ترور با عامل شیمیایی نوویچوک ساخت روسیه؛ قربانیان چگونه زنده می‌مانند؟

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 54 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

تا کنون دست کم شش مورد شناخته شده از مسمومیت جدی با نوویچوک در دو سال گذشته گزارش شده، اما فقط یکی از قربانیان بر اثر فعالیت این ماده، به طرز فجیعی جان خود را از دست داد. چرا؟ این گزارش را بخوانید 🔽

آیا این ماده کمتر از آنچه در گذشته تصور می‌شد، کارایی دارد؟ یا این که موجودی این عامل عصبی کشنده در حال کم شدن است؟عوامل عصبی ابتدا از راه پژوهش روی آفت‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها کشف شد. آنها به گروهی از مواد تعلق دارند که به عنوان مواد شیمیایی ارگانوفسفر یا به اختصار «او.پی» شناخته می‌شوند. هزاران نوع ماده او پی وجود دارد که بسیاری از آنها مانع فعالیت خانواده‌ای از آنزیم‌های معروف به «کولین استراز» در بدن می‌شوند.

اما برخی انواع مسمومیت عامل عصبی با پادزهرهای استاندارد مانند آتروپین و دیازپام قابل درمان هستند. درباره ماده نوع نوویچوک كه تاکنون از خودش یا ترکیبی از آن در ترورها استفاده شده، اطلاعات اندکی در دست است و تنها می‌دانیم که از این ماده به صورت مایع یا پودر استفاده کرده‌اند.یکی از اصول اساسی سم‌شناسی که برای اولین بار توسط یکی شیمیدان قرن شانزدهم به نام پاراسلسوس مطرح شد و اغلب او را با همین جمله معروفش می‌شناسند آن است که «دوز سم تولید می‌کند».

در مورد اسکریپال و دخترش، دوز استفاده شده به حدی زیاد بوده که تا چند ساعت بعد از تماس اولیه به اندازه کافی می‌توانست کاری و کشنده باشد. اما واقعیت این است که پادزهرهای مناسب داده شده و درمان سریع آنها برای نجات جان‌شان کفایت کرد. گفته می‌شود که چارلی روولی، شریک استرجس، مقداری از محتوای بطری عطر را روی دستانش ریخته اما بلافاصله باقیمانده را شسته است. ضد عفونی کردن فوری به عنوان روشی بسیار موثر در برابر عوامل عصبی شناخته شده است. در آمریکا و بریتانیا، این راهبرد یکی از درمان‌های اولیه توصیه شده برای آسیب‌دیدگان تماس با مواد شیمیایی است. به احتمال زیاد همین این اقدام، جان رولی را نجات داده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شمار قربانیان کرونا در آمریکا به بیش از 199 هزار تن رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

امتناع‌کنندگان از زدن ماسک در اندونزی قبرکن قربانیان کرونا شدنددستکم ۸ فردی که در میانه همه‌گیری کرونا در اندونزی از زدن ماسک خودداری کرده بودند، وادار شدند تا قبر قربانیان بیماری کووید-۱۹ را حفر کنند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بازدید تمام‌برهنه با ماسک از نمایشگاه لویی دوفونس در پاریساعضای انجمن طبیعت‌باوران پاریس خواسته با این کار با خاطرهٔ کمدین نامدار فرانسوی شوخی کنند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

برگزاری نمازهای جمعه با اعمال پروتکل‌های سختگیرانه از ۱۱ مهرماهوزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر در اکثر استان‌های کشور مجددا خیز جدید کرونا را شاهد هستیم، گفت: با رویکرد رعایت پروتکل‌های سختگیرانه و اینکه فکر کنیم همه کشور قرمز است، امیدواریم از ۱۱ مهر ماه بتوانیم برگزاری نماز جمعه را داشته باشیم.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

توزیع واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر با قیمت ۴۲۵۰۰ تومانتوزیع واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر با قیمت ۴۲۵۰۰ تومان وزارت بهداشت: *هر فرد با ارائه کارت ملی و ثبت کدملی می‌تواند فقط یک واکسن آنفلوآنزا دریافت کند *واکسن‌ها در داروخانه‌ها توزیع و تا سقف ۱۶ میلیون واکسن است، حدود ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خواهد داشت
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ترامپ : ایران پس از انتخابات آمریکا با من توافق می‌کندرئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که رسیدن به توافقی جدید میان تهران و واشنگتن جزئی از منافع ایران است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »