ترور با عامل شیمیایی نوویچوک ساخت روسیه؛ قربانیان چگونه زنده می‌مانند؟

26/06/1399 06:00:00 ب.ظ

تا کنون دست کم شش مورد شناخته شده از مسمومیت جدی با نوویچوک در دو سال گذشته گزارش شده، اما فقط یکی از قربانیان بر اثر فعالیت این ماده، به طرز فجیعی جان خود را از دست داد. چرا؟ این گزارش را بخوانید 🔽

تا کنون دست کم شش مورد شناخته شده از مسمومیت جدی با نوویچوک در دو سال گذشته گزارش شده، اما فقط یکی از قربانیان بر اثر فعالیت این ماده، به طرز فجیعی جان خود را از دست داد. چرا؟ از کار انداختن آنزیم حیاتی سموم دفع آفات بسیار کمتر از عوامل عصبی به بدن انسان آسیب می‌رسانند، زیرا این مواد برای مهار کولین استراز در بدن حشرات طراحی شده‌اند. در عوض، عوامل عصبی، کولین استرازهای انسانی را هدف قرار می‌دهند.

نوویچوک و سایر عوامل عصبی با ایجاد اختلال در سیستم عصبی، باعث ایجاد خفگی یا ایست قلبی و در نهایت مرگ انسان می‌شوند. ماهیت کشنده این مواد تا کنون تأیید شده است.

اما برخی انواع مسمومیت عامل عصبی با پادزهرهای استاندارد مانند آتروپین و دیازپام قابل درمان هستند. درباره ماده نوع نوویچوک كه تاکنون از خودش یا ترکیبی از آن در ترورها استفاده شده، اطلاعات اندکی در دست است و تنها می‌دانیم که از این ماده به صورت مایع یا پودر استفاده کرده‌اند.

«دوز باعث ایجاد سم می‌شود» آیا با این حساب باید گفت قربانیان اخیر نوویچوک روسی که از مرگ نجات یافتند، دوزهای کمتری از حد مجاز از این ماده کشنده دریافت کرده‌اند؟ در مورد مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا در سالزبری بریتانیا در سال ۲۰۱۸، به نظر می‌رسد که این سم ابتدا به دستگیره در زده شده است. headtopics.com

در مورد اسکریپال و دخترش، دوز استفاده شده به حدی زیاد بوده که تا چند ساعت بعد از تماس اولیه به اندازه کافی می‌توانست کاری و کشنده باشد. اما واقعیت این است که پادزهرهای مناسب داده شده و درمان سریع آنها برای نجات جان‌شان کفایت کرد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

شمار قربانیان کرونا در آمریکا به بیش از 199 هزار تن رسید

امتناع‌کنندگان از زدن ماسک در اندونزی قبرکن قربانیان کرونا شدنددستکم ۸ فردی که در میانه همه‌گیری کرونا در اندونزی از زدن ماسک خودداری کرده بودند، وادار شدند تا قبر قربانیان بیماری کووید-۱۹ را حفر کنند.

بازدید تمام‌برهنه با ماسک از نمایشگاه لویی دوفونس در پاریساعضای انجمن طبیعت‌باوران پاریس خواسته با این کار با خاطرهٔ کمدین نامدار فرانسوی شوخی کنند.

برگزاری نمازهای جمعه با اعمال پروتکل‌های سختگیرانه از ۱۱ مهرماهوزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر در اکثر استان‌های کشور مجددا خیز جدید کرونا را شاهد هستیم، گفت: با رویکرد رعایت پروتکل‌های سختگیرانه و اینکه فکر کنیم همه کشور قرمز است، امیدواریم از ۱۱ مهر ماه بتوانیم برگزاری نماز جمعه را داشته باشیم.

توزیع واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر با قیمت ۴۲۵۰۰ تومانتوزیع واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر با قیمت ۴۲۵۰۰ تومان وزارت بهداشت: *هر فرد با ارائه کارت ملی و ثبت کدملی می‌تواند فقط یک واکسن آنفلوآنزا دریافت کند *واکسن‌ها در داروخانه‌ها توزیع و تا سقف ۱۶ میلیون واکسن است، حدود ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خواهد داشت

ترامپ : ایران پس از انتخابات آمریکا با من توافق می‌کندرئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که رسیدن به توافقی جدید میان تهران و واشنگتن جزئی از منافع ایران است.