ترور در لارناکا | DW | 09.01.2022

19/10/1400 11:46:00 ق.ظ

عوامل جمهوری اسلامی در ۲۷ اوت ۱۹۸۷ غلام کشاورز از افراد فعال اپوزیسیون ایرانی در خارج از کشور را در قبرس جلوی چشمان مادر، همسر و برادرش کشتند. این رویداد دستمایه آذر محلوجیان است در نگارش رمان تاریخی «قرار ما لارناکا».

عوامل جمهوری اسلامی در ۲۷ اوت ۱۹۸۷ غلام کشاورز از افراد فعال اپوزیسیون ایرانی در خارج از کشور را در قبرس جلوی چشمان مادر، همسر و برادرش کشتند. این رویداد دستمایه آذر محلوجیان است در نگارش رمان تاریخی «قرار ما لارناکا». ادبیات زاده تاریخ است؛ فرزند ناخلف آن. در هر داستانی می‌توان به شکلی تاریخ را نیز بازیافت.

در جهان غرب تا پایان قرن نوزدهم ادبیات هنوز به عنوان رشته‌ای مستقل در دانشگاه‌ها رسمیت نداشت و در واقع بخشی از فلسفه و تاریخ محسوب می‌شد. خوانندگان نیز داستان می‌خواندند تا از اطلاعات تاریخی نهفته در آن و هم‌چنین از سرگذشت جامعه بشری اطلاع حاصل کنند.

با این‌همه نباید از نظر دور داشت که در یونان باستان، با استناد به «فن شعر ارسطو» تاریخ و ادبیات از نظر محتوا رویکردی متفاوت داشتند. ارسطو بین «تخیل محض» و «ثبت رویدادهای واقعی» تفاوت می‌گذاشت. ادبیات امری «انتزاعی و خیالی» به شمار می‌رفت و تاریخ امری «عینی و واقعی». به نظر ارسطو آفرینش ادبی روایت وقایع به آن شکل که اتفاق افتاده، نیست.

به نظر افلاطون اما در رساله «جمهوری» ادبیات می‌تواند خود واقعیت کاذبی خلق کند و در این راستا چه بسا موجب فریب خواننده گردد. او شعرا و نویسندگان را درغگو به شمار می‌آورد. به‌طور کلی؛ در یونان باستان ادبیات را تخیل بشمار می‌آوردند و تاریخ را واقعیت. headtopics.com

fozolche در عربستان سعودی در یک روز بیش از 40 نفر از مخالفان نظام سعودی را گردن زدند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

Iranwire.com on Instagram‎: '⚡️ کنترل-زد؛ موضوع این هفته: جنسیت زدگی آموزش و لزوم یادگیری تفکر انتقادی⁠ ⁠ 🔹 لایو اینستاگرام ایران‌وایر⁠ ⁠ 🔺مجری: شادیار عمرانی روزنامه‌نگار و پژوهشگر ⁠ ⁠ جمعه‌ها ساعت ٨ شب به‌وقت تهران⁠ ⁠ 🔸مهمان این هفته: حدکتر سعید پیوندی؛ جامعه شناس و استاد دانشگاه لورن ⁠ ⁠ ضمیمه (https://zamimeh.org/) ⁠ ⁠ @Zamimehorg⁠ ⁠ #اعتصابات_سراسری #مهسا_امینی #کنترل_زد #سکسیسم'‎

344 Likes, 3 Comments - Iranwire.com (@iranwire) on Instagram‎: '⚡️ کنترل-زد؛ موضوع این هفته: جنسیت زدگی آموزش و لزوم �...'‎ ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

اردوغان: موسیلاژ در نرخ تورم را در اسرع‌ وقت از بین خواهیم بردرئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد همان‌گونه که معضل موسیلاژ در نرخ ارز را پاکسازی کردیم، موسیلاژ در نرخ تورم را نیز در اسرع‌ وقت از بین خواهیم برد. - خبرگزاری آناتولی لە کلکی ئەم تێرۆریستە بەم کە ئێوە پێی ئێژن; سەرۆک کۆمار.

رئیس جمهوری قزاقستان از ارتش خواست بدون اخطار قبلی «به قصد کشتن» به معترضان شلیک کند▪️قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان، روز جمعه ١٧ دی‌ماه به نیروهای امنیتی کشورش اجازه داد به سوی «کسانی که در ناآرامی‌ها مشارکت می‌کنند» به قصد کشتن شلیک کنند. ارباب پوتین ، دیکتاتور روسیه در آینده اَقمار خود را از دست خواهد داد روسیه فعلی فاسد است و بدنبال شوروی قَدم بر میدارد و هَدف آن اَحیای شوروی سابق 👎🏻 مرتیکه دیکتاتور مغول مگر مردم تو را انتخاب کردند برای کشتن و سرکوب.روسها را هم به این ضیافت دعوت کردی؟سقوط و مرگ دیکتاتورها دیر نیست شما از آگاهی مردم وحشت دارید

کانون نویسندگان ایران: جمهوری اسلامی عامدانه در درمان آبتین تعلل کرد | DW | 07.01.2022کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای جدید درباره وضعیت جسمانی بکتاش_آبتین، نویسنده و کارگردان محبوس در زندان اوین، مجددا هشدار داده است و جمهوری اسلامی را در وخیم‌تر شدن وضعیت سلامتی وی مقصر شناخته است.

مقام مسئول: محموله کیوی از امارات به هند رفته بود، در امارات به قرنطینه اهمیت نمی‌دهندمدیر سازمان حفظ نباتات ایران روز جمعه ضمن اشاره به این که مسئله صادرات کیوی به هند حل شده، دلیل مرجوع شدن محموله کیوی ایران از این کشور را «نبود قرنطینه در امارات» اعلام کرد.

یک پهپاد در سوئد طی کمتر از ۴ دقیقه ناجی جان بیمار قلبی شداین پهپاد برای کمک به مردی ۷۱ ساله به پرواز درآمد که هنگام پارو کردن برف مقابل منزلش دچار ایست قلبی شده بود. ما که پیشرفته تریم با سیلی سخت میزنیم به هواپیمای مسافری و جان 174 نفر بیگناه را در دم برای حفظ کثافتی بنام جمهوری عسلامی می گیریم دو موشک در ایران طی کمتر از ۳ دقیقه جان ۱۷۶ انسان را گرفت حالا اونا کار بلدن یا برادران پاسدار هزاران عدد از اینها میلیونها آدم رو کشتند و حالا این یکی جون یکیو نجات داد. معمولا این پهباد ها در خاور میانه جان میگیرند و در غرب نجات دهنده هستند. پس مهم خود پهباد نیست، مهم جغرافیای ماموریت این پهبادهاست.

ٖتصاویری از توکیو و اولین برف زمستانی در سال جدیدپیش‌بینی‌ها همچنین حکایت از آن داشت که کولاک و بارش سنگین تا ساعات پایانی عصر ادامه داشته باشد و ارتفاع برفِ نشسته بر زمین به ۱۰ سانتی‌متر برسد.