ترس از اعتراضات تازه در مصر بالا می‌گیرد | DW | 27.09.2019

05/07/1398 04:21 ب.ظ

محمد علی، فعال سیاسی مصری، در ویدئوهایی که در اینترنت منتشر کرده، هم‌وطنان خود را به 'انقلاب مردمی' فرا خوانده است. ویدئوهای این هنرپیشه و پیمانکار ساختمان که در اسپانیا زندگی می‌کند، میلیون‌ها بار در شبکه‌های مجازی دست به دست شده‌اند.

محمد علی، فعال سیاسی مصری، در ویدئوهایی که در اینترنت منتشر کرده، هم‌وطنان خود را به"انقلاب مردمی" فرا خوانده است. ویدئوهای این هنرپیشه و پیمانکار ساختمان که در اسپانیا زندگی می‌کند، میلیون‌ها بار در شبکه‌های مجازی دست به دست شده‌اند.

محمد علی در آخرین ویدئو اعلام می‌کند که سیسی کاخ می‌سازد در حالی که مردم سطل آشغال‌ها را می‌گردند تا چیزی بخورند. او در فیلم‌های قبلی گفته که سال‌ها با ارتش مصر همکاری کرده و از فساد آن آگاهی دارد. برای روز جمعه ۲۷ سپتامبر، او از مردم خواسته که به خیابان‌ها و میدان‌های مهم بریزند و علیه فساد و سوءمدیریت رئیس جمهور و ارتش مصر شعار دهند.

دولت مصر بر همین اساس، به نیروهای امنیتی آماده باش داده و تعداد ماموران در مرکز شهر قاهره را تقویت کرده است. بسیاری از ایستگاه‌های قطار تعطیل مانده‌اند و خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به میدان تحریر نیز مسدود شده‌اند.

پلیس از روزهای گذشته رفت و آمد در معابر را به دقت زیر نظر دارد و از جمله گوشی‌های رهگذران را بازرسی می‌کند که عکس یا خبری در ارتباط با تظاهرات در آنها نباشد.هفته‌ گذشته در شهرهای قاهره، اسکندریه، سوئز و منصوره، صدها نفر به خیابان‌ها ریخته و علیه دولت تظاهرات کردند. این تجمع‌ها که عمدتا شبانه بودند، با یورش نیروهای امنیتی و پرتاب گاز اشک آور به سوی تظاهرکنندگان همراه شدند. headtopics.com

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، سانسور در مصر را نیز تقبیح کرده است. دولت قاهره برای جلوگیری از دامنه‌دار شدن اعتراض‌هاز وبسایت‌ها و پرتال‌های اینترنتی را که رابط تماس مخالفان با یکدیگر هستند، فیلتر کرده است.

ژنرال سیسی که قبلا رئیس ستاد نیروهای مسلح مصر بود، در سال ۲۰۱۳ و پس از کودتا علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری منتخب مصر، قدرت را در این کشور به دست گرفت. سیسی در سال ۲۰۱۴ انتخاباتی برگزار کرد که نتیجه آن کسب ۹۶درصد کل آرا بود. او در سال ۲۰۱۸ نیز با ۹۷درصد کل آرا در مقام ریاست جمهوری مصر ابقا شد.

موج اعتراض‌های سیاسی در مصر در حالی بالا می‌گیرد که هزاران اسلام‌گرا، مخالف دولت، بلاگر و کنشگر در سال‌های گذشته دستگیر شده‌ یا احکام طویل المدت زندان دریافت کرده‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

متاسفانه در مقام عمل اروپا ناتوانی و بی ارادگی خود را ثابت کرده استروحانی: *مقامات ایران علاقه‌ای به آمریکا و سفر به این کشور ندارند و اگر ما آمده‌ایم بخاطر حضور در سازمان ملل است *مکرون ماه‌ها در تلاش است ( براي دیدار با ترامپ ) راه حلی پیدا کند *آمریکا باید پیش شرط‌های تحریم را بردارد،در این صورت امکان مذاکره وجود دارد آمریکایی ها هم دبه دارن بگو 10be نکنن بیشتر علاقه به کانادا دارن کاملیا: * گو_ه خوردی گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده * گو_ه خوردی ماه ها میخواین گو_ه خوری کنین با وجود کرم ریزی ۳پا * گو_ه خوردی۱۲ شرط رو باید قبول کنین و مثل جامعه های متمدن رفتار کنین. اصلا گو_ه خوردی که ج.ا. رو با ایران قاطی میکنی. در مورد ایران حرف نزن پفیوز.

دبیرکل اتحادیه عرب: ایران درگیری در یمن را طولانی کرده استاحمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب روز پنجشنبه 26 سپتامبر با بیان اینکه دخالت‌های ايران در یمن باعث کجا را طولانی نکرده است!؟ جمهوری اسلامی تحریک کننده حوثی هاست شما 10 تا کشور هاي عربي درگيري را کوتاه کنيد...

رئیس‌جمهوری عراق در سخنانش در سازمان ملل حملات به سعودی را محکوم کردبرهم صالح رئیس‌جمهوری عراق چهارشنبه 25 سپتامبر طی سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، انزوای جمهوری اسلامی تشدید می شود آفرین درست حرف زد برهم صالح آفرین از رژیم ایران دفاع نکردی وتعریف و دفاع نکردی خوب بود 🌷🌷🌷👌👌👌👏👏👏 البته در خصوص کشتار در یمن هم نظرش را داد.

گروه‌های حقوق بشری مصر: از آغاز اعتراضات علیه السیسی در مصر ۲ هزار نفر بازداشت شده‌اندگروه‌های حقوق بشری مصر: از آغاز اعتراضات علیه السیسی در مصر ۲ هزار نفر بازداشت شده‌اند به گزارش رویترز، وزارت کشور مصر روز پنجشنبه ۴ مهر هشدار داد که با هر نوع تلاش‌ برای بر هم زدن آرامش در کشور «قاطعانه» برخورد می شود. اعتراضات با همکاری اسلامگرا و هدایت اونا داره صورت میگیره اونا میخوان مصر و به عقب برگردونن

خویشاوند احمدی نژاد تولد ائتلاف «جبهه سوم» در ایران را اعلام کرداحمد خورشیدی، پدر داماد محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، ائتلافی به نام «جبهه سوم» با حضور خویشاوند احمدی نژاد یا حتی خود او به دلیل شائبه ی گسست از مقام ولایت وگفتن آنچه نباید و انجام آنچه نشاید درخلال این هفت سال والبته یکسال آخر دور دوم خودش اگرحتی جبهه سوم که نه جبهه ی سی ام هم موتلف وشوند هیچ گونه جایگاهی در بین ملت ندارند اینها به حافظه تاریخ انقلاب سپرده شدند.

علی مطهری: زمان خوبی برای مذاکره با آمریکا است، چون در موضع قدرتیمعلی مطهری، نماینده تهران در مجلس، مدعی شد «ایران در موضع قدرت است» لذا «زمان خوبی برای مذاکره با العربيه حرف علي مطهري را هيچ کس گوش نمي دهد شما هم وقت خود را تلف نه کنيد! چهل سال هرچه در راس ایران حکومت می کنند بی سواد دربه داغون و دره پیتی و گدا گشنه هستند و مطهری بدان تو نوکر خامنه ای هستی سکوت کن ببین ازبابت چی میگه چون خامنه ای می داند مذاکره یعنی فاتحه رژیم را باید تواند