ترکیه در مسیر بهبود روابط با مصر و عربستان؛ اردوغان با ملک سلمان گفت‌وگو کرد

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 53 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 59%

ترکیه در مسیر بهبود روابط با مصر و عربستان؛ اردوغان با ملک سلمان گفت‌وگو کرد بیشتر بخوانید🔽

ایران اخبار, ایران سرفصلها

در حالی مصر و ترکیه برای بهبود روابط روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در قاهره رایزنی می‌کنند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان روز سه‌شنبه در تماسی تلفنی درباره روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.ترکیه در پی بهبود روابط با کشورهای عربی خلیج فارس است. این روابط پس از کشته شدن جمال خاشقجی منتقد سعودی در سال ۲۰۱۸ در سفارت عربستان در استانبول دچار بحران شد.

تجار سعودی سال گذشته دست به تحریم غیررسمی کالاهای ترکیه در واکنش آنچه که دشمنی آنکارا عنوان کردند، زدند. این موضوع باعث شد تا ارزش تجارت این کشور ۹۸ درصد کاهش یابد. ابراهیم کالین، سخنگوی اردوغان ماه گذشته به رویترز گفته بود که اردوغان و ملک‌سلمان در ماه آوریل «تماس مناسبی» داشتند و وزرای خارجه دو کشور توافق کردند تا باهم دیدار کنند.گفت‌وگوی روز سه‌شنبه یک روز پیش از دیدار مقامات وزارت خارجه ترکیه و مصر در قاهره انجام شد. این آخرین گام در تلاش ترکیه برای اصلاح روابط با دیگر قدرت‌های عربی متحد آمریکا است.

ترکیه در ماه مارس گفت که مذاکرات با مصر را برای بهبود روابط آغاز کرده است. روابط بین آنکارا و قاهره از سال ۲۰۱۳ میلادی، یعنی از زمان برکناری محمد مرسی، نخستین رئیس جمهوری مصر از حزب اخوان المسلمین که مورد حمایت ترکیه بود، تیره شده است. این دو کشور در موضوعات دیگر مانند جنگ لیبی و مرزهای دریایی در مدیترانه شرقی با یکدیگر اختلاف دارند.

وزارت خارجه مصر و ترکیه در روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که مذاکرات بر اقدامات ضروری متمرکز خواهد بود که ممکن است دو کشور را به سمت عادی سازی روابط سوق دهد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

این فاشیست(اردوغان)، سر عقل اومده آن فاشیست(خامنه‌ای)، فاشیست‌تر و خبیث‌تر و وقیح‌تر شده

اردوغان دوباره کفگیرش خورده ته دیگ بهتر از کشورهای خلیج فارس کسی دیگه رو پیدا نمیکنه حالا تعریف و تمجید از بن‌سلمان توسط اردوغان شروع میشه

ای کاش انسانها به جای هر روز به آغوش یکی پریدن برای گرم شدن میفهمیدن که باید خودشون پالتو همراه داشته باشن.چون دیگران هم اگر نیاز نداشتن به آغوش اونها پناه نمی آوردن. در زمانی هستیم که جز عقل هیچ نجات دهنده ای نیست.امروز رویا می بپرورانیم و فردا حباب میشه.

ترکیه وقتی وضعیت اقتصادیش بهم میرزه یاد بهبود رابطه با دیگر کشورها میافته

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.