ترکیه سفیر آمریکا را به دلیل اظهارات بایدن احضار کرد | DW | 25.04.2021

05/02/1400 11:25:00 ق.ظ

پس از آنكه جو بایدن، رئیس جمهور آمریكا كشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخت، ترکیه سفیر آمریكا در آنكارا را احضار كرد. وزیر خارجه ترکیه اظهارات بایدن درباره نسل‌کشی ارامنه را 'پوپولیستی' خواند.

نسل کشی ارامنه, بایدن و ارامنه

پس از آنكه جو بایدن، رئیس جمهور آمریكا كشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخت، ترکیه سفیر آمریكا در آنكارا را احضار كرد. وزیر خارجه ترکیه اظهارات بایدن درباره نسل‌کشی ارامنه را 'پوپولیستی' خواند.

پس از آنكه جو بایدن، رئیس جمهور آمریكا كشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخت، ترکیه سفیر آمریكا در آنكارا را احضار كرد. وزیر خارجه ترکیه اظهارات بایدن درباره نسل‌کشی ارامنه را 'پوپولیستی' خواند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) در یکصد و ششمین سالگرد بزرگداشت قربانیان کشتار و تبعید ارامنه در امپراتوری عثمانی، این واقعه را به عنوان"نسل‌کشی" به رسمیت شناخت.جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا یک روز پیش از موضع‌گیری در باره  "نسل‌کشی" ارمنی‌ها  با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

مورخان تعداد قربانیان کشتار ارامنه در ۲۴ آوریل سال ۱۹۱۵ میلادی را  یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تخمین زده‌اند.روز جمعه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴، همزمان با ‌صدمین سالگرد"نسل‌کشی" ارامنه توسط دولت عثمانی، ارامنه تهران از مقابل کلیسای شورای خلیفه‌گری تا سفارت ترکیه راهپیمایی کردند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

اردوغان بیناموس حقیقت را نمی شود دور زد. دوران زورگوئی عثمانی تمام شد.

ترکیه: حملات نیروهای امنیتی اسرائیل به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی را به شدت محکوم می‌کنیم🛑 وزارت امور خارحه ترکیه: حملات نیروهای امنیتی اسرائیل به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی را به شدت محکوم می‌کنیم

استکهلم در اعتراض به تحریم‌ یک محقق سوئدی سفیر روسیه را احضار کرداتحادیه اروپا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای تصمیم مسکو برای اعمال چنین تحریم‌هایی علیه هشت تبعه اروپایی را غیرقابل قبول و توجیه ناپذیر قلمداد کرد و وعده داد که در واکنش به این مسئله اقدامات متناسب و متقابلی را در پیش گیرد.

واکنش ارمنستان و ترکیه به اقدام بایدن در به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنهمقامات ارشد ارمنستان و ترکیه روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) به اقدام جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه واکنش نشان دادند.

واکنش شدید ارکان دولتی ترکیه به حمله اسرائیل به مسجدالاقصیمقامات ترکیه در بیانیه‌هایی حمله نظامیان اسرائیل به مسجد الاقصی را محکوم کردند. - خبرگزاری آناتولی YAZiklar olsun sana yahudi Recep YAZiklar olsun YAZiklar olsun danach yahudi Recep YAZiklar olsun sana yahudi Recep YAZiklar olsun

واکنش سخنگوی حزب حاکم ترکیه به حملات هوایی اسرائیل به غزهسخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه را محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی

جهان ترکیه سفیر آمریکا را به دلیل اظهارات بایدن احضار کرد پس از آنكه جو بایدن، رئیس جمهور آمریكا كشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخت، ترکیه سفیر آمریكا در آنكارا را احضار كرد.08.Aa استکهلم روز شنبه ضمن محکوم کردن تحریم‌ها و مجازات‌هایی که مسکو علیه مسئولان اروپایی از جمله یک محقق سوئدی اعمال کرده، در اعتراض به این رویکرد سفیر روسیه را احضار کرد.نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، از اقدام «بسیار قاطع در برابر عدالت و حقیقت تاریخی» آمریکا استقبال کرد و آن را «یک پشتیبانی بی‌بدیل از بازماندگان قربانیان نسل‌کشی ارامنه» نامید.

