ترکیه در صدر کشورهای تولید کننده محصولات کشاورزی

  • 📰 aa_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 45 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 21%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

آنکارا/ خبرگزاری آناتولی بکر پاکدمیرلی، وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: کشورمان در زمینه تولید و صادرات فندق، گیلاس، انجیر و زردآلو در رتبه نخست جهان قرار دارد.

از این محصولات در مجموع 2.17 میلیارد دلار درآمد حاصل شده است.پاکدمیرلی همچنین اظهار داشت که درآمد ملی ترکیه در بخش کشاورزی طی 16 سال از 37 میلیارد لیر به 213.4 میلیارد لیر افزایش یافته است.

وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه گفت: طی 16 سال گذشته تولید میوه از 13.3 میلیون تن به 22.3 میلیون تن، تولید سبزیجات از 25.8 میلیون تن به 30 میلیون تن، تولید محصولات زراعی از 58 میلیون تن به 64.4 میلیون تن رسیده است. بدین ترتیب میزان تولیدات گیاهی در مجموع از 98 میلیون تن به 117 میلیون تن افزایش یافته است.

پاکدمیرلی با اشاره به تاثیر مثبت افزایش تولیدات گیاهی بر صادرات تصریح کرد: صادرات محصولات کشاورزی از 3,7 میلیارد دلار در سال 2002 به 17,7 میلیارد دلار در سال 2018 رسید. گفتنی است 67 درصد کل تولیدات جهانی فندق، 26 درصد گیلاس، 27 درصد انجیر و 23 درصد زردآلو در ترکیه تولید می شود. این محصولات از لحاظ کیفیت نیز در رده نخست جهانی قرار دارند.

همچنین ترکیه از لحاظ تولید به، بذر خشخاش، خربزه و هندوانه در رده دوم، در تولید عدس، پسته، شاه بلوط، آلبالو و خیار در رده سوم، در تولید گردو، زیتون، سیب، گوجه فرنگی، بادمجان، اسفناج و فلفل در رده چهارم جهانی جای دارد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 11. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ایران، کشورهای اروپایی و حوثی‌ها بر توقف جنگ در یمن تاکید کردندنمایندگان ایران، چهار کشور اروپایی و شبه‌نظامیان حوثی پس از نشست سه جانبه خود در تهران، بر توقف فوری جنگ در یمن تاکید کردند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

برتری بسکتبالیست‌های نوجوان ترکیه در مقابل یونان
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

مقابله به مثل ترکیه در برابر نفتی‌ها با آناتولی و گاپیک کارشناس محیط زیست گفت: از نظر پدافند غیر عامل اگر سدهایی که در گاپ ساخته شده و ۶۲۰ میلیارد متر مکعب مخزن دارد، مورد حمله تروریستی و بمباران قرار گیرد شهرهای بزرگی در سوریه و عراق برای همیشه از حیز انتفاع خارج می‌شوند و حتی تا بصره تخریب گسترده بوجود می‌آید.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

کشف 40 کیلوگرم حشیش در حتای ترکیه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

دیدار وزرای امور خارجه ترکیه و فنلاند در خارطوم
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

پیام اردوغان در سالگرد زلزله «17 اوت» ترکیه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »