ترکیه: تجزیه لیبی ایده‌ خطرناکی است

31/04/1399 09:56 ب.ظ

سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه بر حفظ و احترام به تمامیت ارضی لیبی تأکید کرده و گفت که آنکارا مخالف تجزیه سیاسی و جغرفیایی این کشور است.نیویورک/خبرگزاری آناتولی ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگویی با شبکه «سی.ان.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگویی با شبکه «سی.ان.ان» راجع به مسئله لیبی تاکید کرد:"ما قویا مخالف تجزیه سیاسی و جغرافیایی لیبی هستیم، چون می‌تواند به سناریویی وحشتناک تبدیل شود.

نمونه‌های آن را در عراق و سوریه مشاهده کردیم و باید از آنها درس بگیریم".

وی همچنین افزود:"ترکیه از روند سیاسی در لیبی پشتیبانی می‌کند و به دنبال تنش نظامی نیست. ما همچنین مخالف تجزیه لیبی بین بنغازی و طرابلس هستیم. این‌ها ایده‌های خطرناک و سناریو فاجعه‌بار خواهد بود که همه باید از آن جلوگیری کنیم".

کالین با بیان اینکه خلیفه حفتر٬ رهبر شبه‌نظامیان شورشی در شرق کشور در حال آسیب زدن به کشور بوده و به دنبال کنترل و تقسیم کشور است٬ تصریح کرد: ما از همان ابتدا به کشورهای حامی حفتر در لیبی هشدار داده و اعلام کردیم که وی شریک قابل اعتمادی نیست. او در مدت دو سال گذشته تمام توافق های آتش‌بس و روند صلح را نقض کرده است". headtopics.com

وی با تاکید بر اینکه ترکیه به دعوت دولت لیبی در این کشور حضور دارد٬ افزود: ما از دولت قانونی حمایت می‌کنیم و به آن ادامه خواهیم داد.

ادامه مطلب:
aa_persian »

وزیر امور خارجه ترکیه: تنها راه حل در لیبی راه حل سیاسی استوزیر امور خارجه ترکیه: تنها راه حل در لیبی راه حل سیاسی است. کسانی که راه حل نظامی را ترجیح دادند در صحنه با شکست مواجه شدند

اجساد ۵۸ پناهجو از جمله ۲۴ افغان از دریاچه وان ترکیه بیرون کشیده شدکشتی حامل پناهجویان که علاوه بر اتباع افغانستان شماری از شهروندان پاکستانی و ایرانی نیز در آن حضور داشتند روز ۲۷ ژوئن (هفتم تیر) در دریاچه وان غرق شد.

خودروهای زرهی ترکیه در مدار توجه کشورهای آفریقاییخودروهای زرهی جنگی «خضر» که نخستین بار در سال 2016 مراسم معارفه آن توسط رئیس جمهور ترکیه به انجام رسید، اکنون تولید انبوه آن با صادرات به کشورهای آفریقایی کلید خورده است. - خبرگزاری آناتولی

ایپسوس: ترکیه موفقترین کشور در امر مبارزه با اپیدمی ویروس کرونا استموسسه تحقیقاتی ایپسوس اعلام کرد که ترکیه در نزد افکار عمومی، موفقترین کشور جهان در امر مبارزه با اپیدمی ویروس کرونا بوده است. - خبرگزاری آناتولی

استقبال مسلمانان روسیه از تصمیم ترکیه در مورد ایاصوفیه

کشتی غرق‌شده پناهجویان در ترکیه؛ '۵۸ جسد پیدا شده، ۲۴ ‌نفر شهروندان افغانستان هستند'سفارت افغانستان در ترکیه اعلام کرده که ۵۸ جسد متعلق به سرنشینان یک کشتی حامل پناهجویان در دریاچه وان پیدا شده که تاکنون هویت ۲۴ تن آنها تشخیص شده و همه شهروندان افغانستان هستند. هنوز مشخص نیست چند نفر از سرنشینان این کشتی شهروندان افغانستان بوده‌اند.

سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه بر حفظ و احترام به تمامیت ارضی لیبی تأکید کرده و گفت که آنکارا مخالف تجزیه سیاسی و جغرفیایی این کشور است.نیویورک/خبرگزاری آناتولی

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگویی با شبکه «سی.ان.ان» راجع به مسئله لیبی تاکید کرد:"ما قویا مخالف تجزیه سیاسی و جغرافیایی لیبی هستیم، چون می‌تواند به سناریویی وحشتناک تبدیل شود. نمونه‌های آن را در عراق و سوریه مشاهده کردیم و باید از آنها درس بگیریم".

وی همچنین افزود:"ترکیه از روند سیاسی در لیبی پشتیبانی می‌کند و به دنبال تنش نظامی نیست. ما همچنین مخالف تجزیه لیبی بین بنغازی و طرابلس هستیم. این‌ها ایده‌های خطرناک و سناریو فاجعه‌بار خواهد بود که همه باید از آن جلوگیری کنیم".

کالین با بیان اینکه خلیفه حفتر٬ رهبر شبه‌نظامیان شورشی در شرق کشور در حال آسیب زدن به کشور بوده و به دنبال کنترل و تقسیم کشور است٬ تصریح کرد: ما از همان ابتدا به کشورهای حامی حفتر در لیبی هشدار داده و اعلام کردیم که وی شریک قابل اعتمادی نیست. او در مدت دو سال گذشته تمام توافق های آتش‌بس و روند صلح را نقض کرده است".

وی با تاکید بر اینکه ترکیه به دعوت دولت لیبی در این کشور حضور دارد٬ افزود: ما از دولت قانونی حمایت می‌کنیم و به آن ادامه خواهیم داد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در پاسخ به پرسشی در خصوص موقتی یا دائمی بودن حضور ترکیه در لیبی گفت: لیبی یک کشور مستقل است و بستگی به آنان دارد که چه نوع توافق‌های سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی را با دیگر کشورها امضا کنند".