موشک, ترکیه, ایالات متحده آمریکا, روسیه, رجب طيب اردوغان, جو بایدن

موشک, ترکیه

ترکیه از آمریکا خواست در بازبینی سامانه اس-۴۰۰ روسی همکاری کند

ترکیه از آمریکا خواست در بازبینی سامانه اس-۴۰۰ روسی همکاری کند جزئیات بیشتر🔽

16/01/2021 05:17:00 ب.ظ

ترکیه از آمریکا خواست در بازبینی سامانه اس-۴۰۰ روسی همکاری کند جزئیات بیشتر🔽

اردوغان نیز روز جمعه گفته بود که پس از تحلیف رئیس جمهوری جدید آمریکا گفتگوی این کشور در مورد اختلاف مربوط به اس-۴۰۰ با رهبری جدید آمریکا ادامه خواهد یافت.

ترکیه می‌گوید پیشنهاد تشکیل یک کارگروه مشترک با آمریکا برای بازبینی فنی موشک‌های دفاعی اس-۴۰۰ را که از روسیه خریده، بار دیگر در دوران ریاست جمهوری جو بایدن مطرح می‌کند.مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه این موضوع را روز جمعه ۱۵ ژانویه (۲۶ دی) هنگام بازگشت از سفر دیپلماتیک خود به پاکستان به خبرنگاران اعلام کرد و گفت: «ما تلاش‌های صادقانه خود برای بهبود روابط (با آمریکا) را نشان خواهیم داد و از دولت بایدن نیز همین رویکرد را انتظار داریم.»

تظاهرات در کرمانشاه، کردکوی، کرج و اصفهان؛ بنر «خامنه‌ای» به آتش کشیده شد مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند سعید مولایی؛ تهدید شد، رفت و نایب قهرمان المپیک شد

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندیداردوغان: از کسی اجازه نمی‌گیریمرجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز روز جمعه گفته بود که پس از تحلیف رئیس جمهوری جدید آمریکا که قرار است در روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه (یکم بهمن) انجام شود، گفتگوی این کشور در مورد اختلاف مربوط به اس-۴۰۰ با رهبری جدید آمریکا ادامه خواهد یافت. وی با این حال افزود: «من نمی‌دانم بایدن چه خواهد گفت، اما در هر صورت ما از هیچ کس اجازه نمی‌گیریم.»

رئیبس جمهوری ترکیه گفت که این کشور در پایان ماه ژانویه در مورد دریافت دومین هنگ از سامانه‌های موشکی پدافند هوایی اس-۴۰۰ با روسیه گفتگو خواهد کرد.وی همچنین اظهار امیدواری کرد که پس از روی کار آمدن بایدن گام‌های مثبتی در مورد نقش ترکیه در برنامه ترکیه برای خرید جت اف-۳۵ برداشته شود. headtopics.com

دولت واشنگتن در ماه گذشته میلادی تحریم‌های طولانی مدت آنکارا را به دلیل خرید سامانه‌های دفاعی اس-۴۰۰ اعمال کرد، اقدامی که ترکیه آن را «یک اشتباه بزرگ» خواند. آمریکا همچنین نام ترکیه را که متحد این کشور در ناتو است، از برنامه فروش جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود حذف کرد. قرار بود ترکیه ۱۰۰ فروند از این نوع جنگنده آمریکایی را سفارش بدهد.

روسیه: ترکیه باز هم علاقمند به خرید سامانه‌ موشکی اس۴۰۰ از مسکو استواشنگتن می‌گوید سامانه‌های اس-۴۰۰ تهدیدی برای جنگنده‌های اف-۳۵ و نیز سامانه‌های دفاعی گسترده‌تر ناتو است. ترکیه با رد این ادعا می‌گوید اس-۴۰۰ در ناتو ادغام نخواهند شد و پیشنهاد کرده است که برای بررسی ادعاهای متناقض آمریکا یک کارگروه مشترک با این کشور تشکیل دهد.

تحویل سامانه‌های دفاع هوایی روسی اس-۴۰۰ به ترکیه از اواسط ژوئیه سال ۲۰۱۹ آغاز شده و از همان زمان سبب ایجاد بحران در روابط آنکارا با واشنگتن گردید. مقامات ایالات متحده از ترکیه خواسته بودند به جای اس-۴۰۰ روسی، سامانه آمریکایی پاتریوت را بخرد، اما ترکیه این پیشنهاد را نپذیرفت.

ترکیه می‌گوید خرید اس-۴۰۰ برای این کشور نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت بوده است زیرا قادر به تهیه پدافند موشکی از دیگر متحدان ناتو با شرایطِ راضی‌کننده نیست. ادامه مطلب: euronews فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

خب همش یه بازی کثیف بود تا سره روسها رو شیره بمالن و تریموف رو بدست بیاره ناتو 🙄😂 تحریم و دعوای سوری و کوفت و درد 🤔 ابراز امیدواری تحویل اف۳۵ با آمدن بایدن 😶 چ معامله ای 😂👍 خیلی بعیده دانگریدی هم در کار بوده باشه و فاتحه... بگو چرا وزیر دفاع ایران گفت بدرد ما نمیخوره 😄 دیگه نیازی نیست برای کاری از آمریکا دستور گرفت.دیگه نیازی به اربابان ابله نداریم.نه آمریکا به برتری گذشته برخواهد گشت و نه ما ساده لوحان گذشته ایم.آمریکا بجای دخالت در کشورهای دیگه بهتره به مشکلات داخلی خودش برسه.الان که اوج انزوا و ضعف آمریکاست،بهتره سکان رو بدست خودمون بگیریم.