وزیر خارجه ترکیه اظهارات بایدن درباره نسل‌کشی ارامنه را"پوپولیستی" خواند. وزارت امور خارجه ترکیه دیوید ساترفیلد، سفیر آمریکا در آنکارا را به دلیل اظهارات جو بایدن درباره نسل‌کشی ارامنه احضار کرد.2021 خبرگزاری آناتولی وزارت امور خارحه .  جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) در یکصد و ششمین سالگرد بزرگداشت قربانیان کشتار و تبعید ارامنه در امپراتوری عثمانی، این واقعه را به عنوان"نسل‌کشی" به رسمیت شناخت.» استکهلم در حالی به اقدامات تنبیهی و تحریم‌های روسیه بر ضد مسئولان اروپایی واکنش نشان داده که آیسا اسکات، مسئول یک لابراتوار تخصصی در سوئد روز جمعه در فهرست افراد تحت تحریم از سوی مسکو قرار گرفت. مدویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن سخنان بایدن اعلام کرد: «بیانیه رئیس‌جمهور آمریکا تحت فشار گروه‌های رادیکال ضد ترکیه و محافل ارمنی منتشر شده و آن را نمی‌پذیریم..» مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در حساب توییتری خود، اظهارات بایدن درباره نسل‌کشی ارامنه را"پوپولیستی" دانست و نوشت: «کلمات نمی‌توانند تاریخ را تغییر دهند.» صد و ششمین سالگرد کشتار ارامنه؛ پرچم‌های ترکیه و آذربایجان در ایروان به آتش کشیده شد مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز در واکنش گفت کشورش «نیاز به درس افراد دیگر درباره تاریخ خودش ندارد.

ما نیز نمی‌توانیم تاریخ خود را از کسی دیگر یاد بگیریم.» در این بیانیه تاکید شده که تحریم‌ اعمال شده از سوی روسیه تاثیری بر کار و فعالیت این موسسه تحقیقاتی نخواهد گذاشت. فرصت‌طلبی سیاسی بزرگ‌ترین خیانت به صلح و عدالت است. ما این اظهارات که تنها پایه آن پوپولیسم است را کاملا رد می‌کنیم.» جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا یک روز پیش از موضع‌گیری در باره  "نسل‌کشی" ارمنی‌ها  با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تلفنی گفت‌وگو کرده بود. کاخ سفید در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بایدن خواستار"رابطه‌ای سازنده" بین آمریکا و ترکیه شده و  بر"رویکردی موثر برای حل اختلافات بین دو کشور" تاکید کرده است..

بایدن و اردوغان قرار گذاشته‌اند در حاشیه اجلاس ناتو که در روز ۱۴ ژوئن برگزار می‌شود با یکدیگر ملاقات کنند.  به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید مورخان تعداد قربانیان کشتار ارامنه در ۲۴ آوریل سال ۱۹۱۵ میلادی را  یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تخمین زده‌اند. با پایان امپراتوری عثمانی،  ترکیه این رقم را بین ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر دانست. اردوغان نخستین رهبر سیاسی ترکیه است که کشتار ارامنه را"عملی غیرانسانی" خوانده اما ضمن ابراز تاسف از این امر، تعبیر"نسل‌کشی" را به شدت رد کرده است.  ترکیه معتقد است در جنگ داخلی، هر دو طرف صدها هزار نفر کشته داده‌اند.

تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران راهپیمایی ارامنه تهران مقابل سفارت ترکیه روز جمعه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴، همزمان با ‌صدمین سالگرد"نسل‌کشی" ارامنه توسط دولت عثمانی، ارامنه تهران از مقابل کلیسای شورای خلیفه‌گری تا سفارت ترکیه راهپیمایی کردند. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران ارامنه خواهان"پذیرش تاریخ" "هولوکاست ارامنه"،"تراژدی بزرگ"،"کشتار عظیم"،"جنایت مهیب"،"نسل‌کشی ارمنیان"، عناوین گوناگونی است که کشورهای مختلف بسته به رابطه‌ی سیاسی خود با کشور ترکیه، به حذف فیزیکی برنامه‌ریزی‌شده‌ی ارامنه در بحبوحه‌ی جنگ جهانی اول اطلاق می‌کنند. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران حضور چشمگیر نیروهای انتظامی در راهپیمایی ارامنه تهران این فاجعه‌ی انسانی در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ با دستگیری‌های گسترده‌ی روشنفکران، نویسندگان و رهبران سیاسی ارامنه آغاز شد و در پی آن به قتل عام بیش از ۲ هزار تن از نخبگان آنان انجامید. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران اعتراض به کشتار ارامنه در تهران روز ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ بیش از ۵ هزار نفر از ارمنی‌های ساکن استانبول به کشتارگاه‌های دولت عثمانی فرستاده شدند. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران حق‌طلبی ارامنه در تجمع برابر سفارت ترکیه بر اساس پژوهش‌های تاریخ‌نگاران ارمنی، انهدام، تبعید و کوچ اجباری ارامنه به شکلی"دقیق ومحرمانه" از سوی سازمانی به‌ نام"تشکيلات مخصوص" برنامه‌ریزی شده بود و در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۱۵ ـ ۱۹۱۶ گام به گام به مرحله‌ی اجرا در آمد.

تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران ارامنه خواهان"پذیرش تاریخ" دولت عثمانی، برای پیاده‌کردن سیاست محو فیزیکی ارمنی‌ها بر اساس طرح"تشکيلات مخصوص"، ابتدا مردان بین ۱۵ تا ۵۰ ساله را به بهانه‌ی"اعزام به جبهه" به ارتش فراخواند، اموال بسیاری از آنان را تحت عنوان"تامین وسایل مورد نیاز نیروهای نظامی در جنگ" ضبط کرد و طی اعلامیه‌ای هر کس را که دارای سلاح بود موظف ساخت، آن را به ارتش تحویل دهد. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران ارامنه در راهپیمایی تهران سران دولت عثمانی سرانجام در ۲۷ مه ۱۹۱۵، حدود یک ماه پس از قتل‌عام نخبگان و اجرای طرح جداسازی"مردان قوی و سالم" از خانواده‌های خود، دستور تبعید و کوچ اجباری ارمنیان به موصل و سوریه را به مرحله‌ی اجرا گذاشتند. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران اعتراض به کشتار ارامنه در تجمع تهران ماموران دولت، ساکنان شهرها و روستاهای ارمنی‌نشین را به بهانه‌ی"حفظ جان کسانی که در منطقه‌های جنگی زندگی می‌کردند"،‌بدون آذوقه و وسایل لازم به کوچ واداشتند. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران حضور چشمگیر نیروهای انتظامی در راهپیمایی ارامنه تهران بسیاری از این رانده‌شدگان از خانه و کاشانه که بیشتر از زنان، کودکان و مردان سالخورده تشکیل می‌شدند، در راه رسیدن به صحرای مرکزی سوریه در نزدیکی استان دیرالزور، در اثر گرسنگی، تشنگی و گرمای طاقت‌فرسا از بین رفتند. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران راهپیمایی ارامنه تهران ماموران عثمانی و"ترکان جوان" در این مسیر، هر گونه مقاومت را با گلوله‌ پاسخ می‌دادند، مردان معترض را به‌شکلی فجیع می‌کشتند و به زنان و دختران جوان تجاوز می‌کردند.

تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران راهپیمایی ارامنه تهران تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه توسط دولت عثمانی تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران هنری مورگن تاو، سفیر وقت آمریکا در عثمانی که به‌طور مستمر جریان این"نسل‌کشی" را به دولت خود گزارش می‌کرد، در باره‌ی رفتار وحشیانه‌ی ماموران با رانده‌شدگان ارمنی در دفتر خاطرات خود می‌نویسد: «من اصلا به جزییات فجیع این حادثه نپرداختم. چون جزییات این جنون سادیستی بربرمنشانه که زنان و مردان ارمنی قربانی آن شدند، هرگز نمی‌تواند در آمریکا منتشر شود.» تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران با آن که تاریخ‌نگاران بی‌طرف تا کنون با تکیه بر پژوهش‌های همه‌سویه‌ی معتبر، نسل‌کشی ارمنیان به امر ترکان عثمانی و بر اساس طرحی از پیش‌تعیین‌شده را به ثبوت ‌رسانده‌اند، دولت ترکیه با وجود عدم انکار وقوع چنین واقعه‌ای، از به رسمیت شمردن آن به عنوان"نسل‌کشی" سرباز می‌زند و اجرای برنامه‌ریزی‌شده‌ی کشتار گروهی ارامنه را زیر سئوال می‌برد. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران اغلب رهبران سیاسی ترکیه بر این باورند که در سال‌های جنگ،‌ نه تنها اقوام ارمنی، بلکه ترک‌ها هم قربانی‌ناآرامی‌ها و درگیری‌های خونین آن دوران شده‌اند. تا کنون ۲۰ کشور جهان، این جنایت انسانی را به عنوان"نسل‌کشی" به رسمیت شناخته‌اند.

تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران دولت آلمان کشتار ارامنه را"نسل‌کشی" می‌داند یوآخیم گاوک رییس‌جمهور آلمان روز پنجشنبه (۲۳ آوریل) در مراسمی به مناسبت صدمین سالگرد کشتار ارامنه ضمن اشاره به اوضاع سیاسی دوران جنگ جهانی اول، بر نقش تعیین‌کننده‌ی امپراتوری آلمان به عنوان متحد امپراتوری عثمانی در کشتار گروهی ارامنه تاکید ورزید. وی گفت: «در این رابطه ما آلمانی‌ها هم باید به بررسی انتقادی مسئولیت مشترک یا حتی گناه مشترک خود در این نسل‌کشی بپردازیم.» تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران یوآخیم گاوک رییس‌جمهور آلمان تاکید کرد که پس از ۱۰۰ سال، هنگام آن فرارسیده است که"به نابودی برنامه‌ریزی‌شده‌ی این ملت اذعان کنیم، آن را مورد شکوه قرار دهیم و در سوگ از دست‌رفتگان بنشینیم." تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران کلمه‌ی"نسل‌کشی" یا Genocide که از دو واژه‌ی یونانی génos ( به معنی دسته یا قوم ) و cide ( به معنی کشتن و کشتار) تشکیل می‌شود،‌ از سال ۱۹۴۳ در ادبیات حقوقی به‌کار گرفته می‌شود. تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران بر اساس تعریف سازمان ملل متحد در"کنوانسیون جلوگیری از جنایت نسل کشی و مجازات آن"، نسل کشی هر عمل و تلاشی است که «در جهت نابودی و حذف فیزیکی بخش یا کل گروهی به‌خاطر نژاد، قومیت، ملیت، مذهب یا اعتقاد به ایدئولوژی خاص» صورت گیرد.

تصاویر تاریخی"نسل‌کشی" ارامنه و راهپیمایی مقابل سفارت ترکیه در تهران پارلمان اروپا در ۱۸ ژوئن ۱۹۸۷ بیانیه‌ی مشابهی در این زمینه صادر کرد و از کشور ترکیه خواست با به‌رسمیت‌شناختن این تراژدی بزرگ (اصطلاحی که ترکیه در مورد قتل‌عام ارامنه به‌کار می‌برد) به عنوان نسل‌کشی، زمینه‌ی آشتی با ارمنستان را فراهم آورد. این خواست در بیانیه‌ی ۲۸ فوریه ۲۰۰۲ پارلمان اروپا یک بار دیگر تکرار شده است. نویسنده: HK .