک بر آتش‌بس در حالی میان مسکو و آنکارا شکل گرفته بود که عملا نامی از ترکیه در توافق آتش‌بس قره‌باغ به عنوان صلح‌بان برده نشده و این ماموریت تنها به...

نظارت مشترک بر آتش‌بس در قره‌باغ؛ آنکارا و مسکو توافق کردند اختلاف‌ها بر سر جزئیات نحوه نظارت مشترک بر آتش‌بس در حالی میان مسکو و آنکارا شکل گرفته بود که عملا نامی از ترکیه در توافق آتش‌بس قره‌باغ به عنوان صلح‌بان برده نشده و این ماموریت تنها به نیروهای ویژه ارتش روسیه محول شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اواسط ماه گذشته میلادی تصریح کرده بود که مرکز دیده‌بانی مشترک پس از عملیاتی شدن تنها امکان نوعی نظارت از راه دور از طریق ابزارهای فنی کنترل کننده به خصوص پهپادها و دیگر فناوری‌های مخصوص را برای نمایندگان ترکیه فراهم می‌کند.

وزارت دفاع ترکیه در پیام توییتری روز سه شنبه خود بدون روشن کردن جزئیات بیشتر ماجرا و تنها با اشاره به توافق یازده نوامبر این کشور با ترکیه بر سر «ایجاد مرکز مشترک نظارت در قره‌باغ کوهستانی» تاکید کرده که اقدامات لازم برای ایجاد مرکز یاد شده به صورت مشترک با روسیه ادامه دارد. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

ترکیه در آن زمان تاکید کرده بود که این مرکز باید در مکانی به انتخاب آذربایجان ایجاد و عملیاتی شود؛ این در حالیست که مسکو اعلام کرده بود که با خواست آنکارا برای تشکیل یک مرکز مستقل از سوی ترکیه در محدوده مرزی قره‌باغ واقع در خاک آذربایجان مخالف است.

نظارت مشترک بر آتش‌بس در قره‌باغ؛ آنکارا و مسکو توافق کردند

اختلاف‌ها بر سر جزئیات نحوه نظارت مشترک بر آتش‌بس در حالی میان مسکو و آنکارا شکل گرفته بود که عملا نامی از ترکیه در توافق آتش‌بس قره‌باغ به عنوان صلح‌بان برده نشده و این ماموریت تنها به نیروهای ویژه ارتش روسیه محول شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اواسط ماه گذشته میلادی تصریح کرده بود که مرکز دیده‌بانی مشترک پس از عملیاتی شدن تنها امکان نوعی نظارت از راه دور از طریق ابزارهای فنی کنترل کننده به خصوص پهپادها و دیگر فناوری‌های مخصوص را برای نمایندگان ترکیه فراهم می‌کند.

وزارت دفاع ترکیه در پیام توییتری روز سه شنبه خود بدون روشن کردن جزئیات بیشتر ماجرا و تنها با اشاره به توافق یازده نوامبر این کشور با ترکیه بر سر «ایجاد مرکز مشترک نظارت در قره‌باغ کوهستانی» تاکید کرده که اقدامات لازم برای ایجاد مرکز یاد شده به صورت مشترک با روسیه ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان پس از پیش‌روی‌ها و فتوحات نظامی در مناقشه‌ای شش ماهه بر سر کنترل قره‌باغ در نهایت اوایل ماه گذشته میلادی تحت میانجی‌گری روسیه توافقنامه آتش‌بسی با ارمنستان به امضا رساند که به موجب آن بخش‌هایی مهم از سرزمین‌های مورد مناقشه در این منطقه را به خاک خود بازگرداند.

مسکو مدت‌ها است که نیروهای خود را در قالب عملیاتی با ماهیت صلح‌ و دیده‌بانی در بخش‌هایی از منطقه قره‌باغ، جایی که ارمنی‌تبارها جمهوری خودخوانده آرتساخ را در آن تشکیل داده‌اند، مستقر کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان روز شانزدم نوامبر با ارائه طرحی به مجلس ملی ترکیه خواستار صدور مجوز لازم برای اعزام سربازهای ارتش کشورش به آذربایجان جهت پیوستن به ماموریتی مشترک با نیروهای روسیه شده بود.